Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 20:30:04 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)  (Przeczytany 38507 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #180 dnia: 16.09.2013, 21:53:09 pm »
Chciałem nieco odświeżyć temat i zadać pytanie...

Od dłuższego czasu żółwik mało je;/ Mniej więcej od półtora miesiąca jego posiłki wyglądają tak że skubie sobie liścia i zostawi... próbowałem ostatnio karmić go samymi smakołykami (marchew, cukinia itp itd) które też tylko trochę skubną i zostawił. Nie przejmowałem się tym zbytnio gdyż przebywał na zewnątrz a jego waga wynosiła w przybliżeniu ciągle tyle samo. Od prawie miesiąca nie widziałem też by żółwik się wypróżnił, wyjątkiem był wczorajszy dzień gdzie w końcu zawiozłem kupkę na analizę (jutro dostane wyniki). Od dwóch tygodni też żółwik jest w domu a w dniu dzisiejszym zaczął zakopywać się jak nigdy wcześniej. Gad siedział kilka cm pod ziemią i w cale nie było go widać.
Moje pytanie więc brzmi, czy zaczyna on zimować? zabrałem go z dworu w czasie tych zimnych dni (spędził pierwsze chłodniejsze dni na dworze), czy też inne problemy zdrowotne? Nie wiem co o tej sytuacji myśleć...

Będę wdzięczny za wszelkie rady.
Pozdrawiam Q.

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #181 dnia: 17.09.2013, 07:44:51 am »
Wydaje mi się, że żółw wyczuwa już jesień i powoli szykuje się do zimowania. Moje zachowują się podobnie. Młody większość czasu spędza zakopany. Skoro waga jest dobra, kupka była i wizualnie jest ok to wydaje mi się, że nie masz się czym martwić.

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #182 dnia: 18.09.2013, 19:00:08 pm »
Co do wagi... Cofają się w czasie do stycznia (moment wybudzenia) jego waga wynosiła 73g, waga rosła do maja gdzie wynosiła 109g. Następnie waga powoli spadała i mniej więcej od sierpnia utrzymuje się na poziomie 92-95g. Informuję od razu że żółw był ważony w różnych porach dnia, niezależnie czy jadł czy się wypróżniał.
Co do kupki, po przebadaniu otrzymałem informacje że odchody są czyste - brak pasożytów. Pani doktor zaproponowała jednak by przyjechać po jakiś lek na profilaktycznie "odkażenie", uświadomiła też że to koszt 5zł więc nie wziąłem tego za próbę naciągania.
Od dwóch dni żółw siedzi zakopany, licząc moment gdy go wyjąłem po raz pierwszy siedzi zakopany już trzeci dzień. Czy rzeczywiście poszedł spać? czy w takim przypadku powinienem go przełożyć do lodówki? Kompletnie nie wiem co robić...

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #183 dnia: 19.09.2013, 18:59:53 pm »
Na lodówkę to wydaje mi się, że jeszcze za wcześnie. Dopiero połowę września mamy.

