Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 13:20:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw Maniek  (Przeczytany 12007 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw Maniek
« Odpowiedź #15 dnia: 31.08.2010, 08:09:25 am »
bardzo ładny ten Maniek .
ja też urządzam kąpiel żółwiowi w baseniku z którego nie może wyjsć ponieważ nie ma szans by wszedł sam do małego basenika a takowy miał bardzo długo i w terrarium i na ogrodzie ale nie interesowało go to . omijał basenik szerokim łukiem

To w takim układzie, czy jest sens stresować zwierzę i na siłe je pchać do tej wody?! Uwierz mi, gdyby miało ochotę na kąpiele, to by z basenu samo nie wychodziło. Daj mu tylko w miarę wygodny basenik, do którego będzie mógł swobodnie wejść i z niego wyjść.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Żółw Maniek
« Odpowiedź #16 dnia: 31.08.2010, 10:35:31 am »
bardzo ładny ten Maniek .
ja też urządzam kąpiel żółwiowi w baseniku z którego nie może wyjsć ponieważ nie ma szans by wszedł sam do małego basenika a takowy miał bardzo długo i w terrarium i na ogrodzie ale nie interesowało go to . omijał basenik szerokim łukiem

To w takim układzie, czy jest sens stresować zwierzę i na siłe je pchać do tej wody?! Uwierz mi, gdyby miało ochotę na kąpiele, to by z basenu samo nie wychodziło. Daj mu tylko w miarę wygodny basenik, do którego będzie mógł swobodnie wejść i z niego wyjść.
myślę że jest sens !
przecież trzeba żółwia przegotować na sen zimowy a bardzo dużo artykułów przeczytałem już na ten temat i wszedzie pisze że taka kąpiel pomaga żółwiowi sie dobrze wypróżnić
wiec lepiej dla niego narazie raz w tygodniu po 15 min w ciepłej wodzie niż przed samym zimowaniem go stresować nieprzygotowanego wkładając bgo dużo razy częsciej do wody niż raz w tygodni
co o tym sądzisz ?
może sie myle ale jestem tu po to by cały czas czerpać info by mój pupilek miał z dnia na dzień coraz lepsze warunki
In The Lap Of The Queen

Offline Moteuchi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw Maniek
« Odpowiedź #17 dnia: 31.08.2010, 13:06:26 pm »
hej, Maniek ma basenik w terra, ale nie wchodzi do niego. Myślę, że gdyby była podgrzewana to czasem by tam zaglądał. To też pewnie kwestia wychowania. Może jakby od małego przyzwyczaił się do wody to chętniej by tam zaglądał. Tak to raz, dwa razy w tygodniu wymoczy się, trochę napije i załatwi co trzeba nie brudząc terra  ^-^ choć niestety jest przy tym bardzo niecierpliwy

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Żółw Maniek
« Odpowiedź #18 dnia: 31.08.2010, 13:19:11 pm »
Coś w tym jest .. Ja też jak mam wodę już chłodną to nie wejdzie a jak zmienię to od razu idzie .

Ogólnie niezłe terra tylko ta lampka UVB wydaje się tak nisko ;/

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw Maniek
« Odpowiedź #19 dnia: 31.08.2010, 18:15:55 pm »
bardzo ładny ten Maniek .
ja też urządzam kąpiel żółwiowi w baseniku z którego nie może wyjsć ponieważ nie ma szans by wszedł sam do małego basenika a takowy miał bardzo długo i w terrarium i na ogrodzie ale nie interesowało go to . omijał basenik szerokim łukiem

To w takim układzie, czy jest sens stresować zwierzę i na siłe je pchać do tej wody?! Uwierz mi, gdyby miało ochotę na kąpiele, to by z basenu samo nie wychodziło. Daj mu tylko w miarę wygodny basenik, do którego będzie mógł swobodnie wejść i z niego wyjść.
myślę że jest sens !
przecież trzeba żółwia przegotować na sen zimowy a bardzo dużo artykułów przeczytałem już na ten temat i wszedzie pisze że taka kąpiel pomaga żółwiowi sie dobrze wypróżnić
wiec lepiej dla niego narazie raz w tygodniu po 15 min w ciepłej wodzie niż przed samym zimowaniem go stresować nieprzygotowanego wkładając bgo dużo razy częsciej do wody niż raz w tygodni
co o tym sądzisz ?
może sie myle ale jestem tu po to by cały czas czerpać info by mój pupilek miał z dnia na dzień coraz lepsze warunki

Każda kąpiel jest stresująca, niezależnie od tego, czy jest ona pierwsza, czy też trzydziesta z kolei - to tak a propos przyzwyczajania żółwia do kąpieli. Oczywiście są osobniki, które znoszą je w miarę spokojnie, co jednak nie zmienia faktu, że większość z nich (z racji tego, że nie umie pływać) dostaje podczas ich trwania paniki próbując za wszelką cenę się z niej wydostać. A teraz Ty chcesz Twojego żółwia na siłę w tej wodzie przetrzymywać, z nadzieją, że może się wreszcie za którymś razem do niej przyzwyczai...  

Kąpiele przed snem zimowym to trochę inne sprawa. Są one jak najbardziej wskazane, co nie zmienia faktu, że dla zwierzęcia nadal stresujące. Jednak w tym przypadku można je nijako usprawiedliwić, bo chodzi właśnie o pobudzenie organizmu do wypróżnienia się, tak aby żółwiowi podczas snu nic nie zalegało w jelitach. W tym przypadku wybiera się (że tak powiem) mniejsze zło, natomiast tak na codzień powinien wystarczyć basenik.... i dobra wola żółwia ;)
« Ostatnia zmiana: 31.08.2010, 18:17:50 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl