Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 07:33:50 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Sine, opuchnięte oczy  (Przeczytany 5676 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Patrycja1207

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Sine, opuchnięte oczy
« dnia: 25.02.2012, 05:13:36 am »
witam, mam mały problem otóż moi Rodzice jakiś dłuższy czas temu kupili sobie pare żółwi wodno - lądowych. Niestety mieszkają za granicą i ja również, ale jeszcze przez "Chwilę" będę w Polsce. Nie znam się kompletnie na żółwiach, a rodzice nie mogli ich na razie wziąć ze sobą więc pozostawili je pod opieką mojej babci, która regularnie je karmi itp itd. Pare dni temu moja babcia zauważyła problem u jednego z żółwi - mianowicie białe błonki na obu oczach. Zadzwoniłam do ojca i zapytałam czy to coś poważnego, podobno już coś takiego już wystąpiło u tego samego żółwia, ale na jednym oku. Tato stwierdził, że drugi żółw podrapał tego drugiego i to dlatego. Przy czym wtedy też tamten żółw nie jadł nic. Mama przemywała mu oczy delikatnie rumiankiem...podobno po 2 tyg. było już ok. Mama poradziła mi też spróbować przetrzeć te oczka rumiankiem. Więc przetarłam - bardzo delikatnie. Błony były białe. Wczoraj już zaczęły zmieniać kolor na siny/fioletowy i mam wrażenie, że trochę są opuchnięte. Żółw praktycznie nic nie je. Ma podkulony ogonek i cały czas przebywa w prawie w jednym miejscu w akwarium pod wodą, czasami ma otwarte oczy, ale tylko czasami... Podejrzewałam na początku awitaminozę bądź przyczyny doszukiwałam się w porze roku, ale teraz już nic nie wiem... nigdy jakoś za specjalnie nie interesowałam się tymi żółwiami, ale jednak serce mi się kraje jak patrze na nią (bo to samiczka) i mam wrażenie, że cierpi. Wie ktoś może co to może być? Jak leczyć? Itp? warunki w akwarium są zapewnione, tylko ostatnio chyba jakaś pompka/filtr się popsuł i niestety ja tego naprawić nie umiem. ale ogólnie temperatura, czystość wody i jakość pokarmu jest w normie. Dodam, że z żółwikami w akwarium jest kilka mniejszych rybek. Jeśli mi się uda zrobię zdjęcie, ale tego obiecać niestety nie mogę.  ::)

Offline żółwiasta

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 262
  • Reputacja: 5
Odp: Sine, opuchnięte oczy
« Odpowiedź #1 dnia: 25.02.2012, 17:15:56 pm »
Z tego co piszesz to z oczkami żółwia już bardzo źle... :'(
Radzę ci poczekać na innych, doświadczonych forumowiczów i poszukać forum o żółwiach wodno-lądowych, bo jak zapewne widzisz to jest poświęcone żółwiom lądowym.  ;)
Pozdrawiamy, Kasia i Diego ;)

Offline Patrycja1207

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Sine, opuchnięte oczy
« Odpowiedź #2 dnia: 25.02.2012, 17:36:24 pm »
no tak potem zauważyłam. było dosyć późno i nie rozejrzałam się za dobrze po forum. po wysłaniu postu zauważyłam ze to forum o lądowych :) zaraz sprawdze jak te jej oczy.

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Sine, opuchnięte oczy
« Odpowiedź #3 dnia: 25.02.2012, 18:18:13 pm »
Patrycja bardzo dobrze,  że na to forum napisałas. Tu również są wątki o żółwiach wodnych i nie którzy forumowicze maja wodniaki i na pewno Ci doradza, więc proszę nie uciekaj od nas :)
Ja niestety na wodniakach się nie znam,  mam lądowego greka,  ale z tego co piszesz  nie bagatelizowalabym tych objawów, powinnas moim zdaniem udać się jak najszybciej do dobrego weterynarza.
Pozdrawiam Beata :)

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Sine, opuchnięte oczy
« Odpowiedź #4 dnia: 25.02.2012, 18:29:24 pm »
Przychylam się w pełni do rad Batusi :)

Szczególnie, że przy takim opisie i braku obrazu pomoc łatwa pewnie nie będzie.
Faktycznie problemy z oczami często są wynikiem braku witamin (głównie A), ale to w ogromnej mierze zależy od diety żółwia. Może mogłabyś coś więcej napisać, co żółw jada dokładnie? Czy żółw przyjmuje tylko pokarm pochodzenia zwierzęcego czy też roślinnego i w jakiej formie?
W początkowej fazie można na własną rękę próbować leczyć gada, ale jak to już dłużej trwa mogło dojść dodatkowo do infekcji.
Warto byłoby się tym szybko i poważnie zająć, szczególnie że żółwik jest już osowiały i praktycznie nie je. Długo taki stan trwa?

Trochę niepokojący jest też fakt, iż filtr nie działa. Często zmieniana jest woda w akwarium? Właściwie przy dobrze działającym filtrze wodę i tak powinno się zmieniać raz w tygodniu nawet. Wodniaki dość porządnie brudzą wodę. Może wydawać się czysta, ale znajduje się w niej cała masa produktów przemiany materii.

Offline żółwiasta

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 262
  • Reputacja: 5
Odp: Sine, opuchnięte oczy
« Odpowiedź #5 dnia: 25.02.2012, 18:37:41 pm »
Przepraszam, bo źle się wyraziłam, nie chodziło mi o to, że ma sobie stąd iść i nie ma co szukać, tylko o to, że może na forum poświęconym żółwiom wodno-lądowym lepiej jej doradzą. Jeszcze raz przepraszam  ;)
Pozdrawiamy, Kasia i Diego ;)

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Sine, opuchnięte oczy
« Odpowiedź #6 dnia: 25.02.2012, 19:05:21 pm »
Żolwiasta nie przejmuje się aż tak,  fakt dziewczyna mogła się trochę głupio poczuć,  ale bez przesady mam nadzieje, ze niedługo się zaloguje :)
Dorciu mnie właśnie ta apatia żółwika martwi i jeszcze ten podkulony ogonek  :'( 
Patrycja napisz proszę czy poza brakiem chęci do przyjmowania pokarmów żółwik pływa, czy tylko siedzi na wysepce bądź kamieniu,  masz dla niego lampy?
Pozdrawiam Beata :)

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Sine, opuchnięte oczy
« Odpowiedź #7 dnia: 25.02.2012, 19:19:15 pm »
Wydaje mi się ,że dokładne opisanie warunków wiele pomoże. Co żółw je, czy ma lampy i jakie rzecz jasna. I nie ma co się zniechęcać! Opisz wszystko i na pewno ktoś co pomoże :)

Offline SpiritCrusher

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: sine, opuchnięte oczy
« Odpowiedź #8 dnia: 26.02.2012, 15:30:28 pm »
Myślę, że nikt Ci tu nic nie poradzi bez zdjęć itd. Poza tym nie leczy się zwierząt przez internet i wg. mnie będzie konieczna wizyta u dobrego weta (znającego się na gadach).