Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 24.04.2024, 09:21:45 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowy lokator w domu - Tupek [scalony]  (Przeczytany 11293 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Misiunia838

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
  • Tupeczek
Nowy lokator w domu - Tupek [scalony]
« dnia: 23.10.2014, 18:22:00 pm »
Witam, od dwóch miesięcy w moim domu zamieszkał 15-letni żółw stepowy Tupek. Wcześniej był w złych warunkach, teraz już doszedł do siebie, miał przycinany dzióbek i pazury, załatwione są też badania kału. Tupek ma terrarium 80x40 w którym jest kora wymieszana z ziemią i gliną, kryjówka, sianko i korzenie. Pryskam terrarium 2x na dzień, podaję Tupkowi wapno ok. 2x na tydzień zgodnie z poradą weterynarza od gadów. Maleństwo nigdy nie było zimowane, za rok podejmę próbę zimowania :) Karmię go bazylią, cykorią radicchio, endywią escarolą, sałatą lodową, frisee, a jako okazjonalnym dodatkiem raz na dwa tygodnie są winogrona, banan i pomidor. Oczka są ślicznie czarne i skorupa jest mocna, a kupa pojawia się ok co 2-3 dni. Kąpię go codziennie, ponieważ gdy dałam mu basenik do terrarium to nie umiał do niego wejść, i basenik stał się miską na jedzenie :) Czytałam dużo o żółwiach stepowych i według mnie w sumie dobrze się na nich znam. Mam jeszcze jedno pytanie: często jeżdżę, i czy takie podróże (ok, 1-2 na miesiąc podróż do Lublina z Warszawy) mu nie zaszkodzą?
                                                                                                                                        Z góry dziękuję za informacje :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy lokator w domu - Tupek [scalony]
« Odpowiedź #1 dnia: 24.10.2014, 01:56:30 am »
Tak jak napisałam w innym temacie - częste podróże szkodzą, bo żółwia stresują. Jeśli nie są koniecznością - lepie z nich zrezygnować.
Sianko pyli, co szkodzi żółwim oczom, dodatkowo może się nim w oko ukłuć.
Terrarium jest stanowczo za małe na 15 letniego żółwia. Ja mam 3 latkę wielkości 7,5 cm a terrarium 100x50 (i już się zastanawiam gdzie wcisnę większe).
Dieta powinna składać się z roślin polnych (babka, mniszek, mlecz, jasnota biała, pokrzywa, cykoria podróżnik, ślaz i wiele innych), endywia, bazylia i inne zioła powinny stanowić jedynie uzupełnienie. Jeśli żółw nie zimuje, w okresie zimowych dieta powinna się opierać na suszu z roślin polnych.
Stanowczo nie podajemy owoców i warzyw. Więc do wywalenia z jadłospisu wymienione przez Ciebie winogrona, banan, pomidor czy sałata.
W jakiej formie podajesz wapń?

W internecie jest pełno błędnych informacji na temat żółwi, a z książką polskojęzyczną która nie zawierałaby bzdur jeszcze się nie spotkałam. Z czego czerpałaś informacje?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowy lokator w domu - Tupek [scalony]
« Odpowiedź #2 dnia: 24.10.2014, 09:46:53 am »
Misiunia, piszesz, że się znasz i poczytałaś o żółwiach a robisz wszystko źle. Po kolei:

- terro jest za małe;
- kory z ziemią się nie miesza bo pleśnieje;
- siana nie dajemy - pyli, uczula, kłuje w oczy, wyciąga wilgoć;
- dieta jest dramatyczna ! Widziałaś żeby na stepie rosły banany i winogrona..:) Albo sałata lodowa?
Poczytaj o naturalnym środowisku życia tych żółwi i postaraj się z dietą jak najbardzie zbliżyć do "natury". Nie karm marketowym syfem, często i gęsto jeszcze pędzonym sztucznie.
- basenik jest konieczny - jak był za wysoki to trzeba kupić niższy podstawek;
- podajesz chyba wapń nie wapno?

Co do podróży - to jeśli jedziesz na tydzień czy dłużej to jest sens zabierania żółwia, jeśli na dzień czy dwa - to szkoda go męczyć. Poza tym zima idzie - to go przeziębisz w ten sposób, zmieniając mu z nagła temperaturę kilka razy na dobę.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Misiunia838

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
  • Tupeczek
Odp: Nowy lokator w domu - Tupek [scalony]
« Odpowiedź #3 dnia: 26.10.2014, 08:38:39 am »
Witam, od dwóch miesięcy mieszka u mnie 15-letni żółw stepowy Tupek (nazywa się tak, bo śmiesznie tupta jak chodzi), posiadam dla niego terrarium 80x40, jako podłoże mam ziemię z gliną i korą. Tupek bawi się na korzeniach i zakopuje w sianku, a ok. 16 kładzie się spać do kryjówki. Karmię go cykorią, endywią, koniczyną, mleczem, roszponką, rukolą, a raz na dwa tygodnie jako przysmaczek daję mu winogrona i pomidor. Kilka tygodni po przygarnięciu Tupka, była wizyta w Salvecie u pani Marty Marciniak, z badań kału nic nie wynikło (na szczęście :)), w maju lecimy na badania krwi, zimowanie za  rok :)
W lato go wypuszczała na spacerki z nadzorem (mieszkam w budynku i nie mam możliwości zrobienia wybiegu). Mam jeszcze jedno pytanie - często jeżdzę autem z Warszawy do Lublina, czy nie zaszkodzą mu te jazdy? Jeśli zaszkodzą, to je ograniczę :) Z góry dzięki  ;D

Offline Misiunia838

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
  • Tupeczek
Odp: Nowy lokator w domu - Tupek [scalony]
« Odpowiedź #4 dnia: 26.10.2014, 10:50:29 am »
Okej, bardzo dziękuję za informacje, postaram się zmienić na to, co piszecie  ;)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy lokator w domu - Tupek [scalony]
« Odpowiedź #5 dnia: 26.10.2014, 13:26:51 pm »
Powiedz mi, dlaczego zakładasz kolejny temat z praktycznie taką samą treścią?
http://forum.zolw.info/zolwie-stepowe/nowy-lokator-w-domu/

Bardzo proszę moderatorów o uporządkowanie.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowy lokator w domu - Tupek [scalony]
« Odpowiedź #6 dnia: 28.10.2014, 14:26:53 pm »
Uporządkowano i scalono wątki.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