Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:27:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: TO chyba CUD !!!!! żółw odnaleziony po 10 miesiącach ;)  (Przeczytany 35489 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Witam przeżyłam dziś ogromny szok :o wychodzę z dziećmi na podwórko synek mnie woła że w piaskownicy jest żółw !!! Troszkę z niedowierzaniem poszłam to sprawdzić , a tu niespodzianka -  na słońcu wygrzewa się moja żółwica stepowa która zagineła mi w czerwcu 10 miesięcy temu  :o Opowiem po krótce jej historię: Jest to bardzo duża samice żółwia stepowego którą odkupiłam od właściciela sklepu zoologicznego jakieś 3 lata temu , sprzedawał tam mój kolega i bedąc u niego zakochałam się w niej- nie była na sprzedaż stała zapomniana w ciemnym koncie zaplecza pokryta kurzem i pajęczynami nie miała wody ani dostępu do słońca a na zewnątrz było takie piękne lato ;( po powrocie do domu nie mogłam spać nocami i zadzwoniłam do znajomego żeby właściciel zgodził się mi go sprzedac - na początku nie chciał ale kolega go uprosił i tak trafiła do mnie ;) nie mogła nacieszyć się słonkiem była niesamowita , bardzo oswojona i w końcu szczęśliwa ;) aż w końcu po dwóch latach przeprowadziliśmy się do nowego domku i z braku czasu miała na dworze wybieg tymczasowy - wydawało mi się że odpowiednio zabezpieczony ale niestety nie doceniłam jej siły i sprytu i gadzinka uciekła . Na próżno przeszukiwaliśmy każdy kąt podwórka , i okolicy w poszukiwaniach pomagali nawet nowi sąsiedzi i rodzina ;( ogłoszenia dałam wszędzie gdzie to tylko było możliwe , a ile ja za nią łez wylałam  :'( i wszystko na próżno , myślałam nawet że została skradziona i straciłam już całkowicie nadzieję że wróci . A tu dziś moja żółwica wykopała się w piaskownicy moich dzieci . Żyje , wygląda całkiem nieźle , jest trochę otumaniona po zimie i strasznie brudna od piasku. Zupełnie nie wiem jak mam z nia teraz postępować , rozumiem że pod grzewczą od razu nie moze iść ale czy uvb mogę jej włączyć? mogę ja wykąpać w letniej wodzie? dać jeść? Myślałam że mam już sporą wiedzę na temat żółwi ale w takiej sytuacji jeszcze nie byłam i zupełnie nie wiem co robić ? Proszę pomóżcie !!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Dodano 08.04.2015, 13:22:04 pm
Jak to mozliwe że ona przetrwała pod ziemią 10 miesiecy i naszą co prawda w tym roku bardzo łaskawą , ale jednak zimę? Ja wciąż nie mogę w to uwierzyć  :o  :o  :o  :o  :o  :o  :o
« Ostatnia zmiana: 08.04.2015, 13:22:04 pm wysłana przez joko »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: TO chyba CUD !!!!! żółw odnaleziony po 10 miesiącach ;)
« Odpowiedź #1 dnia: 08.04.2015, 13:24:13 pm »
Kurczę, ale niesamowita i to jeszcze z happy endem..:) Ciekawa jestem ile spała, bo raczej nie od tego czerwca przez całe lato.

Wykąpać ją jak najbardziej możesz - w letniej wodzie, żeby jej szoku termicznego nie robić. Jeść też należy dać - najlepiej zieleniny z ogródka, choć od razu po wybudzeniu może nie chcieć pokarmu.  
Pod grzewczą bym jej już nie dawała, ma się już coraz cieplej robić - w dzień możesz ją na słońce wystawiać, na noc bym ją zabierała do jakiegoś nieogrzewanego pomieszczenia, typu przedsionek, czy piwnica, bo jednak jeszcze przymrozki się zdarzają.

PS. W tym roku było zaledwie kilka dni, kiedy temp. spadała poniżej 10 stopni, przynajmniej w Łodzi. Jak dobrze się zakopała to sądzę, że spokojnie mogła zimę przetrzymać.



« Ostatnia zmiana: 08.04.2015, 13:34:29 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: TO chyba CUD !!!!! żółw odnaleziony po 10 miesiącach ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 08.04.2015, 13:41:22 pm »
Pokaz fotki twardzielki.
Chyba musisz zmienić jej imię na szczęściara albo Lessi  :D

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: TO chyba CUD !!!!! żółw odnaleziony po 10 miesiącach ;)
« Odpowiedź #3 dnia: 08.04.2015, 14:05:24 pm »
Wklejam fotki sprzed chwili , zaraz biorę się za kąpiel, ja też nie mogę w to uwierzyć ale wygląda na to że ona przespała cały ten czas od lata . Nasza posesja jest nie ogrodzona więc gdyby wykopała się w lato na pewno poszłaby w pobliskie łąki i lasek , a gdyby chodziła po naszej nie tak dużej (7 arowej ) posesji nie moglibyśmy jej nie zauważyć bo to naprawdę spory żółw w tej chwili waży 2,2kg , a całe lato spędzaliśmy na podwórku , nie wyjeżdżaliśmy nigdzie. A ja chyba już z przyzwyczajenia codziennie zaglądałam w każdy kąt , czy czasem się nie znajdzie. Kurcze czuję się jakbym wygrała w totolotka  :o nie mozliwe a jednak się zdażyło!!!
 

Dodano 08.04.2015, 14:07:28 pm
Skorupka ma wymiary ok 25x22 cm i waga 2,2kg.  Czy to w normie?
 

Dodano 08.04.2015, 14:40:45 pm
pokrótce opisze jeszcze dlaczego uważam że ona przespała cały ten czas w tym samym miejscu: nasze podwórko nie było wtedy zagospodarowane, tzn teren to w większości był piasek z nielicznymi dziko rosnącymi kępkami trawy, wędrując po nim zostawiała bardzo wyrażny ślad z racji swoich rozmiarów i grubych pazurów, wybieg w jakim była był ustawiony w jedynym miejscu gdzie było sporo trawy, obok piaskownicy dzieci(ok1m) a właściwie niczym nie ogrodzonej góry białego piasku , żółwiczkę spóściłam z oczu tego dnia na ok 1,5godz po wyjściu z domu gdy zauważyłam że nie ma jej w ogrodzeniu natychmiast zaczęłam szukać śladów łap - w którą stronę poszła i nie było ich nigdzie , co mnie bardzo zdziwiło - dlatego od razu pomyślałam że może ktoś ja ukradł. Dziś znalazłam ją dokładnie w tym miejscu jakiś 1metr od miejsca gdzie była na wybiegu , dodam jeszcze że przez całe lato i jesień wypatrywałam tego specyficznego bardzo wyraźnego śladu jaki po sobie zostawiała na piasku i nigdy nigdzie go nie widziałam ...
« Ostatnia zmiana: 08.04.2015, 14:40:45 pm wysłana przez joko »

Offline krzysiup2015

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 1
Odp: TO chyba CUD !!!!! żółw odnaleziony po 10 miesiącach ;)
« Odpowiedź #4 dnia: 08.04.2015, 14:41:06 pm »
Gratuluje  :) :) :) :) :) :)

Offline to_ja

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 4
Odp: TO chyba CUD !!!!! żółw odnaleziony po 10 miesiącach ;)
« Odpowiedź #5 dnia: 08.04.2015, 15:00:03 pm »
Niesamowita historia! Aż ciary mi po plecach przeszły i łezka zakręciła się w oku. Cieszę się razem z Tobą z tego, że gadzinka się odnalazła, to rzeczywiście cud. Pozdrawiam :)

Offline gejsza13

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 0
Odp: TO chyba CUD !!!!! żółw odnaleziony po 10 miesiącach ;)
« Odpowiedź #6 dnia: 08.04.2015, 15:23:30 pm »
Wręcz nieprawdopodobne, a jednak. Super, ale macie emocje :D. Odesłała sobie wszystkie zimy kiedy niezimowała  ;D

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: TO chyba CUD !!!!! żółw odnaleziony po 10 miesiącach ;)
« Odpowiedź #7 dnia: 08.04.2015, 15:34:33 pm »
Super !!!!!!  :)  :)

Jak ona uciekła i czy może żółw spać już w lato?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: TO chyba CUD !!!!! żółw odnaleziony po 10 miesiącach ;)
« Odpowiedź #8 dnia: 08.04.2015, 15:42:11 pm »
Wygląda jak świeżo wykopany ziemniaczek..:)

Kurczę, jak spała od lata to faktycznie cud, że się obudziła w zdrowiu po tylu miesiącach. Bo "na oko" wygląda dobrze. Na wadze chyba też specjalnie nie zjechała, jak waży po tym zimowaniu nadal ponad 2 kg.

Tupcio - żółwie stepowe w naturze latem - jak jest np. zimno lub zbyt gorąco też się zakopują i zasypiają. Choć zwykle jeszcze w końcówce lata się budzą na powrót.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: TO chyba CUD !!!!! żółw odnaleziony po 10 miesiącach ;)
« Odpowiedź #9 dnia: 08.04.2015, 15:48:16 pm »
Aha dzięki Ankan zdziwiłem się bo mam greka i zbytnio nie znam stepków.

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: TO chyba CUD !!!!! żółw odnaleziony po 10 miesiącach ;)
« Odpowiedź #10 dnia: 08.04.2015, 15:49:43 pm »
Po kąpieli stała się bardzo energiczna duzo chodzi ale mleczykiem pogardziła , okazało się że ma bardzo przesuszoną skorupkę (dodaję zdjęcie) , wiem ze skorupki niczym nie powinno się smarować ale moze jest jakiś sposób żeby poprawić trochę jej stan ? Sama nie wiem jak ona uciekła myślę że wspieła się górą - tak jak pisałam była w tymczasowym wybiegu(takim gotowym z pręcików dodatkowo osłoniętym żeby nie widziała tego co jest za wybiegiem ) - niby dla żółwi i królików, nie podkopała się bo nie było nic rozkopane , dlatego myślę że się wspieła i spadła po drugiej stronie. Ja też nie mogę w to uwierzyć że mogła spać aż tak długo , ale inaczej cięzko mi to wytłumaczyć .

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: TO chyba CUD !!!!! żółw odnaleziony po 10 miesiącach ;)
« Odpowiedź #11 dnia: 08.04.2015, 15:55:57 pm »
Trochę ta skorupa sfatygowana, ale te odpryski to już były?

Myślę, że trzeba ją na razie często kąpać - przynajmniej 1x/dziennie prze 7-10 kolejnych dni, po jakieś 20-30 min niech sobie posiedzi w kąpieli, żeby się nawodniła. Skorupę też jej przy kąpieli polewaj wodą, jeśli zabrudzenia są między taczkami, to można gąbką czy szczoteczką przeczyścić. Natomiast niczym jej nie smaruj - bo tylko zatkają się jej pory, a do tłustego będzie się piach i ziemia przyczepiać i będzie jeszcze gorzej żółw wyglądać, albo i jakaś grzybica się może wdać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: TO chyba CUD !!!!! żółw odnaleziony po 10 miesiącach ;)
« Odpowiedź #12 dnia: 08.04.2015, 16:16:29 pm »
Czięzko powiedzieć po takim czasie które odpryski już były wcześniej, był to żółwik po przejściach i ta skorupka nie była idealna i odprysków troszkę na niej było , ale przy odpowiedniej diecie i kąpielach wyglądała lepiej - ogólnie jest ładna skorupka jest wysoka nie spłaszczona dziubek ani pazurki nie przerośnięte , oczka po kąpieli czyste i ładne , tylko ta skorupka jakby bardziej sucha przyglądając jej się z bliska . Myślę że częste kąpiele powinny pomóc w końcu nie miała dostępu do wody od 10 miesięcy :(

Tak właściwie od czasu jej zaginięcia sporo się zmieniło - w naszym domu zamieszkały już 2 żółwie greckie i 2 lamparcie , jestem troszkę nie przygotowana na 3 terrarium , ale nie oddam jej za nic po tym wszystkim , już rozmyślam gdzie postawię 3 terrarium ;) dobrze że przed nami lato , w przyszłym tygodniu miała ruszyć budowa podwójnego wybiegu a tu taka niespodzianka - muszą powstać 3  :D
 

Dodano 08.04.2015, 17:20:30 pm
Ankan jeśli chodziło ci o te tarczki na grzbiecie wyglądające jakby ubytek - wydaje mi się że to było to jakaś stara sprawa , żadnych nowych uszkodzeń nie zauważyłam tylko na końcach tarczek takie przesuszenia jakby delikatnie złuszczona skorupka taka matowa i sucha
« Ostatnia zmiana: 08.04.2015, 17:20:30 pm wysłana przez joko »

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: TO chyba CUD !!!!! żółw odnaleziony po 10 miesiącach ;)
« Odpowiedź #13 dnia: 08.04.2015, 18:16:01 pm »
Jak miło czyta się takie historie! :D Bardzo się cieszę, że tak się to skończyło! :)
Może pochwalisz się fotkami wszystkich swoich żółwików? ;D
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: TO chyba CUD !!!!! żółw odnaleziony po 10 miesiącach ;)
« Odpowiedź #14 dnia: 08.04.2015, 19:07:36 pm »
Jasne z przyjemnością wklejam zdjęcia całej mojej ferajny  ;D
 

Dodano 08.04.2015, 19:15:24 pm
pierwsze zdjęcia to greczynka Kaja troszke mniejsza od znalezionej dziś stepówki ale również ważąca ok 2kg , na następnych zdjęciach grek Franek ok 1 kg , maleńki lamparcik LOLA waga 65g i większa lamparcica ZUZA ok 650g ;)
 

Dodano 08.04.2015, 19:21:47 pm
A może ktoś wpadnie na jakieś fajne imię dla naszej dzisiejszej szczęściary  :D niestety wcześniej była bezimienna  :( a bardzo chciałąbym to zmienić
« Ostatnia zmiana: 08.04.2015, 19:21:47 pm wysłana przez joko »