Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 16:58:01 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Oczko wodne  (Przeczytany 20902 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Oczko wodne
« Odpowiedź #15 dnia: 29.04.2009, 22:49:52 pm »
Tak, to prawda, w wodzie bo to drapieżniki. Napisałam tak dlatego, że skoro tyle ich cierpi po domach w malutkich akwariach, gdzie wcale nie pływają tylko mając szczęście się zanurzyć mogą, to taki tani zbiornik na początek jest dla wielu przygarnietych wybawieniem. Malwa zna się na żółwiach i wie, że w wodzie się karmi, ale gdyby nawet jedno lato miały u Malwy dom na słońcu i pływanie w głębokiej wannie, to jadłyby na brzegu. A z czasem Malwa by sie dorobiła i filtra i pompy itd.
A swoją drogą Wiktoria to ci powiem, ze na mojej drodze życia to stawały zawsze wodniaki karmione własnie w zlewie. A jak urosły, to spały za szafą, bo większego akwarium się nie doczekały, a że brudziły wodę, to lepszego filtra też nie. I teraz jest tak, że są juz po różnych europejskich krajach swoiste populacje żółwi wodnych i wodno-lądowych, bo ludziom się znudzily. I te żólwie sie dostosowały i "gra". Ja gdybym miała ogródek, to bym zrobiła takim domek na lato.
Jesli faktycznie poprzednio szkodliwie napisałamo tym karmieniu, to niech Beata to usunie, bo moze to mieć zły wpływ.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Oczko wodne
« Odpowiedź #16 dnia: 29.04.2009, 23:07:08 pm »
A.. rozumiem. Po prostu nie mam zbytniego doświadczenia z wodniakami, a że kilka rzeczy wiem z wiedzy teoretycznej to po prostu chcialam się upewnić :)
Problem jest w cenie tych żółwi, ludzie kupują boo 'fajne kolorowe i za 40 zł'  :-\ :-\ a potem na cały osprzet szkoda im kasy i zachodu

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Oczko wodne
« Odpowiedź #17 dnia: 30.04.2009, 09:06:27 am »
No właśnie, szkoda potem na wszystko. Zobacz ile ich jest do oddania darmo, tych wodnych i wodno-lądowych. A w sklepach pełno ich do sprzedania. Ja przed chwilką sprawdziłam ogłoszenia w moim mieście i są do oddania darmo. A one też długo żyją i chcą słońca i pływać, a nie siedzieć w ciemnościach domowych.
Znam jednego faceta, który zbiera takie powyrzucane i wozi na śląsk do starego strażaka, który gdzieś tam je upycha w starym basenie i ma ich ponad 100! I one tam tak żyją.
A znam też taką dziewczyne, której w ciągu dwóch lat wrzucono do ogródka 7 żółwi wodnych bo ma oczko wodne. I ona je brała na zime do piwinicy, a wiosną do oczka i w ten sposób je trzyma.
Najgorszejest  to, że one u nas przeżywają zimy i wkrótce będą łazić po lasach i jeziorach. Nastąpi duze zachwianie w przyrodzie.
Ja musze jakoś wydobyc takiego biedaka wodnego zza szafy, ale gość już telefonów nie chce odbierac ode mnie.

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Oczko wodne
« Odpowiedź #18 dnia: 30.04.2009, 09:17:27 am »
Naprawdę to straszne że ludzie najpierw kupują i jednocześnie diorą na siebie trud opieki nad takim żółwiem a później się go pozbywają albo po prostu się nim nie interesują u mnie w szkole w sali biologicznej jest żółw wodny, terra ma może góra 30 na 40cm jeszcze do tego dochodzi kamień który też trochę zajmuje i w dodatku nie ma żadnych lamp i jest karmiony Bioreptem :(
Pozdrawiam Jakub

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Oczko wodne
« Odpowiedź #19 dnia: 05.05.2009, 19:53:16 pm »
Cóż Basia - tak jak Ty proponujesz też można zrobić. Z tym, że nie są to super warunki - to tak jakby przygarnąć lądowca i trzymać go w malutkim terra i karmić warzywami - bo i tak ma lepiej niż na podłodze jedząc sałatę.

Jak chodzi o wannę - to dość mały pojemnik, jesli myślisz o większej ilości żółwi. Założyłam, że będziesz sukcesywnie ratować pojedyncze osobniki i docelowo myślisz o około 10szt, wtedy byłby koniecznie staw potrzebny.

Bez filtra żółw też przeżyje - oczywiście zgadzam się. Dla żółwia ważna jest nie obecność filtra, ale czysta woda. Inna sprawa utrzymać czystą wodę bez filtra to katorga - udaje się to tylko przy bardzo dużej ilości wody i roślin, a małej żółwi. Żółwie nie mogą pływać we własnym g..., więc oczywiście muszą mieć regularnie sprzątane. Resztki pożywienia sprząta się codziennie - jak u lądowców.

Popularne gatunki żółwi wodnych (te właśnie, które są wydawane) nie jedzą poza wodą, bo nie mają odpowiednich mięśni języka - w miarę możliwość zawsze zaciągną żarcie do wody. Zmuszanie ich do jedzenia "na sucho" jest moim zdaniem męczeniem zwierząt.

Podsumowując - żółwie wodne to też wymagające zwierzaki i wymagają zapewnienia odpowiednich warunków. Zawsze starajmy się zapewnić wszystkim gatunkom zwierząt jakie posiadamy godziwe warunki życia. Nigdy nie przyrównujmy się do gorszych warunków, zawsze do lepszych :)


Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Oczko wodne
« Odpowiedź #20 dnia: 05.05.2009, 21:18:54 pm »
Azazella, to co zrobić teraz na wiosnę, jak się ma miejsce na wstawienie jakiegoś zbiornika  w ogródku? Nawet takiego bez filtra?

Ja ci coś powiem, że jak tylko wydostanę od jednego gościa takiego chorego wodniaka spod szafy, to zaraz go umieszczę na balkonie w wannie i dopiero wtedy będę szukać mu jeszcze lepszych warunków. A filtra mu nie dam, bo już na to nie mam możliwości, ale mu znajdę dom z czystą wodą i filtrem. Mówię o tym, co mozna zrobić teraz a nie jak się będzie miało ogród i basen dla żółwi. Bo wtedy to żadnemu zółwiowi się nie pomoże.
To jest prawda, że one chcą i czystej wody i głębokiej, i w niej polować, ale ogromna większość z nich nie ma tego, a czasem niczego nie ma, co im trzeba. Nawet może jest im czasem lepiej jak są powyrzucane z domów na tzw.wolność, bo przynajmniej trochę słońca mają.
Azazella, najlepiej by było, gdyby sprzedawano je z papierami. Byłyby wtedy drogie i szanowane.
A Malwa przecież wie, jak mają żyć żółwie, to by im to co trzeba z czasem dała.

A co doradzić Jakubowi, który jest dzieckiem i widzi, jak żółw wodny w jego szkole się męczy, bo nawet popływać nie ma jak, nie mówiąc o słońcu i o czystej wodzie? A takich zółwi w szkołach i przedszkolach są setki.

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Oczko wodne
« Odpowiedź #21 dnia: 05.05.2009, 21:56:05 pm »
Wiesz jak będzie jeden żółw w wannie to nie jest źle, bo nie będzie trzeba wciąż zmieniać tej wody. Ale jak będą 3 żółwie w wannie, to latem nie chciałoby mi się czyścić całości dajmy na to 2-3 razy w tygodniu, a moim zdaniem do tego by się to sprowadzało.

Jeszcze raz mówię, żeby nie karmić żółwia na sucho - czyli bez wody. Dużo lepiej w przypadku tego co chcesz osiągnąć (czystszej wody przy karmieniu bez filtra) jest karmienie żółwia w osobnej misce - ale z wodą.

"Ja ci coś powiem, że jak tylko wydostanę od jednego gościa takiego chorego wodniaka spod szafy, to zaraz go umieszczę na balkonie w wannie i dopiero wtedy będę szukać mu jeszcze lepszych warunków. A filtra mu nie dam, bo już na to nie mam możliwości, ale mu znajdę dom z czystą wodą i filtrem. "
no i brawo dla Ciebie - naprawdę popieram

"Azazella, najlepiej by było, gdyby sprzedawano je z papierami. Byłyby wtedy drogie i szanowane."
zgadzam się :)
"A Malwa przecież wie, jak mają żyć żółwie, to by im to co trzeba z czasem dała."
ponownie się zgadzam :)

Co Ci mam powiedzieć - całego świata nie zbawisz. Każdy pomaga żółwiom jak może i oby tak dalej.

Chodzi mi o to, żeby cały czas myśleć jak można zrobić żółwiom jeszcze lepiej. Super jak zabierzesz żółwia ze złych warunków, dasz mu lepsze (choć może nie idealne) - na teraz i dalej myślisz co zrobić żeby miały super. Jak masz lądowca to robisz terrarium i myślisz o wybiegu - to tego typu myslenie.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Oczko wodne
« Odpowiedź #22 dnia: 06.05.2009, 08:37:54 am »
Azazella, dobrze mówiesz o tym karmieniu  w misce z wodą. Oczy mi otworzyłaś.
Ale ja to pewnie bym kupiła ten filtr, tylko tak gadam...