Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 24.04.2024, 13:44:14 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Znaleziony żółw  (Przeczytany 12424 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcysia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Znaleziony żółw
« dnia: 12.08.2012, 10:43:29 am »
Witam wszystkich pare dni temu mąż jadąc samochodem zdziwil sie mocno widzac cos na drodze tym bardziej ze byl to wlasnie zolw nigdy nie myslalam o kupnie zolwia dlatego za wiele o nich nie wiem narazie trzymamy go w plastikowym podescie od klatki po króliku ale to tylko na noc tak to zazwyczaj idzie sobie na balkon czy po domu chodzi a nasze dzieci sa zachwycone ruszajacym sie zwierzatkiem hihi od wczoraj natomiast nie je i spi i nie wiem co z nim sie dzieje moze sa jacys specjalisci tu to bym mogla dodac jakies zdjecia moze byscie cos powiedzieli zolw wydaje mi sie spory bo nieraz jak widzialam np w zoologicznym sklepie to byly mniejsze nie wiem co mam jeszcze o nim napisac mam jedno zdjecie zalacze je zobaczcie moge zrobic i dodac wiecej aha dodam jeszcze ze umylam go bo byl zakurzony i ma uszkodzana troche skorupkę myslimy z mezem ze albo go ktos wyrzucil albo byl potracony jego dlugosc skorupy ma 17 cm.

TomaszW

  • Gość
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #1 dnia: 12.08.2012, 11:31:12 am »
Witaj,  :)

Dobrze, że zaopiekowaliście się żółwiem.
Podstawowe pytanie w tym momencie to: czy chcecie go zatrzymać?

Teraz odpowiem na kilka pytań:
-żółw nie je, bo pewnie jest zestresowany zmianą warunków - typowa reakcja na stres.Za kilka dni/godzin powinno być ok,
-podłoga nie jest dobrym miejscem dla żółwia - powoduje to przykre konsekwencje - deformację stawów, problemy dróg oddechowych itp.,
- ta klatka, którą macie może być dobrym rozwiązaniem na jakiś czas,
- żółw wymaga wybiegu zewnętrznego - na balkonie lub w ogrodzie (szczegóły budowy są na forum),
- żywienie: unikamy warzyw i owoców, w tym sałaty! .Proponuję podawać rośliny polne,
- zimą żółw wymaga zimowania w nieogrzewanej piwnicy lub odpowiednio przygotowanej lodówce,
-żółw nie lubi dotykania, przenoszenia z miejsca na miejsce.Robimy to tylko w razie konieczności.Piszę o tym, bo napisałaś, że macie dzieci. ;)

Tyle w tym momencie.

Zastanówcie się teraz, czy zatrzymujecie żółwia. :)

Pozdrawiam, :)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #2 dnia: 12.08.2012, 12:39:27 pm »
Weszłam tu ze ściśniętym sercem,niestety to nie Tosia :(
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Marcysia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #3 dnia: 12.08.2012, 13:53:56 pm »
 :)Chcemy go zatrzymać, znaleziony został kawałek od domu ale w naszym mieście mąż mówi żeby mu coś wymyślić na balkonie żeby dobrze się czuł no ale co jak będzie padać czy zimno będzie to i tak w domu trzeba go mieć zresztą wolę jak jest np. na noc w domu poza tym zauważyłam że jak ma padać to on wchodzi do domu już parę razy się tak zdarzyło że chwilę przed deszczem wszedł do domu. Ciekawi mnie jakiej jest płci i ile może mieć lat i JAK TO TRZYMAĆ GO W LODÓWCE W ZIMIE!?! bo piwnica w bloku jest ogrzewana to nie może normalnie z nami żyć w domu? Przeraziło mnie to jak przeczytałam powiem szczerze hi hi, ogólnie to różne zwierzęta miało się za dziecka i teraz ale żółw to czarna magia dla mnie. Jeśli chodzi o jedzenie to kupiłam mu granulki i je jadł no i sałatę też zjadł  :o no ale już wiem żeby nie dawać. Czytałam że jedzą kwiaty jakieś balkonowe też mam parę doniczek pelargoni to kwiaty jedzą czy liście? bo ja ciemna w tym i w ogóle jak macie coś do dodania jakiekolwiek informacje to dla mnie takie mało ważne będą znaczyły dużo więcej niż myślicie :P Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #4 dnia: 12.08.2012, 14:07:56 pm »
Witam na forum! :)

Skoro chcecie zatrzymać gada, to trzeba mu zorganizować terrarium i wybieg.
 Poczytaj forum. Do tego podsyłam Ci linki jak zbudować, jak urządzić pomieszczania dla skorupy-proszę.
terra - http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/budowa-terrarium-dla-zolwia
wybieg - http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/budowa-i-urzadzenie-wybiegu-dla-zolwia

Co do jadłospisu.
Żółwie są przedewszystkim roślinnożerne. Podaje się im rośliny polne... Tutaj masz link z takim zminimalizowanym menu... poczytaj forum w temacie żywienie a dowiesz się jeszcze więcej  ;)
http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/rosliny-polne-dla-zolwi

Jeżeli chodzi o zimowanie...
Tak żółwie zimą trzyma się w np. lodówce tzn. one hibernują.
W domu powinno zbliżyć się warunki żółwia do jak najbardziej zbliżonych do warunków naturalnych, a przecież żółwie stepowe i inne zimują. Zakopują się w ziemi i przesypią, tak samo w niewoli- zakopują się i śpią.
Ale oczywiście nie jest to takie proste trzeba powoli przyzwyczajać gada do temperatury. tu również podsyłam Ci link masz porządną lekturę do czytania  ;)

zimowanie - http://www.zolw.info/hodowla/zimowanie/zimowanie-zolwi-ladowych-z-uzyciem-lodowki
zimowanie - http://www.zolw.info/hodowla/zimowanie/zimowanie-moje-doswiadczenia

Życzę powodzenia i miłego czytania  :)
Pozdrawiam Oliwia.
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #5 dnia: 12.08.2012, 14:38:22 pm »
Marcysia wklej może więcej zdjęc żółwika :)
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #6 dnia: 12.08.2012, 14:43:06 pm »
Podpisuję się pod prośbą Tośki  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #7 dnia: 12.08.2012, 16:37:48 pm »
moze to jest zolw andrzeja_jj2?? ....tego od wielkiej ucieczki.

Od siebie dodam tylko tyle, ze jezeli nigdy nie mysleliscie o hodowli zolwia to moze bylo by go lepiej odwiezc tam gdzie byl znaleziony. Zapukac do paru najblizszych domow w okolicy i moze by sie wlascisiel znalazl.

Z drugiej jednak strony, jezeli byscie chcieli go zatrzymac musielibyscie zapewnic mu godne warunki zyciowe: wlasciwe zywienie, dobrze wyposarzone terrarium, zimowanie w okresie zimowym (przygotowac lodowke i zolwia na pare miesiecy snu zimowego- co rok), no i dobrze by miec BEZPIECZNY wybieg na okres letni.
Skoro mieszkacie w bloku to z wybiegiem nie bedzie tak latwo, no chyba ze oddacie zolwiowi swoj balkon na 5 miesiecy w roku.

Polecam sporo poczytac i dobrze sie zastanowic. Wszystko co potrzebujecie wiedziec na temat hodowli tegoz zolwia znajdziecie na tym forum. Po za tym zawsze mozecie pytac, kazdy tu chetnie pomoze jak tylko bedzie mogl najlepiej.

Zycze powodzenia i podjecia wlasciwej decyzji!

Offline Marcysia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #8 dnia: 12.08.2012, 16:38:57 pm »
A więc specjalna sesja zrobiona na poczekaniu hi hi jedno zdjęcie od spodu żółwia bo ponoć można jakoś rozpoznać płeć?  :) A wiek jakoś można rozpoznać patrząc na żółwia?

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #9 dnia: 12.08.2012, 18:21:13 pm »
Żółwik nie wygląda tragicznie ale też nie najlepiej.
Czy mogłabyś zrobić bliższe zdjęcia oczków ? Albo jestem przewrażliwiona albo są opuchnięte.
Jest deformacja pancerza co świadczy o złych warunkach.
Wydaję mi się też że okolice ogonka są podpuchnięte, to może świadczyć o problemach z np. nerkami.
Niech inni się jeszcze wypowiedzą.

A i jeszcze jedno.
Nie puszczaj żółwia bezpośrednio na podłogę może to doprowadzić do poważnych  problemów ze stawami...
Na jakiś czas do puki nie zbudujecie mu terrarium, znajdź jak największe pudło może być kartonowe, zabezpiecz je folią i wysyp grubą warstwę Ziemi nie nawożonej włóż  kryjówkę spory spodek pod doniczkę z nalaną wodą jako basenik no i przydałoby się już kupić lampy UVB i zwykłą.
Jeżeli jesteście pewni że się nim zajmiecie i będziecie  mu zapewnić dobre warunki.

Pozdrawiam.
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

TomaszW

  • Gość
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #10 dnia: 12.08.2012, 18:35:19 pm »
Moim zdaniem żółw nie wyglada tragicznie.Otarcia na skorupie mają już kilka lat.Zresztą z tym nie da się nic zrobić.Z lekką deformacją pancerza również.Taki urok żółwia  ;).Teraz najważniejsza odpowiednia dieta.Żadnych gotowych pokarmów!.Żadnej sałaty!
Oczy wyglądają dobrze.Skóra również.
Ogólnie żółw wydaje się zdrowy.

Może warto go odrobaczyć - tym bardziej, że w domu są dzieci.Zresztą one powinny podziwiać go tylko z daleka.Bez noszenia na rękach i dotykania, bo jak pisałem żółwie tego nie lubią.

Nie wiem jak poradzicie sobie z zimowaniem... :-\
Wybieg można zrobić na balkonie, choć to wymaga trochę kompromisu. ;)

Wydaje mi się, że to żółwica! :)

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #11 dnia: 12.08.2012, 18:37:14 pm »
Żółw stepowy (jak każdy zresztą) to ogromna odpowiedzialność.W przypadku tego gatunku wybieg zewnętrzny to OBOWIĄZEK. I tak jak piszą tu wszyscy, odpowiednie terrarium w domu o wymaganych wymiarach. Dieta, zimowanie, UVB i wapń.
Dodatkowo, żółw nigdy nie będzie bawił sie z dziećmi, nie można go puszczać luzem na podłogę (to wywołuje problemy zdrowotne), żółw nie lubi dotykania, nie oswaja sie i nie przywiązuje.

To nie jest towarzysz jak pies czy kot. W dodatku wybieg zewnętrzny musi byc bardzo dobrze zabezpieczony, bo psy często atakują zółwie, jak również ptaki itp.
Kolejna sprawa - bliskość weterynarza znającego sie na gadach. O takich wcale nie jest  łatwo, więc należy wziąć to pod uwagę.
I jeszcze - odchody gadow muszą być badane conajmniej raz na pół roku na pasozyty, bo one często je łapią. Wtedy też weterynarz od gadow przepisuje odpowiednią dawkę leku - zwykły weterynarz chyba nie bardzo sobie z tym poradzi...

Narazie tyle mi przychodzi na myśl...

P.S.

Tosia - jak przeczytałam tytuł, to tez miałam nadzieję, że to Twoja gadzina...
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #12 dnia: 13.08.2012, 15:15:00 pm »
Witaj na forum. Podzielam zdanie TomaszaW, że żółw wygląda na samicę.
Udzielono Ci już wielu dobrych rad, ja dodam tylko że na moje oko żółwiczka jest mocno odwodniona. Dopóki będzie w tymczasowym lokum, w którym pewnie brak miejsca na basenik odpowiednich rozmiarów, powinnaś codziennie ją wykąpać w odstanej lub przegotowanej ciepłej (ok.30 stopni), płytkiej (sięgającej brody) wodzie, tak max. 15 minut. Docelowo wszystkie żółwie powinny mieć stały dostęp do płytkiego baseniku z wodą.

Jeśli chodzi o zimowanie, jeśli ją zatrzymacie, to w tym roku bym odpuściła. Najlepiej też pójść na kontrolę do gadziego specjalisty, spis u nas na forum --> http://forum.zolw.info/weterynarze/spis-weterynarzy/  i na tcp --> http://www.terrarium.com.pl/dzial/weterynarze.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #13 dnia: 13.08.2012, 18:57:50 pm »
semiramida - a nie wydaje Ci się że okolice ogona są trochę podpuchnięte ?
Może mi się zdaje ale z przewrażliwienia pytam  ;)
« Ostatnia zmiana: 13.08.2012, 19:02:54 pm wysłana przez oliwkaa 660 »
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #14 dnia: 15.08.2012, 16:44:50 pm »
semiramida - a nie wydaje Ci się że okolice ogona są trochę podpuchnięte ?
Może mi się zdaje ale z przewrażliwienia pytam  ;)

Rzeczywiście tylna część ciała wygląda zwykle inaczej u zdrowego żółwia, dlatego też moim zdaniem najlepiej pójść na przegląd do weterynarza.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM