Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 10:12:24 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Proszę o opinię żółwia i terrarium  (Przeczytany 12781 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kuba2001m

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
  • Mój żółw ma na imię Franek
Proszę o opinię żółwia i terrarium
« dnia: 03.01.2015, 12:29:32 pm »
Witam, posiadam żółwia stepowego już 4 lata. Na początku trzymałem go w kartonie na podłodze lecz od 2-3 lat ma już swój dom. Terrarium jest dosyć ubogie (wymiary: 80cm dł.; 50cm wys.; 40cm gł.), są w nim kora i kilka kamieni. Postanowiłem się za niego zabrać, kupić mu lampę grzewczą (UVB), higrometr, itp. Karmiłem go zielenią, warzywami i owocami. Proszę o opinię terrarium i stanu żółwia.
Żółw ma na imię Franek :)
« Ostatnia zmiana: 03.01.2015, 12:31:26 pm wysłana przez kuba2001m »

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: Proszę o opinię żółwia i terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 03.01.2015, 13:29:15 pm »
Witaj ! Masz ładnego żółwia :) , ale powinieneś kupić lampę USB 10.0 ( polecam ReptiGlo).Lampę grzewczą 40-60W.Kup mu czy zrób jakąś kryjówkę , miseczkę z wodą i na jedzenie. Czyn go karmisz dokładniej , żółwie nie mogą jeść żadnych owoców. Nie zrażaj się każdy robi na początku błędy :) .
Najlepsza jest ziemia z gliną jako podłoże. Pyszczek i pazurki  u żółwia są trochę za długie najlepiej pójść do weterynarza na przecięcie.
« Ostatnia zmiana: 03.01.2015, 13:36:39 pm wysłana przez Tupcio »

Offline kuba2001m

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
  • Mój żółw ma na imię Franek
Odp: Proszę o opinię żółwia i terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 03.01.2015, 17:27:42 pm »
Dzięki za odpowiedz! U weterynarza byłem i mówił, że nie można ściąć bo ma za długi rdzeń i go bedzie bolało :( Jeśli chodzi o żarówkę to czy może być taka?: http://allegro.pl/exo-terra-repti-glo-10-0-zarowka-uvb-26w-w-24h-i4893142239.html jeśli nie to proszę, żebyś mi jaką podsunął. Co do poidełek i jedzenia to czy nie będzie tej miski rozwalał, przesuwał, itp.? Czym go karmić zimą? Sorry że tak dużo pytań ale chcę wszytko za jednym razem. Dzięki jeszcze raz!
Pozdrawiam!

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Proszę o opinię żółwia i terrarium
« Odpowiedź #3 dnia: 03.01.2015, 17:39:17 pm »
Witaj na forum :)

Jeśli chodzi o żółwia:
Skorupa wygląda całkiem całkiem, nie jest pokrzywiona :) wydaje się też nieźle wybarwiona, miał dostęp do słońca? Z pazurami nie ma tragedii, może je sam trochę zetrze, dziób jednak do przycięcia. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, wybierz się do weta znającego się na gadach, jeśli napiszesz skąd jesteś pomożemy znaleźć :) Zalecam także wykonać badanie kału w kierunku pasożytów. Skąd masz żółwia?

Co do terrarium:
Terrarium jest niestety za małe, bo żółw wygląda już na kawał gada. Masz możliwość zbudowania większego? Z tą lampą to bardziej UVB, USB jest w komputerze ;) ale owszem, potrzebna jest świetlówka UVB o widmie 10% (ta którą podałeś jest odpowiednia), oraz lampa grzewcza. Lampę grzewczą stanowi zwykła żarówka-lustrzanka, może nawet 30W do tej wielkości zbiornika. Pod lampą powinno być 30-35 stopni. Podłoże, jak już zostało wspomniane, powinna stanowić ziemia wymieszana z gliną wiążącą (glina do zakupienia w sklepach wędkarskich). W terrarium musi się zmieścić basenik z wodą (np. gliniana podstawka pod doniczkę), kryjówka (np. doniczka przecięta na pół), mogą być też jakieś roślinki bezpieczne dla żółwia, konary. Miseczkę można wkopać w ziemię, nie powinien jej ruszyć, a co to innych elementów... Pewnie że będzie przestawiał i robił swoje porządki, w końcu to żywe stworzenie a nie eksponat w muzeum :D

Kwestia żywienia:
Warzywom i owocom trzeba powiedzieć stanowcze nie, z marketowego żarcia jedynie roszponka/rukola/cykoria jako urozmaicenie diety. W sezonie zimowym najlepszym pokarmem jest susz roślin polnych. Można go przygotować samemu, lub kupić przez internet i w sklepach zoologicznych (firmy Zuzala, Herbal Pets, Herbal Farm). Do suszu trzeba żółwia przekonać, początkowo nie będzie chciał go jeść ale w końcu się przekona :) można go mieszać np. z roszponką i stopniowo zwiększać ilość suszu w takiej mieszance.

Jak ze snem zimowym? Czy żółw kiedykolwiek hibernował?

Pozdrowienia dla Franka :)

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: Proszę o opinię żółwia i terrarium
« Odpowiedź #4 dnia: 03.01.2015, 18:48:58 pm »
Możesz kupić takie z kamienia i wtedy nie powinien przesuwać :). Czego mu nie można przyciąć pazurów czy pyszczka ?

Offline kuba2001m

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
  • Mój żółw ma na imię Franek
Odp: Proszę o opinię żółwia i terrarium
« Odpowiedź #5 dnia: 03.01.2015, 20:15:58 pm »
Co do snu to nie, nie hibernował. Co do terrarium to muszę przekonać tatę, może zrobimy jakieś z płyty OSB ale niestety moja komoda ma 50 cm szerokości więc terrarium może być tylko dłuższe i wyższe.

Pazurów nie można przyciąć, ponieważ jak już mówiłem weterynarz powiedział, że rdzenie są długie i jak przytnie to może go boleć.

Pozdrawiam!
 

Dodano 03.01.2015, 20:42:03 pm
Jestem z Szubina. Żółw ma wymiary: 12,5cm dł.; 11cm szer.; 6,5cm wys.
« Ostatnia zmiana: 03.01.2015, 20:42:03 pm wysłana przez kuba2001m »

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: Proszę o opinię żółwia i terrarium
« Odpowiedź #6 dnia: 03.01.2015, 22:05:24 pm »
Dobry wet od żółwi jest w Toruniu Paweł Suchecki. Tu masz link http://forum.zolw.info/weterynarze/weterynarze-torun/
« Ostatnia zmiana: 03.01.2015, 22:10:07 pm wysłana przez Tupcio »

Offline kuba2001m

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
  • Mój żółw ma na imię Franek
Odp: Proszę o opinię żółwia i terrarium
« Odpowiedź #7 dnia: 03.01.2015, 22:17:50 pm »
a nie dałoby się gdzieś bliżej? np.: Bydgoszcz?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Proszę o opinię żółwia i terrarium
« Odpowiedź #8 dnia: 03.01.2015, 22:23:13 pm »
Żółwik bardzo ładny..:) I jak mu trochę warunki poprawisz, to na pewno zadowolony będzie.
Dziób mu trochę tylko przypiłuj - bo już przydługi jest i zaczynają się robić ubytki w bokach listwy górnej a przód zaczyna się odchylać na zewnątrz. Jak się boisz ucinać to weź miękki pilnik do paznokci i po trochu to wystające z przodu skróć.

Na razie jak żółwikowi nic nie dolega to do weta z nim nie ma co jechać. Co najwyżej zanieś jego kał do badania (jeśli teraz normalnie je i się wypróżnia) i w razie stwierdzenia pasożytów trzeba podać lek na odrobaczenie. Takie badanie kału powinien i wet w Twojej miejscowości wykonać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Proszę o opinię żółwia i terrarium
« Odpowiedź #9 dnia: 03.01.2015, 23:42:33 pm »
Ale w zanadrzu adres można mieć ;)
W Bydgoszczy od gadów jest Michał Kwiatkowski, przyjmuje w Klinice Centrum, ul. Władysława Bełzy 36.

Zastanów się nad hibernacją w następnym sezonie, ładny gad z tego Franka, warto to rozważyć :)

Offline basia n

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Proszę o opinię żółwia i terrarium
« Odpowiedź #10 dnia: 04.01.2015, 09:01:56 am »
Wiesz ładny ale ja mam wodniakaka więc Ci nie pomogę ale terrarium śliczne
Mam żółwia wodno lądowego, żółto brzuchego Pirata, la
Lądowy był wpisany przez pomyłkę gdy się rejestrowalam ✏

Offline kuba2001m

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
  • Mój żółw ma na imię Franek
Odp: Proszę o opinię żółwia i terrarium
« Odpowiedź #11 dnia: 04.01.2015, 15:05:47 pm »
Czyli mniej/więcej tak powinno wyglądać terrarium?

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: Proszę o opinię żółwia i terrarium
« Odpowiedź #12 dnia: 04.01.2015, 15:40:54 pm »
Prawie idealnie tylko ,że w strefie chłodnej zamiast zwyczajnej żarówki powinna być UVB ;)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Proszę o opinię żółwia i terrarium
« Odpowiedź #13 dnia: 04.01.2015, 15:51:39 pm »
Żarówka grzewcza to zwykła świetlówka najtańsza 40W-60W. :) UVB nie daje ciepła. ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline kuba2001m

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
  • Mój żółw ma na imię Franek
Odp: Proszę o opinię żółwia i terrarium
« Odpowiedź #14 dnia: 04.01.2015, 16:08:53 pm »
Aha, bo UVB emituje słońce i daje światło a grzewacza daje ciepło