Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 07:39:15 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Białe plamy u żółwia czerwonolicego?!  (Przeczytany 10427 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mr.Hate

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Białe plamy u żółwia czerwonolicego?!
« dnia: 05.05.2011, 16:13:41 pm »
Witam, jakieś 2 miesiące temu znaleziony został żółw czerwonolicy. Pomogliśmy mu wraz z administratorem Sławkiem (nie pamiętam jaki ma nick na forum). Wszystko było ok, dostał spore terra i odpowiednie warunki. Niestety teraz na karapaksie pojawiły się białe plamy i wydaje mi się że po kilku dniach powiększyły się... co to jest?



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
« Ostatnia zmiana: 05.05.2011, 16:15:48 pm wysłana przez Mr.Hate »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Białe plamy u żółwia czerwonolicego?!
« Odpowiedź #1 dnia: 05.05.2011, 16:18:08 pm »
Czy skorupa jest w tym miejscu miękka? Śmierdzi? Jak drapiesz to schodzi? Czy ma w akwarium odpowiednią temperaturę? Zachowaną higienę?

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Białe plamy u żółwia czerwonolicego?!
« Odpowiedź #2 dnia: 05.05.2011, 19:56:39 pm »
Skoro założyłeś temat na forum to na pewno wykluczyliście powietrze gromadzące się pomiędzy nowymi i starymi tarczkami rogowymi. Żółw nie ma problemów z zalegającymi tarczkami? Na zdjęciach wygląda to na owrzodzenie pancerza, które podłoże może być zarówno grzybicze, bakteryjne jak i nawet wirusowe. Na początek polecałbym posmarować/oczyścić pancerz jakimkolwiek preparatem o działaniu przeciw wymienionym patogenom np. nawet do rąk typu spitaderm i udać się do lekarza weterynarii. Leczenie jest długotrwałe, ale choroba jest jak najbardziej do wyleczenia. Z mojej obserwacji wynika, że korzystny wpływ na poprawę wyglądu pancerza mają również kąpiele słoneczne.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline Mr.Hate

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Białe plamy u żółwia czerwonolicego?!
« Odpowiedź #3 dnia: 06.05.2011, 15:57:07 pm »
Nie ma problemów z tarczkami, temperatura jest odpowiednia, higiena i pożywienie również. Skorupa nie jest jeszcze miękka, plamy wyszły dopiero po świętach. W poniedziałek jadę do specjalisty od gadów więc napiszę wam co powiedział i mam nadzieje że terapia się powiedzie i będzie wszystko dobrze. Żółw został wyrzucony w nowej hucie na zalewie, koleżanki znalazły go na początku wiosny, odkąd zapewniliśmy mu odpowiednie warunki jego stan zdrowia zdawał się być idealny poza zniekształceniami na karapaksie i plastronie. Prawdopodobnie grzybicą zaraził się na zalewie i ukazała się teraz pod wpływem wyższej temperatury. warunki w jakich żyją te żółwie są wprost sprzyjające rozwojowi grzyba. Pozdrawiam

Offline Mr.Hate

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Białe plamy u żółwia czerwonolicego?!
« Odpowiedź #4 dnia: 09.05.2011, 22:59:28 pm »
Kupie teraz faktycznie jakąś maść na bazie jodu bo nie byłem u weta w krk bo podobno nie wiele wart jest ale pojadę do pani Katarzyny Wilk w następny weekend i wszystko będzie jasne ;) pozdrawiam

Offline Mr.Hate

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Białe plamy u żółwia czerwonolicego?!
« Odpowiedź #5 dnia: 06.06.2011, 22:43:04 pm »
Byłem u pani Katarzyny Wilk i dowiedziałem się ze pigment jest wybarwiony i nie ma żadnych zmian chorobowych a żółw jest okazem zdrowia jak na to co przeszedł. :))))) Pozdrawiam!

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Białe plamy u żółwia czerwonolicego?!
« Odpowiedź #6 dnia: 07.06.2011, 16:23:57 pm »
To się cieszę, że żółwik zdrowy :) również pozdrawiam ^-^
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM