Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 14:42:41 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowe życie Tuptka!  (Przeczytany 13621 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #45 dnia: 24.09.2008, 15:38:35 pm »
Karolino, może spróbuj ułożyć trochę inaczej kryjówkę? Pisałaś coś, że nie za bardzo ją lubi. U mnie sytuacja zmieniła się diametralnie odkąd dałem wyjście w stronę terrarium, nie na pokój (w tym przypadku średnio mu pasowała). Może to jest problemem?
may you always hear the whisper of wings

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #46 dnia: 24.09.2008, 20:41:26 pm »
Też nad tym myślałam:)
W sobotę składam wybieg balkonowy, i zrobię przestawienie w terrarium..dodam mu też pień na którym lubił siedzieć na wybiegu..

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #47 dnia: 24.09.2008, 22:09:07 pm »
Jak wykonasz to co masz w planie, to w miarę możliwości zaprezentuj nam to na zdjęciach.

Niestety, sezon letni już chyba na prawdę dobiegł końca. :P :-[
Pozdrawiam, Nulus!

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #48 dnia: 25.09.2008, 07:47:25 am »
Heh:) jasne że pokaże zdjęcia-lubię Tuptkowi robić zdjęcia :P
A odnośnie składania wybiegu to muszę przyznać,ze przerażona trochę jestem..jak sobie przypomnę- ile wiader ziemi nosiłam to mi słabo na myśl co mnie czeka przy wyrzucaniu tego.. zastanawiałam się czy trochę roślin nie dać z wybiegu do terrarium,bo bardzo ładnie zachowała tam się trawa, koniczyny...Ale z drugiej strony po to prażyłam ziemię do terrarium aby pozbyć się robaczków,a w takiej trawie znowu bym naniosła..Trochę szkoda mi po prostu tych roślinek na wybiegu, tak dbałam o nie  :)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #49 dnia: 25.09.2008, 10:34:23 am »
Myślę że nie ma potrzeby i szkoda to wyrzucać. Wybieg może spokojnie przetrwać zimę, ew. mozna trochę nakryć go żeby osłonić elementy które mogą się zniszczyć np. deski. Wczesną wiosną wysiejesz nasionka i nim żółw się pojawi na wybiegu będzie pięknie obrośniety zieleniną.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #50 dnia: 24.10.2008, 08:12:24 am »
Nie dokończyłam tego wątku,a wybieg balkonowy już dawno złożony.
Złożyłam go,ponieważ stwierdziłam,ze w przyszłym roku postaram mu się zrobić mały ogród,zaplanuje wszystko pomalutku: jakie roślinki (zasadzę je wcześniej), ustawienie kamieni czy  ustawienie samego wybiegu na balkonie,aby jak najwięcej słońca wpadało. W tym roku przecież naprędce w sierpniu wszystko robiłam z trawy rolkowej czy roślinami wykopanymi z łąki.
Pnia z wybiegu, na którym Tuptek uwielbiał wprost przesiadywać nie dałam do terrarium, część pnia która była w ziemi zakopana najnormalniej zgniła..
A rośliny z wybiegu nie chciałam dawać do terrarium, bo miałam w ziemi balkonowej prawdziwe "zoo". Pająki, larwy,robaki itp. brrr.
Przesunęłam Tuptusiowi kryjówkę bardziej na środek terrarium,dalej w niej nie chce spać.Ale chowa się za nią. Zaczyna tam spać,co mnie zaskoczyło. Jakby był zmęczony światłem żarówek. To mi nasunęło taką myśl. Jak on się czuje teraz,jeśli przez ostatnie kilkanaście lat zimę spędzał pod kaloryferem, zagrodzonym jeszcze meblami, gdzie nie miał przeciągów i na pewno panowała z racji kaloryfera wysoka temperatura? miał tam stosunkowo ciemno..czasem nie wychodził stamtąd przez 2 tyg,sama go budziłam i karmiłam..A teraz ma lampki, inne warunki zupełnie. Cały czas głodomór je-około 2 małych mleczy dziennie albo jeden duży..Nie wiem gdzie on to spala jak teraz mało się rusza.
Ale,jak wspomniałam w innym poście ( http://forum.zolw.info/index.php/topic,971.15.html ), nie zimuję JESZCZE w tym roku, i chociaż wiem ze narażę się znowu na negatywne opinie w tej kwestii, prosiłabym o radę, najlepiej z możliwością pominięcia złośliwych wypowiedzi. Po prostu z założeniem,że jest taka a nie inna sytuacja,ze żółwia nie mogę zimować. Jak sprawić,aby ta zima była dla Tuptka jak naj mniej stresująca?
Teraz lampki mu świecą od 7:15 - 8:15-z racji długości dnia,potem będę skracać wraz ze skracaniem się dnia.
Czy ktoś z niezimujących żółwie,mógłby mi powiedzieć z doświadczenia jak ich żółwie spędziły w terrarium zimę?? spały np. kilka dni? czy jednak codziennie się budziły i jadły?Byłabym wdzięczna za odpowiedź.


Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #51 dnia: 24.10.2008, 11:09:23 am »
nie zimuję JESZCZE w tym roku, i chociaż wiem ze narażę się znowu na negatywne opinie w tej kwestii, prosiłabym o radę, najlepiej z możliwością pominięcia złośliwych wypowiedzi. Po prostu z założeniem,że jest taka a nie inna sytuacja,ze żółwia nie mogę zimować. Jak sprawić,aby ta zima była dla Tuptka jak naj mniej stresująca?


Żółw powinien być zimowany to fakt, ale jak nie czujesz sie na siłach, nie masz warunków albo jest jakiś inny powód lub wszystkie naraz to faktycznie lepiej zapewnić żółwiowi fajną zimę w terrarium. Nie ma powodu żeby żółwik się stresował, no chyba, że koniecznie będzie miał chęć zapadnięcia w sen. Ale jak będziesz utrzymywać odpowiednio wysoką temperaturę to nie zaśnie. Najważniejsze, żeby zimą UVB miał i zimowe jedzonko.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #52 dnia: 24.10.2008, 16:40:34 pm »
Uważam że mimo braku zimowania żółw powinien odczuć zimę a jego organizm powinien nieco zwolnić. Skróć naswietlanie, pozwalaj żółwiowi spać ale pamiętaj żeby od czasu do czasu coś zjadł, a przede wszytskim zażył kąpieli. Jeśli nie zimuje to nie może spać po kilka tygodni! Nie ma tu oczywiście jednej reguły ale mój żółw przykładowo przygotowuje się teraz stopniowo do zimowania i ma tak że śpi ale sam budzi się raz na kilka dni, trochę się powygrzewa, coś zje, trochę popije w kąpieli i znów znika na kilka dni.

Uważam że jeśli żółw chce spac to trzeba mu na to pozwolić ale trzeba tez zadbac o to by sie nie odwodnił ani nie popadł w anoreksję (choć o to drugie akurat trudniej w tym wypadku bo żółwie trawią bardzo wolno i jesienią ich zapotrzebowanie jeszcze bardziej spada).
Właściwie pisze to całkiem na wyczucie.

Wiele publikacji podaje żeby żółwia trzymać w warunkach "normalnych" ale to jest niemożlwiwe bo żółw sam się zachowuje inaczej niż wiosną i latem, no i powinien odczuć zmianę pogody a nie mieć cały rok lato - tak mi się wydaje...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU