Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 14:15:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czerwone plamy [wydzielony]  (Przeczytany 6493 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pauladee

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Czerwone plamy [wydzielony]
« dnia: 23.11.2013, 23:34:39 pm »
Jestem kompletnie zdesperowana i wydaje mi sie ze moj zolw tez ma posocznice. Prosze, pomozcie!

Mam dwa zolwie wodno ladowe (zoltolice), ok. 7-8 lat. Na koncu sierpnia wydawalo mi sie ze byly przeziebione, bo wydawaly dziwne dzieki (syczaly) jak wychodzily z wody. Mimo to nie mialy zadnych innych objawow, byly aktywne, jadly normalnie. Zadzwonilam do wetereynarza, ale on powiedzial, ze to pewnie nic powaznego (cytuje "jak czlowiek kichnie to tez nie przepisuje sie mu antybiotyku), zebym je obserwowala i jak sie ewentualnie pogorszy to przyjsc na wizyte. Po ok. 3 tygodniach nic sie nie zmienilo, wiec poszlam na wizyte i weterynarz (nic nie mowil o tym kichaniu, ale) zauwazyl dziwne wzory/plamy na plastronie... Trudno to opisac, ale plastron jest dosc czerwony/rozowy, jakby przekrwiony, i sa na nim biale, hmm, jakby kregi/linie. Dosc konsekwentny wzor ktory jest i u jednego i u drugiego zolwia. Weterynarz przepisal antybiotyk na 2 tygodnie, co nie przynioslo absolutnie zadnych efektow. Musze podkreslic, ze przez caly ten czas zolwie zachowywaly sie normalnie i normalnie jadly. Po kuracji antybiotykowej zolwnie zostaly na 4 dni na obserwacji u weterynarza. Zbadal im kal (nic nie wykazalo), zrobil rendgen i okazalo sie ze zolwie maja w brzuchu pare kamyczkow ktore kiedys (+/- 3 miesiace wczesniej!) byly w akawrium jako podloze. Pozatym wszystko bylo w porzadku i weterynarz powiedzial, ze sa to bardzo zadbane, zrowie zolwie, i gdyby to byly jego zwierzaki, niczym by sie nie martwil. Dostalam taka jakby "masc" ktora mialam podawac z jedzeniem i kamienie mialy wyjsc. Tak tez sie stalo, ale kregi i kolor nie znikly i wydaje mi sie ze plastron zrobil sie nawet jeszcze bardziej czerwony!!! Musze jednak przyznac, ze nie tak bardzo czerwony jak w przypadku tego zolwika powyzej.
W miedzyczasie mamy prawie koniec listopada... Na internecie nie znalazlam nic na ten temat (a szukalam w 3 jezykach!) i szczerze powiedziawszy glupio jest mi znowu dzwonic do tego weterynarza, bo powiedzial, ze wszystko jest ok... Nie wiem co mam robic...

Temp. w akwarium ma ok. 24 stopni i pokarm jest bardzo zroznicowany: od konikow polnych po krewetki, ogorki, jedzenie ze sklepu zoologicznego, czerwone i biale larwy, gammarus itd.

W czasie tego "przeziebiena" (tak myslalam bo syczaly), zolwie sie troche podrapaly i jeden mial ranki po obu stronach glowy, ale po 2 dniach poszlismy na ta wiztye gdzie dostalam antybiotyki i wszystko ladnie sie zagoilo.

Jutro zrobie im zdjecie i wstawie na formu, ale moze ktos juz teraz moze cos powiedziec na ten temat? :S Naprawde bardzo, BARDZO sie niepokoje. Myslalam nad zmiana weterynarza, ale on zna (i leczy) moje zolwie juz od lat... 2 razy w roku chodze na rutynowa kontrole i do tej pory nie mialam z nimi wiekszych (praktycznie zadnych) problemow!

 

Dodano 23.11.2013, 23:40:16 pm
Chcialam jeszcze dodac, ze sam pancerz jest w porzadku: nie ma zadnej wydzieliny lub nie jest miekki itd. Aczkolwiek zauwazylam ze ostatnimi czasy skora jednego z zolwi jest lekko zarozowiona, szczegolnie blony plawne.
 

Dodano 23.11.2013, 23:42:20 pm
Obecny weterynarz jest specjalista od gadow (ale moge oczywiscie isc do innego).
 

Dodano 23.11.2013, 23:44:53 pm
RANY!!! DOPIERO TERAZ zauwazylam, ze to forum o zolwiach ladowych!! SORKA!!!

Znacie moze jakies inne o zolwiach wodnych? (inne niz zolwioweforum.fora.pl)

Z gory dzieki!
« Ostatnia zmiana: 23.11.2013, 23:44:53 pm wysłana przez pauladee »

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Czerwone plamy [wydzielony]
« Odpowiedź #1 dnia: 29.12.2013, 04:05:08 am »
Witaj. Dobre (polskie) forum dla wodniaczków to np. http://zolwie.net/forum. Anglojęzyczne http://www.turtleforum.com/forum//upload/index.php?act=idx i http://www.redearslider.com/forum.

Nie leczymy tu żółwi przez internet, ale moim zdaniem to raczej nie jest posocznica, z tej prostej przyczyny iż ta choroba ma gwałtowny przebieg, i zwykle gdy do niej dojdzie, żółw umiera w przeciągu kilku-kilkunastu godzin.

Wśród znanych gatunków żółwi zarówno lądowych, jak i wodno-lądowych, bywają osobniki z lekko różowym ubarwieniem skorupy - być może Twoje mają taką urodę. A może odbarwienie związane jest z urazem mechanicznym skóry, np. oparzeniem od grzałki? Do jakiego weta specjalisty chodzisz? Jeśli nie jest zweryfikowanym gadzim specem, może warto udać się do takowego na konsultację.
« Ostatnia zmiana: 29.12.2013, 04:07:07 am wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Czerwone plamy [wydzielony]
« Odpowiedź #2 dnia: 29.12.2013, 09:55:24 am »
Stwierdził zaczopowanie i że wszystko ok :) Leki rozkurczowe podał, aby gady wydaliły zbędny "balast" Czy potem było prześwietlenie?? Ogólnie beż zdjęć ciężko coś powiedzieć. Gdy żółwie rosną głownie plastron na łączeniach robi się różowy lub w podobnym kolorze, podobnie jest ze skórą. Poszukaj innego weta i powodzenia życzę
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l