Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:56:34 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rocky  (Przeczytany 7164 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hary

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Rocky
« dnia: 02.03.2014, 18:08:48 pm »
Przedstawiam Wam naszego nowego członka rodziny żółwika stepowego o imieniu Rocky. Wg dokumentów ma 2 lata i pochodzi z Uzbekistanu. To prawdziwe maleństwo. Jest u nas od miesiąca. Na razie ma w terrarium tylko lampę grzewczą, ale korzystam z ładnej pogody i wystawiam go do promieni słonecznych. Podłoże ma z drewienek bukowych, kory i piasku. Mam zamiar na wiosnę przygotować mu wybieg na balkonie z ziemią i roślinkami. Mały ma apetyt, daję mu suszki i od czasu do czasu ogórek, rukolę .Wiem, że czeka nas wizyta u weterynarza, czy odrobaczanie żółwika to konieczność ? Spójrzcie swoim fachowym okiem czy wszystko z nim w porządku.
Forum to prawdziwa skarbnica wiedzy, cieszę się, że do Was dołączyliśmy.
pozdrawiam
Agata

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Rocky
« Odpowiedź #1 dnia: 02.03.2014, 19:25:47 pm »
Witaj na forum.  :)

Jak dla mnie gad ma lekko opuchnięte oczka. Dieta oczywiście do poprawy, nie ma potrzeby już o tej porze roku kupować ogórka czy sałatę. Zwłaszcza jak się ma malucha, można już coś znaleźć na zewnątrz. Jak mam rozumieć wystawianie na promieniowanie słoneczne? Jest jeszcze zbyt zimno na kąpiele słoneczne a stawianie żółwia w naświetlonym oknie jest bezsensu, bo promienie uv przez szybę nie przechodzą ;) Póki co, priorytetem jest lampa uvb 10.00 powieszona max 30 cm od żółwia, wymieniana co 6 miesięcy. Jeszcze ważniejszą sprawą od lampy na ten moment jest podłoże. Twoje bardzo wysusza, pyli i odwadnia. Wywal wszystko czym prędzej i zamień na ziemię kwiatową z domieszką gliny. Całość ładnie uklep i utrzymuj wilgotne :)

Taki malec to samo szczęście, ale i wielki trud. Maluchy są bardzo wrażliwe na brak wilgoci, szybko się krzywią.
Powodzenia! ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Rocky
« Odpowiedź #2 dnia: 02.03.2014, 19:32:58 pm »
ależ on maleńki :) w związku z tym, że żółwik będzie teraz rósł potrzeba mu odpowiedniego budulca, czyli wapnia. Zakup w sklepie zwykłą sepię dla ptaków (białą bez dodatków smakowych) i ścieraj do jedzenia (co drugie, trzecie karmienie).

Offline hary

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Rocky
« Odpowiedź #3 dnia: 02.03.2014, 20:20:02 pm »
Dziękuję, teraz już wiem, że lampa uvb jest niezbędna...:)jestem początkująca i naprawdę każda wskazówka i rada jest dla mnie bardzo cenna. Wystawiałam terrarium  do słońca... zupełnie niepotrzebnie jak się okazuje czyli tylko bezpośrednie działanie promieni słonecznych .Czy obie lampy muszą się świecić równocześnie? czy np. część dnia lampa grzewcza a część dnia lampa uvb? czy jest sens kupować tzw. żarówkę nocną?
Zamierzam zmienić podłoże, bo wiem,że żółwie lubią się zakopywać no i przede wszystkim chodzi o to, by podłoże nie pyliło. Czy do czasu zmiany podłoża mogę spryskiwać terrarium wodą, by zapewnić odpowiednią wilgotność ?
Jedno oczka żółwika jest czasem bardziej napuchnięte, z tego co czytałam może to wynikać właśnie z rodzaju podłoża bądź braku wit. A.
Sepię zakupiłam w kawałku i ścieram mu na suszki bądź świeżą zieleninę.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Rocky
« Odpowiedź #4 dnia: 02.03.2014, 20:51:31 pm »
Lampa uvb i lampa grzewcza powinny się świecić 12-14 godz w zależności od pory roku. Z tym, że uvb powinno znajdować się tak gdzie żółw spędza najwięcej czasu, czyli obok lampy grzewczej. Nie ma najmniejszego sensu kupować nocnego oświetlenia czy innego ogrzewania. Nocą temperatura może spadać do pokojowej tj 19*C -22*C nocne spadki są naturalne. Sama sepia nie jest jakimś super suplementem. Najlepsza będzie mieszanka np startych i wyparzonych skorupek jaj kurzych z węglanem wapnia, sepią itd :) Masz w terrarium basenik, nie? ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline hary

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Rocky
« Odpowiedź #5 dnia: 02.03.2014, 21:27:12 pm »
Dzięki za odpowiedź, lampa uvb już zakupiona na allegro, jutro zabiorę się za wymianę podłoża. W terrarium jest basenik z wodą, poza tym co 3 dzień serwuje żółwikowi kąpiel .Mam nadzieję, że na chwilę obecną to mu wystarczy. Czy odrobaczenie jest konieczne?

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Rocky
« Odpowiedź #6 dnia: 02.03.2014, 21:48:04 pm »
Dzięki za odpowiedź, lampa uvb już zakupiona na allegro, jutro zabiorę się za wymianę podłoża. W terrarium jest basenik z wodą, poza tym co 3 dzień serwuje żółwikowi kąpiel .Mam nadzieję, że na chwilę obecną to mu wystarczy. Czy odrobaczenie jest konieczne?

Zanim odrobaczysz, należy wykonać badanie parazytologiczne kału. :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline siwusek250

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 4
Odp: Rocky
« Odpowiedź #7 dnia: 03.03.2014, 09:46:47 am »
Masz słodkiego, ślicznego żółwika :) trzymam kciuki żeby Ci się dobrze chował taki maluszek :)

Offline hary

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Rocky
« Odpowiedź #8 dnia: 07.03.2014, 20:16:45 pm »
Witajcie, pierwsza wizyta u weterynarza za nami. Byliśmy u p. Kasi Wilk. Martwiłam się, bo jedno oczko było popuchnięte i w ciągu ostatnich  dni żółwik miał problem z otwarciem go. Waży 30 gram. Podczas wizyty zrobił kupę, która od razu poszła pod mikroskop i okazało się, że ma pasożyty (nicienie) , dostał lek na odrobaczenie i kolejna wizyta pod koniec marca (odrobaczenie+ kontrola oczka). Jeżeli chodzi o oko, to pani doktor stwierdziła, że to jakiś  stan pourazowy nie infekcja, mam kąpać malucha w rumianku i zakraplać oczka Dicortineffem.

Zgodnie z Waszymi zaleceniami zakupiłam żarówkę uvb (10.00), zmieniłam podłoże na torf z włókna kokosowego ale pani doktor również z niego zaleciła zrezygnować na rzecz zwykłej ziemi, więc muszę znaleźć miejsce skąd mogę trochę ziemi wykopać, bo w okolicy nie ma nigdzie ziemi ogrodowej bez nawozu.
Prawdopodobnie Rocky to chłopak.
pozdrawiam

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Rocky
« Odpowiedź #9 dnia: 07.03.2014, 21:22:12 pm »
hary ziemia może być z dodatkiem nawozu - w sklepach nie ma w sprzedaży czystej ziemi, a przynajmniej ja na taką nie trafiłam, a uwierz, ze przejrzałam etykiety z ziemią w OBI, Auchan i Tesco bardzo dokładnie. Kup najtańszą ziemie w sklepie, a większe białe bądź zielone "kulki" nawozu po prostu wyjmij.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Rocky
« Odpowiedź #10 dnia: 10.03.2014, 09:54:57 am »

Zgodnie z Waszymi zaleceniami zakupiłam żarówkę uvb (10.00), zmieniłam podłoże na torf z włókna kokosowego ale pani doktor również z niego zaleciła zrezygnować na rzecz zwykłej ziemi, więc muszę znaleźć miejsce skąd mogę trochę ziemi wykopać, bo w okolicy nie ma nigdzie ziemi ogrodowej bez nawozu.


Nie zalecaliśmy torfu kokosowego, to jedno z gorszych materiałów na podłoże dla gatunków takich jak stepowy. Ja mam mieszankę kokosowo ziemną, ale to u żabutka ( gatunek lubiący wilgotność ok 80-90%)  ;) Kupuję zawsze ziemię z biedronki, dodaję glinę i nigdy nie miałem problemów. Nie ma w niej widocznego kulkowego nawozu. :)

Płeć malucha można szacować dopiero gdy skorupka będzie miała jakieś 10cm. Póki co, są to tylko wróżby i pobożne życzenia ;)

''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Rocky
« Odpowiedź #11 dnia: 10.03.2014, 10:01:34 am »
Ja kupuję ziemię w różnych miejscach - w Lidlu, Leroy, Realu; wybieram najtańszą i też nigdy kulek nawozów w tym nie miałam.
Teraz w Realu na ogrodniczym rzucili ziemię i torf - ziemia gliniasta, torf świeży i sypki. Jak się to razem pomiesza to fajne podłoże wychodzi.

Wege - czasem płeć i u malucha widać, choć rzadko. Lulki Tupek ma z 5 cm a widać, że to samczyk..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Rocky
« Odpowiedź #12 dnia: 10.03.2014, 23:59:41 pm »
Wege - czasem płeć i u malucha widać, choć rzadko. Lulki Tupek ma z 5 cm a widać, że to samczyk..:)

Oby wam ten Tupek nie wyciął numeru ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)