Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 11:45:16 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Shira  (Przeczytany 27478 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anhaj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 1
Shira
« dnia: 12.07.2013, 11:12:36 am »
Witam Was ponownie  :-)

Zakładam wątek o moim żółwiu. W końcu doszliśmy do konsensusu i ustaliliśmy, że pierwsze nadane mu imię zostaje: Shiraz. Okazjonalnie mówimy o nim po prostu żółw lub turtel.

Trochę pisałam w wątku "pokażcie się", ale jeszcze raz cała historia Shiraza.

Dostałam go na urodziny jesienią 2010 roku. Zostałam bardzo, bardzo miło zaskoczona, ponieważ marzyłam o żółwiu stepowym - kilka osób z mojej najbliższej rodziny złożyło się i zakupiło mi Shiraza oraz mały ekwipunek, polecony przez sprzedawcę w sklepie. Żółwik wtedy miał ponoć 1-1,5 roku, więc teraz powinien mieć ok. 4 lat.

Szybko zweryfikowałam podane w sklepie informacje i okazało się, że oczywiście w większości były one błędne.

Do tej pory Shiraz mieszkał w terrarium ze szkła i tylko dwie ścianki miał oklejone fototapetą. Dopiero na tym forum dowiedziałam się, że żółwie nie widzą szyby. W terrarium tym miał lampkę grzewczą oraz świetlówkę UVB, jako podłoże stosowałam torf. Aktualnie jestem w trakcie budowania większego terrarium z płyt meblowych, gdzie nie będzie szyb a jako podłożę planuję dać ziemię + darń + kamienie w którejś części. Shiraz natomiast większość czasu spędza na wybiegu zewnętrznym. Biorę go stamtąd tylko jak są straszne ulewy.

Dieta Shiraza od początku naszej wspólnej przygody jest czysto zielona. Najczęściej są to roślinki takie jak: mlecz, mniszek, niezapominajka, koniczyna, powój, malwa, babka zwykła i lancetowata, krwawnik, pokrzywa, rukola, truskawka (liście), czasem liście rzodkiewki (tylko od babci, z domowego ogródka), okazjonalnie liście maliny czy porzeczki.
Zauważyłam, że nie przepada on za silnie pachnącymi roślinami, dlatego nie mogę go przekonać do bazylii czy mięty. Nie interesuje go niestety również nagietek, którego posadziłam specjalnie w tym roku w ogrodzie. Uwielbia za to wszelkie kwiaty i jest to zawsze jego pierwszy wybór.

Poniżej kilka zdjęć.








tu widać brak jednego pazurka - nie miał go już kiedy do mnie trafił




Wybieg też jest jeszcze w trakcie wyposażania, więc na razie wygląda nieco nudno. Chcę na pewno zrobić którąś część bardziej kamienistą, ale właśnie zupełnie zepsuła mi się pogoda i czekam na słońce, żeby wybrać się nad rzekę. Sianko w doniczce zostanie zastąpione liśćmi brzozy.
Ponadto posadzę pewnie jeszcze trochę roślinek, choć Shiraz na razie je tylko to co zerwane, w ogóle nie interesuje się koniczynami i mleczami rosnącymi na wybiegu (choć normalnie je uwielbia).
Wybieg ma wymiary około 1 x 2 m, deski są wkopane w ziemię, a na wierzch zakładamy siatkę, na zdjęciu jest ona odgięta. Ta część wybiegu na której leży teraz siatka - to część, która jest zawsze zacieniona.

Nooo, to na razie tyle :-)
« Ostatnia zmiana: 22.07.2013, 11:26:24 am wysłana przez ankan »

Offline siwusek250

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 4
Odp: Shiraz
« Odpowiedź #1 dnia: 12.07.2013, 11:23:58 am »
Witam na forum :)
Ślicznego masz żółwika i bardzo fajnie, że ma zapewnione rewelacyjne warunki :)
Co do wybiegu, to się tylko zapytam czy zabezpieczony jest od dołu, tak żeby Ci się Żółwik nie podkopał i gdzieś nie uciekł bo stepki bardzo lubią się kopać :)
Pozdrawiam :)

Offline Anhaj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 1
Odp: Shiraz
« Odpowiedź #2 dnia: 12.07.2013, 11:29:03 am »
Do tej pory nie zauważyłam u niego natury kopacza ;) czasem jedynie wykopie sobie gdzieś mały dołek, żeby się w nim ułożyć do snu.
mimo wszystko ścianki wybiegu są wkopane kilka cm w ziemię.

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Shiraz
« Odpowiedź #3 dnia: 12.07.2013, 11:46:02 am »
Gadzinka wygląda na cwaną bestię więc kopać będzie wcześniej czy później. Też miałam takie co nie kopią a później szukałam po całym wybiegu :)

Cóż można dodać. Świetnie, że jest na słońcu, że je to co powinna. Będziesz ją zimować?


Offline Anhaj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 1
Odp: Shiraz
« Odpowiedź #4 dnia: 12.07.2013, 12:10:33 pm »
ech, biję się z myślami co do tego zimowania. Shiraz nie był jeszcze zimowany. przyznam, że strasznie się tego boję. tak sobie ostatnio myślałam, że może za rok? jeszcze muszę to przemyśleć.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Shiraz
« Odpowiedź #5 dnia: 12.07.2013, 12:53:03 pm »
Bardzo fajny wybieg. I żółwik też ładniutki..:) Zimowanie w przypadku stepków jest konieczne. Masz jakaś nieogrzewaną piwnicą lub strych?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline aksanaa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 1
Odp: Shiraz
« Odpowiedź #6 dnia: 12.07.2013, 13:03:38 pm »
Piękna gadzinka ;D Witam na forum :)

Offline Anhaj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 1
Odp: Shiraz
« Odpowiedź #7 dnia: 12.07.2013, 13:04:37 pm »
tak, tak - miałabym gdzie go trzymać. wprawdzie po piwnicy czasem buszują koty sąsiadów, ale mogłabym dać żółwia w zabezpieczone miejsce, abym nie musiała się ich obawiać. poza tym one są nim strasznie mało zainteresowane ;-)

wiem, że zimowanie jest zdrowie i powinno się to robić. spędzę lato na gruntownym czytaniu na ten temat. muszę odświeżyć sobie informacje. może mnie przekonacie, że dam radę i wszystko będzie ok ;>

Offline aksanaa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 1
Odp: Shiraz
« Odpowiedź #8 dnia: 12.07.2013, 13:07:18 pm »
Anhaj, ja też będę pierwszy raz zimować Ciape moja  :) Wprawdzie wcześniej zimowałam Gapcie, ale co żółw to inaczej się to przeżywa ;) Dopiero lipiec a ja już zaczynam o tym myśleć  :D

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Shiraz
« Odpowiedź #9 dnia: 12.07.2013, 15:28:26 pm »
AnHaj słuchaj będziemy razem przeżywać :) bo ja mam stepka z 2010 roku i też go będę pierwszy raz zimowała :) damy rade! tutaj jest takie wsparcie, że będzie ok :)
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Shiraz
« Odpowiedź #10 dnia: 12.07.2013, 15:33:34 pm »
A ja Ci pragnę bardzo podziękować... Dzięki Tobie dowiedziałam się, że powój jest jadalny (to znaczy wiedziałam już wcześniej ale nie miałam pojęcia jak wygląda)! U moich rodziców na podwórko pełno tego rośnie i gdybym wcześniej wiedziała... No nic! Buziaki

Offline Anhaj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 1
Odp: Shiraz
« Odpowiedź #11 dnia: 12.07.2013, 15:40:53 pm »
Lulka, ależ nie ma za co :-) Shiraz lubi, zwłaszcza kwiaty. A liście ładnie się suszą. No bo do tej pory na zimę to robiłam zawsze wielkie zapasy  8)

Minka - dzięki! Na pewno będzie nam raźniej. Przed zimowaniem jednak chciałabym zabrać gada do weterynarza. Chyba będzie nas czekała wycieczka do krakowa. W tarnowie nie słyszałam o nikim znającym się na gadach.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Shiraz
« Odpowiedź #12 dnia: 12.07.2013, 15:56:44 pm »
No ja tez się wybieram.. nie wiem czy takiemu maluchowi pobiorą krew :( bo tak to bym mu wszystkie badania zrobiła..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline darcia23

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Reputacja: 6
  • Todzia, Magellan, Emi :)
Odp: Shiraz
« Odpowiedź #13 dnia: 12.07.2013, 19:15:29 pm »
Masz ślicznego żółwika :) Na trzeciej fotce wygląda tak dumnie ;) Jesteś pewna, że to samiec?Pytam z ciekawości bo mordkę ma taką niewinną, jak samiczka :) Zimowanie jest bardzo ważne, musisz o tym pomyśleć, gadzina wygląda na zdrową ale to potwierdzi weterynarz i sama obserwujesz jego zachowanie. Ja zimuję moją żółwice od 12 lat i to nic strasznego a żółwik po wybudzeniu na wiosnę jest bardzo szczęśliwy i pełen energii. Na początku pewnie zimowałabyś go krócej. U mnie gady zimują około 5 miesięcy:)

Offline Anhaj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 1
Odp: Shiraz
« Odpowiedź #14 dnia: 12.07.2013, 19:24:43 pm »
dziękuję!
Nie, nie jestem pewna, że to samiec. Choć podobno jest za mało wredny na samicę ;-)
niedługo wrzucę zdjęcie jego spodu to mi pewnie pomożecie z identyfikacją.

w mojej rodzinie były już:
- pies Tokaj, który okazał się Tokają
- chomik Horacy, który okazał się Horacją
- żółw Rambo, który okazał się Ramboliną

więc nie zdziwi mnie, jeśli to będzie jednak Shira  ;D