A jakie on ma teraz warunki? Włączasz mu lampy? Terro stoi w temp. pokojowej czy w chłodniejszym pomieszczeniu?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #184 dnia: 19.09.2013, 19:51:11 pm »
Od momentu "zejścia do podziemi" wyłączyłem lampy, pomieszczenie jest nieco chłodniejsze niż reszta domu z faktu iż okno jest prze większość czasu uchylone, temperatura tam panująca wynosi na chwile obecną 19stopni C, wilgotność utrzymuje się na poziomie 60%. Chwilowo siedzi w szklanym zaklejonym terrarium gdzie ziemi ma na ok 15cm a sam zakopany jest na jakieś 5cm. Zauważyłem też że musiał się jakoś poruszać ponieważ ziemia była inaczej usypana - z dołka nie wychodził tylko kopał się dalej. Wiem że szklane terra to zło ale z przyczyn wyższych nie mogłem zabrać się za skręcenie nowego.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #185 dnia: 19.09.2013, 20:39:19 pm »
To w sumie ja bym widziała takie możliwości - albo go zostawić tam gdzie jest, okno uchylać dalej, coby temp. zwolna spadała. Potrzymać go tam jeszcze ze 2 tyg. aż dobrze uśnie. W międzyczasie jeszcze wykąpać za 2-3 x. I potem dać do lodówki. Ale koło połowy stycznia to by go trzeba było wybudzać, bo to byłby dla niego i tak piąty miesiąc bez jedzenia.
Albo zrobić mu rewolucję - przenieść do cieplejszego pomieszczenia, zapalić lampy i liczyć, że się rozrusza i zacznie jeść. I tak go potrzymać jeszcze przez październik a potem znów zacząć temp. obniżać. Przy czym ten drugi wariant jest mało naturalny i nie wiem czy u stepka chęć spania nie przeważy.
Może Ci właściciele stepków trzymanych na wybiegach coś lepiej podpowiedzą.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #186 dnia: 14.10.2013, 21:31:25 pm »
I co tam słychać u Leonarda, rozruszał się pod lampami czy już smacznie chrapie, który wariant wybrałeś?
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #187 dnia: 28.10.2013, 12:53:27 pm »
Cóż... ostatnio rzadko bywałem w sieci dlatego też mało zaglądam na forum ale...
Od 14 października żółwik siedzi w lodówce. Wstępnie chciałem go uśpić zaraz na początku października, ale po kąpieli nieco się rozbudził i znów galopował po terra. Potem znowu się zakopał i od dwóch tygodni smacznie śpi. Waga wynosiła 91g (rok wcześniej 72g). Młodziak poleży do początku końca grudnia/początku stycznia. Zeszłym roku strasznie się bałem jak wyjdzie ze snem zimowym, ale w tym roku już sam żółw pokazał jak o ma wyglądać i nie było problemu;) Oczywiście temperatura była stopniowo obniżana.

Leoś mówi dobranoc

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #188 dnia: 28.10.2013, 13:10:09 pm »
Przygotowywałeś go do spania w terrarium? Miesięczna głodówka była? Bardzo wcześnie dałeś go do lodówki, zwłaszcza że przygotowania odbbywały się w terrarium?

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #189 dnia: 28.10.2013, 18:21:22 pm »
No dość wcześnie. Ja jeszcze w terra mam 20*C. ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #190 dnia: 28.10.2013, 23:52:26 pm »
Wcześniej to on przebywał na dworze, 20*c to miał na początku potem kolejno przeskakiwałem na coraz to niższe temperatury. Wrzesień był dziwnym miesiącem ponieważ w niektóre dni z rana były przymrozki i temperatura spadała do ok 1-2*c, dlatego też wciągnąłem go do mieszkania.  Zdecydowałem o zimowaniu ponieważ żółwik prawie nic nie jadł od kilku tygodni - była to jego decyzja, kusiłem go wszystkim czym mogłem, nawet złą marchewką i ogórkiem. Sądzę że to lepsze rozwiązanie niż pozostawienie go na dworze bez całodobowej opieki (miałem problemy z dzieckiem co spowodowało że przebywałem w szpitalu lub w pracy przez całe dnie) lub w ciepłym terrarium na głodzie zakopanego pod ziemią. Na razie śpi, reaguję na dotyk - jedynie co myślę by zrobić inaczej to wybudzić go wcześniej, zapomniałem już że tyle czasu minęło od początków jego "DIETY".

Mam nadzieję że wyraziłem się w miarę zrozumiale i logicznie, staram się by gad miał się jak najlepiej a to że wsadziłem go do lodówki tak wcześnie było dla mnie najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Pozdrawiam Q

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #191 dnia: 29.10.2013, 10:09:20 am »
Wydaje mi się, że wszystko w porządku zrobiłeś. Żółwik już nie jadł sporo - więc głodówkę miał odpowiedniej długości. Tylko faktycznie w styczniu najpóźniej go wybudzaj - żeby nie przedobrzyć, bo on jeszcze malutki jest.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #192 dnia: 03.11.2013, 16:34:22 pm »
To teraz wypada Leosiowi życzyć dobranoc :) i czekać nie wiosny, a stycznia, tak jak radzi ankan.
Również mi się wydaje, że dobrze zrobiłeś, wykorzystując naturalne spowolnienie żółwia przyniesionego we wrześniu z wybiegu. Z dwojga złego o wiele łatwiej będzie zorganizować sztuczną wiosnę niż jesienne spowolnienie w tym grudniu-styczniu.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM