Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 14:22:22 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nasza Ciapa :)  (Przeczytany 12666 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aksanaa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 1
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #15 dnia: 13.06.2013, 17:56:54 pm »
3 razy próbowałam wysłać odpowiedz i 3 razy nie mogłam.

Zaczne od początku, weszłam na forum, żeby poczytać dowiedzieć się jakie mogłam błędy popełnić i jak ich unikać. Zostałam zaatakowana, wiedzą, dowiedziałam, się że jestem nieodpowiedzialna i ze nie wiem o żółwiach nic. Super. Ja się pytam po co forum jest? Bo chyba, żeby dawać rady a nie zeby rzucać tekstami, ze sie nie wypowiem, albo rece mi opadają. Ludzie, mój błąd, ze sie odezwałam i szukałam rady.

Druga spawa, samo czytanie książek i tematów na forach wiedzy nie daje, życie też uczy.

Gapcio dostała nieodpowiednie witaminy, podrażniła gardło, wdała się infekcja, nie udało nam się jej wyleczyć. Moja wina, zaufałam vetowi, który się jak sie okazało nie znał na gadach. A w Ie ciężko specjaliste znaleźć.

Nawiązywanie więzi ze zwierzakiem nie jest dla mnie niczym złym.

Jedzenie: babka, mlecz, koniczyna, bazylia...wszystko praktycznie dostępe u nas cały rok, mieszkamy w Ie.

Odnośnie rzucania kamieniami: Poprzedni właściciele oddali żółwia, bo ich dzieci brały kamyczki z terra i rzucały nimi w żółwia, bo ma skorupke to nic mu sie nie stanie, a zabawa świetna. Powiedzieli o tym jak go odbierałam stąd mi się to wzieło.

Dziękuje, za rady, tym którzy mi je dali, a nie osądzili. Przepraszam resztę, że ośmieliłam sie napisać i mieć na te rady nadzieje.

P.S. Nie po to wziełam zwierzaka do domu, zeby mu świadomie krzywdę robić. Wasze żółwie jak czytam mimo idealnych warunow i opiekunów też chorują.




 

Dodano 13.06.2013, 18:03:34 pm
Gdyby któś pytał. Gapcio od momentu jak wdała się infekcja i przestała jesć, była leczona u specjalisty, którego udało nam się znaleźć (co w Ie niejest łatwe), nie u Veta, który witaminy polecił.
« Ostatnia zmiana: 13.06.2013, 18:03:34 pm wysłana przez aksanaa »

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #16 dnia: 13.06.2013, 18:05:37 pm »
spokojnie,nie denerwujmy sie nawzajem :)
kazdy z nas chce jak najlepiej dla zolwi (i to podstawowy motyw tego forum) czesto zdarza sie ze osoby zle je chowaja i za nic w swiecie nie dadza sie przekonac,ze robia blad.zaczynamy sie tu przyzwyczaiac,ze ktos opisze tragiczne warunki swoich pupili a potem znika od nas nie dajac sobie nawet wyjasnic ze zle robi.moze dlatego juz na poczatu staramy sie "dosadnie" dac do zrozumienia gdzie blad ;)
fajnie ze tu trafilas i mam nadzieje ze pozwolisz nam na wspolprace z toba i poprawoienie o ile bedzie to mozliwe warunkow gadzich.
diete masz dobra.poczytaj sobie na forum o zywieniu.zolwie powinny miec bardzo roznorodne jedzonko.znajdziesz tam duzo roslinek ktore mozesz podawac :)
a jakie maja warunki u ciebie w terrarium? i jeszcze zapyam o wybieg.jest lato,maja dojscie calodobowe do sloneczka?
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #17 dnia: 13.06.2013, 18:20:01 pm »
Nikt Cię nie atakował, co zaznaczyłam w jedynym z pierwszych postów. Poza tym kiedy zaczęliśmy dawać rady napisałaś że znasz się na żółwiach bo masz je od 20 lat, a teraz nagle piszesz że oczekiwałaś rad?  ::)
Jeśli ktoś napisał że mu ręce opadają to tylko dlatego że cały czas ktoś się pojawia z podejściem do żółwia jakby to było kontaktowe zwierzątko, a jakbyśmy  bardzo nie chcieli nie są to kontaktowe pupilki, żeby mieć jakieś zwierze trzeba akceptować jego naturę, inaczej łatwo je skrzywdzić.

Offline aksanaa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 1
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #18 dnia: 13.06.2013, 18:40:40 pm »
W terrarium ma nienawożoną ziemie, wymienianą co 3-4 misiące żarówke UV, domek, kamienie do wygrzewania pod żarówką, woda. Co do wybiegu, to w Irlandii niestety o ciepłe słońce ciężko, ale mają tzw. wybieg rozkładany. Jak tylko jest dzień, kiedy słońce przygrzewa, spedza na wybiegu, tyle ile się da. Domek, kamienie, trawa,dostęp do roślinek które jedzą, basen i zacienione miejsce. Od jakiegoś czasu myślimy nad uepszeniem(powiększeniem) terrarium.

Nie zamierzam uciekać, nie po to tu przyszłam  ;)

Victoria, napisałam, ze coś na ten temat wiem. Jak się opisuje sie coś na forum tematycznym, to w moim przekonaniu właśnie oczekuje się rady, bo być moze coś robi się źle jak w moim przypadku. Piszesz że coraz częściej sie pojawiają osoby które nie wiedzą jak sie zajmować żółwiem,ok. ale do każdego podchodzi się indywidualnie, a nie wyskakuje z takimi niemiłymi tekstami na dzień dobry, sorry, to odstrasza ludzi od uczestniczenia w forum i jak pisze margherita, nie dają sobie przemówić ze coś jest nie tak i  czesto uciekają. Weźcie to pod uwage.




Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #19 dnia: 13.06.2013, 18:52:54 pm »
ok.terrarium jest i to juz duzo :) im wieksze uda ci sie zrobic tym lepiej dla twoich gadziorkow ;)
faktycznie klimat Irlandi nie pozwala zbytnio na trzymanie skorupek na dworze caly czas :( ale dobrze ze maja jednak gdzie pospacerowc jak jest ladna pogoda.
a powiedz mi jeszcze czy zarowki masz 2 czy tylko grzewcza?
mam jeszcze zastrzezenie co do baseniku,wydaje mi sie on za maly.najlepsza jest ceramiczna podstawka pod kwiatki.zolwie do basenu powinny wchodzic cale.one nie tylko pija ale rowniez sie kapia :) (nawilzaja)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline FRUGO

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: 2
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #20 dnia: 13.06.2013, 18:54:34 pm »
Piękne terrarium  ;) Tylko mu lepiej sianka tam nie kładź , ani trocin (bo trocinki mają pyłki).

Offline TomaszW

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 509
  • Reputacja: 9
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #21 dnia: 13.06.2013, 18:56:35 pm »
Druga spawa, samo czytanie książek i tematów na forach wiedzy nie daje, życie też uczy.

Tylko informacje zawarte w ODPOWIEDNICH książkach i na forach poparte są na ogół latami doświadczenia. :)
Życie uczy, tylko należy pamiętać, że w hodowli zwierząt raczej nie stosujemy metody prób i błędów. :)

Mam nadzieję, że zostaniesz z nami na forum i wyjaśnimy tu wszystkie żółwiowe sprawy. ;)

Offline aksanaa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 1
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #22 dnia: 13.06.2013, 19:02:18 pm »
Żarówki są 2, no właśnie się nad siankiem zastanawiałam, usune, a trocin w życiu nigdy! Basenik większy rozbił się wczoraj przy wymianie wody a wybiegowy jest za duzy, dlatego wstawiłam zastępczą "miseczke" żeby dostęp do wody był.


Tak jak pisałam Tomasz, nie przyszłam zeby uciekać. Krytyke przyjąć potrafie,  napisaną czy powiedzianą dosadnie ale nie "niemiłą" zeby inaczej tego nie nazwać  :)

Offline TomaszW

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 509
  • Reputacja: 9
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #23 dnia: 13.06.2013, 19:16:02 pm »
 :)

Offline FRUGO

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: 2
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #24 dnia: 13.06.2013, 21:39:26 pm »
Poprawa rozpoczęta !  ;) I nie przesadzajmy  nie jest tak żle. Są przypadki w których nawet żółw nie ma schronienia (nie mówiąc już o terrarium)...
/FRUGO

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #25 dnia: 13.06.2013, 21:44:58 pm »
Tak jak już pisałaś to siano wyrzuć, bo pleśnieje i w oko łatwo wbić. A ziemię mieszałaś może z gliną? Bo sama może być za ''luźna'' i nie dawać dobrej podpory łapkom.

Offline TomaszW

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 509
  • Reputacja: 9
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #26 dnia: 13.06.2013, 22:52:03 pm »
Polecam też darń. :)

Offline siwusek250

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 4
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #27 dnia: 14.06.2013, 07:36:54 am »
Prześliczny Żółwik :) terrarium też super :) a tak w ogóle Witam na forum :) wbrew początkowym pozorom na pewno znajdziesz tu dużo pomocnych osób i dobrych rad :) a wtedy gadzinka będzie Ci żyła długie lata :) jak masz żółwika od nie dawna to może zrób mu badania kału czy żadnych robaczków nie ma i ogólnie sprawdzić w jakim stanie jest żółwik, bo nie wiem czy nie ma pyszczka przy długiego ale na ten temat niech się wypowiedzą bardziej doświadczeniu ode Mnie :)
Pozdrawiam
 

Dodano 14.06.2013, 07:38:17 am
A jakie wymiary ma Ciapa bo wydaje mi się dość duży jak na 2 lata :)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #28 dnia: 14.06.2013, 08:05:06 am »
Rece mi opadaja i owszem.Czasami nie mam sily czytac,ze zolw jest spragniony pieszczot.Juz jeden uzytkownik probowal wszystkim wmowic,ze jego zolw teskni za chomikiem,a jak chomik uciekl to zamyslony wpatruje sie w szybe.Tak wiec znajac potrzeby i zachowania gada,kiedy przeczytalam,ze Twoj rowniez lubi pieszczoty,wybacz,a same mi opadly.Nie miej mi za zle tych slow.Mam jeszcze pytanie.W jakim celu Twoj zolw dostal witaminy?
no i oczywiscie witam na forum
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline aksanaa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 1
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #29 dnia: 14.06.2013, 09:59:55 am »
Wizyte u veta, mamy na początek lipca, na wszystkie badania. Długość skorupy to 10 cm. Ziemia owszem, mieszana z gliną, tutejsze ogródki mają właśnie takie podłoże.

Gapcio dostała witaminy, bo poprzedni weterynarz stwierdził, ze po długiej zimie w tutejszym klimacie, gdzie słońca za duzo zażywać nie moze, witaminy jej się przydadzą.

A co do lubienia pieszczot, wiesz każde zwierze jest inne, nie każde jest książkowe, opisowe. Jedne lubią kwiaty koniczyny, inne nie, jedne lubią to inne co innego. Nawiązywanie więzi ze zwierzakiem u każdego jest inne. Żółw jak nie chce chowa się syczy, nie powinno sie go wtedy stresować, nie robie tego. Nasza pierwsza samiczka widać była inna. Nie neguj tego, nie znałaś jej zachowań. Ciapa nie lubi być dotykana, więc robie to tylko kiedy musze. Tyle w tym temacie.