Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 09:07:43 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw stepowy - prośba o ocenę i pomoc w ustaleniu wieku  (Przeczytany 7137 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline breez

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Witam, od pewnego czasu posiadam zolwia (ok. 15 lat) gdy go dostalem byl dosc duzy:) Czy moglby ktos mi pomoc i oszacowac ile zolw moze miec lat.
Zmierzylem jego dlugosc w lini prostej ma 18cm-19cm o ile sie nie myle jest to zolw stepowy(moge sie mylic)

oto jego zdjecie moze nie widac najlepiej jego wielkosci, postaram sie zrobic pozniej inne zdjecie


co o nim sadzicie?

mam tez filmik na yt gdzie go lepiej widac:)
http://www.youtube.com/watch?v=-OKdCYeO6xg
« Ostatnia zmiana: 14.06.2009, 17:52:07 pm wysłana przez breez »

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Żółw stepowy - prośba o ocenę i pomoc w ustaleniu wieku
« Odpowiedź #1 dnia: 14.06.2009, 18:22:10 pm »
Gratuluję rzeczywiście spory, do tego moim zdaniem raczej stepowa dziewczyna, bo na Twoim filmie miałeś okazję obserwować stepową formę podrywania.
Przy tych rozmiarach może mieć około 20-30 lat. Określenie wieku na podstawie obecnego wyglądu jest stosunkowo trudne. Zbyt wiele rzeczy miało na to wpływ , np. czy była zimowana , co jadła i w jakim momencie swego życia trafiła do Polski. Nie da się okryć ,że żółwie obficie karmione do tego żyjące , w prawie cieplarnianych warunkach maja szanse osiągać większe rozmiary , aniżeli te na wolności, przebyte choroby też maja swoje znaczenie. Żółw bardzo ładny, w podobnym stylu jak mój Filip, u niego po zimowaniu ,,ściemniały" ciemne plamy na skorupie. Powodzenia.   
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline gosia101097

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: 3
  • Żółw stepowy - Toto
Odp: Żółw stepowy - prośba o ocenę i pomoc w ustaleniu wieku
« Odpowiedź #2 dnia: 14.06.2009, 19:28:04 pm »
Witaj wybacz że pisze choć wcale nie wiem ile może mieć lat ale muszę powiedzieć że jest przepiękny i nie sądzicie jaką ma gładka skorupę taki cudny mam nadzieję że mój maluch wyrośnie tak pięknie
To,to,to.... TOTO!!!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Żółw stepowy - prośba o ocenę i pomoc w ustaleniu wieku
« Odpowiedź #3 dnia: 17.06.2009, 08:33:43 am »
Witaj na forum

Wiek żółwia genearlnie trudno określić gdyż jego wymiary a co za tym idzie tempo wzrostu zależy nie tylko od tego ile żółw zyje ale i innych czynników. Żółwie w swoich naturalnych środowiskach przy ascetycznej diecie i długich okresach spoczynku rosną wolno, mają cieńkie przyrosty.

Wydaje mi się że Twój żółw trafił do Ciebie jako dorosły, w pełni ukształtowany osobnik - mógł już wówczas mieć ok 15-20 lat. Tak wnioskuje po jego wyglądzie bo jest naprawdę idealny, mógłby stanowić książkowy przykład jak powinien wyglądać żółw stepowy. Niestety praktyka pokazuje jak mocno to odbiega od tego wzorca. Nie ujmując nic Twojej hodowli (która nota bene wydaje się prawidłowa - wybieg, mniszki) wydaje mi się że jego idealny stan to przede wszytkim efekt tego że lata swojego intensywnego wzrostu spędzil na stepie. Wydaje mi się że nie urósł od tego czasu zbyt dużo.

W dodatku jest niesomowicie jasny. Naprawdę perełka z tego żółwia.  :)

Na filmiku zauważyłam że masz też drugiego żółwika - ten wygląda już zdecydowanie inaczej i jego pancerz nie wydaje się tak gładki.
« Ostatnia zmiana: 17.06.2009, 08:35:55 am wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Zuzia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw stepowy - prośba o ocenę i pomoc w ustaleniu wieku
« Odpowiedź #4 dnia: 01.07.2009, 18:10:20 pm »
Rzeczywiście śliczny ;] Ale jak dla mnie ma ok. 2O- 25 lat  :P