Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 16:13:29 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Skorupek mój żółw  (Przeczytany 12111 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Skorupek mój żółw
« Odpowiedź #15 dnia: 13.08.2009, 11:00:54 am »
To też pięknie - fasola zawiera całe mnóstwo białka...:((( plus bułka??
To masz efekt tej diety na żółwiu.
Pomidor też się nie nadaje. Nie nadają się ŻADNE warzywa i owoce - poza może cykorią, czy roszponką oraz owocami leśnymi typu borówka.
Dajesz mlecz - ok. Domieszaj do tego pokrzyw, koniczyny, tasznika, babki, pięciornika, liści poziomki, truskawek, malin, gwiazdnicy, fijołka, kwiatów - malwy, nagietka. Wystarczy wyść na łąkę lub do lasu. jak mieszkasz w mieście to iść do ogrodu botanicznego, ewent dużego parku.
Jak będziesz go dalej karmioć fasolką to żółw tego nie przeżyje..:( Psdną mu nerki i watroba.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Patka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: -1
Odp: Skorupek mój żółw
« Odpowiedź #16 dnia: 13.08.2009, 11:03:53 am »
Ok :( będę pamiętać dziś pujde szukać.
A czy te borówki to chodzi o liście ? czy owoce ? jak owoce to można ze sklepu ?? :P
Zaraz ide robić wybieg :)
Witam xD

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Skorupek mój żółw
« Odpowiedź #17 dnia: 13.08.2009, 11:22:52 am »
Borówki - owoce. Ze sklepu nie - mogą być nawozone albo pryskane. Najlepsze takie z lasu...:) Ale też jako DODATKEK a nie podstawa diety. Z owoców leśnych możesz dać jeszcze jeżynę, czy malinę oraz poziomkę. Tych 3 ostatnich także liście.
Poszukaj - i to pilnie. teraz nie o to chodzi żeby żółwia zagłodzić i dawać mu 1 liść, tylko zmienić mu dietę i karmić go urozmaiconym zestawem roślinek polnych. Niech z rana zje ile chce - a potem już mu nie dokładaj. I niech dużo chodzi.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Patka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: -1
Odp: Skorupek mój żółw
« Odpowiedź #18 dnia: 13.08.2009, 11:27:58 am »
Oki przystosuje sie do tego i zaczne szukać liści tych chwastów :P
Witam xD

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Skorupek mój żółw
« Odpowiedź #19 dnia: 13.08.2009, 14:43:43 pm »
Nie no sera nie daje ani nic takiego jedyne co daje to fasolka szparagowa z bułką tartą i chce jej zacząć dawać pomidora ale jeśli dieta to odpuszcze sobie. A dziewczynka będzie Skorupka :)

normalnie ręce opadają, może jeszcze podsmażona na masle z dużą ilością soli?
may you always hear the whisper of wings

Offline Patka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: -1
Odp: Skorupek mój żółw
« Odpowiedź #20 dnia: 13.08.2009, 16:21:01 pm »
W sklepie mi powiedział pan ze daje to swojemu żółwiowi i normalnie je więc też spróbowałam i zaczeła to pożerać.

Wybieg już zrobiony czas na fotki :)

Kryjówka.

Jeszcze kawałek wybiegu.

No i pani Skorupka :)


Koniec czekam na komentarze :)
Witam xD

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Skorupek mój żółw
« Odpowiedź #21 dnia: 13.08.2009, 17:09:54 pm »
To że żółw je to nie oznacza, że to dla niego dobre. Sama widzisz jak wygląda - jak nadmuchany balonik.

Co do wybiegu - kryjówka jest OK. Daje cień i chłód.
Wybieg przestronny - to że duży plus. Tylko nie wiem, czy on z niego nie nawieje, bo ta ściana koło kryjówki wygląda na dość wątłą. Część wybiegu/np. narożnik przydałoby się zadaszyć choćby materiałem na palikach - bo w południe oprócz kryjówki nie ma gdzie się schować przed słońcem.
Nie rozumiem po co nasypałaś piasku? Obok widzę trawę. A wysuszony piasek fatalnie pyli.
Basenik z wodą mógłby być większy - żeby żółw mógł do niego wejść.
Przydałyby się jeszcze jakiś konar, kamienie - ale to detale.
Mozesz posadzić jakieś wielkoliściaste rośliny typu chrzan - daje cień. Mile widziane też byłłyby inne roślinki - może znajdziesz w ogodzie bratki, nagietki. Możesz wysiać lub posadzić też zioła przyprawowe (bazylię, tymianek, rumianek, rozmaryn - wszystkie jadalne)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Skorupek mój żółw
« Odpowiedź #22 dnia: 13.08.2009, 17:21:01 pm »
Hmmm.... tez przyznam ze nie dokonca to wszystko przemyslane, czego nie rozumiem to te patyczki ??? czy one maja sluzyc jako jedna ze scian...?, bo jesli tak to zolwik na bank z tamtad zwieje. Tak jak ankan napisala na trzeciej fotce w gornym lewym narozniku wiedze duzo lepsze miejsce na wybieg jak ten piach, taki piach lepiej by posluzyl zolwia pustynnym czy egipskim a nie stepkowi, jak dla mnie mosiz przemyslec sprawe troszke lepiej zerknij jak inni z nas maja pouzadzane wybiegi to moze patrzac na fotki bedzie tobie latwiej porownac co jest nie tak. ;)

Offline Patka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: -1
Odp: Skorupek mój żółw
« Odpowiedź #23 dnia: 13.08.2009, 19:08:00 pm »
Hehe oki co do ścianek musze czekać aż tato znajdzie czas i da jescze po jednej desce po bokach żeby nie uciakła pisaku nie nasypała po prostu to była piaskownica. te patyczki po to zeby nie szła na drugą połowę a jak już skończe tam ogrodzenie to patyczki wek :P tak ze wybieg będzie o połowę większy :) Roślinki jeszcze do sadze :)
Tak że wszystko z czasem bo to dopiero pierwszy dzień wybiegu ;)
Witam xD

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Skorupek mój żółw
« Odpowiedź #24 dnia: 13.08.2009, 21:40:26 pm »
Hej,

fasolkę i bułkę tartą pozostawiam bez komentarza bo po pierwsze brak mi słów, a pod drugie moi poprzednicy już to odpowiednio skomentowali... Chciałbym tylko spotkać tego bałwana ze sklepu zoologicznego i wysłuchać, jakie masz jeszcze "dobre" rady na wpędzenie żółwia do grobu >:(

Co do wybiegu to dobrze, że jakiś jest, ale widzę, że jest tam jeszcze sporo do zrobienia. Przede wszystkim ogrodzenie wymaga dopracowania. Ponadto brakuje tam roślin, a także kamieni, no i korzeni do skrycia się i wspinaczki. Ogólnie wybieg powinien przypominać łąkę/step. Czy Ty aby czasem nie użyłaś na podłoże samego piasku? Na zdjęciu nie mogę bowiem rozpoznać czy to piasek, czy jakaś mieszanina?!
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Patka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: -1
Odp: Skorupek mój żółw
« Odpowiedź #25 dnia: 14.08.2009, 13:22:37 pm »
Rośliny dojdą dojdą kamienie ogrodzenie korzenie i wiele innych czekam az trawa zarośnie bo jak na razie to sam piasek.
Tak jak wcześniej pisałam wybieg jest zrobiony z piaskownicy czyli jest tam sam piasek i nic innego jak tato znajdzie czas to terrarium stanie sie o połowę większe i Skorupka będzie miała więcej terenu do wybiegu :)
Tak że wielkie dzięki za porady :)
Witam xD

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Skorupek mój żółw
« Odpowiedź #26 dnia: 14.08.2009, 15:47:19 pm »
Sam piasek nie jest za dobry... Dobrze byłoby gdybyś go jakoś przemieszała z ziemią, tak aby było w podłożu więcej ziemi niż piasku. Na samym piasku to i nawet rośliny nie chcą dobrze rosnąć, bo nie zawiera on żadnych wartości odżywczych...
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Patka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: -1
Odp: Skorupek mój żółw
« Odpowiedź #27 dnia: 19.08.2009, 13:31:13 pm »
Nie mam teraz kasy na ziemie a nie chce mi sie nosić zwykłej z ogródka tak że na razie jest tak jak jest :P
Witam xD

Offline Nerever

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 3
  • Posiadany gatunek: żółw grecki (testudo hermanni)
Odp: Skorupek mój żółw
« Odpowiedź #28 dnia: 19.08.2009, 13:40:34 pm »
Patka, skoro nie chce Ci się stworzyć odpowiednich warunków dla żółwia to po co go kupiłaś? To zwierzęta, które nie potrzebują człowieka jako towarzysza, ale pomocnika, który zapewni mu odpowiednie warunki w terrarium i wybiegu.
Poza tym nikt nie karze Ci nosić wielkich wiaderek z ziemią. Możesz sobie po trochu, żebyś się nie zmęczyła, nosić podłoże dla żółwia. Lepsze to niż piasek, który z pozoru jest bardzo niebezpieczny dla żółwia.
Mimo wszystko jestem wielkim zwolennikiem stwierdzenia "najpierw urządź odpowiednie warunki, potem kup i hoduj". Gdybyś potrzebowała jakiejś porady to pisz tutaj, zawszę chętnie pomożemy (przynajmniej ja, nie wiem jak reszta:D).
Żółw lądowy nie kanibal - mięsa nie wpieprza!

Offline Patka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: -1
Odp: Skorupek mój żółw
« Odpowiedź #29 dnia: 19.08.2009, 13:44:22 pm »
No tak mogła bym zmienić piasek na ziemie ale ja do ziemi mam jakieś 50m a na niej krzaki więc musiała bym najpierw przekopać krzaki potem przynieść ziemie.
Zółwia nie kupiłam po prostu został znaleziony jak miałam ok. 3-5 lat.
Tak że nie miałam pojęcia wtedy co to jest hodowla żółwi.
Ale za wszelkie pomoce dzięki :)
Witam xD