Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:56:22 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Michał  (Przeczytany 24372 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gebam

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Michał
« Odpowiedź #30 dnia: 23.07.2015, 00:35:18 am »
No to mamy ciepłą chatkę. W środku, każda ścianka wyłożona jest styropianem o grubości 2 cm, a potem styropian jeszcze płytą pilśniową, co by gad nie miał możliwości podgryzania go. Miejsca jest tam dla co najmniej dwóch Michałów,więc myślę, że na jakiś czas to mu wystarczy. Nie ma zaś podłogi, uznałem,że w czasie ulewy, woda będzie swobodnie wsiąkać w glebę, więc maluch się nie utopi. Powierzchnie stykające się z glebą pokryłem warstwą kleju "na gorąco", co tworzy ochronę przed chłonięciem wody przez drewno, tymże też klejem uszczelniłem całą konstrukcję od środka i to chyba było nie potrzebne - nie wiem, czy nie powinno być w środku choćby minimalnej cyrkulacji powietrza. Zobaczymy.Na razie doniczki nie zabrałem, jeszcze dzisiaj Michał w niej nocuje bo domek instalowałem  późno, gdy już przewracał się na drugi bok, więc go nie budziłem, może jutro sam się przeprowadzi, jeśli tak się stanie to ją usunę bo jest brzydka a i odzyskam tym samym trochę powierzchni.
Jak oceniacie tą moją pracę? Ja padam na pysk, od 18 do 21.30 z tym walczyłem, ale chyba było warto ;D

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Michał
« Odpowiedź #31 dnia: 23.07.2015, 12:21:34 pm »
Budka całkiem zgrabna i ważne, że funkcjonalna..:)
To że nie ma podłogi to dobrze - żółw też będzie się mógł w niej zakopać. Tak dokładnie mogłeś nie uszczelniać, zobaczysz - w razie jakby pleśń wchodziła to możesz wywiercić z boku otwory wentylacyjne.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline gebam

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Michał
« Odpowiedź #32 dnia: 23.07.2015, 12:44:09 pm »
Domek powstał w samą porę. Nad ranem obudziła mnie burza, do 10tej lało jak z cebra, teraz tylko trochę popaduje. Dobrze chociaż, że jest ciepło. W doniczce błotko, gdyby dłużej tak lało, żółwik mógłby mieć kłopoty.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Michał
« Odpowiedź #33 dnia: 24.07.2015, 09:30:08 am »
To miał gadzior szczęście, ze się z domkiem w samą porę uwinąłeś..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline gebam

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
podwieczorek
« Odpowiedź #34 dnia: 24.07.2015, 19:43:35 pm »
No miał trochę szczęścia, najwięcej dlatego, że trafiłem na to forum - to Wy mnie zmobilizowaliście do wszelkich działań na rzecz skorupki.
 :-*    
A dzisiaj, taka sytuacja, że mleczyk, który uznawałem za najulubieńszy przysmak gadziny, przegrał i to z kretesem. Pokonała go wyka i powój polny, który zajmuje na tą chwilę pierwsze miejsce w rankingu. Mleczyk został pominięty, wszystko zniknęło poza nim.
A co lubią najbardziej wasze gadzinki?  ;)

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Michał
« Odpowiedź #35 dnia: 24.07.2015, 21:51:23 pm »
Moj żółw niezmiennie lubi koniczynę, babkę, mlecza i mniszka i uwielbia rozchodnika.
W zeszłym roku rzucała się na czosnaczek, w tym roku hitem jest pięciornik i tasznik, a ostatnio też przywrotnik. Jest też konsekwentna w swojej niechęci do podagrycznika, bazylii i pokrzywy- do tej ostatniej trochę się przekonuje. często też widzę, że żółwie jedzą kwiaty- moja nie chce, jedyne jakie je ze smakiem to mniszek i mlecz a np. kwiaty cykorii,( którą wyrywałam dla niej  z przydrożnego rowu z narażeniem życia i zasadziłam w ogrodzie) są już be:).

Offline gebam

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Michał
« Odpowiedź #36 dnia: 24.07.2015, 23:06:36 pm »
Super, twój żółwior dietę ma zróżnicowaną. Ja dopiero uczę się odnajdywać roślinki na łąkach, trochę słabo mi to idzie, nie mam też na to zbyt wiele czasu, ale wykorzystuję każdą okazję. Michał raczej woli kwiatki od części zielonych, chociaż tasznika nie odmówi ale kto wie, może to wcale nie Michał tylko Michalina.

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Michał
« Odpowiedź #37 dnia: 25.07.2015, 11:52:00 am »
Fajny gadziorek :) Jeśli Twój maluch tak chętnie wcina kwiaty powoju spróbuj z kwiatami malwy (różowe) może też się na nie "rzuci", a to zawsze dodatkowe urozmaicenie diety :)

Offline gebam

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Michał
« Odpowiedź #38 dnia: 25.07.2015, 12:04:40 pm »
Dziękuję na pewno spróbujemy, tylko nie widziałem dziko rosnących a u nas w ogródku nie rosną. Za to są u znajomych, tylko spytam czy nie używają jakichś nawozów albo innej chemii.
 

Dodano 25.07.2015, 12:12:02 pm
A czy ktoś wie, czy liście pokrzywy trzeba jakoś przygotować przed podaniem żółwiowi?
« Ostatnia zmiana: 25.07.2015, 12:12:02 pm wysłana przez gebam »

Offline to_ja

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 4
Odp: Michał
« Odpowiedź #39 dnia: 25.07.2015, 20:59:00 pm »
U mnie jak pokrzywa wyrosła na wybiegu, fakt, była jeszcze maleńka, to Gordon ją obgryzł przy samej ziemi bez wcześniejszej obróbki  :) Liści dużych pokrzyw mu nie dawałam, ma dosyć innego zielska i kwiatów z mojego ogródka. Liście pokrzyw suszę na zimę i wtedy chyba już nie potrzebują żadnej dodatkowej obróbki.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Michał
« Odpowiedź #40 dnia: 27.07.2015, 10:42:14 am »
Ja pokrzywę wygniatam w ścierce przed podaniem. Choć nie wiem czy to potrzebne, bo z ziemi też potrafią zjeść. Ale skoro mnie parzy to sobie myślę, że żółwia też może.

Wyki za dużo nie dawaj - ma sporo białka, powój też w niedużych ilościach nadaje się do skarmiania:
http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?st=true&mode=main&catID=39

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline gebam

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Michał
« Odpowiedź #41 dnia: 27.07.2015, 20:06:35 pm »
Dzięki za info, też się boję tej p pokrzywy, a o tych kwiatach to do głowy mi nie przyszło, że trzeba z nimi uważać, na szczęście staram się żeby gadek jadł możliwie najwięcej różnych roślin więc za dużo ich raczej nie dostaje, ale i tak będę uważał.
 

Dodano 27.07.2015, 20:34:04 pm
A wczoraj, stwierdziłem, że Michał nie jest towarzyski. Przyfrunął do nas taki koleżka, a gad jeden nawet słowem się nie odezwał  :) ,w sumie to ten drugi, też się nie odezwał, ale było widać wyraźne zainteresowanie dziwnym stworkiem ze skorupą. Może jeszcze kiedyś nas odwiedzi, bo zasmakowały mu nasze pasikoniki, za którymi uganiał się jak szalony.
przepraszam za jakość fotek (maksymalne zbliżenie).
« Ostatnia zmiana: 27.07.2015, 20:34:05 pm wysłana przez gebam »

Offline gebam

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Michał
« Odpowiedź #42 dnia: 30.07.2015, 17:48:04 pm »
Kto wie kiedy zacznie się wreszcie lato?

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Michał
« Odpowiedź #43 dnia: 30.07.2015, 18:24:54 pm »
Lato zacznie się 8 Sierpnia.
Bo wtedy jadę na urlop  ;D

Offline gebam

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Michał
« Odpowiedź #44 dnia: 30.07.2015, 19:24:30 pm »
A co, pracujesz u Komorowskiego?  :o