Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 24.04.2024, 23:35:40 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stefan  (Przeczytany 15653 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MAŁGOŚKA

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Stefan
« dnia: 28.05.2013, 13:27:31 pm »
Witam
Mam chwilę więc przedstawię mojego żółwia.
Stefan jest u mnie od niedzieli.
Chwilowo mieszka w kartonie, na dniach zostanie zrobione dla niego terrarium, jest chyba zestresowany nowym miejscem, cały czas się chowa pod sianem, nie chciał jeść ale dzisiaj mi się udało  :).
Od poprzedniego właściciela wiem, że ma 10 lat. chodził u niego po podłodze. W przedniej prawej łapce nie ma dwóch pazurów, karapaks ma długości 15cm.
Oprócz zbudowania domu dla Stefka czeka nas wizyta u lekarza, poprzedni właściciel w ogóle nie był z nim u lekarza.
Całą skorupę ma w pomarańczowych kropkach, prawdopodobnie w domu było jakieś malowanie i został pochlapany, próbowałam zmyć wodą ale nie schodzi, więc czym ?
 

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Stefan
« Odpowiedź #1 dnia: 28.05.2013, 13:33:57 pm »
Żółwik na pewno jest bardzo zestresowany nową sytuacją. Daj mu jakąś kryjówkę np doniczkę, lub cokolwiek na szybko żeby mógł do niej cały wejść, wtedy będzie się czuł bezpieczniej. I nie wyciągaj go, nie zmuszaj do jedzenia, on musi mieć troche spokoju żeby się zaaklimatyzować.
Zrobisz tylko terrarium czy też wybieg? Zołwie bardzo potrzebują dostępu do naturalnego słońca i powinny od wiosny do jesieni przebywać na dworze - na wybiegu balkonowym lub ogrodowym

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Stefan
« Odpowiedź #2 dnia: 28.05.2013, 13:37:22 pm »
troszke biedniutko to zolwiatko w tym kartonie wyglada :(
zrobienie terra dla niego teraz to podstawa :) nie chce jest,bo albo jest zestresowany,albo jest mu zimno ::) masz przy tym kartonie jakies lampy? poza tym to sianko jako podloze sie nie nadaje :( mozna go tak trzymac,ale raczej na krotki dystans.najlepsza jest ziemia,darn
a mozesz napisac czym go karmisz?
wizyta u weta eksperta od gadow jak najbardziej wskazana :)
witaj na forum :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline darcia23

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Reputacja: 6
  • Todzia, Magellan, Emi :)
Odp: Stefan
« Odpowiedź #3 dnia: 28.05.2013, 13:55:23 pm »
Witaj na forum :)

Cieszę się, że przygarnąłeś żółwika i chcesz dla niego stworzyć jak najlepsze warunki :)
Co do plamek z farby to delikatnie możesz spróbować zmyć zmywaczem do paznokci (wacik delikatnie nasączony) żeby nie zalać całej skorupy. Jak kupuję się żółwika z cites to ma jakieś oznaczenie od góry (numer) i zmywaczem łatwiej to usunąć.
Co do terrarium to ja nie mam doświadczenia bo moje gady zimują a od wiosny do jesieni są na wybiegu zewnętrznym ale są tu specjaliście którzy chętni Ci pomogą co do terra. Ale co do lamp to nie wiadomo czy jest nauczony się wygrzewać pod nimi,skoro był podłogowcem. Masz jakieś informacje na ten temat, lepiej się dopytać bo może to być kolejny stres dla Stefana, musisz mu dać czas a powolutku się rozkręci.

Offline MAŁGOŚKA

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Stefan
« Odpowiedź #4 dnia: 28.05.2013, 13:58:45 pm »
Ta sytuacja jest chwilowa,nie mam jeszcze lampy i jestem w trakcie zbierania materiałów na terrarium, wybieg oczywiście też będzie, karmiony jest "zielem " z podwórka np mniszek, koniczyna, babka. Na pewno będę zamieszczać zdjęcia. Wskazówki i rady mile widziane  :D

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Stefan
« Odpowiedź #5 dnia: 28.05.2013, 14:09:56 pm »
No to super :)
Lampe wykombinuj na szybko, może masz jakąś na biurku, czy przy łóżku, chodzi o zwykłą żarówkę które będzie żółwika dogrzewać. Później potrzebna będzie jeszcze druga - emitująca UV, ale bez dogrzewania żółwik będzie osowiały, nie będzie też jadł, bo ich aktywność i metabolizm zależą od temperatury otoczenia.

Offline siwusek250

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 4
Odp: Stefan
« Odpowiedź #6 dnia: 28.05.2013, 14:15:32 pm »
Prześliczny ten Twój Stefanek :) tu jest spis weterynarzy popatrz może któryś jest w Twojej okolicy i jak najszybciej zanieść jego kupkę i ogólnie niech całego żółwika obejrzy, bo jak był chowany na podłodze to może mieć problem z łapkami, ale trzymam kciuki żeby wszystko było oki :)
http://forum.zolw.info/weterynarze/


Offline MAŁGOŚKA

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Stefan
« Odpowiedź #7 dnia: 29.05.2013, 08:38:03 am »
Stefan już nie mieszka w kartonie  ;) tak nocował a dzisiaj zabieram się do dalszej pracy  :D
Zapraszam również na FB gdzie właśnie zamieściłam film nagrany 3 lata temu, gody żółwi czerwonolicych :)
https://www.facebook.com/pages/%C5%BB%C3%B3%C5%82w/470155926396885?ref=tn_tnmn

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Stefan
« Odpowiedź #8 dnia: 29.05.2013, 08:42:05 am »
Witam Cię na forum.
Mam nadzieję,że zadbasz o domek Stefana.Rozumiem,ze pokazany na zdjęciu,to tylko tymczas na jedną noc.
Czy masz możliwość zrobienia mu wybiegu balkonowego lub w ogrodzie?Tak, żeby Stefan mógł korzystać ze słońca?
Pytaj o co tylko chcesz,a my na pewno pomożemy Ci.Chętnie zobaczyłabym dokładniejsze zdjęcia Twojego żółwia
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline MAŁGOŚKA

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Stefan
« Odpowiedź #9 dnia: 29.05.2013, 12:30:17 pm »
Na chwilę obecną wygląda to tak  :D  : 

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Stefan
« Odpowiedź #10 dnia: 29.05.2013, 12:36:54 pm »
duuuzo lepiej niz ten karton ;) szybciutko ci to poszlo :) tylko to podloze ::) w kaciku widze ze jest ziemia,a na calej reszcie co tam polozylas? bo na zdjeciu sie dopatrzec nie moge,albo juz na wzrok mi pada ;D
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline MAŁGOŚKA

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Stefan
« Odpowiedź #11 dnia: 29.05.2013, 14:23:15 pm »
Tak jest ziemia i wióry z drewna i kawałki kory, na razie to co znalazłam pod ręką :) Będziemy ulepszać  :D
A że dzisiaj pogoda dopisuje byliśmy się powygrzewać na słoneczku  :D

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Stefan
« Odpowiedź #12 dnia: 29.05.2013, 14:33:06 pm »
wiesz co,ja bym usunela tak te wiory jak i kore ::) po pierwsze to moze to pylic i draznic oczy dla zolwia a po drogie nie utrzymuje dobrze wilgoci(moze plesniec) daj na tego miejsce normalna nienawozona ziemie plus darn.jesli masz dostep do ogrodka wykop troche darni. ;)w jednej czesci terra sama ziemia a w drogiej sama darn.jak wyschnie to wyzucisz i zastapisz ja nowa.to bardziej przyblizone do naturalnego podloza zolwi,w koncu na wolnosci po trocinach nie biegaja ;)
to super ze zolwik mial okazje pobuc na sloneczku,a jest w planach jakis wybieg calodobowy? :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Stefan
« Odpowiedź #13 dnia: 30.05.2013, 10:14:06 am »
Gratuluje, jest już zdecydowanie lepiej niż było ;)

Masz w planach wybieg ? :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Stefan
« Odpowiedź #14 dnia: 30.05.2013, 10:39:59 am »
,a jest w planach jakis wybieg calodobowy? :)

sama widzisz,że każdy ciekawy,a odpowiedzi nie ma  :D
Jeszcze mam jedno pytanie takie w typie wiercącym ,to pudło to nie jest stały dom Twojego pupila?
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu