Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 21:33:41 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nasza Ciapa :)  (Przeczytany 12746 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aksanaa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 1
Nasza Ciapa :)
« dnia: 13.06.2013, 15:39:53 pm »
Witam :) Od 3 lat mieszkała z nami nasza najwiękasza zwierzęca miłość, żółwica Gapcio, która niestety po ciężkiej walce odeszła od nas w minioną niedziele :( Miała 9 lat, była jak to określił nasz genialny weterynarz "jak pies" reagowała kiedy się do niej mówiło, przychodziła sie przytulić kiedy spacerowała po domu, wchodziła na stopy i domagała się głaskania po głowie albo gardle :). 3 miesiące temu dołączyła do nas 2-letnia Ciapa :), powoli sie do nas przyzwyczaja, nie stresuje się, ale póki co pozwala sie głaskać po przednich łapkach bez chowania. Poprzedni właścicele trzymali ją tylko w terrarium, bez dotykania, wyciągania więc troche czasu nam to zajmie, ale spacery po domu śladami swojej "przewodniczki" ma opanowane do perfekcji :) Zna kazdy zaątek i ma swoje ulubione miejsce do zasypiania na "wolności". To tak po krótce hisoria naszych małych skorupek :)

na pierwszym planie Gapcio :) za nią podąza Ciapa :)



A tu pierwsze spotkanie naszych ulubieńców :)




Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #1 dnia: 13.06.2013, 15:42:17 pm »
Witaj na forum.Zapytam na początek nie trzymasz żółwi w terrarium? ???
Pozdrawiam Beata :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #2 dnia: 13.06.2013, 15:44:52 pm »
Hej, widzę że dużo macie serca dla gadzinek, tym bardziej przykro mi to mówić, ale krzywdzicie je po porstu puszczając na podłogę, głaskając i tuląc. One potrzebują odpowiednich warunków, odpowiedniej temperatury, wilgotności, podłoża i co ważne spokoju - to jest dzikie zwierze i poprzedni właściciele jak najbardziej postępowali prawidłowo nie dotykając żółwia i nie wypuszczając go z terrarium. Radzę poczytać trochę na forum, pooglądać w jakich warunkach powinien żyć żółw i jakie ma potrzeby. A do głaskania polecam kota albo psa.

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #3 dnia: 13.06.2013, 15:45:25 pm »
robisz duzy blad trzymajac je na ziemi.zolw powinien zyc w odpowiednio dla niego zrobionym terrarium.inaczej wyzadzasz mu krzyde :) mozesz opisac jaka maja diete twoje gadziorki
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline aksanaa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 1
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #4 dnia: 13.06.2013, 15:48:36 pm »
No więc w woli wyjaśnienia, oczywiście, ze trzymamy żółwie w terrarium. czasami jednak wychodzą sobie pospacerować po domu. A że starsza lubiała w tym czasie przyjsc i dać się pogłaskać, to taki już charakter miała.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #5 dnia: 13.06.2013, 15:53:23 pm »
W ogóle nie powinno się puszczać żółwia na podłogę. ŻÓłw potrzebuje wybiegu zewnętrznego na którym będzie sobie mógł pochodzić, gdzie będzie miał odpowienie podłoże. Wypuszczając go na podłogę, dotykając narażasz go na niepotrzebny stres. Podłoga jest śliska co z czasem może spowodować poważne problemy ze stawami, a nawet paraliż kończyn, żółw wdycha detergenty którymi są myte podłogi, jest narażony na przeciągi, kopnięcie, nadepnięcie, przytrzaśnięcie szafką itp. Przeciąg może spowodować stany zapalne narządów wewnętrznych, zapalenie płuc jest dość częste - niejednokrotnie kończy się śmiercią. Na Twoim miejscu zastanowiłabym się jednakk nad tym.
Napisz coś jeszcze, jak wygląda Wasze terro, jaką stosujecie dietę? Nie czuj się zaatakowana krytyką, po prostu na codzień mamy do czynienia z chorymi żółwiami, nawet od ludzi którzy darzyli je głębokim uczuciem ale nie wiedzili jak prawidłowo się nimi zajmować, przez co one bardzo cierpiały. Dlatego każda nowa osoba na forum jest proszona o wszystkie info, dla dobra gadzinek ;)
Pozdrawiam

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #6 dnia: 13.06.2013, 15:53:35 pm »
Jesli dobrze zrozumiałam Gabcio zmarł tak?Współczuję :'( Piszesz, że 'genialny' weterynarz powiedział Ci że żyła jak pies, tak rozumiałam, wiem że to przykre, ale niestety racja jest po stronie weterynarza, złe warunki w konsekwencji trzymania na podłodze doprowadziły Twojego ulubieńca do śmierci.Masz pięknego malucha, nauczona błędami na Gapciu weź sobie proszę choć część naszych rad do serca, to Twój mały skorupek będzie żył bardzo długo i w świetnej kondycji inaczej czeka go podobny los jak Gapcia, a na pewno tego nie chcesz.
« Ostatnia zmiana: 13.06.2013, 15:55:54 pm wysłana przez batusia81 »
Pozdrawiam Beata :)

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #7 dnia: 13.06.2013, 15:55:09 pm »
nie wyciagaj ich :) mimo pozorow one wcale tego nie lubia ;) jak postawisz zolwia na podlodze to normalka ze bedzie chodzil po domu (i my mamy frajde) ale w czasie takich wycieczek narazasz go na przeciagi,zimna podloge,srodki chemiczne jakimi myjemy podlogi itp.jego dom to terrarium(latem wybieg) i tam jest jego miejsce.jesli np.zolw siedzi w terra pod lampami i go wyciagasz,serwujesz mu niezla zmiane temp.ryzykujesz tym chocby to ze rozchoruje sie ;)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline aksanaa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 1
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #8 dnia: 13.06.2013, 15:58:32 pm »
Victoria, nie wiem czy trzymanie żółwi w terrarium i rzucanie w nie kanieniami przez dzieci, karmienie tylko sałatą i jabłkami jest odpowiednim i odpowiedzialnym traktowaniem  ::) Moja przygoda z żółwiami zaczeła sie 20 lat temu, coś tam na ten temat wiem ;)

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #9 dnia: 13.06.2013, 16:03:36 pm »
opisalas tylko wczesniej ze poprzedni wlasciciel trzymal je w terra (cala reszte dopisalas teraz ) wiec mysle ze odpowiedz Victori opierala sie na terra nie calej reszcie ;) oczywiscie biedne gadziny i tyle
ciesze sie ze masz troche wiedzy o nich ale fakt wypuszczania ich po mieszkaniu powinnas zmienic.a co im dajesz do jedzonka? :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #10 dnia: 13.06.2013, 16:06:19 pm »
No ja bym się mogła kłócić, ilość posiadanych zwierząt czy lata posiadania zwierząt nie świadczą wcale o wiedzy na ich temat, sory, ale skoro nadal twierdzisz że chodzenie po podłodze jest ok, to jednak tej wiedzy nie masz wystarczająco dużo. Ja powiedziałam tylko że trzymanie żółwia w terra i nie wyciąganie go bez potrzeby jest prawidłowe, o innych szczegółach nie mogłam wiedzieć bo o nich nie napisałaś.
Poza tym dlaczego zdechł Twój 9-letni żółw? 9 lat u żółwia to jeszcze dzieciak.

Offline smuugler

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
  • Greczynka o imieniu Hektor
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #11 dnia: 13.06.2013, 16:16:44 pm »
Witamy!
Jestem przekonany iż Viktoria wcale nie uważa, że karmienie sałatą i jabłkiem jest czymś dobrym, to jest wręcz nie dopuszczalne, i każdy na tym forum Ci to powie. Terrarium jest jedynym dopuszczalnym miejscem przejściowym dla żółwia między zimowaniem, a czasem spędzonym na wybiegu. Bardzo dobrze, że zaczęłaś swoją przygodę z żółwiami 20 lat temu, ale pamiętaj, że wtedy było mało informacji na temat hodowli żółwi a jak już były to często nieprawdziwe. Prawdopodobnie zostały Ci stare nawyki, ale w większości one są złe. To forum pomoże Ci nabyć nowe doświadczenie na temat żółwi i potrzebnych im warunków.
Pozdrawiamy!
P.S rzucanie w nie kamieniami przez dzieci- co to oznacza??? Skąd to w ogóle się u Ciebie wzięło??? :o :o ???
Pozdrowienia od smuugler'a i Hektorka :)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #12 dnia: 13.06.2013, 16:44:49 pm »
Viktora ja Ciebie podziwiam,bo mnie rece opadly jak zaczelam czytac watek :-(
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #13 dnia: 13.06.2013, 16:57:28 pm »
Ja się w tym wątku nie wypowiem, bo nie lubię się denerwować... :(
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline FRUGO

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: 2
Odp: Nasza Ciapa :)
« Odpowiedź #14 dnia: 13.06.2013, 17:31:59 pm »
P.S rzucanie w nie kamieniami przez dzieci- co to oznacza??? Skąd to w ogóle się u Ciebie wzięło??? :o :o ???
??
Witaj  ;)  Bardzo się ciesze , że przyłączyłaś się do nas. Masz piękne gadzinki. Mogłabyś pokazać zdjęcia terrarium? Wiesz jeśli go nie masz nie musisz tego ukrywać ...  ;) ;) ;) ;) ;) ;)