Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 22.05.2024, 08:57:49 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)  (Przeczytany 38964 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #45 dnia: 06.10.2012, 20:55:05 pm »
Poszedłem za smakołykiem ;) tzn strzykawka jak dla mnie była za duża by dać bezpośrednio, ale Leo schrupał szybciutko marcheweczkę z lekiem ;)

Od czterech dni głodzę też Młodziaka, a dokładniej staram się go namówić na susz... niestety z mizernym skutkiem;/ Myślicie by przerwać tę próbę w okresie podawania leku i powrócić do zwykłych roślinek puki jeszcze sobie rosną na świeżym powietrzu?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #46 dnia: 06.10.2012, 20:57:13 pm »
Mieszaj mu suche ze świeżym, po kilku dniach z przewagą suszu, albo susz ze smakołykami typu dynia, cukinia czy marchew i może zacznie chrupać ;)

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #47 dnia: 06.10.2012, 21:12:07 pm »
wcześniej podawałem mu sałatki to wybierał tylko świeże;/ susz zostawiał, ale skoro tak doradzasz to spróbuje z tymi smakołykami;]  Istniała by możliwość by ktoś podał mi jakąś listę takowych smakołyków? Wiem że podobne tematy były wielokrotnie już poruszane dlatego więc dla takich speców podanie kilku wyrazów to nie problem a ja szukał bym jak głupi po forum ;p

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #48 dnia: 06.10.2012, 21:19:58 pm »
Teraz mamy sezon na dynie, chyba jeszcze resztki cukini, marchew, na wiosne truskawka, malina, porzeczka itp, może być jeszcze melon. Bardzo lubią też żółwie zazwyczaj cykorie, rukole

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #49 dnia: 13.11.2012, 17:25:35 pm »
normalne jest to że żółwik który nie zimuje siedzi cały dzień w kryjówce? temperaturę oraz czas naświetlania mu obniżyłem, więc światło ma przez 8h a najwyższa temperatura sięga ok 22stopni (w nocy ok.15). Oczywiście zauważyłem też że je mniej, mniej się wypróżnia, sam zaczął robić sobie kąpiele i stracił nieco na wadze... wygląda jak by sam się szykował do zimy

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #50 dnia: 13.11.2012, 17:32:59 pm »
bo prawdopodobnie sie szykuje ;) a 22 stopnie to ma pod lampa?a chcesz go zimowac czy nie? :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #51 dnia: 13.11.2012, 20:18:47 pm »
QDŁ - a podałeś mu własnie lek na odrobaczanie?
Bo jeśli tak, to żółw musi jeść, mieć ciepło i jak najszybciej wydalić robaki i ich jaja.
Niedobrze jest dawać lek i jednocześnie gada głodzić i obniżać mu temp. Bo robale zamiast wyjść z kałem zostaną w środku.
Odrobaczanie trzeba powtórzyć - różnie w zależności od leku po 1-2 tygodniach zwykle.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #52 dnia: 13.11.2012, 20:44:16 pm »
Sytuacja wygląda tak. Po pierwszej dawce leku byłem u weta po wyniki "odkażania", gołym okiem było widać że w kupie coś sobie żyje/żyło. Dostałem więc kolejną porcje leku której ostatnia dawka została podana ponad 3tygodnie temu, na początku zrobił żółwik kupkę w której nie widziałem żadnego robactwa - niestety z racji nieciekawych godzin pracy nie mogłem wybrać się do lekarza a kał do analizy po tygodniu czasu wyrzuciłem. Następne kupki najczęściej trafiały do jego zbiornika z wodą lub były tak małe że nawet nie jestem do końca pewny czy to na pewno był kał. Jedzenie oczywiście cały czas ma - mieszam susz wraz z porcją świeżych surówek (mlecz, baba, rukola, roszponka itp). Dziś był pierwszy dzień który spędził cały w swojej kryjówce - do wczorajszego dnia był aktywny i biegał po terrarium a nawet (co mnie zdziwiło) sam zaczął wchodzić do wody i leżał po kilkadziesiąt minut.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #53 dnia: 13.11.2012, 20:47:36 pm »
Aha, czyli te 3 tygodnie miał z grzaniem i jedzeniem, a odrobaczany był 2x. To wszystko w porządku..:) I można mu teraz obniżać temp. Zamierzasz go zimować, czy tylko czas jakiś przetrzymać w niższej temp.?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #54 dnia: 13.11.2012, 21:13:34 pm »
margherita - przepraszam ale jakoś nie zauważyłem Twojego komentarza;p lampę mu podwyższyłem ale temperatura ok 22stopni jest pod grzałką - najchłodniejsze miejsce ma temperaturę ok 19stopni (temperatura pokojowa), na drugie Pytanie już odpowiadam ;)

Wstępnie myślałem aby go nie zimować - ale jak widzę że może być nie ruchliwy i poczytałem już nieco więcej na ten temat to być może za to się wezmę. Niektórzy mogą powiedzieć że już za późno na przygotowania ale wydaję mi się że skoro siedział on przez większość czasu w domu to powolne przygotowanie go teraz i przesunięcie jego zimy o 2-3tygodnie nie zaszkodzi mu. Problem jednak mam w tym że nie mam odpowiedniego pomieszczenia aby obniżyć temperaturę do tych 10stopni - dom jest ogrzewany, piwnicy brak. Jest co prawda strych ale dostęp do niego jest tylko z zewnątrz. Jakoś nie wyobrażam sobie wchodzić 5metrów po drabinie z żółwiem pod pachą;p W dodatku zamykany jest on na bardzo liche drzwi i nie wiem jakie spadki temperatur będą przy mrozach. Lodówka oczywiście jest i szuflada dla Leo była by dostępna;)

W pierwszym poście pisałem że zamierzam zbudować terrarium (150x100x50), lecz po pewnym przemyśleniu doszedłem do wniosku że zrezygnuję z tego planu. Postanowiłem że od pierwszych dni wiosny Leo wyląduje na podwórku w specjalnie dla niego zbudowanym wybiegu i spędzi tam czas aż do późnej jesieni. Myślicie że wybieg o wymiarach 3mx4m + 50cm w dół i 50cm w górę oraz siatka ochronna wystarczą? Chciałbym też zaznaczyć że myślę nad towarzystwem dla Leo - o ile oczywiście będę w stanie zagwarantować godne warunki. Czy takie wymiary starczą dla więcej niż jednego osobnika?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #55 dnia: 13.11.2012, 21:54:17 pm »
Wielkość bardzo dobra..:) I spokojnie jeszcze się jeden gadzior zmieści. Przy czym jeśli Leonard okaże się samcem może mieć problem z tolerowaniem innego samca. Takie te stepy już są..:)

A na zimowanie i teraz pora dobra - jak gadzinka by poszła spać nawet w końcu grudnia to sobie zawsze te 3 m-ce może jeszcze pospać. Problem tylko z tym pomieszczeniem przejściowym - bo jednak z 15 stopni do lodówki gada włożyć nie można. Może masz kuchnię gdzie można zamknąć drzwi a uchylić okno?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #56 dnia: 13.11.2012, 21:59:38 pm »
To myślenie do przodu, na razie trzeba zrobić warunki jednemu;)

Na chwile obecną na dworze +4stopnie... może więc na balkon go lub rzeczywiście wciągnę go na strych? Jest jeszcze szklarnia (aktualnie jako składzik ;p).

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #57 dnia: 13.11.2012, 22:02:28 pm »
Przymrozki powoli zapowiadają - to musiałbyś uważać. Na balkonie temp. nad ranem może niebezpiecznie spaść.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #58 dnia: 13.11.2012, 22:26:02 pm »
Czyli zostaje strych. Tylko mam obawy jaka tam temperatura może panować;/

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #59 dnia: 13.11.2012, 22:33:50 pm »
To zmierz póki żółwia tam nie ma. A dla niego przygotuj ciepły domek ze styropianu obitego jakimś mdf-em czy deskami.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