Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 10:58:52 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pierwsze kroki :D  (Przeczytany 5800 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kubi0x

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Pierwsze kroki :D
« dnia: 25.07.2013, 11:07:33 am »
Witam. Mam zamiar kupić żółwia i potrzebuje pomocy doświadczonych hodowców. Jakie podłoże i jakie jedzienie potrzebuje zółw, czy w zoologicznym muszę wźąść jakiś dokument o żółwiu bo czytałem że nieraz nie dają sami i wszystko co musze wiedzieć. Dzisiaj przeczytałem dużoooo o tych gadach i powiedzcie mi jak zrobić mrożonki dla zółwia z zielska?


Prosze wszystkich o pomoc. Prosze o wyrozumiałość bo mam dopiero 13 lat   :)

Offline Tomasz!

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 3
Odp: Pierwsze kroki :D
« Odpowiedź #1 dnia: 25.07.2013, 11:13:36 am »
Cześć! :)
Przede wszystkim zapraszam do czytania forum.Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.W razie czego możesz też założyć wątek i pytać o szczegóły.

Na początek zastanów się czy masz warunki - balkon lub ogród, gdzie będziesz mógł urządzić wybieg (to ważne).Musisz też mieć miejsce na terrarium w domu, pomieszczenie (ewentualnie lodówkę) na zimowanie i .... dużo dobrych chęci i wytrwałości.

Pamiętaj, że żółw to zwierzę na całe życie! :)

Serdecznie pozdrawiam,

 :)

Offline Kubi0x

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze kroki :D
« Odpowiedź #2 dnia: 25.07.2013, 11:34:52 am »
nie mieszkam w blokach więc mam podwórko, balkon i łąkę u dziadków która ma około 3ha. WIęc wybieg jest. Cały czas czytam o żółwiach i mam coreaz większy zapał na to zwierze. Mój kolega mówi mi cały czas że żółwie to nudaaaa i nic nie robią. Ale czy to prawda? ja mówie nie! żółwie to super stworzenia i pomału wszystko kupuje. Myślę że w sobote albo w poniedziałek będę miał już żółwia więc wstawie zdięcia i terararium i oczywiście żółwika :D Co do tych mrożonek to mogę uciąć trawę nożyczkami i zamrozić a następne podawać mojemu przyjacielowi? i oto pytanie do was. Czy podować mu mrożone czy rozmrożone? Za wszystkie rady będę wdzięczny

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Pierwsze kroki :D
« Odpowiedź #3 dnia: 25.07.2013, 11:46:58 am »
Miło Cię poznać! :)

Przemyśl porządnie zakup tego gada. To zwierzaki, które nie lubią być noszone na rękach, głaskane i dotykane. Żółw musi być traktowany jak rybki, czyli zwierzak typowo do podziwiania. Co do tego, czy są nudne... Hmm. Większość ludzi na forum powie, że nie. A to głównie dlatego, że bardzo kochamy te gady. Jednak z doświadczenia wiem, że trzeba być wielkim miłośnikiem, by żółw spełniał nasze oczekiwania i nas nie nudził. Ludzie często oddają swoje żółwie, bo właśnie nie spełniały ich oczekiwań. Okazało się, że sporo śpią, trochę podrepczą, pojedzą i na tym aktywność się zazwyczaj kończy. Oczywiście my w tym powolnym dreptaniu widzimy bardzo wiele, ale zazwyczaj ludzi to bardzo nudzi. To zwierzak, który nie jest spektakularny w zachowaniu ;) Dodatkową wadą, a może i zaletą jest to, że nie wolno brać żółwi na ręce bez potrzeby. Za to są wdzięcznym obiektem obserwacji w oczach kogoś, kto ma do nich szczególny stosunek. :)

Jeżeli jednak Twoja decyzja jest podjęta odpowiedzialnie, z przemyśleniem wszystkich za i przeciw...
Polecam jako podłoże mieszankę ziemi z gliną wiążącą + wycinek darni łąkowej z działki. Tutaj mowa o terrarium.
Jednak najistotniejszą sprawą jest ogrodzony i bardzo dokładnie zabezpieczony kawałek ziemi, mowa o wybiegu ;) To w nim żółw ma mieszkać, od wiosny do jesieni. Terrarium jest tylko miejscem w którym zwierzak przebywa tylko podczas bardzo chłodnych czasów, więc skup się głównie na wybiegu.

Resztę wyczytasz na forum. Wiesz już na pewno, że żółwiom nie podajemy warzyw, owoców, sałaty, nabiału, jaj, mięsa czy kupnej karmy z zoologicznego. Spis jadalnych roślin zielnych dla żółwi znajdziesz, jak dobrze u nas poszperasz :)

Powodzenia ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Tomasz!

