Wiedza > Żółwie w kulturze i sztuce

Żółw jako jeden z chińskich symboli

(1/4) > >>

evereen:
W kulturze chińskiej żółw jest symbolem mądrości, trwałości i długowieczności. Jego wizerunek uosabia pokój i stabilizację. Odpowiada jednemu z Czterech Niebiańskich Zwierząt jakie wyróżnia się w chińskiej sztuce feng shui, a mianowicie Czarnemu Żółwiowi. Według zasad feng shui Żółw ten opiekuje się tyłem domu więc jego figurkę lub wizerunek najlepiej jest umieścić w tylniej części (np. na ławie lub niezbyt wysokim stoliku) co sprzyja harmonii i niezachwianej długowieczności tak domu jak i jego mieszkańców.
Jednocześnie dlatego, że daje domowi i człowiekowi wsparcie można go umieszczać wszędzie za plecami człowieka np. w miejscu pracy za biurkiem.
Kierowanie się twarzą bezpośrednio ku żółwiowi, jak i innym chroniącym nas stworom, uznaje się w Chinach za chęć skonfrontowania się z nimi, co jest wielce niekorzystne. Metalową, ceramiczną lub drewnianą figurkę  żółwia (lub żółwia z głową smoka) można używać na przykład do przytrzymywania papierów na biurku. Wówczas należy pamiętać, by zwierzę to nie było bezpośrednio skierowane w naszym kierunku.
A gdy figurka żółwia ma pieniążek w pysku należy ustawiamy go tak, by za dnia nie patrzył w stronę okna.

To ciekawostki na jakie trafiłam przy przeglądaniu zasad feng shui.

I teraz nie wiem czy wszystkie żółwiowe figurki w domu mam odwrócić bokiem (lub co gorsza - tyłem)  ;)

Beata:
 ;D ¦wietne!!!
Żółw jako symbol mądrości, trwałości i długowieczności - ja bym jeszcze dodała tak od siebie - upór i konsekwencje :)

Ja niestety nie mam żadnych figurek żółwi w domu.  :-\

Agnieszka:
Ja już niedługo swoje figurki przedstawię.

Bartek:
No ja też mam trochę figurek, ale zdjęć nie będę dawał ,kiedyś to miałem bzika na tym punkcie.

Agnieszka:
Co znaczy nie!? Natychmiast zamieszczaj fotki...  ;D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej