Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 06:57:02 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Tuptuś  (Przeczytany 12707 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Elżbieta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Tuptuś
« dnia: 28.01.2007, 22:17:08 pm »
szczerze robię to pierwszy raz i nie bardzo wiem jak, także jezli mi cos nie wyjdzie prosze badzcie wyrozumiali :) zamieszczam zdjęcie mojego Tuptusia i prosze o komentarze.Do tej pory wydwało mi się że w prawidłowy sposób odzywiam i zajmuję się moim żółwiem(przynajmniej tak wynikało z pewnych ksiązek) aż znalazałam te fantastyczna stronę i to forum.Prosze zerknijcie okiem na zdjęcie mojego pupila i ocencie jego stan zdrowia.Jak mi sie uda postaram sie zamieścić więcej zdjęć.
i udało się :)
« Ostatnia zmiana: 28.01.2007, 22:23:42 pm wysłana przez Elżbieta Wloka »

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #1 dnia: 29.01.2007, 08:38:59 am »
Żółwik jest prześliczny!!! Tylko dlaczego on je truskawkę i sałatę?! Nie dawaj mu takich rzeczy! Dobrze, że odkryłaś nasze forum poczytaj czym karmić żółwia i jak go pielęgnować.
Jeżeli chodzi o stan zdrowia to oczka ładne, tylko przyrosty wydają mi się duże.
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #2 dnia: 29.01.2007, 09:38:52 am »
Ładny żółw, tylko czemu na podłodze i czemu złe jedzonko? tak to maleństwo fajne.

Offline Elżbieta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #3 dnia: 29.01.2007, 11:01:57 am »
Dziekuje Wam seredecznie za opinie.Mam tylko jeszcze takie pytanko do Ciebie Agnieszko.Czy możesz napisać mi coś więcej o tych przyrostach(bądz podć jakiś link gdzie mogłabym znależć coś na ten temat)  jakie być powinny,jak szybko powinny rosnąć itp.Z góry bardzo dziękuję :)

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #4 dnia: 29.01.2007, 22:04:42 pm »
Przyrost to taki wąski paseczek. Najpierw jest jasny później ciemnieje. Prawidłowy przyrost praktycznie ledwo widać. Żółw powinien rosnąć wolno, gdy rośnie za szybko te przyrosty są szerokie. Powinny tworzyć coś takiego jak słoje drzewa.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #5 dnia: 30.01.2007, 14:38:53 pm »
Witaj Elu!

Ogólnie żółwik śliczny, ale widzę jednak kilka problemów:

1. Skorupka jest bardzo słabo wybarwiona, wręcz blada, oznacza to że Twojemu żółwiowi od bardzo dawna brakuje promieniowania słonecznego. Żółwie tego potrzebują. Zatem w terrarium powinien mieć świetlówkę/żarówkę typu Repti Glo 8.0 lub 10.0 a latem jeszcze lepie aby dużo przebywał na Słońcu. Bez tego jego skorupa zacznie się krzywić i deformować i ogólnie rosnąć dziwnie. Może też stać się miękka.

2. Drugi problem to tylne nożki. Trudno ocenić na sto procent po zdjecie pewnych rzeczy nie oddaje ale na pierwszym są wyłożone tak jakby miał problemy ze stawami. Napisz jak żółw chodzi. Powinien tylne nogi stawiac pionowo pazurkami do przodu a skorupę trzymac wysoko nad ziemią (równolegle do podłoża). Na drugiej fotce nożki też mu się rozjeżdzają ale to wina śliskiej podłogi (zdecydowanie nieodpowiedniej dla żółwia) więc cięzko powiedzieć czy na normalnym podłożu układałyby się ok.

3. Błyszczenie się skorupy. Na pierwszej fotce żółw się nienaturalnie błyszczy i nie moge się oprzeć wrażeniu że był wczesniej czymś wysmarowany, ale to tylko moje przypuszczenie, może akurat tak zdjęcie wyszło.
Tym niemniej dla jasności - skorupy nie powinno się smarowac niczym.

4. Truskawka i sałata, jak pisali inni forumowicze to niewłaściwy pokarm dla żółwia, ale to zapewne już wiesz. Książki o żółwiach w naszym kraju to ogólnie rzecz biorąc tragedia, ale i na świecie ta wiedza ewoluowała więc nie ma się co dziwic że u nas jest jak jest.

Przyrosty - rzadko można zaobserwować żółwia o idealnych przyrostach. Powinny być one cieniutkie, po wybarwieniu skorupy ledwo zauważalne. Mój żółwik miał dwa lata temu przykładowo gruby (ok 2-3 mm ) brzydki przyrost, po tym jak zaczał jesć wyłacznie chwasty i zioła obrazowo mówiąc "przestał rosnąć", przyrost zeszłoroczny jest niezauważalny. W naturze żółwie stepowe w ogóle bardzo wolno rosną, co jest poniekąd wymuszone krótkim okresem aktywności (ale i niskokaloryczną, nieomal jałową dieta). Jeśli zaś w hodowli są karmione owocami, mięsem i nabiałem to rosną jak szalone i nie ma się z czego cieszyć, niestety...
U Twojego żółwika przyrosty są nieco za duże, trudno powiedzieć na ile bo nie umiem sobie "zeskalować" rzeczywistych wymiarów zółwia w wyobraźni, ale jak pisałam bardziej mnie martwi ich bladość. Wszystko co możesz teraz zrobić to zapewnić mu właściwą dietę i warunki, wówczas powinien "zwolnić" i się wybarwić oraz ogólnie poczuć się lepiej. Niemal kazdy z nas popełniał blędy za które płacą żółwie.

Na szczęście skorupka Twojego żółwia nie zdeformowała się jeszcze zbyt mocno (widac lekkie piramidki) i nie opadła z tyłu. :)

« Ostatnia zmiana: 30.01.2007, 14:41:26 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Elżbieta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #6 dnia: 01.02.2007, 13:18:31 pm »
Witaj Beato!
Dziękuję Ci za bardzo obfitą i wyczerpującą analizę zdjęć mojego pupilka.
Chciałabym wyjasnić kilka problemów.
1. Jesli chodzi o wybarwienie skorupki, na prawdę nie wiem dlaczego jest ona słabo wybarwiona ponieważ kiedy tylko mogę tzn .kiedy pogoda na to pozwoli, gdy na dworzu zrobi się już odpowiednio ciepło, wynosze żółwika na balkon aby w pełni mógł on korzystac z kapieli słonecznych.Często jest on także wynoszony na działkę , gdzie spaceruje sobie po ogrodzie.Także latem bardzo dużo przebywa na słońcu.
2. Jeśli chodzi o tylne nóżki Tuptusia to wydaje mi się (ale mnie może się tylko wydawac bo nie znam się na żówiach tak dobrze jak Ty) że z nimi wszystko ok. Otóż podczas chodzenia żółwik trzyma wysoko skorupę nad ziemią a tylnie nózki stawia pionowo pazurkami do przodu(tak jak opisałaś)Po prostu gdy żówik jest na słońcu wygrzewa się i wyciąga tylne nóżki najdalej jak może(własnie jak na zdjęciu)
3.Kolejny problem jaki poruszyłas to błyszczenie się skorupy.Zgadza się żółwik wcześniej był smarowany wazeliną a to dlatego że wyczytałam to w tych "madrych książkach"Zasugerowałam się tym , że zwiększy to jego elastyczność, eliminując mikropeknięcia a także uchroni go to przed porysowaniem i matowieniem.Jednak już wiem że nie nalezy skorupy żówia niczym smarować.
4.Musze się przyznać, że do tej pory źle karmiłam mojego pupilka, ale odkąd znalazłam te stronę i to forum powoli się to zmienia.

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #7 dnia: 01.02.2007, 14:07:32 pm »
1. Jesli chodzi o wybarwienie skorupki, na prawdę nie wiem dlaczego jest ona słabo wybarwiona ponieważ kiedy tylko mogę tzn .kiedy pogoda na to pozwoli, gdy na dworzu zrobi się już odpowiednio ciepło, wynosze żółwika na balkon aby w pełni mógł on korzystac z kapieli słonecznych.Często jest on także wynoszony na działkę , gdzie spaceruje sobie po ogrodzie.Także latem bardzo dużo przebywa na słońcu.

Staraj się, aby jak najcześciej był na słońcu, a w terrarium miał odpowiednie oświetlenie, mapewno bedize lepiej

2. Jeśli chodzi o tylne nóżki Tuptusia to wydaje mi się (ale mnie może się tylko wydawac bo nie znam się na żówiach tak dobrze jak Ty) że z nimi wszystko ok. Otóż podczas chodzenia żółwik trzyma wysoko skorupę nad ziemią a tylnie nózki stawia pionowo pazurkami do przodu(tak jak opisałaś)Po prostu gdy żówik jest na słońcu wygrzewa się i wyciąga tylne nóżki najdalej jak może(własnie jak na zdjęciu)

Beata tylko zapytała, a raczej to taka nieśmiała sugestia, Skoro opisujesz, że ma wszystko prawidłowo ,tak jak mówi Beata to super, żółwik jest zdrowy

3.Kolejny problem jaki poruszyłas to błyszczenie się skorupy.Zgadza się żółwik wcześniej był smarowany wazeliną a to dlatego że wyczytałam to w tych "madrych książkach"Zasugerowałam się tym , że zwiększy to jego elastyczność, eliminując mikropeknięcia a także uchroni go to przed porysowaniem i matowieniem.Jednak już wiem że nie nalezy skorupy żówia niczym smarować.

Teraz już wiesz, że nie można smarować, rozwijają się wtedy bakterie i doroboustroje i ogólnie to nei pomaga a daje chwilowy efekt. A mądre książki to poprostu wywal, zima jest dobre na rozpałkę.

4.Musze się przyznać, że do tej pory źle karmiłam mojego pupilka, ale odkąd znalazłam te stronę i to forum powoli się to zmienia.

Strona i forum jest darmowe, tak jak i wszystkie informacje. Pozostaje Ci czytać i jeszcze raz czytać i głosić nowa prawde o żółwiach, wtedy będize wszystko dobrze u twojego pupila.


Powodzenia.

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #8 dnia: 01.02.2007, 17:11:25 pm »
Naprawdę bardzo ładny żółwik!!! :D

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #9 dnia: 02.02.2007, 16:21:36 pm »
Chyba trochę namieszałam. Teraz siedze na innym monitorze i skorupka Twojego żółwika nie wydaje mi się aż tak blada jak wtedy. Jeśli żółwik ma dostęp do Słońca (w lecie nie ma nic lepszego) to w porządku. Ogólnie skorupka jest ładnie wysklepiona nie ma widocznych garbów czy piramid, więc jest się z czego cieszyć.

Cieszę się że z nóżkami w porządku. Choć na zdjęciu tego nie widać wolałam zapytać.

 ;D

Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #10 dnia: 02.02.2007, 19:18:25 pm »
Nie widać, bo na jednym zdjęciu nóżki rozjechały się na śliskich kafelkach a na drugim żółw się przeciąga w słoneczku, ale jak wporządku to super.
TUPTUŚ

Offline Elżbieta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #11 dnia: 02.02.2007, 19:51:11 pm »
Postaram się zrobić jakiąś fotkę podczas chodzenia, takze ocenicie sami:) A tak przy okazji chciałam zapytac czy Wasze pociechy podzas spożywania posiłku stoją na łapkach(tzn chodzi mi o to czy ich skorupa unosi sie nad ziemią ) czy może leżą sobie i wcinają.Bo zauwazyłam że mój żółwik zawsze jak je to leży.(czy to jest normalne?)Dokładnie jak na zdjęciu.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #12 dnia: 02.02.2007, 20:12:22 pm »
Tak, to normalne. Żółw je tak jak mu wygodnie. Mój Tusiek czasami leży, czasami stoi.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #13 dnia: 02.02.2007, 20:24:16 pm »
Mój żółwik trzyma pancerz nad ziemia właściwie tylko jak chodzi, a jak sobie przy czymś przystanie to sobie "siada", mysle że tak jak mówi Agnieszka - tak jest mu po prostu wygodniej
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #14 dnia: 03.02.2007, 16:58:12 pm »
to dobrze, ż ewszystko z nim ok, nie się trzyma ciepło i niebawem znowu na wybieg, tylko patrzeć ciepła.