Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 22:14:15 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stasia  (Przeczytany 21655 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Stasia
« Odpowiedź #30 dnia: 21.06.2012, 09:45:34 am »
znawcą przesadnym nie jestem ale jeśli "Ca" to wapń to ma nieco wyżej niż minimum a  "P" to fosfor (nie wiem skąd bierze go żółw może ktoś światły się wypowie) ale dość blisko maxa podobnie z glucose . Jeśli chodzi o total protein to jednak poniżej minimum czyli jest nad czym pracować. Chyba ogólna ocena i charakterystyka jego poprzednich warunków kieruje nas a gł. Ciebie chyba w stronę tego , że musi u Ciebie jednak nabierać sił witalnych i powracać do zdrowia. Patrząc tylko na wyniki poza tymi które wymieniłem ( nie wiem co to Uric acid - dość wysoki wskaźnik) to chyba wypada całkiem średnio :) Wetem nie jestem ale ciekaw jestem jak się wypowiedzą bardziej zorientowani :)


P.S.

harce kopulacyjne to chyba zdecydowanie na bok :P  8) 8) 8)

Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Stasia
« Odpowiedź #31 dnia: 21.06.2012, 10:58:29 am »
Nie najgorsze...:) Z grubsza w normie. Nerki i wątroba pracują. Dieta wysokobiałkowa spowodowała niski poziom wapnia przy jednoczesnym wysokim poziomie fosforu. Dalsze zaburzanie równowagi Ca:P zaczyna powodować odwapnienie kości, gdyż wysokie stężenie P w krwi blokuje wchłanianie Ca.
Konieczna dobra dieta roślinna, wysokobłonnikowa i suplementacja wapnia. I będzie dobrze..:)
Natomiast rozmnażanie niewskazane wysoce - zarówno ze wzgledu na niski poziom wapnia jak i zniekształcenia skorupy. Samica może nie być w stanie złożyć jaj i może się zaczopować.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline andrzej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Odp: Stasia
« Odpowiedź #32 dnia: 21.06.2012, 11:02:41 am »
Witam wszystkich,
skoro już pojawiły się wyniki badań to pozwolę sobie skrobnąć kilka słów jako były właściciel żółwia.

Wszyscy jak jeden mąż piszecie jaki to poprzedni właściciel był strasznie okrutny i zaniedbywał Stasię, nie przesadzacie trochę? Nie twierdzę, że jestem i/lub kiedykolwiek byłem jakimś znawcą żółwi ale też nie znęcałem się nad nim. Poza tym z jakiegoś powodu jednak oddałem go do adopcji i bynajmniej nie była to chęć pozbycia się niezwykle hałaśliwego, przeszkadzającego i wymagającego zwierzęcia. Chciałem po prostu po tych wszystkich latach zapewnić mu trochę lepsze warunki i jakieś towarzystwo. Dobra, przyznaję się że diety optymalnej nie zapewniłem (nieświadomie, ale jednak) ale ciągle dobre 60% tego co żółw zjadał to były roślinki typu mniszek lekarski czy pępawa zielona, rośnie tego pełno na moim podwórku, żółw lubi - żółw dostawał. Dalej, piszecie, że żółw był na strasznie wysokobiałkowej diecie, ok, może i był ale w takim razie wytłumaczcie mi dlaczego jedyna wartość z badania krwi która nie mieści się w normie to... Total protein (znowu, znawcą nie jestem, ale wydaje mi się to nieco niespójne).

Chciałbym się jeszcze odnieść do postu rumka, a dokładniej chciałbym wyjaśnić jak się interpretuje wartości minimum i maximum w normach. Normy tworzone są dla całego zbioru jednostek, co nie znaczy że optimum dla wszystkich jest dokładnie po środku. Piszesz że wapń jest nieco wyżej niż minimum co znaczy że albo faktycznie jest NIEWIELKI niedobór wapnia w organizmie ALBO dla tego konkretnego żółwia taka wartość jest optymalna i np 2.3 to już jest nadmiar. Nie wszyscy wpadamy w środek krzywej Gaussa.

Przy okazji chciałbym nadmienić że pomimo tego co napisał wcześniej sq6www, nigdy nie powiedziałem że żółw upadł albo został upuszczony i przez ostatnie 16 lat kiedy byłem właścicielem nic takiego nie miało miejsca.

To by było na tyle...

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Stasia
« Odpowiedź #33 dnia: 21.06.2012, 12:12:16 pm »
Andrzej co do interpretacji wyników tak jak ja zaznaczyłem również Ty to zrobiłeś , że znawcami nie jesteśmy  :). Jeśli chodzi o myśli mojego autorstwa to dotyczą one tego , że jeśli widzę pewien przedział to podświadomie uważam , że wartość średnia/środkowa jest najbardziej pożądana. Chociaż mam świadomość tego , że to co w wynikach moich jest na średnim poziomie i pozwala na to żeby było OK to np.w przypadku innego organizmu nie musi już stanowić tego samego.  Interpretacja moja była podświadoma i intuicyjna dlatego napisałem , że czekam na wypowiedzi innych :)  :)

a co do tragizowania , że żółw miał strasznie i okrutnie to chyba aż tak źle nie było pisane...poza tym akurat Ci co starają się stworzyć możliwie najlepsze warunki dla życia żółwia na podstawie doświadczeń ludzi z tego forum to uważam , że zawsze będą bardzo mocno starali się dogodzić pupilom i wszelkie odstępstwa będą mogły stanowić iskrę do pożaru :)
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Stasia
« Odpowiedź #34 dnia: 21.06.2012, 12:36:43 pm »
Andrzej - nikt nie napisał, że męczyłeś żółwia i byłeś dla niego okrutny. Zwróciliśmy tylko uwagę, że gadzina ma deformację skorupy, związane prawdopodobnie ze złą dietą. Skoro dieta była kiepska to można podejrzewać, że narządy wew. też mogą nie być w dobrym stanie.
Całe szczęście badania są z grubsza OK.
A co do norm - to z Ca i P nie chodzi o to, żeby obie wartosci były w środku - tylko, żeby stosunek Ca do P wynosił mniej-więcej 2:1. To patrząc na wyniki Twojej gadzinki ma za mało Ca w stosunku do wartości P.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline sq6www

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 9
  • Testudo horsfieldi x3
Odp: Stasia
« Odpowiedź #35 dnia: 21.06.2012, 14:41:12 pm »

Przy okazji chciałbym nadmienić że pomimo tego co napisał wcześniej sq6www, nigdy nie powiedziałem że żółw upadł albo został upuszczony i przez ostatnie 16 lat kiedy byłem właścicielem nic takiego nie miało miejsca.

To by było na tyle...
to przepraszam Andrzeju z góry za błedną interpretacje tego co mi powiedziałeś... źle zrozumiałem i tak jakoś dziwnie wyszło. Ale najważniejsze że żółw ma dosyć dobre wyniki.. teraz tylko trzeba popracować nad tymi co są nie zadawalające i będzie ok

Dzisiaj zbudowałem z wielkim rozmachem wybieg dla Stasi i wrzucam kilka fotem z budowy jak i z wyglądu na dzień dzisiejszy.. Pewnie jeszcze będą zmiany, ale póki co żółwica ma taki...

Oczywiście jeszcze będzie siatka zabezpieczająca na górze, ale to może już jutro... dzisiaj nie dam rady..

« Ostatnia zmiana: 21.06.2012, 14:43:57 pm wysłana przez sq6www »
Pozdrowienia z Oławy ::: Rafał :::


Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Stasia
« Odpowiedź #36 dnia: 21.06.2012, 15:00:25 pm »
sq6www bardzo podoba mi się Twój pomysł na basen...mam nadzieje , że nie będziesz miał nic przeciwko jeśli ściągnę Twoje wykonanie o ile nie wymyślę lepszego :)
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline sq6www

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 9
  • Testudo horsfieldi x3
Odp: Stasia
« Odpowiedź #37 dnia: 21.06.2012, 15:10:14 pm »
sq6www bardzo podoba mi się Twój pomysł na basen...mam nadzieje , że nie będziesz miał nic przeciwko jeśli ściągnę Twoje wykonanie o ile nie wymyślę lepszego :)
Rumek nie widzę problemu... Mi się taki pomysł bardzo podoba, jest u mnie sprawdzony i stosowany
Pozdrowienia z Oławy ::: Rafał :::


TomaszW

  • Gość
Odp: Stasia
« Odpowiedź #38 dnia: 21.06.2012, 19:08:08 pm »
No i fajnie wyszło z tym wybiegiem. :)
Trochę się martwię, czy żółw nie wejdzie na daszek kryjówki i nie ucieknie... :-\

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Stasia
« Odpowiedź #39 dnia: 21.06.2012, 19:22:23 pm »
Nikt nie pisze o tym jaki był poprzedni właściciel bo zupełnie nas to nie interesuje. Mówimy co widzimy, z resztą zadbany żółw tak nie wygląda. Ma wysuszoną skórę, zniekształcony karapaks, za długi dziób przeszkadzający w jedzeniu...

Sq6www - fajny ten wybieg jej urządziłeś :) A unosi się na nogach, ładnie chodzi?



Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Stasia
« Odpowiedź #40 dnia: 21.06.2012, 19:58:08 pm »
Słuszna uwaga z tym domkiem! Żółwik może nawiać :) A i basenik fajny, tylko chyba męczący w utrzymaniu czystości?

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Stasia
« Odpowiedź #41 dnia: 21.06.2012, 19:59:43 pm »
Bardzo fajny wybieg.
Stasia nareszcie może czuć się jak żółw w prawdziwych dobrych warunkach  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Stasia
« Odpowiedź #42 dnia: 21.06.2012, 20:28:01 pm »
Słuszna uwaga z tym domkiem! Żółwik może nawiać :)

Jak już będzie siatka to nie nawieje raczej, a ma być jutro także spokojnie :) przez noc nie wyjdzie ;)

Offline sq6www

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 9
  • Testudo horsfieldi x3
Odp: Stasia
« Odpowiedź #43 dnia: 21.06.2012, 20:35:57 pm »
Stasia nie ucieknie bo ją na noc zabieram do domu.. Jednak boję się że jakiś kot mógłby w nocy tam wejść i zrobić jej krzywdę... Jutro dam siatkę i będzie ok... A co do domku to nie ma szans żeby się tam wdrapała bo jest wysoko.. a poza tym będzie siatka na górze..
A jeśli chodzi o jej poruszanie się, to powiem tyle że biega jak rakieta... Puściłem ją tak luzem po ogrodzie obróciłem się na chwilę a była już ładnych kilka metrów dalej... Kondycja ruchowa w jak najlepszym porządku jest.
Pozdrowienia z Oławy ::: Rafał :::


Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Stasia
« Odpowiedź #44 dnia: 21.06.2012, 21:42:13 pm »
Bardzo fajny wybieg..:)
Basenik pomysłowy. On jest zrobiony z grubej folii czy z jakiegoś innego materiału?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