Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 12:35:42 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Początki z żółwiem stepowym  (Przeczytany 28366 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zonqa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Początki z żółwiem stepowym
« dnia: 02.09.2013, 10:33:40 am »
Witam

od niedawna jestem posiadaczką żółwia stepowego (takie są nasze podejrzenia). Ale od początku.

Żółw został znaleziony 17 lat temu w przy blokowym lesie. I został przygarnięty przez mojego męża. Żył sobie w bloku na podłodze, był karmiony niewłaściwie -teraz to już wiem po lekturze tego forum. Mąż w piątek przywiózł go do nas domu z ogrodem. I teraz mam szereg pytań o zagwarantowanie mu jak najlepszych Warunków.

Po lekturze szybkiej tak na pierwsze ogarnięcie wiemy że żywienie jego przez ostatnie lata pozostawiało wiele do życzenia i tak musimy go przestawić na prawidłowe żywienie. Póki co dajemy mu rukolę, szałwie, bazylię, kiełki. Wiemy że musimy udać się do wet żeby mu przyciął dziobek bo jest przyrośnięty

Zrobiliśmy skrzynię o wymiarach ok 80x70x35 jest wysypana ziemią ogrodową, dziś dojdą kamienie. W jednym kącie świeci lampka zwykła z żarówką 40 wat.

Co musimy jeszcze zrobić by było mu jak najlepiej i by mu wynagrodzić lata krzywdy :-[




Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Początki z żółwiem stepowym
« Odpowiedź #1 dnia: 02.09.2013, 10:50:38 am »
Witaj! Super, ze chcecie poprawic warunki skorupce :) ja bym prosiła o zdjęcia Żółwia (oczki, ogon, cała skorupa) i zdjęcia terrarium.

Co do diety na pewno masz pełno mleczy, babki w ogrodzie. teraz rośnie piękny chrzan.. Korzystaj z tego zamiast kupnych rzeczy.. Kwitną nagietki, róże.. Liście winogron, malin też sa latwo dostępne jeszcze  Z kiełkami nie przesadzaj bo są wysokobiałkowe a żółw wcale dużych ilosci białka nie potrzebuje. Kup sepię dla ptaków i zetrzyj albo JBL MicroCalcium i syp jedzenie skorupki :) Pamiętaj o baseniku z wodą ( tak ,zęby żółw wszedł do niego cały ale woda musi być płytka, by nie miał zakrytej głowy. Jeżeli go nie zimujecie ( a uważam, ze po takiej przeszłości lepiej nie zimować, zrobić badania, skonsultować się z wetem itp) musisz kupić żarówkę UVB 10.0 (np Exo Terra Repti Glo 10.0) albo Osram Vitalux ( poczytaj o wadach i zaletach obydwu rozwiązań w dziale świetlówki :)
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline zonqa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Początki z żółwiem stepowym
« Odpowiedź #2 dnia: 02.09.2013, 11:07:47 am »
Dodaje zdjęcia Kubuśka


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us



Na blokach zapadał w sen zimowy więc nie wiem jak będzie u nas bo w domu mamy o wiele niższą temperaturę niż u teściów.

Co do roślinek to zgadza się że mamy tego bardzo dużo i tu kolejne pytanie czy można zrobić zapasy na zimę tych dobroci i jak to zrobić
 

Dodano 02.09.2013, 11:09:27 am




edycja: poprawiono linki do zdjęć
« Ostatnia zmiana: 06.01.2014, 01:23:42 am wysłana przez semiramida »

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Początki z żółwiem stepowym
« Odpowiedź #3 dnia: 02.09.2013, 12:29:23 pm »
Masz samicę żółwia stepowego.

Jeżeli przebywał w temperaturze pokojowej to sen zimowy nie był na pewno. Prawidłowa hibernacja odbywa się w temperaturze ok. 50C. Stepowce wraz ze zbliżającą się zimą robią się ospałe i wręcz proszą się o zimowanie. Dlatego podłogowce przesypiają większość zimy zazwyczaj gdzieś w ciemnym kącie pod kaloryferem (może to być niebezpieczne dla żółwia).

Wyrzuć piasek z terrarium. Zastąp go ziemią zmieszaną z gliną i darnią. Daj płaskie kamienie do wygrzewania się, kryjówkę (może być zrobiona z ceramicznej doniczki).

Najłatwiejszym sposobem na zimowe zapasy jest uzbieranie polnych roślin i zasuszenie. Tylko nie zawsze żółwie chcą to jeść, ale nie jednego już udało się przymusić ;) Możesz również w doniczkach posadzić zioła i inne jadalne roślinki.

Offline zonqa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Początki z żółwiem stepowym
« Odpowiedź #4 dnia: 02.09.2013, 17:03:56 pm »
I kolejne pytanie kupiłam ziemię ogrodniczą i glinę sypką czy taka może być czy lepiej glinkę scalającą bo w wędkarskim były dwa rodzaje i zgłupiałam jaką mam wziąść ???

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Początki z żółwiem stepowym
« Odpowiedź #5 dnia: 02.09.2013, 17:51:33 pm »
powinnaś mieć glinę wiążącą..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Początki z żółwiem stepowym
« Odpowiedź #6 dnia: 02.09.2013, 18:07:42 pm »
Mogłaś wytłumaczyć sprzedawcy o co Ci chodzi, na pewno by doradził :)  Jak już masz sypką to spróbuj ją dobrze nawilżyć i wymieszać z ziemią, później dobrze ubij, jak podłoże będzie za sypkie to dokup troche tej wiążącej.

Offline andzia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 6
  • Klementyna i Melania
Odp: Początki z żółwiem stepowym
« Odpowiedź #7 dnia: 02.09.2013, 20:59:44 pm »
 Witam na forum, dziubek jest do przycięcia
Pozdrawiam, Aneta i Gadzinki :)

Offline Tomasz!

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 3
Odp: Początki z żółwiem stepowym
« Odpowiedź #8 dnia: 02.09.2013, 21:54:31 pm »
Wygląda jak siostra bliźniaczka mojej samicy stepowej.Pewnie to ten sam podgatunek.Rosjanie takie przywozili w latach 90-tych.Podejrzewam, że żółw urodził się w naturalnym środowisku i potem trafił na bazar.

Skorupa nie wygląda źle, choć pewną deformację widać.
Oczka trochę zapuchnięte.Brak witaminy A.Polecam podawać marchew przez jakiś czas.
Dziobek zdecydowanie do przycięcia w trybie natychmiastowym!!!!

Warto zrobić badanie krwi i kału.

Offline zonqa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Początki z żółwiem stepowym
« Odpowiedź #9 dnia: 03.09.2013, 10:02:00 am »
Dziękuje za wszelkie sugestie i rady :-*

Mam jeszcze kilka pytań: jak podawać mu to marchewkę??

Jak jest koszt badań skorupki w Wawie może ktoś się orientuje?

no niestety mieszkam w małej miejscowości i babeczka w wędkarskim nie wiedziała co mi doradzić  :(


Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Początki z żółwiem stepowym
« Odpowiedź #10 dnia: 03.09.2013, 11:25:01 am »
Żadko się zdarza żeby oczy były popuchnięte przez niedobory wit. A, zazwyczaj oznacza to zbyt suche otocznienie, problemy z nerkami. Zrób badania u weta na nerki i wątrobę.
Nie wiem ile zapłacisz w Warszawie za takie badania, ale masz tam bardzo dobrego weta - Panią Malutę :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Początki z żółwiem stepowym
« Odpowiedź #11 dnia: 03.09.2013, 11:46:01 am »
Koło 100 zł chyba kosztowały w Salvecie - badanie kału + podstawowa biochemia krwi.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline zonqa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Początki z żółwiem stepowym
« Odpowiedź #12 dnia: 03.09.2013, 13:57:31 pm »
Dzięki  :-* do Salvetu mamy najbliżej  ;D Mam nadzieję, że Kubulinka nie jest w złym stanie i pozostanie z nami jeszcze przez długi długi czas :D


To jak mam podawać jej tą marchewkę czy nie sorry że tyle pytań ale chcemy jej dać teraz super warunki

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Początki z żółwiem stepowym
« Odpowiedź #13 dnia: 03.09.2013, 14:04:57 pm »
Wg mnie daruj sobie teraz tą marchewkę, trzymaj normalną zdrową dietę - jak najbardziej urozmaicaj. Wet zrobi badania, zobaczy żółwika i na pewno doradzi co trzeba będzie robić :) a jeśli chcesz to możesz jej raz na tydzień zetrzć marchew, albo, jeśli będzie gryzła, to położyć kawałek - przy okazji dzioba troche będzie ścierać.

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Początki z żółwiem stepowym
« Odpowiedź #14 dnia: 03.09.2013, 14:07:56 pm »
ja bym jej marchwi teraz nie podawała - skup się na prawidłowej (zielonej) diecie. Jeśli badania wyjdą w porządku a żółw po przestawieniu na prawidłowe zywienie i bytowanie (odpowiednie terrarium, wilgotność, temperatura) będzie miał dalej problemy z oczami wtedy podaj marchewkę, jeśli lekarz nie zaleci czegoś innego po obejrzeniu żółwia i badań.