Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 07:35:50 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Niewydolność nerek żółw wodno ladowy  (Przeczytany 6851 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sznycell1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Niewydolność nerek żółw wodno ladowy
« dnia: 30.03.2023, 23:38:49 pm »
Witam jest żółw 15 lat może ma. Od 2-3tyg jest problem nie chce jeść, nie rusza się, widać że opadł z sił. Był u weterynarza dostał od razu zastrzyk na apetyt ponoć jakiś kilka dni później na zapalenie dostał też zastrzyk. Następnie nas wysłał do lepszego weterynarza ponoć który zbadał krew i też dawał zastrzyki regularnie mu. Łącznie może w czasie 3 tyg dostał może z 15zastrzykow po czym po zbadaniu krwi ponownie wyszło że jest jeszcze w gorszym stanie . Powiedziała żeby już z nim nie przyjeżdżać że trzeba go uśpić najlepiej ... Zaczęliśmy robić mu kąpiele w rumianku coś sika ale nie mam na to pomysłu ani nic... Pomocy... Żółw przez 5lat jakoś jadł tylko kurczaka mrożonego wiem teraz że to był cholerny błąd .... W akwarium ma 15 l wody może 20max gdzie jest zalecane 70 l wody z jego rozmiarem skorupy. Teraz się dowiaduje że on powinien jeść ciągle rośliny ... Kiedy jadł mięso - wiem że to wszystko co napisałem nie jest spójne ale pisze wszystko.
Do tego nie ma suchego ladu w akwarium i jest regularnie brany na noc do łóżka... Po czym poznać że rzeczywiście jest mu źle i trzeba już go uśpić jak chcęmy go ratować . To żółw mojej kobiety i chce jakoś pomóc... Co do żarówek nie miał uvb i teraz dopiero ma ... Ale te zachowanie weterynarz mnie sfrustrowalo - mogłobyc tak że przez zastrzyki mu się pogorszyło ? Albo po prostu przez zastrzyki on nie mógł być wyciągany na noc do łóżka a tu był i może pogorszyło się no nie mam pomysłu ... Prosimy o pomoc.

Offline Sznycell1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Niewydolność nerek żółw wodno ladowy
« Odpowiedź #1 dnia: 31.03.2023, 22:29:14 pm »
Zolwik coraz słabszy dopiero teraz zakupione zostało terrarium z suchym lądem dobrym naświetleniem lecz żółw bez sił zawsze był w płytkiej wodzie ewentualnie kąpiele były w większym zbiorniku . A dziś jak daliśmy go do większego akwa to siedzi tam gdzie się go da jak na lądzie to na lądzie jak we wodzie to we wodzie ... Czy żółw się męczy ? Kiedy mu robiła Pani weterynarz zastrzyka to było widać bòl na jego pysku . Mogę spokojnie myśleć że go nic nie boli?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Niewydolność nerek żółw wodno ladowy
« Odpowiedź #2 dnia: 01.04.2023, 16:59:41 pm »
Witaj na forum.
Niestety z tego co opisujesz to żółw przez większość życia miał fatalne warunki. Odcisnęły one na nim na pewno ogromne piętno i wyniszczyły organizm.  Czy da się go uratować, nie wiem. Z tego co opisujesz może być już za późno...
Jedyne co teraz trzeba zrobić to na cito do dobrego specjalisty. Napisz skąd jesteś a kogoś dobrego ci polecę.
Ewentualnie podaj do kogo chodzisz to sprawdzę czy jest w gazie polecanych lekarzy.
« Ostatnia zmiana: 01.04.2023, 17:02:52 pm wysłana przez Kenet »

Offline Sznycell1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Niewydolność nerek żółw wodno ladowy
« Odpowiedź #3 dnia: 02.04.2023, 14:00:23 pm »
W Jaworzu Pani Dr Bik Dorota specjalista od egzotycznych. Ja jestem z kóz/bielsko biala. Wczoraj Pan z zoologicznego polecił nowa Pani Izabelę Całus jutro mam zamiar się umówić na wizytę .

Offline Sznycell1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Niewydolność nerek żółw wodno ladowy
« Odpowiedź #4 dnia: 02.04.2023, 14:16:47 pm »
Weterynarz też powiedziała żeby mu kupić karme Royal Canin Recovery i podaje mu to codziennie raz wieczorami strzykawka ~2ml tej karmy ... Wczoraj urwaliśmy kilka roślin koniczyny mniszek - on nie chce jeść nic - zmieniliśmy to w papkę do strzykawki i do ust po czym połowę wyplul. Patrzyłem nad karma ratunkowa Dr Ziętek - planuje to kupić jutro tylko nwm czy karma nefroprotektyczna czy ta zwykła karme ratunkowa i jakoś też spróbować mu dać bo tam same rośliny ...
Czy ta karme Royal conin może jeść codziennie ? Czy od czasu do czasu czy jak.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Niewydolność nerek żółw wodno ladowy
« Odpowiedź #5 dnia: 02.04.2023, 14:20:24 pm »
Zarówno dr. Bik jak i Całus są w bazie polecanych, więc najlepszą rzeczą jaką mogę Tobie doradzić jest zaufanie im.
Przykro mi, ale nie znam się stricte na leczeniu żółwi. Mogę doradzić w karmieniu, wyborze terrarium, oświetlenia, podłoża itp ale niestety tak trudne przypadki mnie przerastają.
Postaraj się wszystkie wątpliwości wyjaśnić z lekarzami, pytaj o wszystko. Mam nadzieję że wszystko skończy się dobrze.
Trzymam kciuki, daj znać jak tam sytuacja.

