Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 22:02:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Chcę zapewnić żółwiom idealne warunki  (Przeczytany 34540 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sardyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Chcę zapewnić żółwiom idealne warunki
« Odpowiedź #60 dnia: 14.01.2010, 16:09:30 pm »
Właśnie nie pływają nic prawie się nie ruszają, tylko co jakiś czas zmieniają pozycję.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Chcę zapewnić żółwiom idealne warunki
« Odpowiedź #61 dnia: 14.01.2010, 16:18:17 pm »
To dobrze z nimi nie jest...:( Byłaś w zoologiku po sprzęt?
A pod lampą ile mają stopni? Może choć żarówkę dać mocniejszą jak mają tam za chłodno.
KONIECZNIE trzeba podwyższyć temperaturę, podać jedzenie plus witaminy i Ca.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Chcę zapewnić żółwiom idealne warunki
« Odpowiedź #62 dnia: 14.01.2010, 16:39:19 pm »
Ankan ma racje ..
Ale może to być skutkiem bezsilności . Żółw nic nie je no to nie ma energii ..

Offline Mateusz Rawski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 2
Odp: Chcę zapewnić żółwiom idealne warunki
« Odpowiedź #63 dnia: 14.01.2010, 19:31:26 pm »
Witam, wczoraj Asia podesłała mi ten wątek i próbowałem się w nim wypowiedzieć, ale za każdym razem ręce mi opadały przy prostowaniu rzeczy, które tu czytam. Widać, że wiele osób coś słyszało, ale konkretnej wiedzy o Trachemysach to nie ma tu nikt, a zwłaszcza osoba na początku obwołująca się specem.

Zacznijmy od pierwszej strony - masz żółwie żółtobrzuche - Trachemys scripta scripta czyli podgatunek nominalny żółwia ozdobnego Trachemys scripta do którego należy też żółw czerwonolicy - Trachemys scripta elegans. Cechami różniącymi te podgatunki są przede wszystkim rysunek na głowie a konkretnie kształt plamy postorbitalnej i rozkład ubarwienia na niej oraz po części rysunek na pancerzu. Nigdy nie słyszałem, aby stwierdzono różnice w wysklepieniu czy ilością składanych jaj między tymi podgatunkami. Powiem więcej - wystarczy pogrzebać w literaturze źródłowej - tworzonej przez zoologów zajmujących się tymi zwierzętami w środowisku naturalnym, żeby wiedzieć, że większość danych które są odnoszone do całego gatunku Trachemys scripta tak naprawdę odnoszą się do Trachemys scripta scripta, który jako gatunek nominalny jest badany najczęściej choć Trachemys scripta elegans jest spotykany liczniej. W sprawach ogólnych polecam książkę J. Withfielda Gibbonsa Life History and Ecology of Slider Turtle

Chciałbym też zauważyć, że zwierzęta pokazane na zdjęciach mają dość poważną wadę wrodzoną - zaburzenia otarczowania - ilościową aberrację tarcz kręgowych karapaksu. Samo w sobie nie jest to groźne zaburzenie, ale z racji, że powstaje w trakcie rozwoju zarodka żółwia w jaju może być powiązane z różnymi groźnymi zmianami. Więcej na ten temat można doczytać chociażby w 9 numerze Draco Magazynu gdzie opublikowałem na ten temat przeglądowy artykuł.

Nie ma czegoś takiego jak żółwie miniaturki, a osobniki należące do T. s. scripta dorastają do 28 cm. Żółwie ozdobne wbrew pozorom są trudne w utrzymaniu, potrzebują dużych zbiorników i o wiele częściej mają problemy metaboliczne związane z układem kostnym niż inne żółwie dlatego nie są najlepszym wyborem na początek. Tym bardziej, że w handlu za niewiele większe pieniądze są dostępne znacznie łatwiejsze w utrzymaniu żółwie takie jak Pelusios castaneus, Pelomedusa subrufa, czy Sternotherus odoratus.

Dieta żółwi musi być urozmaicona, nie może się opierać tylko na kilku prostych składnikach inaczej zwierzęta mają duże problemy z niedoborami witamin i składników mineralnych. Jeżeli ktoś miałby potrzebę poznania odrobiny naukowych podstaw żywienia żółwi mogę udostępnić materiały po angielsku o diecie Trachemys scripta w naturze. Propozycje typu filet z mintaja są niedopuszczalne...

