Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 02:21:30 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)  (Przeczytany 38034 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« dnia: 13.09.2012, 23:50:27 pm »
Witam

Od pewnego czasu jestem właścicielem Młodego żółwika Stepowego którego nazwaliśmy Leonardo (przy ewentualnej różnicy w płci przechrzcimy go na Kleo ;) )
Leo pochodzi z Ukrainy, urodził się w roku 2010, mierzył w tedy 5-7cm - takie dane posiadam na dokumencie który otrzymałem przy zakupie. W kraju przebywa od 17 kwietnia 2012r , w moich rękach jest od 18 sierpnia.

Kilka zdjęć gadzinki o której jest mowa:















Cóż mogę powiedzieć o zwierzaku. Leonardo jest bardzo aktywny, jeżeli tylko nie śpi lub nie je to cały czas biega. Myślałem nawet nad zamontowaniem kołowrotka (jak u chomika) by mógł ćwiczyć na miejscu ;) Zdarzają się nam również spacery gdzie jest aktywny przez cały czas. Aktualnie ma ok.8,5cm.
Dieta: Najprościej ujmując -je to co znajdę na podwórku: mlecze, baby, pokrzywy, koniczyny i inne roślinki które rosną sobie na posesji. Jedzenia dostaje do syta 3razy dziennie, jeśli czegoś nie zje do następnego posiłku po prostu wymieniam jedzonko na świeże. W środy oraz niedziele ma głodówkę.
Toaleta: Żadnych problemów. Kupkę robi co dziennie (czasem dwa razy dziennie), zawsze jest taka jak należy (czyli nic ciekłego tylko twarda, zdrowa kupa;). Mocz bez żadnych kolorowych udziwnień.
Domek: Aktualnie mieszka w terrarium o wymiarach 50x40x40 - tak wiem że jest to małe lokum ale do wiosny musi mu starczyć. W terrarium znajduje się kilka kamieni, zbiorniczek z codziennie świeżą wodą, troszkę trawy którą wykopałem z podwórka oraz doniczka w której mógłby się ukryć lecz tego nigdy nie robi. Oczywiście nad terrarium znajduję się lampka grzewcza oraz żarówka UVB 10.0 (EXO TERRA Repti Glo 10.0 UVB 13W). Co dzień psikam terrarium niewielką ilością wody. Terrarium obklejona dookoła zostało czarna folia by żółwik się nie dezorientował. Jak też wspominałem wiosną planuję zbudować mu znacznie większe lokum, na chwile obecną wydaje mi się że znajdę miejsce na 100cm x 150cm x 50cm terrarium z płyt OSB.



Wybieg: na chwile obecną zwierzak musi znosić niewielki wybieg znajdujący się na balkonie o wymiarach 120x80cm. Niestety czas nie pozwala mi na wybudowanie czegoś większego - w przyszłym roku planuje zrobić wybieg kilkumetrowy na dworze gdzie żółwik będzie mógł przebywać całe dnie i noce. Niestety coraz niższe temperatury sprawiają że i tak dni spędza w domu.




Zimowanie: W związku na ciągłe dokształcanie się w kwestii hodowli zwierzaczka w tym roku nie zamierzam go zimować. Mam obawy że bardziej mogę mu zaszkodzić niż pomóc. Wyczytałem też iż młode osobniki oraz zwierzęta "świeżo" nabyte lepiej pooglądać przez sezon.

Wstępnie to by było na tyle. Liczę na wszelkie pozytywne i przede wszystkim negatywne komentarze w związku z tym co mógłbym poprawić by Leonardo miał się dobrze ;)

Pozdrawiam QDŁ

P.S. Z tym kołowrotkiem to oczywiście żart ;) 

TomaszW

  • Gość
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #1 dnia: 14.09.2012, 00:07:48 am »
WITAJ NA FORUM! :)

Fajny żółwik!
Słodkie maleństwo. :)
Widzę, że bardzo profesjonalnie podszedłeś do opieki nad nim.  :)
Przyznam, że zrobiłeś na mnie dobre wrażenie już na samym początku. ;)
Oby tak dalej!  :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #2 dnia: 14.09.2012, 08:49:48 am »
Troszkę jest przesuszony, ale śliczny :) I bardzo fajny wybieg

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #3 dnia: 14.09.2012, 10:17:21 am »
Jak postępować by nie przesuszać Leo? Samo skraplanie terrarium wystarczy czy dodatkowo kąpiele raz w tygodniu np? A wybieg tylko tymczasowy na ciepłe dni w tym sezonie. Na wiosnę muszę się porozumieć z teściami o dzierżawę kawałka ziemi na większy i porządniejszy wybieg.

BTW Myślicie że można by już ocenić płeć maluszka? czy lepiej się wstrzymać aż podrośnie te kilka cm?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #4 dnia: 14.09.2012, 10:28:33 am »
Wydaje mi się, że jeszcze za wcześnie, ale może jakbyś wstawił dokładniejsze zdjęcia ogonka i tarczki nadogonowej to coś wydumamy ;)
Spryskiwanie terrarium 1-2 razy dziennie, czasem podłoże trzeba mocniej nawilżyc (tj podlac). Basenik w terra musi miec no i wykąpac z raz na tydzień czy dwa tygodnie też nie zaszkodzi.

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #5 dnia: 14.09.2012, 10:44:38 am »
 Witaj na forum.sliczna gadzinak :) przylacze sie do wypowiedzi Tomasza W.bardzo dobre podejscie od samego poczatku :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #6 dnia: 14.09.2012, 11:10:11 am »
Zdjęcia najwcześniej podam w poniedziałek gdyż aparat wraz z dziećmi i dziadkami wyjechał na weekend. Basenik oczywiście w terrarium się znajduje. Czasami żółwik w nim siedzi, ale raczej wynika to ze zwiedzania i ślepo wchodzenia do niego niż z chęci popluskania się w wodzie.

Dzięki za rade, od chwili obecnej kąpiele zostają wpisane w grafik życia Leonarda;) Człowiek całe życie się uczy.

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #7 dnia: 14.09.2012, 11:33:04 am »
Śliczna gadzinka. Wybieg jak na taką kruszynkę to mały przecież nie jest! Zwłaszcza ,że to tylko do wiosny. Zastanawia mnie tylko to ostatnie zdjęcie. Żółwik jest czymś wysmarowany, wykąpany czy to wina zdjęcia ,że taki jest błyszczący?

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #8 dnia: 14.09.2012, 11:48:24 am »
Gadzik śliczny, widać że Ci na nim zalezy i jego zdrowiu. Dla takiej kruszyny wybieg jest ok, zwłaszcza ze to i tak tylko przejściowy stan :) 
Ja bym na wybiegu dała mu jeszcze jakąś doniczkę, żeby mial jeszcze jedną kryjówkę.

A mam pytanie, kupileś go ze sklepu zoologicznego? Jeśli tak to sugeruję jak najszybciej zbadać kupę na obecność pasożytów. Mój Rico byl ze sklepu i miał sporo niechcianych lokatorów.
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #9 dnia: 14.09.2012, 12:17:06 pm »
an_na - Świeżo co wyszedł z kąpieli i jest tylko mokry ;) oczywiście wody miał tak by się napić a główka spokojnie sięgała ponad wodę. Żadnych chemikaliów.

attra - ma zrobione drugie zadaszenie, zostało ono zbite z kawałka drzewa i kilku cienkich deseczek (taki pseudo namiot), niestety w tedy zapomniałem go umieścić i na zdjęciu go nie ma;)

Gadzina jako tako ze sklepu nie pochodzi, została ona zakupiona poprzez "znajomego - znajomego" czyli kolega hodowca różnych gadów (węże, jaszczurki lecz żółwie nie) skontaktował się ze swoim sprzedawcą, człowiekiem z wieloletnim doświadczeniem w hodowli gadów. Twierdził on iż w niedawnym czasie zwierzak był odrobaczany a znajomy mój twierdził iż można jemu zaufać bo nigdy nie miał żadnych problemów ze zwierzakami od niego. Dlatego też z odrobaczaniem wstrzymam się jeszcze kilka miesięcy. Za radą też sprawdziłem wzrokowo (czyli pod lupą) czy nie widać żadnych żyjątek w kale mojego podopiecznego.
P.S. z tego co w sieci znalazłem wydaje mi się iż kierownik Egzotarium "Dolina Gadów" jest osobą od której dostałem zwierzaka.

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #10 dnia: 14.09.2012, 12:24:17 pm »
Czyli po prostu wyszykował się do zdjęcia :) Przy okazji możesz jednak kupę zbadać. Nie zaszkodzi a w razie robala można interweniować.

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #11 dnia: 14.09.2012, 12:42:12 pm »
Witaj QDŁ !! gadzina fajna, opis wybiegu i terro ma ręce i nogi wiec wydaje się być OK :)

jeden z moich jest nieco większy od Twojego i tak samo potrafi się ubrudzić kopiąc i śmigając po wybiegu , jak jest wykąpany to pięknie lśniący kawaler tak jak u Ciebie :)

z przyjemnością będę śledził jego losy i Wasze dalsze poczynania :)

p.s.

jeśli chodzi o zimowanie z jednej strony masz trochę racji ale jeśli jest to gadzior z pewnego i sprawdzonego miejsca to może lepiej go nie "przemęczać" zimą :) ja w tym roku też debiutuje z zimowaniem, sporo jest na forum o tym więc na pewno jest trochę lektury.

pozdrawiam Mateusz ! :)
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #12 dnia: 14.09.2012, 12:50:28 pm »
an_na  - OK, zatem czeka mnie wizyta u weta;) Niestety muszę poczekać do przyszłego tygodnia bo praca.

rumek - Ciągle się dokształcam;) Ze względów finansowych (remont...) nie mogę sobie pozwolić na zakup dodatkowej lodówki w tym sezonie. Więc naprawdę mimo wielkich chęci w tym roku żółwik musi przeżyć bez snu.

Dzięki wszystkim za miłe słowa i rady. Czekam na więcej! ;]

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #13 dnia: 14.09.2012, 12:50:35 pm »
QDL - wiem, że męcząca jestem, ale i przewrazliwiona, bo inny gad własnie nie przezył u mnie z powodu pasożytów mimo, że byliśmy zapewniani, że wszystko jest ok i gady z ich hodowli są systematycznie badane... To było ciężkie przezycie, dlatego ja tak bardzo uczulam na to własnie. Badanie jest niedrogie, bo koszt około 20 - 30 PLN a Ty masz czyste sumienie, że wszystko jest tak jak powinno. Zółwie często łapia pasozyty na wybiegach, to norma.
Badanie zrobi większkość wetów, nie musi sie znac na gadach.

Poza tym, tak jak pisałam - cudny szkrabek. Ja mam niewiele większego agenta :)
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline tomason

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: -3
  • daj mi jeść
Odp: Żółwik Leonardo (gadzina stepowa)
« Odpowiedź #14 dnia: 14.09.2012, 13:31:02 pm »
mój ostatnio złapał dżdżownicę, nie wiem jakie potem miał odczucia jak mu "coś" w jelitach pełzało  ???
co się dalej stało z dżdżownicą - nie mam pojęcia.