Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:58:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pazurek:)  (Przeczytany 14973 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline glossopteris

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
  • zolw grecki (testudo hermanni)
Odp: Pazurek:)
« Odpowiedź #30 dnia: 17.02.2010, 20:57:42 pm »
Szkoda, że mieszkasz tak daleko ode mnie.Dałabym Ci te witaminy.Zdrowie żółwika najważniejsze.A tak nie ma jak.U nas weterynarz to bierze za wizytę 10 czy 15 zł.Z badaniem kupki ciut więcej.Witamina A jest w kropelkach w aptece,ale na receptę.Są panie ,które jak dla żółwika -to się ulitują i sprzedają.Kosztuje ok. 10 zł. Tran Islandzki zawiera witaminę A,ale nie wiem czy są małe pojemności, 240 ml kosztuje 28 zł.I to lepiej pod kontrolą weterynarza podawać,bo naprawdę nie wolno przedawkować.
Trzeba być wyczulonym na to.
Marchewka też zawiera witaminę A , można ją zetrzeć na tarku na jedzenie. Ale zawiera także kwas szczawiowy.Dlatego nie można żywić tylko marchewką.Szczególnie,że stara dieta Pazurka była niekontrolowana.Poza tym oczka Pazurka wymagają oceny weterynarza jednak.Poczytaj jeszcze poniżej artykuły.
Powodzenia  :)

http://www.obcasy.pl/index.php?art=1&dzial=33&dzial2=567
http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/kwas-szczawiowy-a-dieta-zolwi-ladowych
http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/karmienie-zolwia-zima

Bardzo ladny zolwik... ;D
Skoro nie zaszkodzi dać zolwiowi witaminę A to ja bym dal... ;)

Alcia:
10 zoltych?!  :o Szkoda ze nie mieszkam w Polsce... ja place 100zł za sprawdzenie kupki, i 125 zł za wizytę... ale w Norwegii wszystko jest droższe :(

Anuszka:
Powodzenia.... :)
Bernard

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Pazurek:)
« Odpowiedź #31 dnia: 18.02.2010, 06:08:43 am »
 ;) ;)
No widzisz.
Jak za dużo to zaszkodzi...
Alicja

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Pazurek:)
« Odpowiedź #32 dnia: 18.02.2010, 11:10:26 am »
Skoro profilaktycznie moge jakos zadzialac, to rozumiem, ze od czasu do czasu moge mu zmieszac z jedzeniem marchew? A jesli uda mi sie zdobyc te kropelki to jak je dozowac, zeby nie przedobrzyc?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pazurek:)
« Odpowiedź #33 dnia: 18.02.2010, 11:26:04 am »
Owszem - profilaktycznie mozesz od czasu do czasu dodać do jedzenia potartą marchewkę, albo dynię - są dobrym źródłem witaminy A.
Ja bym na własną rękę witaminy A+D3 nie podawała - przedawkowanie jest bardzo szkodliwe. Raczej rozejrz się za praeparatami witaminowymi dla gadów - nawet żeby mu teraz przez miesiąc podawać, potem będzie wiosna, lato - świeże, zdrowe roślinki - i wtedy wystarczy posypać jedzenie z 1-2 x w tygodniu mieszanką wapienną.
Jesli nic nie znajdziesz - to napisz mi swój adres na PW to odsypię Ci i wyśle trochę Reptavite - daję to swoim od czasu do czasu, ale mam jeszcze całkiem pokaźny zapas w domu.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Pazurek:)
« Odpowiedź #34 dnia: 18.02.2010, 11:35:43 am »
Dziekuje, ale mysle, ze uda mi sie kupic witaminy w prawie kazdym zoologicznym ;) W takim wypadku raz na jakis czas pojdzie w ruch marchewka i witaminki; widzialam juz gdzies takie specjalne dla zolwi ladowych
 

Dodano 18.02.2010, 14:56:39 pm
kurcze, kupilam wit A bo ktos ja we wczesniejszych postach polecal a teraz czytam jeszcze raz wasze wypowiedzi i widze, ze samodzielne podawanie tej wit moze byc ryzykowne :'( Czyli nawet po kropelce raz na jakis czas nie moglabym dawac?
« Ostatnia zmiana: 18.02.2010, 14:56:39 pm wysłana przez anuszka »

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Pazurek:)
« Odpowiedź #35 dnia: 18.02.2010, 17:38:36 pm »
Witia proponował żeby zrobić jeszcze raz Pazurkowi zdjęcia oczek. Takie dokładniejsze jakby się udało.Z bliska bardziej.
Do tego momentu poczekaj może z kropelkami.  Ewentualnie troszkę potartej marchewki na zieleninę.Lepsza jest dynia,tak jak Ankan pisała,ze względu na kwas szczawiowy w marchewce.Ale nie widziałam teraz dyni w sprzedaży.

Wartości odżywcze dyni:
http://babuni-blog49.blog.onet.pl/Wartosci-odzywcze-i-zdrowotne-,2,ID391665814,n
http://www.cyberbaba.pl/content/view/652/1/

Tu o kwasie szczawiowym ( dla żółwi szkodliwy,inaczej niż u ludzi ):
http://www.papugi.resnet.pl/artykuly/Piramida2.htm
Alicja

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Pazurek:)
« Odpowiedź #36 dnia: 18.02.2010, 18:38:32 pm »
może poczekać z tymi kropelkami, ale pewnie się przydadzą. Na razie marchewka i te witaminki, a z tymi kropelkami to nie wiem specjalnie, może ktoś inny się wypowie  :)
pozdrawiają hela i parys

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Pazurek:)
« Odpowiedź #37 dnia: 18.02.2010, 19:43:38 pm »
a jakie to kropelki
Pozdrawiam Jakub

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Pazurek:)
« Odpowiedź #38 dnia: 22.02.2010, 10:33:19 am »
dziejsze zdjecia Pazurka, jest przekomiczny w trakcie jedzenia ulubionych smakolykow (ktore doslownie pochlania-jeszcze nie przelknal jednego kesa cukinii a juz otwiera dziobek po nastepny ;D i jeszcze te kawalki jedzenia poprzyklejane do buzki, no komedia :D) albo to jego spanie z glowa w miseczce z jedzeniem :D

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pazurek:)
« Odpowiedź #39 dnia: 22.02.2010, 13:16:35 pm »
Widać, że mu spakuje... ;D
A tą wit.A mu dałaś?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pazurek:)
« Odpowiedź #40 dnia: 22.02.2010, 13:44:56 pm »
tak patrzę teraz, to żółwik jest wg mnie, trochę gruby. 'pod pachą' ma takie fałdki w miejscu gdzie skorupa łączy się ze skórą, a to jest oznaka otyłości, latem potrzebny mu będzie wybieg gdzieś w ogrodzie najlepiej, żeby na słonku był długo i żeby się 'wybiegał' ;) i roślinki tylko z pola/ogródka... ;)

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Pazurek:)
« Odpowiedź #41 dnia: 22.02.2010, 13:45:26 pm »
dalam, gdzies tu na forum przeczytalam, zeby dawac raz w tyg po jednej kropelce, no wiec raz juz dostal oczywiscie na plasterku cukinii :D Ale chyba musi miec jakis smak bo dziwil sie, sie strasznie, az bal sie drugi raz ugryzc ::)
 

Dodano 22.02.2010, 13:48:15 pm
Viktoria, mowisz serio? Ja zawsze myslalam, ze Pazurek to taka chudzina, lapki jak patyczki :o Ja to bym powiedziala, ze on ma bardziej te skore zwiotczala, zawsze myslalam, ze to ze starosci, no 20lat bite ma na pewno, ale moze zle to tlumacze. O rany, to znaczy, ze mam mu mniej dawac jesc :o ??
« Ostatnia zmiana: 22.02.2010, 13:48:15 pm wysłana przez anuszka »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pazurek:)
« Odpowiedź #42 dnia: 22.02.2010, 14:35:43 pm »
nooo dobrze by było mu troszkę ograniczyć moim zdaniem... ;) masz może wagę kuchenną? mogłabyś zważyć go i podać nam wagę i wymiary. jakoś fatalnie to nie jest, ale troszkę grubasek.... ;) bo żółwie łatwo przekarmić, jak często go karmisz? każdego dnia? bo karmi się tak 5 dni w tygodniu, zwłaszcza dorosłe żółwie. można też karmić większymi ilościami i rzadziej.
a żółw 20 lat to jeszcze młodziak... ;) stepki żyją ~60lat, oczywiście w dobrych warunkach :)

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Pazurek:)
« Odpowiedź #43 dnia: 22.02.2010, 15:17:00 pm »
Nie wiedzialam, ze trzeba robic "przerwy" w karmieniu ??? Ale jak sie okazuje, znowu nieswiadomie robilam tak jak trzeba-zdarzaja sie dni, ze jestem tak zabiegana, ze wychodze z domu wczesnie rano a wracam poznym wieczorem jak Pazurek juz spi, wiec ja go nie wybudzam, zeby go nakarmic, tylko karmie nastepnego dnia, jak sam sie obudzi:) Czasem, jak kreci nosem, bo daje mu nie to co chce, to potrafi 2-3 dni nie jesc a jak 4 dopadnie to nadrabia za te 3 poprzednie :o
Wiec co ja mam zrobic? Ile dawac jesc? Raz dziennie i nie dawac "dokladek"? I ile dni w tyg zrobic mu "post":)
Mi sie wydaje, ze on ciagle jest glodny, rano mu daje troszke do miseczki, jak wracam to jest pusto albo tylko resztki tego, co mu mniej smakowalo. 
A co do wagi, to niestety, kuchenna mam, ale w domu rodzinnym, a teraz wynajmuje mieszkanie w innym miescie i nie mam tu wagi. Nie bylat mi tu do nieczego potrzebna

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Pazurek:)
« Odpowiedź #44 dnia: 22.02.2010, 17:19:55 pm »
Pierwsze zdjecie króluje - kocham te wyciągnięte szyje!
TUPTUŚ