Młode żółwie, które są zaraz po zakupie nie powinny być zimowane, a brak aktywności u nich może świadczyć tylko o poważnej chorobie, albo o tragicznych warunkach utrzymania.

Czy Twoje żółwie w ogóle otwierają oczy? Czy są w stanie nurkować, Czy nie pływają przechylone? Jak wyglądały zaraz po przyniesieniu ze sklepu?

Narazie takie pierdółki jak rybki żywe czy nawet grzałkę możnaby sobie odpuścić póki nic nie wiemy. Kilka dni w 21 C nie skrzywdziłoby zdrowego żółwia, a te są chore - diabli wiedzą czemu tak właściwie, więc na pierwszy rzut trzeba ustalić przyczyny złego stanu

Osobom karmiącym żółwie pokarmem zamrożonym proponuję pomyśleć czy mają głowę na karku. Żółwie są zwierzętami zmiennocieplnymi. Czyli ich mechanizmy utrzymania ciepłoty ciała prawie nie istnieją, a ich temperatura jest zależna od temperatury otoczenia. I takim zwierzętom - nie wytwarzającym w praktyce żadnego ciepła podajecie pokarm o temperaturze bliskiej 0 C - radzę kupić sobie loda na patyku, połknąć całego (może bez patyka) i wrócić na forum z opisem uczuć - zapewne byłyby bolesne. Dla gadów to jest o wiele bardziej odczuwalne, ponieważ ochładza się cały organizm a ciepło może być wzięte tylko z otoczenia. Wyziębiamy więc zwierzę, prowadzimy do chwilowego obkurczenia się naczyń krwionośnych i niedokrwienia ścian żołądka przez co dodatkowo trudno zwierzę powraca do optymalnej do trawienia temperatury.

No i co do żółwi znajomego co sobie spały całą zimę - mogę się założyć że w koncie albo pod kaloryferem - warto spytać czy dalej ma żółwie, a jeżeli zdechły to dlaczego? Pewnie odpowiedź będzie, brzmiała mniej więcej tak... "były zdrowe cały czas i nagle zdechły, ale były zdrowe i miały u mnie dobrze..."

Powiem tylko, że żółwie nie zdychają od tak sobie, chorują latami niekiedy. A jeżeli zakupione zostały zwierzęta chore to w tym tylko wina kupującego. Tak jak kupując samochód zaglądamy pod maskę tak kupując zwierzę powinniśmy mieć już wystarczającą wiedzę, żeby powiedzieć czy jest zdrowe.
« Ostatnia zmiana: 14.01.2010, 19:35:21 pm wysłana przez Mateusz Rawski »

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Chcę zapewnić żółwiom idealne warunki
« Odpowiedź #64 dnia: 14.01.2010, 19:36:09 pm »
wow dużo wiesz o wodniaczkach :)
Pozdrawiam Jakub

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Chcę zapewnić żółwiom idealne warunki
« Odpowiedź #65 dnia: 14.01.2010, 22:20:00 pm »
Super ale nie chce mi się wierzyć że walnołeś nam tu taką recenzję ..

Offline Mateusz Rawski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 2
Odp: Chcę zapewnić żółwiom idealne warunki
« Odpowiedź #66 dnia: 14.01.2010, 22:22:18 pm »
A w który element mojej wypowiedzi nie chce Ci się wierzyć? To nie była recenzja - to były fakty.

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Chcę zapewnić żółwiom idealne warunki
« Odpowiedź #67 dnia: 14.01.2010, 22:25:55 pm »
Mateusz nie o to chodzi bo mi się do podoba .. Tylko chodzi o to że trochę na taki "fakt" czasu potrzeba aby to napisać ..

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Chcę zapewnić żółwiom idealne warunki
« Odpowiedź #68 dnia: 15.01.2010, 00:17:08 am »
Mateusz, dobrze, że dokładnie zidentyfikowałeś gatunek i wskazałeś błędy w rozwoju żółwi.
Słusznie zauważyłeś - że część z nas próbująca coś doradzić, ma głównie wiedzę nabytą, a nie praktyczną. Nasze forum specjalizuje się w lądowcach, ale w razie potrzeby staramy się doradzić też coś osobie mającej problem z wodno-lądowymi.
Zdaję sobie sprawę, że generalnie w tydzień czy dwa kiepskie warunki nie wykończą żółwia. Raczej coś im musiało dolegać przy zakupie - tym niemniej poprawa warunków i podanie pokarmu jest konieczne. Oczywiście, że filet rybny, czy kurczak nie są najlepsze, ale jeśli to zjedzą to i tak lepiej dać to czy nic.
A jeżeli zakupione zostały zwierzęta chore to w tym tylko wina kupującego. Tak jak kupując samochód zaglądamy pod maskę tak kupując zwierzę powinniśmy mieć już wystarczającą wiedzę, żeby powiedzieć czy jest zdrowe.
Z tym się nie zgadzam. Wszystkiego nie jesteś w stanie stwierdzić, chyba żebyś wymagał dołączenia kompletu badań do zwierzaka. Na "oko" żółw może wyglądać dobrze - twardy pancerz, ładne przyrosty, aktywny, poruszający się dobrze, bez wydzielin z oczu czy nosa. A potem rzeczywistość weryfikuje...:( Trochę jak z autem...:)  - nie wystarczy zajrzeć pod maskę, trzeba sięgnąć głębiej...dokładny ogląd podwozia i nadwozia daje część wiedzy, a maszyny resztę.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Sardyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Chcę zapewnić żółwiom idealne warunki
« Odpowiedź #69 dnia: 15.01.2010, 18:41:11 pm »
ożyły, kupiłam im grzałkę i śmigają po terrarium :)) tak strasznie się cieszę dziękuję bardzo za pomoc! :)))

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Chcę zapewnić żółwiom idealne warunki
« Odpowiedź #70 dnia: 15.01.2010, 18:47:18 pm »
To super .. Problem tkwił w wodzie , była za zimna widocznie ..
I obeszło się bez większych problemów cieszę się razem z tobą :)

Offline Sardyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Chcę zapewnić żółwiom idealne warunki
« Odpowiedź #71 dnia: 15.01.2010, 18:50:42 pm »
No na to wychodzi, dobrze, że kupiłam ją w miarę szybko (dzięki Wam).

Tylko teraz takie pytanie w sprawie grzałki, czy ją wyłączać co jakiś czas, czy ona ma cały czas się grzać, jak do ok. 28 stopni doszła temp. to wyłączyłam żeby im tym razem za ciepło nie było, w zoologiku dostałam też witaminy.

Offline Mateusz Rawski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 2
Odp: Chcę zapewnić żółwiom idealne warunki
« Odpowiedź #72 dnia: 15.01.2010, 19:07:16 pm »
Sardyna, czy ustąpiły wszystkie objawy? Czy żółwie jedzą, otwierają oczy, pływają i nurkują bez problemów?

Ankan - wszystkiego nie stwierdzimy, ale podstawowe oględziny powinniśmy dokonać. Bez tego zakup zwierzęcia jest kompletną nieodpowiedzialnością.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Chcę zapewnić żółwiom idealne warunki
« Odpowiedź #73 dnia: 15.01.2010, 19:47:20 pm »
Tylko teraz takie pytanie w sprawie grzałki, czy ją wyłączać co jakiś czas, czy ona ma cały czas się grzać, jak do ok. 28 stopni doszła temp.

Dlatego pisałam, żebyś kupiłam taką z termostatem - która się sama wyłącza, jak temperatura dojdzie do ustawionego poziomu.
Żółw powinien mieć mniej więcej stałą temperaturę - wyższą w dzień, niższą w nocy. 28 stopni to max. Lepiej utrzymywać w granicach 25-26 dzień i 22-23 noc.
Niedobrze, jak woda się mocno podgrzewa, a potem z nagła spada i tak w kółko.
Pewno to wina tego, że masz mały pojemnik.

A jak z jedzeniem? Skusiły sie na coś?

Mateusz - napisałam tak, bo przed zakupem żółwia sprawdziłam sklep, opinie o nim, żółwia obejrzałam dokładnie...a i tak był chory..:(
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Chcę zapewnić żółwiom idealne warunki
« Odpowiedź #74 dnia: 15.01.2010, 20:02:01 pm »
toświetnie że żółwik wydobrzał :)
Pozdrawiam Jakub