Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 09:36:45 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mój maluszek - prośba o poradę, co zrobić co zmienić ?  (Przeczytany 19921 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Patrol

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Mój mały żółwik ma koło 5 lat, dieta to głównie w okresie letnim zielsko ( mlecze, babki, itp zrywane na dworze) aloes, rukola cykoria, roszponka, czasami ( raz na miesiąc ) dostaje marchewkę w duzym kawałku żeby dziób trochę sobie zetrzeć ( niezbyt lubi skubać sepię która ciągle lezy w akwarium, dlatego posypujemy jej jedzonko repti calcium który kupiliśmy wcześniej niż sepię)  czasami jabłko w okresie zimowym dostaje też suszki które robimy w lecie, nawet chętnie je wcina.
Maluszek bardzo chętnie je dostaje jedzenie 2 razy dziennie, jednak ciagle siedzi w misce i się na nas patrzy serducho się kraje jak tak patrzy i patrzy i czasami coś dostanie, czy to dobrze że ma taki apetyt ? czy może powinniśmy być twardzi i dawać jej 1 dziennie dużą porcję albo  2x po małej porcji i nie ulegać tym słodkim oczętom ?

żarówki jakie posiada w swoim domku :
-Daylight Basking Spot 100w firmy exo terra
-reptisun 10,0 uvb 13 watt desert

czy te żarówki sa dla niej odpowiednie?

Pytam ponieważ martwi mnie wygląd jej skorupki, wydaje mi się, że ma lekką krzywicę? Za chwilę zedytuje post i dodam zdjęcia, jednak czy te warunki są dla niej odpowiednie? Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam



EDIT: ( co do podłoża wiem, że jest nieodpowiednie, czekamy aż ziemia trochę się odmrozi i wykopiemy jej kawałek darni)

Czy maluszek jest w dobrym stanie? Co można zmienić żeby żyło jej się miło i fajnie ? :)
« Ostatnia zmiana: 10.03.2018, 18:54:24 pm wysłana przez Patrol »

Offline Patrol

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Mój maluszek - prośba o poradę, co zrobić co zmienić ?
« Odpowiedź #1 dnia: 10.03.2018, 19:29:35 pm »
Nie wiem jak zedytowac pierwszy post, wstawiam jeszcze 2 zdjęcia maluszka

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Mój maluszek - prośba o poradę, co zrobić co zmienić ?
« Odpowiedź #2 dnia: 10.03.2018, 22:05:24 pm »
Niestety, trochę będzie do zmiany. Podłoże jest nieodpowiednie, zbyt suche i niestabilne. Dodatkowo takie zjedzone drewienko może spowodować uszkodzenie układu pokarmowego, a w efekcie śmierć zwierzaka. Należy je zmienić na ziemię wymieszaną z gliną i piaskiem (nigdy sam piasek, tylko wymieszany porządnie z ziemią). Wydaje mi się też, że ma podrażnione oczy - co też może wynikać ze zbyt suchego, pylącego podłoża.
Żółw rośnie krzywo, na co może mieć wpływ wiele czynników. Prawdopodobnie go przekarmiacie. Żółwie karmi się raz dziennie, wielkość porcji powinna być taka, żeby żółw zjadł ją na raz. One są w stanie zjeść o wiele więcej niż im potrzebne.
Świetlówki kompaktowe są najgorszym źródłem UVB dla żółwi, dają małą dawkę promieniowania, ponadto trzeba je wymieniać co pół roku - po tym czasie tylko świecą nie dając już promieniowania UVB. O wiele lepszym rozwiązaniem jest lampa metalohalogenowa - nieco droższa jeśli chodzi o zakup, ale dostarcza większą dawkę promieniowania, a wymiana potrzebna jest po 18 miesiącach - czyli zmienia się ją 3 razy rzadziej niż świetlówki. Dodatkowo jest to lampa 2w1 - UVB i grzewcza.
U żółwia stepowego najlepiej zrezygnować z podawania warzyw i owoców nawet raz na jakiś czas, zostawiając go na samej zielonce - podając całe rośliny (bez korzenia) łącznie z łodygami - na takim pokarmie bez problemu będzie korygował sobie dziób.
Generalnie akwarium nie jest polecane dla gadów, bo jest słaba cyrkulacja powietrza. Po zdjęciach nie widać też wielkości, a takie szklane zbiorniki często są za małe.