Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 06:39:57 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw stepowy Kuba [wydzielony]  (Przeczytany 14214 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Żółw stepowy Kuba [wydzielony]
« Odpowiedź #15 dnia: 12.05.2012, 22:33:33 pm »
Polecam Ci też zajrzeć do tych linków
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/budowa-terrarium-dla-zolwia
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/urzadzenie-terrarium-dla-zolwia-ladowego
Zobaczysz tu jak zbudować terrarium i jakie jest jego podstawowe wyposażenie :)
Uwierz, nam że żółwikowi będzie o wiele lepiej w dużym wygodnym terrarium, niż na podłodze czy łóżku :)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline żółwson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
  • Aus den Augen, aus dem Sinn
Żółw stepowy Kuba [wydzielony]
« Odpowiedź #16 dnia: 13.05.2012, 09:24:33 am »
dlaczego nie wyglada na okaz zdrowia ? tak mial robione badania, np czy nie ma zadnych robakow w przewodzie pokarmowym

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Żółw stepowy Kuba [wydzielony]
« Odpowiedź #17 dnia: 13.05.2012, 10:42:50 am »
Żaden żółwi trzymany na podłodze bez odpowiedniej diety jest wewnętrznie wykończony. Pewnie jego stawy są w fatalnym staniem, ponieważ mieszka na podłodze, do tego nerki i wątroba. Warto zmienić dietę, zbudować terra i zrobić badanie krwi.
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Żółw stepowy Kuba [wydzielony]
« Odpowiedź #18 dnia: 13.05.2012, 14:39:49 pm »
dlaczego nie wyglada na okaz zdrowia ? tak mial robione badania, np czy nie ma zadnych robakow w przewodzie pokarmowym

Owszem na podstawie jednego zdjęcia trudno oceniać, szczególnie że wiele zależy od rozdzielczości, pozycji, oświetlenia, lampy, itp.
Jednak oglądając wklejone zdjęcie można powiedzieć, iż niestety skorupa nie jest w najlepszej formie (lekkie piramidki, deformacja, przyrosty miejscami wyglądają na zabrudzone, jest jakby nawet przeźroczysta i mam wrażenie, że trochę za mała jakby). Dodatkowo skóra żółwia wygląda na lekko wyblakłą też. Dziób nie musi być za długi, może być lekko zdeformowany i wtedy sprawia takie wrażenie (powiększenie zdjęcia zaciera niestety obraz). Na siłę też można by się doszukiwać lekko zapadniętych oczu. Ogólnie żółw sprawia wrażenie jakby "rozmiękczonego".

Ale tak jak mówili poprzednicy, nie zawsze wygląd żółwia świadczy o stanie zdrowia. Niestety żółw nie powie nam, że coś go boli i się źle czuje. Dodatkowo stepowce są wyjątkowo odporne i często bardzo późno można zauważyć objawy. Szczególnie trudne to jest jak gad żyje luzem na sporej powierzchni, trudno się obserwuje choćby wydalanie a jego jakość i częstotliwość mogą wiele powiedzieć o stanie zwierzaka.
O stanie zdrowia natomiast można więcej powiedzieć na podstawie warunków. Żółw podłogowy nie ma zapewnionej ani odpowiedniej temperatury,ani wilgotności, ani higieny. Dieta owocowa jest fatalna, szczególnie, że dodatkowo mówimy tu o monodiecie. Jeszcze dochodzi brak UVB, w tym przypadku nawet przy odpowiedniej diecie żółw nie przyswoi tego co mu oferujemy.
Dobrze, że żółw korzysta ze słońca latem, ale można się domyślać, że wypuszczany jest na płytki (tutaj temp też daleka od odpowiedniej). Wymieniać jeszcze można długo.
Choćby zwyrodnienia stawów czy fakt, iż żółw jest ciągle narażony na kurz, wszelakie pyłki lub połknięcie rzeczy całkiem nieodpowiednich.

I jeszcze badania. Owszem badanie w kierunku pasożytów jak najbardziej. Jednak, gdy żółw żyje w takich warunkach, niezbędne są badania krwi w kierunku sprawdzenia poprawności działania nerek i wątroby oraz sprawdzenie stanu witamin i minerałów.

Zimowanie owszem nie jest łatwy zabiegiem, ale gdy gad jest zdrowy i odpowiednio przygotowany to przy dokładnej obserwacji procesu hibernacji ryzyko niepowodzenia jest naprawdę znikome. A korzystny wpływ na stan żółwia ogromny. Jakby nie patrzeć w naturze stepki przesypiają nawet i 9 miesięcy, bez snu organizm nie ma jak odpocząć, organy pracują pełną parą przez 12 a nie przez 3 miesiące. Zatem po 15 latach bez snu można powiedzieć, że żółw tak jakby miał 4 razy więcej lat!

W głowę jeszcze zachodzę jak żółw schodzi z łóżka? Sam?
To, że się chowa w szmatki to mnie nie dziwi, ale nie jestem pewna czy dlatego, że to lubi. On po prostu jest zestresowany i tak szuka schronienia.

Może to wszystko co piszemy odbierasz jak atak, ale to tylko niepokój o gada. Większość z nas miało lub ma do czynienia z "podłogowcami" i wiemy jaki wpływ miało to na stan gadzin i jak trudno wrócić do dobrego stanu zdrowia. Ale też wiemy jak zmieniają się gady, gdy poprawimy im warunki i uwierz mi, że są o wiele szczęśliwsze. Dlatego szczerze namawiamy na zmianę :)
Mam nadzieję, że z nami zostaniesz?

Offline żółwson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
  • Aus den Augen, aus dem Sinn
Żółw stepowy Kuba [wydzielony]
« Odpowiedź #19 dnia: 13.05.2012, 17:42:17 pm »
musze przyznac ze zalamalam sie tym co tutaj przeczytalam... jednak najbardziej ciekawi mnie zdanie Dorci:

''Jednak oglądając wklejone zdjęcie można powiedzieć, iż niestety skorupa nie jest w najlepszej formie (lekkie piramidki, deformacja, przyrosty miejscami wyglądają na zabrudzone, jest jakby nawet przeźroczysta i mam wrażenie, że trochę za mała jakby''

powiedz mi gdzie ty widzisz u niego deformacje i lekkie piramidki, inni tez sa tego zdania? bo ja szczerze mowiac ogladajac weiele zolwi na zdjeciach i na zywo uwazam ze chyba wszystko z jego skorupa jest okej.. moze sie myle...

wstawie jeszcze kilka zdjec moze powiecie mi cos wiecej chciazby jak narazie na temat jego ''zdrowego wygladu''  :'(
 

Dodano 13.05.2012, 17:42:52 pm

 

Dodano 13.05.2012, 17:53:47 pm
I jeszcze chcialam cos dodac, Dorcia napisalas ze :

''Szczególnie trudne to jest jak gad żyje luzem na sporej powierzchni, trudno się obserwuje choćby wydalanie a jego jakość i częstotliwość mogą wiele powiedzieć o stanie zwierzaka.''

a wiec musze powiedziec ze Kuba wyproznia sie praktycznie codziennie, czasem co dwa dni, codziennie jest karmiony i codziennie( czasem co 2 dzien ) wsadzany do wody i kapany (oczywiscie bez zadnych detergentow tylko sama woda ).
Brak UVB nie wchodzi w gre bo tak jak mowilam Kuba jest tak czeto na dworze i na sloncu jak tylko jest to mozliwe, czyli kiedy tylko swieci slonce i jest cieplo...

Niestety musze przyznac racje ze jest w sumie narazony na kurz i wszelakie pylki.. ale z drugiej strony nie raz slyszlam ze zolwie ktore przebywaja w akwarium najczesciej maja problemy z oczami bo podloze pyli itd.... Kuba ngdy nie mial takich problemow.. a co do zwyrodnien stawowo hm.. chyba nic u niego takiego sie nie dzieje, bo wysoko ladnie sie podnosi kiedy chodzi, nie ciagnie brzucha po podlodze.. no nie wiem.. mi sie wydaje ze z tym jest akurat okej..

Co do badan... jutro w takim razie wybieram sie z nim na badanie krwi.. zobaczymy co sie dzieje u niego w srodku.. tylko jest problem bo w sumie nie znam zadnego dobrego lekarza... mieszkam w Olsztynie, moze ktos orientuje sie gdzie moge znalezc tu dobrego lekarza??
« Ostatnia zmiana: 13.05.2012, 17:53:47 pm wysłana przez mojkuba »

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Żółw stepowy Kuba [wydzielony]
« Odpowiedź #20 dnia: 13.05.2012, 19:07:04 pm »
Skorupa żółwia powinna być całkiem gładka, a tarczki powinny się idealnie łączyć, prawie niewidocznie.
Owszem, jak ogląda się zdjęcia żółwi trudno znaleźć idealny okaz.
Piramidki są wtedy kiedy tarczki nie są idealnym łukiem a tak jakby "wyrastały" ku górze tworząc lekkie stożki.
Mój maluch też ma piramidki, na zdjęciach często niewidoczne. Jednak na zdjęciu rtg wygląda to znacznie gorzej, dopiero wtedy wyraźnie widać jak nieprawidłowo rozwijała się skorupa.
Tutaj możesz więcej przeczytać o zjawisku -> http://www.zolw.info/hodowla/choroby/syndrom-piramidalnego-wzrostu-tarczek-u-zolwi-ladowych-PGS
Przyrosty to takie jakby białe linie rozdzielające tarczki, choć owszem są małe.
O deformacji wspomniałam patrząc na pierwsze wklejone zdjęcie (na następnych jest to mniej widoczne), część pancerza nad głową wygląda dość dziwnie i nienaturalnie.
Skorupa mimo wszystko i na pozostałych zdjęciach wygląda mi trochę na "rozmiękczoną", może przeźroczystą byłoby lepszym stwierdzeniem.
I nadal mam wrażenie, że skorupa jest jakby za mała. Na zdjęciach łapy wyglądają na bardzo masywne względem reszty a i jakby ciałko się nie mieściło.
Owszem, to nadal tylko może być wrażenie. Pewności można by nabrać jakbyś podała wymiary skorupy i wagę żółwia, bo jedyne co wiemy to to, że żółw ma minimum 15 lat.

Ułożenie łap i kształt pazurów też nie jest idealny, stąd domniemanie o problemach ze stawami.

Jeśli jesteś w stanie obserwować wydalanie gada to super, napisałam tylko że często jest to utrudnione jak żółw żyje na podłodze.

"Niestety musze przyznac racje ze jest w sumie narazony na kurz i wszelakie pylki.. ale z drugiej strony nie raz slyszlam ze zolwie ktore przebywaja w akwarium najczesciej maja problemy z oczami bo podloze pyli itd"
Ale w terrarium mamy na to wpływ i możemy uniknąć pylenia stosując odpowiednie podłoże. Na podłodze wpływu na to nie mamy.

"Brak UVB nie wchodzi w gre bo tak jak mowilam Kuba jest tak czeto na dworze i na sloncu jak tylko jest to mozliwe, czyli kiedy tylko swieci slonce i jest cieplo..."
Jednak jest ograniczony. Żółwie niezimowane powinny mieć stały dostęp do UVB, nie tylko latem (przynajmniej takie jest moje zdanie). Tak właściwie latem dostęp ma tylko przez kilka miesięcy a potrzebę cały rok. Bez UVB najzwyczajniej żółw nie przyswaja wapnia co generuje szereg powikłań, o których już częściowo wspomniałam.

Napisałam również, że sam wygląd nie musi być wyznacznikiem stanu zdrowia. Dopiero w połączeniu z warunkami można coś więcej powiedzieć. Moje wnioskowanie opierałam i na podstawie zdjęcia (tutaj muszę przyznać, że na następnych wygląda trochę lepiej) i warunków, które niestety nie są prawidłowe.

Prosiłam również, żebyś nie odbierała moich słów jako atak a tylko wyraz troski. Przepraszam jeśli to tak odebrałaś.
Oczywiście mogę nie mieć racji, poczekajmy na opinie innych zatem.
Szczerze to chciałabym się mylić.

Offline żółwson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
  • Aus den Augen, aus dem Sinn
Żółw stepowy Kuba [wydzielony]
« Odpowiedź #21 dnia: 13.05.2012, 20:15:12 pm »
nie nie, jak najbardziej nie odbieram twoich rad jako atak, bardzo to doceniam ze starasz mi sie pomoc :)
 podaje wiec jego wymiary:

dlugosc skorupy: 18,5
szerokosc skorupy: 17,5

jezeli chodzi o wage ciezko jest mi powiedziec bo nie mam jak go zwarzyc w domu... ale przypuszczam ze wazy jakis kilogram, moze wiecej troche..
i jeszcze takie pytanie, co mozna teraz zrobic zeby jego skorupka wygladala lepiej, co robic? jak go ratowac bo widze ze moj kochany Kubus jednak nie jest taki zadowolony jak myslalm co mnie bardzo martwi... ;(

jutro w kazdym razie ide zrobic mu badania, zrobilam takze miejsce w pokoju zeby wybudowac mu terrarium .. mam nadzieje ze bedzie lepiej  :'(

Prosze takze innych o pomoc i wszelkiego rodzaju sugestie

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Żółw stepowy Kuba [wydzielony]
« Odpowiedź #22 dnia: 13.05.2012, 20:23:09 pm »
Oj, w Olsztynie to może być problem z wetem. Lepiej podzwoń najpierw po lecznicach i się podpytaj czy gdzieś Ci zrobią badania krwi i kału (z tym ostatnim powinien być mniejszy problem). Do takiego weta od kotków i piesków to nie idź, bo może być więcej szkody niż pożytku.

Zrób mu terrarium z lampami, zmień dietę. I koniecznie wybieg na balkonie, żeby po kaflach nie zasuwał. Wystarczy jakaś skrzynka wyłożona folią i darnią. Możesz też położyć plandekę, na niej 4 zbite deki i naładować do środka darni i ziemi.

Na "oko" gadzinka źle nie wygląda. Na pewno trzeba by jej dziób obciąć (obcinakiem do paznokci a jak się boisz podpiłuj pilniczkiem - tylko miękkim, nie metalowym) i tylne pazurki. Ma za jasne przyrosty - pewno efekt braku UVB. 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Żółw stepowy Kuba [wydzielony]
« Odpowiedź #23 dnia: 13.05.2012, 20:45:38 pm »
Bardzo fajnie, że przyjmujesz do siebie rady forumowiczów:D Dzięki temu Twój żółwik, będzie o wiele bardziej szczęśliwy :) Spokojnie powoli, działaj w tę stronę aby mu polepszyć warunki. Te forum jest skarbnicą wiedzy z której możesz korzystać pełnymi garściami. Zawsze z każdym problemem, pytaniem, śmiało się zgłaszaj. Wszyscy z chęcią Ci pomogą:D
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline żółwson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
  • Aus den Augen, aus dem Sinn
Żółw stepowy Kuba [wydzielony]
« Odpowiedź #24 dnia: 13.05.2012, 21:51:47 pm »
Dziekuje wam bardzo... :) a moze pochwalicie sie swoimi zolwikami ? :D powstawiajcie zdjecia waszych pociech :D

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Żółw stepowy Kuba [wydzielony]
« Odpowiedź #25 dnia: 13.05.2012, 21:54:49 pm »
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline barto_nt

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 5
Odp: Żółw stepowy Kuba [wydzielony]
« Odpowiedź #26 dnia: 26.05.2012, 23:04:25 pm »
Ja jednak dołącze się do przedmówców, podłogowcą, kanapowcą stanowcze NIE!!!! Przede wszystkim wyobraź sobie warunki, w jakich Twoj pupil egzystowałby w naturze.Czy to byłaby podłoga, kanapa, a może na stepie układa się płytki, żeby gadzinom żyło się bardziej komfortowo? Chyba jednak zdrowa logika temu zaprzecza.Poczytaj sobie posty Dorci, jej się udało zmienić warunki "podłogowo-kanapowe" na odpowiednie.

Na dowód, że taka hodowla nie jest ani uciążliwa, ani jakoś strasznie kosztowna przesyłam mojego szkraba:

http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/lokum-dla-testudo-horsfieldii-jego-utrzymanie/

http://forum.zolw.info/wybieg/pierwsza-letnia-rezydencja-rico/

http://forum.zolw.info/zolwie-stepowe/zolw-stepowy-rico-(wydzielony)/