Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie
		Żółwie lądowe => Nasze żółwie => Żółwie stepowe => Wątek zaczęty przez: niemabata w 15.07.2013, 07:57:53 am
		
			
			- 
				Witam:)
Po 12 dniach gadzina wylazła spod iglaków! - teraz pomyka po trawce - nieśmiało wrzucam kilka fotek - córeczka się ucieszy:)
			 
			
			- 
				Witaj, niembata. To świetnie, że żółwik się znalazł. A jak się zgubił? Widzę, że to Twój pierwszy post, więc nie wiem czy jesteś nowym użytkownikiem czy pod innym nickiem, ja sama jestem tu nowa ;-)
ale dziubek chyba do pilnego podcięcia!
			 
			
			- 
				Witaj
Łaził po podwórku, niby w zasięgu wzroku, ale gdzieś wszedł i koniec....był płacz i rozpacz córki, szukanie codziennie...siedział pod okrągłym iglakiem, dość głęboko by go było widać. Już miałem sprzedać terrarium a tu hop! A róg - faktycznie, chociaż mamy go od lutego i miał 2 razy taki, więc myślę że do września wytrze o kamienie:) Pzdr
			 
			
			- 
				Niby się mówi "żółwie tempo", a te gadzinki potrafią czmychnąć i zniknąć z pola widzenia.  ;D Dlatego najlepiej, gdyby żółw miał swój wybieg w ogrodzie. Sama niedawno dopiero zbudowałam, wcześniej też puszczałam Shirę po ogrodzie i miałam na nią oko. Jednak z wybiegiem jest dużo wygodniej, a żółw dzięki temu może korzystać z uroków lata cały sezon, a nie tylko wtedy kiedy JA mam na to czas.
Możesz napisać coś więcej o swoim żółwiu? Czym go karmisz, skąd się u Was wziął (i czemu z takim dziobem!?), jakie ma warunki?
Co do dziobu - ja bym nie czekała aż sam go zetrze. Tak długi dziób jest dla żółwia utrapieniem i utrudnia mu jedzenie.
			 
			
			- 
				Szkoda gadzinę męczyć do jesieni i czekać aż zetrze dziób, albo i nie zetrze. Wystarczy wziąć obcinarkę do paznokci i skrócić wystającą część a resztę pilniczkiem wygładzić (nie metalowym !). 
			 
			
			- 
				Przywiozłem go w lutym, mieszkał w bloku, pomykał luźno po domu, jadał podobno wszystko łącznie z tatarem i baleronem:))) ser żółty te sprawy. Teraz mam zagrodę na podwórku ( wieś ) 1,5m x 1,5 m 45 cm wysokości, taką niby grotkę ( zdjęcia), puszczamy go luzem po działce, a jako że zielska jest w bród - zażera mlecze, koniczynę i upatrzył sobie grządkę z młodą sałatą,( jakaś odmiana włoskiej)  aktualnie sporo wcina płatków z róży( akurat kwitnie) . Zastanawiam się nad jakimś białkiem dla niego? czy powinien wsuwać jakieś jajko czy mięso?! pzdr
 
Dodano 15.07.2013, 09:22:12 am
Szkoda gadzinę męczyć do jesieni i czekać aż zetrze dziób, albo i nie zetrze. Wystarczy wziąć obcinarkę do paznokci i skrócić wystającą część a resztę pilniczkiem wygładzić (nie metalowym !). 
Hmm, trochę bym się bał:) krzywdy coby mu nie zrobić...nie ma tak jakiegoś nerwu?
edycja: poprawiono cytowanie
			 
			
			- 
				Nie, nie ma. Obetnij mu sam ten wystający koniec. Tylko obcinarka musi być ostra. 
Żółwie stepowe żywimy roślinami polnymi..:) Sałaty za dużo mu nie dawaj jeść - żółwie ją lubią - ale ma kiepski stosunek wapnia do fosforu i odwapnia w rezultacie
Jak będzie miał chęć na białko to sobie zje z zieleniną robaczka, ślimaka, czy dżdzownicę w ziemi wykopie. Natomiast dodatkowo żadnego mięsa czy nabiału nie podajemy. 
A wybieg masz zabezpieczony przed ucieczką i drapieżnymi zwierzętami? Żółw zostaje w nim na noc? 
			 
			
			- 
				niembato, abosolutnie żadnego jajka ani mięsa! żółwie stepowe są 100% roślinożercami i powinny jeść tylko liście i kwiaty. to bardzo dobrze, że żółw mimo tego, iż był przyzwyczajony do złej diety, sam chętnie wcina zieleninę. niech tak zostanie  :) na forum znajdziesz wiele porad i informacji, jakie rośliny możesz podawać Leonowi.
to wspaniale, że żółw trafił w Twoje ręce i będziesz potrafił mu zapewnić lepsze warunki niż miał u poprzednich właścicieli. chętnie zobaczymy twój wybieg i terrarium, niestety nie widzę w Twoim poście żadnej fotki.
			 
			
			- 
				Wybieg ma 1,5 x 1,5 m wysokość 45 cm,( fragment widac na fotkach) jest tam cały dzień i noc ( śpi w tej niby "grocie":) Zamierzam wyciąć  mu otwór  - taki dodatkowy wybieg i zabudować jakieś jeszcze 4-5  m2 na piasku pomieszanym z korą, jakieś pniaki etc. Tą część w której teraz siedzi pozostawię stricte kamienistą( a co tam:) W chałupie mam "terrarium" na razie szklane 1,2 x 1,2 wysokie na 30 cm, ziemia, kora, pniaczek, doniczka ceramiczna jako nora, żarówka grzewcza i kamień do grzania...szału nima, ale pomyślę jesienią o większym komforcie:)
 
Dodano 15.07.2013, 09:45:58 am
Nie, nie ma. Obetnij mu sam ten wystający koniec. Tylko obcinarka musi być ostra. 
Żółwie stepowe żywimy roślinami polnymi..:) Sałaty za dużo mu nie dawaj jeść - żółwie ją lubią - ale ma kiepski stosunek wapnia do fosforu i odwapnia w rezultacie
Jak będzie miał chęć na białko to sobie zje z zieleniną robaczka, ślimaka, czy dżdzownicę w ziemi wykopie. Natomiast dodatkowo żadnego mięsa czy nabiału nie podajemy. 
A wybieg masz zabezpieczony przed ucieczką i drapieżnymi zwierzętami? Żółw zostaje w nim na noc? 
 Kładę na noc taką kratę z drutu, oprócz może myszy nic nie powinno wejść.
			 
			
			- 
				faktycznie na pierwszych fotkach widać wybieg, przepraszam.
co do planowanego podłoża - nie dawaj żółwiowi piasku, może on go zjeść, a to może prowadzić do zaczopowania jelit.
a jeśli chodzi o terrarium - wygląda na to, że żółwik na dobre warunki. ale czy masz tam oprócz lampki grzewczej świetlówkę UVB? a jak Leon zachowuje się w szklanym terrarium? mój w takim spędzał czasem całe dnie na próbie sforsowania szyby. 
			 
			
			- 
				Dokładnie:) mam wrażenie że on myśli tylko o ucieczce i żarciu:)) nie mam żarówki UVB, ponieważ jeszcze jej nie kupiłem - nadgonię:) Skrobie w szybę, ale jak mu minie to się zakopie i śpi:) - jak zrobię fotki - wstawię je.Pzdr i dzięki za rady!
			
 
			
			- 
				niembato, w takim razie proponuję tymczasowo zaklejenie szyb jakąś tapetą. to powinno poprawić sytuację. a jak na jesień będziesz planował coś większego - najlepiej zrobić je z innego materiału. ja dopiero na tym forum doczytałam, że żółwie nie widzą szyby, dlatego nie rozumieją, że nie mogą jej przejść. a że uparciuchy z nich to próbują i próbują  :-[
			
 
			
			- 
				Ja pamiętam ucieczkę gadziny.Ciekawa byłam co u Was.Bardzo się cieszę,że skorupa wylazła w końcu.Pozdrawiam 
			
 
			
			- 
				Kolejny uciekinier na forum, co im źle u nas ?  :P
Cieszę się że żółwik się znalazł :) 
Nie uciekaj z forum  ;D 
			 
			
			- 
				świetnie że , historia z happy endem :D oby więcej takich zakończeń :D 
pozdrawiam !! :)