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 3
Odp: Pierwsze kroki :D
« Odpowiedź #4 dnia: 25.07.2013, 13:20:10 pm »
Pożywienie oczywiście podawać rozmrożone.Rozumiem, że masz na myśli okres po hibernacji, przed przeniesieniem na wybieg?
W pozostałym okresie najlepsze jest wszystko świeże - prosto z łąki lub "zaniedbanego" ogródka. ;)

Offline Kubi0x

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze kroki :D
« Odpowiedź #5 dnia: 25.07.2013, 13:49:18 pm »
i tu jest właśnie problem bo miałem niby kupić żółwia w zoologu ale mój kolega znalazł żółwia na podworku 2 dni temu i wcale sie nim nie zajmuje i zaniedbuje. jego mama wraca z niemczech w sobote i porozmawiam z nią czy moge wziąść gada do siebie, a to 40zł wydam na lampke i inne potrzeby dla żółwia. jak przeczytałem na necie to to jest zółw żółtolicy. ma jakieś 3-5cm długości. i mam jeszcze pytanie do was. czy na noc żół ma być na dworze czy do terrarium i na następny dzień na dwór?

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Pierwsze kroki :D
« Odpowiedź #6 dnia: 25.07.2013, 13:54:25 pm »
czyli nie chodzi o zolwia ladowego,tylko o wodno-ladowego?
 

Dodano 25.07.2013, 13:56:01 pm
napewno bardzo dobrze zrobisz jak zaopiekujesz sie tym zolwikiem.tylko dla niego to nie terrarium tylko akwarium i to bardzooo duze :)
« Ostatnia zmiana: 25.07.2013, 13:56:01 pm wysłana przez margherita »
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline Kubi0x

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze kroki :D
« Odpowiedź #7 dnia: 25.07.2013, 14:17:24 pm »
ale na dworze ma przebywać?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pierwsze kroki :D
« Odpowiedź #8 dnia: 25.07.2013, 14:23:35 pm »
Tak, ale musisz mu zorganizować akwaterrarium na balkonie lub oczko wodne w ogrodzie. Jeśli chodzi o akwa na balkonie to np tutaj masz pomysł: http://www.terrarium.pl/topic/79422-wybieg-balkonowy-dla-samca-zolwia-czerwonolicego/

Offline Kubi0x

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze kroki :D
« Odpowiedź #9 dnia: 25.07.2013, 14:29:36 pm »
ok dzięki. a gdzie można dostać takie fajną skrzynkę gdzieś o takich wymiarach? mój kolega trzyma go w klatce i pół ma w kamieniach a pół w wodzie i ten żółw cały czas w wodzie siedzi i nie wychodzi na te kamienie. czy to normalne?
 

Dodano 25.07.2013, 14:46:16 pm
aż się nie moge doczekać soboty! kiedy pójdę na łąkę i nazrywam jedzenia. a np. mlecze muszą być w wodzie bo jak żółw to zje? i czy ma być z kwiatem czy bez ten mlecz?
« Ostatnia zmiana: 25.07.2013, 14:46:16 pm wysłana przez Kubi0x »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pierwsze kroki :D
« Odpowiedź #10 dnia: 25.07.2013, 14:48:44 pm »
Pamiętaj że żółwie wodno-lądowe to przede wszystkim mięsożercy! http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/zywienie-zolwi-wodno-ladowych-trachemys-scripta pokarm roślinny to znacznie mniejszy procent ich diety, niekótre maluchy mogą w ogóle odmawiać jedzenia roślin.

Takie pudła dostaniesz na w IKEA.

To normalne że większość czasu spędza w wodzie, powinien mieć jej na tyle dużo żeby mógł w niej pływać, ale musi mieć też zawsze możliwość wyjścia na ląd.

Offline Kubi0x

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze kroki :D
« Odpowiedź #11 dnia: 25.07.2013, 14:59:37 pm »
czyli wybiegu na dworze nie robić? ok. to kupie pudełko w ikea i zrobie mu coś w podobie tego co mi linka dałaś

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pierwsze kroki :D
« Odpowiedź #12 dnia: 25.07.2013, 15:08:07 pm »
Jak najbardziej, jeśli masz możliwość zrobienia czegoś w ogrodzie to zrób mu oczko wodne. Jeśli nie w ogrodzie tylko na balkonie to tak jak w linku co Ci wysłałam. Po prostu nasze forum jest przede wszystkim o żółwiach lądowych i jak oglądasz tu zdjęcia wybiegów to są one przystosowane dla żółwi lądowych które prowadzą zdecydowanie inny tryb życia, mają inną dietę. Jeśli robiłbyś w ogrodzie to np tutaj masz plan jak można wykonać: http://www.terrarium.pl/topic/121199-oczko-wodne-904-l/

Offline Kubi0x

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze kroki :D
« Odpowiedź #13 dnia: 25.07.2013, 16:03:54 pm »
jeżeli mógł bym prosić jeszcze o link do listy potraw dla gada to będę bardzo wdzięczny. wiem że jest tego dużo ale chodzi mi o jak najlepsze jedzenie dla żółwia bo mój kolega karmi go teraz samą karmą ze sklepu zoologicznego :( ...prsze o link

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Pierwsze kroki :D
« Odpowiedź #14 dnia: 25.07.2013, 16:06:31 pm »
jesli chodzi ci o wodniczka(wodno-ladowy) tu masz spora liste http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/zywienie-zolwi-wodno-ladowych-trachemys-scripta
a gotowych pokarmow ze sklepu radze unikac :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)