Offline Sznycell1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Niewydolność nerek żółw wodno ladowy
« Odpowiedź #6 dnia: 02.04.2023, 14:39:12 pm »
Dziękuję za pomoc i miłe słowa @kenet ❤️
Wstępnie na piatek jesteśmy umówieni na wizytę u Pani Dr Całus.
Co do tych karm jeśli ktoś się orientuje to czekamy jsc na odpowiedz.

Offline Sznycell1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Niewydolność nerek żółw wodno ladowy
« Odpowiedź #7 dnia: 03.04.2023, 18:42:36 pm »
Na szczęście dało rade zapisać go na dziś z wizyta u Pani Dr Całus od razu wyczuliśmy lepszy profesjonalizm i zaangażowanie do sprawy. Po streszczeniu wszystkiego co się działo z żółwikiem, Pani kazała go zostawić i przyjechać jutro po żółwika wraz z wynikami badan już. Będzie miał robione USG, pobór krwi oraz prześwietlenie .Jutro prawdopodobnie gdzieś w takim czasie jak teraz to pisze wyedytuje ten post i napisze jak już wrócę z żółwikiem i badaniami i co powie Pani.

Offline Sznycell1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Niewydolność nerek żółw wodno ladowy
« Odpowiedź #8 dnia: 04.04.2023, 20:52:24 pm »
Wyniki badań przyszły i wcale nie są takie złe, da się go jeszcze ratować, ma podniesiony troche kwas moczowy i dość bardzo podniesiony fosfor, reszta w normie. zostaje do piątku, w piątek mamy go odebrac. Muszą mu rozcieńczyć poziom fosforu w krwi, pomóc nerkom go wypłukać, muszą sprawdzić jak dużo sika, będzie dostawał kroplówki i tam w nich będą pożywki, jak mu się nerki polepszą to apetyt wróci mówiła - jest w takim małym akwarium bo to szpitalik i tam każdy ma wyznaczone miejsce, ma mały basenik żeby nie wysechł, z dnia na dzień będą zwiększać poziom wody żeby sprawdzić czy da rade pływać..

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Niewydolność nerek żółw wodno ladowy
« Odpowiedź #9 dnia: 06.04.2023, 09:47:44 am »
Super!
Dawaj znać jak tam postępy w leczeniu!

Offline Sznycell1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Niewydolność nerek żółw wodno ladowy
« Odpowiedź #10 dnia: 07.04.2023, 17:11:12 pm »
jest okej juz jest w domu :) W czwartek zadzwonic i powiedziec jak sie czuje codziennie dawac 1/8 tabletki do pokarmu miesnego, co do roslin Pani Dr mowila ze mozna zamrozone kostki roslin wodnych kupic w zoologicznym, lub sałate rzymska, rukole, roszpunke miksowac na papke. Dala sodiazot i w tym codziennie kapiele 1/3 nakretki do wody + do jedzenia 3,4 krople. Podwyzszony fosfor wynikal z tych nerek, duzo wiecej mowila lecz takie najwazniejsze informacje sa.
Wnioski wyciagnijcie sami, dziekuje - poki co problem rozwiazany.
Polecamy Pania Dr. Ize Całus. 
« Ostatnia zmiana: 07.04.2023, 17:13:22 pm wysłana przez Sznycell1 »

Offline Sznycell1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Niewydolność nerek żółw wodno ladowy
« Odpowiedź #11 dnia: 15.05.2023, 14:58:50 pm »
Niestety dziś żółw nie daje znak zycia, mial dzis na 16 wizyte u weta, masakra-dramat-ból-łzy-smutek-żal. Zolwik ostatnimi czasy nalapal sie jeszcze infekcji - oddychal z otwarta paszcza. Prawdopodobnie wszystko przez te nerki... Ciezko mi to sie tu pisze ale wiem po sobie jak szukalem takich przypadkow na internecie, wiem ze to uczy nastepne pokolenia zeby nie dopuscily juz do owej sytuacji...
Nie mam pojecia jak sie podniose po takiej sytuacji bardzo mi go bylo szkoda od lutego sie męczył, tylko zastrzyki antybiotyki, kroplówki ostatnimi czasy ( czyt. tydzien ) pogorszyl sie stan i wet powiedziala ze to infekcja, dala antybiotyk - on juz nie mogl chodzic sam a co dopiero plywac czy nurkowac :( ledwo tylko lapkami ruszal z przodu... Całą tą sytuacje opisuje ja jako partner wlascicielki zolwia to moze temu mam taka odwage o wszystkim pisac jak bylo. Koniec koncow mialem podobna sytuacje z kotem dwa lata temu i wiem ze dla zwierzecia owa śmierc jest odstąpieniem od tego meczenia sie przez co probuje sobie i jej wmowic ze tak czy inaczej Zolwik wolal juz sam umrzec nic cierpiec i przechodzic przez to wszystko...

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Niewydolność nerek żółw wodno ladowy
« Odpowiedź #12 dnia: 20.05.2023, 19:57:54 pm »
Współczuję… Szkoda że tak to się zakończyło.
Wiem, że to trudne w tej chwili ale warto nie zniechęcać się do posiadania żółwi. Teraz gdy macie większą wiedzę o ich utrzymaniu można adaptować pewną skorupkę. Wiele żółwi czeka na nowy dom.
Można zgłosić się do Fundacji Epicrates czy Fundacji Help4Herps