Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:01:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Panna X  (Przeczytany 44856 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline helga

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Panna X
« dnia: 25.02.2017, 00:12:00 am »
Witam.
Panna X u mnie dziś dopiero drugi, pełny dzień (dostałam ją późnym wieczorem). Dodałam w stepowych, ale mogę się mylić. Wiek koło 20 (?). Dotąd żyła na podłodze, karmiona głównie białym serem.
Wczoraj zrobiłam jej kąpiel, wodę wymieniałam kilka razy bo sypie się z niej skóra z każdego miejsca, gdzie nie ma łuski.
Nie robiła u mnie kupy, co mnie trochę martwi. U poprzedniego właściciela ponoć miała luźne stolce i niby spała, ale to spanie wyglądało tak, że leżała na podłodze i się nie ruszała tygodniami...
Wyniki badań wg weta są w normie... Ale pewnie wykonam u innego powtórne jak się ociepli.
Terra prowizorka - w budowie, czekam między innymi na zamówione lampy, pleksi, korę...

Co mnie zaszokowało w kąpieli to to, że większość czasu miała całą głowę pod wodą i nie chciała jej wyciągnąć na powierzchnię. Pod wodą szurała łapami głowę jakby chciała coś z niej zdjąć. Pamiętam, że mój karlik szponiasty robił podobnie. Czasem miała oczy otwarte, ale momentami zamknięte i robiła się taka miękka i luźna... Nie mam pojęcia czy to był relaks, czy próba samobójcza ;) Wyjmowałam ją kilkanaście razy z tej wody w panice, że nie żyje. Bardzo ją pokochałam, nie chcę jej stracić, to byłaby porażka, której bym sobie nie wybaczyła.
Dotąd z gadami miałam do czynienia jedynie z daleka lub na zdjęciu...
Także zdaję się na Was.

Offline helga

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Panna X
« Odpowiedź #1 dnia: 25.02.2017, 00:12:46 am »
Kolejne:

Offline helga

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Panna X
« Odpowiedź #2 dnia: 25.02.2017, 00:13:48 am »
I kolejne, bo z jakiegoś powodu nie mogłam wysłać wszystkiego w 1 poście.

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Panna X
« Odpowiedź #3 dnia: 25.02.2017, 17:45:01 pm »
Spora panna:) Musisz jej sprawić terra i wybieg, powinna mieć zrobione badania krwi i kału na pasożyty. Jak jest zdrowa to w zimie powinna zimować, latem jeść polne rośliny. To takie ogólniki, jakbyś chciała jakieś konkrety to daj znać.

Offline helga

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Panna X
« Odpowiedź #4 dnia: 26.02.2017, 19:21:27 pm »
Nom  :) I ma ogromną siłę.
Wszelkie rady i wskazówki mile widziane , Magda.  :)
Leży właśnie ciągle taka zamulona bidula... I nie wiem czy ją dogrzewać żeby się rozbudziła, czy zostawić jak jest?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Panna X
« Odpowiedź #5 dnia: 26.02.2017, 22:42:55 pm »
W terrarium musi mieć lampe grzewczą, oprócz tego możesz jej robić ciepłe kąpiele, możesz kupić ziółka do zaparzania w aptece, chociażby urosan narazie i kąpać ją w naparach z ziół, one wspomagają prace wątroby i nerek, a po diecie serkowej pewnie idealnych funkcji nie pełnią :)
Ich netabolizm więc i aktywność zależą od temperatury, musi mieć odpowiednią żeby wejść na odpowiednie obroty ;)

Offline helga

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Panna X
« Odpowiedź #6 dnia: 26.02.2017, 23:20:55 pm »
Dziękuję. :-*

Właśnie gdy pisałaś posta Panna się kąpała. I jak ostatnio - weszła, napiła się wody i od razu cała zanurkowała. Znowu próbowała sobie jakby ściągnąć coś z głowy łapkami, jakby jej coś zawadzało.
Chwytam za nóżkę - lużna jak flak  :-\ Dopiero jak posmyrałam jej ogonek to się wściekła i już chciała wyjść, więc wzięłam ją w ręcznik, wytarłam i wróciła do siebie. Więc chyba się tak luzuje w tej wodzie.
I jak polewałam jej plecy wodą, to tak dziwnie się naprężała i wyciągała główkę. Chyba nie była zadowolona.
Zostawiłam ją pod wodą dziś. Widać umie wstrzymywać oddech na długo.

Wasze żółwie w kąpieli też leżą cały czas pod wodą?

Zjadła trochę aeonium, pelargonii nie lubi. Trzykrotkę i zelistkę wczoraj jadła, a dziś wygrzebałam zielistkę niezjedzoną spod ściółki.
Panna ciągle jest taka smutna. Ma smutną minę i jest mi jej żal, a sklep się nie odzywa. Pewnie dlatego, że weekend. Poczekam do jutra. Jutro po pracy wyskoczę też w plener, może znajdzie się w trawie jakaś babka niedobitka.

__
Aa! Jeszcze pytanie - jakie stężenie urosanu na litr wody?
« Ostatnia zmiana: 26.02.2017, 23:30:06 pm wysłana przez helga »

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Panna X
« Odpowiedź #7 dnia: 26.02.2017, 23:38:30 pm »
Jedna saszetka na litr wody.
Smutna bo chce mieć terrarium, lampy i kryjówkę:)

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Panna X
« Odpowiedź #8 dnia: 26.02.2017, 23:45:00 pm »
A w kąpieli to jej pilnuj, jeśli jest w słabej kondycji.

Offline helga

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Panna X
« Odpowiedź #9 dnia: 27.02.2017, 00:50:33 am »
Dziękuję. :)

Będę, kocham ją.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Panna X
« Odpowiedź #10 dnia: 27.02.2017, 08:58:37 am »
Nalewaj mniej wody, tak żeby głowa swobodnie była nad taflą

Offline amerykaa83

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: -54
Odp: Panna X
« Odpowiedź #11 dnia: 27.02.2017, 09:32:55 am »
Smutna, bo moze ma malo przestrzeni. Jak jej dasz polatac po ogrodzie, to bedzie usmiechnieta od ucha do ucha. Moj tak ma.

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Panna X
« Odpowiedź #12 dnia: 27.02.2017, 18:14:01 pm »
Zdecydowanie mniej wody w miseczce:) Śliczna Żółwiczka, tylko trochę ma przesuszoną skórkę. A jakie robiłaś badania?
Pozdrawiam.

Offline helga

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Panna X
« Odpowiedź #13 dnia: 28.02.2017, 08:20:11 am »
Właśnie nie wiem i to mnie irytuje. Dostałam tylko kartkę, na której były jakieś skróty składające się z kilku liter i jej waga, i to wszystko  :-\
Czekam na kupę. Bo wiem, że z kupy i krwi muszę zrobić badania.

Natomiast doczekałam się jako takiego wypróżnienia, krótko po kąpieli. Zrobiła dużo siusiu, wystrzeliło to z niej jak z procy, z pół szklanki. :o ???
 A na końcu było coś, co wyglądało jak biała farba.  Doszukałam się w necie jak powinna wyglądać kupka, natomiast wyglądu moczu nie znalazłam.

Nie lubi jarmużu, ale zajada się rukolą :) Z tego co zrozumiałam, obie te zieleniny są odpowiednie dla stepowca.

Wczoraj za Waszą radą kąpała się w wodzie do kostek, kochana moja. :)

Jeszcze jedna rzecz mnie martwi i zastanawia. Czy Wasze stepowce jak chodzą, to jadą brzuchem po ziemi? Czy te tylne nóżki jak idzie mają tak leżeć, czy to oznaka, że ma już chore stawy? Ona się odpycha leżącymi nóżkami (nie chodzi na stopach), w ogóle się nie podnosi na nóżkach. Widać, że tak od dawna chodziła po parkiecie, bo ma od spodu całą skorupę porysowaną, ale nie wiem czy to normalne u tego gatunku, czy nie.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Panna X
« Odpowiedź #14 dnia: 28.02.2017, 10:10:29 am »
Te białe to kwas moczowy - część siku :)
Jarmuż i rukole może dostać, ale w małych ilościach, raczej jako dodatek do suszu z roślin polnych niż samodzielny posiłek.
Powinna unosić całe ciało na nogach, ciągnie za sobą bo ma zjechane stawy. Bardzo ważne jest odpowiednie podłoże - ziemia z dodatkiem gliny - glina jest konieczna żeby podłoże było zwarte i nie osuwało się pod łapkami. Darń, czyli kawałek wykopanej z podwórka trawy, też świetnie się sprawdzi  :)