Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 14:13:52 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy  (Przeczytany 26208 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Markius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« dnia: 04.01.2015, 21:52:07 pm »
Witam jestem tu nowy i od razu mam wiele pytań. Od miesiąca jestem szczęśliwym posiadaczem żółwia żółtolicego na początek nie wiem czy dobrze ogarnąłem mu akwaterrarium. Akwarium 120l, filtr kubełkowy o przepustowości 600l/h, żarówka grzewcza 25W i tu nie wiem czy nie za słaba, temp. wody 26 stopni temp na wyspie(na razie kamienie i korzeń, nad czymś lepszym myslę)28-30 stopni.Karmię go mrożonymi krewetkami, gammarusem i żywymi świerszczami ale to jako deser 2-3 razy w tyg. Bardzo proszę o rady porady co do opieki jak i jakimiś pomysłami odnośnie wyspy. Z góry dziękuję i czekam na.odp.

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #1 dnia: 05.01.2015, 07:22:04 am »
Witaj. Jakiej wielkości jest żółw? Bez tej informacji ciężko coś napisać.
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l

Offline Markius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #2 dnia: 05.01.2015, 07:25:56 am »
Witam, malutki jakieś 5,5 cm.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #3 dnia: 05.01.2015, 11:01:44 am »
Żarówkę grzewczą lepiej daj 40W, żeby miał powyżej 30 stopni na wyspie. Temp. wody jest OK.
Wyspę można zrobić z pleksy, podwieszaną.
Żarcie możesz mu trochę urozmaicić: kupić jakieś małe rybki żywe (np. gupiki), ślimaki. W zoologikach powinny też być np. larwy mączniaków, dżdżownice dla wędkarzy. Jak się ociepli to sam możesz sobie taki pokarm zorganizować. Można też dać mu rybę z marketu czy owoce morza.

Wstaw też zdjęcie akwaterrarium - łatwiej wtedy będzie coś doradzić.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #4 dnia: 05.01.2015, 11:14:18 am »
Bo nie mogę rozszyfrować :) 26 stopni  masz tam gdzie jest część lądowa na której grzeje się żółw??? A 28-30 woda? Więc pod żarówką grzewczą temp 31-35 st, a temp. wody 22-24. Żółtobrzuchy preferują cieplejszą wodę czyli 26, a dla Twojego żółtolicego to 24 st będzie ok. Wstaw też fotkę podopiecznego (bok głowy) to Ci powiemy czy masz żółtolicego czy żółtobrzuchego bo często są mylone :) Na razie masz małego żółwika więc nie musisz zalewać szkiełka do pełna, maluchy są słabymi pływakami. Musisz zadbać o korzeń lub inne wypłycenia na których będzie mógł sobie odpocząć. A co do wyspy to podwieszana jest najprostsza. A za parę lat Jak Ci gad podrośnie i będziesz zmieniał akwa na większe możesz zrobić nadbudówkę.
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l

Offline Markius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #5 dnia: 05.01.2015, 14:16:08 pm »
nie mogę coś ogarnąć zdjęć jak popracuje nad tym to dodam
 

Dodano 05.01.2015, 14:18:29 pm
Tak to wygląda.Proszę o jakieś opinie ;)
« Ostatnia zmiana: 05.01.2015, 14:18:31 pm wysłana przez Markius »

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #6 dnia: 05.01.2015, 14:39:11 pm »
Jesteś szczęśliwym posiadaczem żółtobrzuszka lub pseudemysa, ale na 100 % nie jest to żółtolicy. Sporo miejsca zabrałeś maluszkowi do pływania. Zostaw korzeń i kamień na którym się wygrzewa a resztę usuń. No i jakieś małe kamyczki na dnie. Filtr jaki masz to aquanova ncf 600? Tak jak przedmówca wpuść jakieś rybki, zachęci to małego do polowań. Teraz musisz o niego dbać, bo jak go pokrzywisz to nie da rady go wyprostować, o krzywicę mi chodzi. a tak to ok.
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l

Offline Markius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #7 dnia: 05.01.2015, 14:44:12 pm »
Czyli z tego co radzisz zostawiam tylko kamień i korzeń a kokosa i resztę out. No i popracować muszę nad tą podwieszaną wyspą plus UVB. Dzięki.

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #8 dnia: 05.01.2015, 14:54:08 pm »
Kokos jest nie wskazany, a wręcz niebezpieczny dla małego. Tak zostaw to co napisałeś i to wypłycenie z małych kamyczków. Taka moja rada co do filtra. Ten koszyczek który masz na końcu zabezpiecz opaską kablową, łatwo się odczepiają, a maluch nie poradzi sobie jeśli filtr go pociągnie. Wszystkie duże kamienie out i zrobi się miejsce do pływania, a wtedy może zostać ten kamień na którym się wygrzewa, a wyspę na spokojnie możesz zrobić.
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #9 dnia: 05.01.2015, 15:01:29 pm »
Może by się dało poukładać te większe kamienie jeden na drugim, żeby wyspa była wyżej, a zajmowała mniej przestrzeni na dnie? I wlać wtedy więcej wody.
UVB dla wodniaczka - to wystarczy ReptiGlo 5,0 UVB 13W, zamontowane tak, żeby wraz z grzewczą świeciło na wyspę.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Markius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #10 dnia: 05.01.2015, 15:52:11 pm »
o i oczywiście mocniejsza ta grzewcza bo dałem się namówić na 25W przez panią w sklepie a mogłem jednak kupić 50W.

Offline joanna27

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 1
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #11 dnia: 06.01.2015, 16:37:20 pm »
100% żółtobrzuch. Wody lej na max bo szkoda trzymać żółwia w kałuży dysponując dużym akwarium. Dieta do urozmaicenia bo uboga. Wszelkie larwy mrożone z zoologicznego, ślimaki wodne, dżdżownice, rybki mrożone lub żywe-ważne żeby w całości, świerszcze jak najbardziej, gammarus jedynie od czasu do czasu, krewetki mrożone ale w pancerzykach. Dla malucha musisz mieć pokarm bogaty w wapń i dietę jak najbardziej urozmaiconą bo szybko rośnie i ubogą dietą łatwo doprowadzić do krzywicy bądź awitaminozy. Kup naturalną sepię w zoologicznym i podawaj. Co do grzewczej to moc jest średnio ważna, zależnie od domowej temperatury, jednemu potrzeba 60W a drugiemu wystarczy 25W. Ważne żeby na wyspie osiągnąć wymagane 32-35 stopni. Odpowiednie warunki to jedno, drugie to legalne posiadanie. Na Twój gatunek wymagane jest zezwolenie RDOŚ, gdyż posiadasz gatunek inwazyjny.

Offline Markius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #12 dnia: 06.01.2015, 19:59:23 pm »
Tak to wygląda po Waszych poradach mam nadzieje że lepiej. Temperatura na wyspie osiągnięta.A co to znaczy że jest to gatunek inwazyjny i skąd można wziąć takie zezwolenie, ile to kosztuje? Jak sie pani w zoologiku pytałem o jakieś zezwolenie czy coś takiego to powiedzieli mi że na ten gatunek nie potrzeba.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #13 dnia: 07.01.2015, 10:52:26 am »
Myślę, ze na chwilę obecną jest w porządku. Dołóż mu żywe rybki i może ślimaki, żeby się uczył polować.

Żarówek grzewczych nie musisz kupować w zoologiku - wystarczy zwykła lustrzanka z elektrycznego za 4-5 zł.

A dostałeś jakiś papier w zoologiku na żółwia?
Żółwie żółtobrzuche (Pseudemys concinna) są na liście gatunków obcych, inwazyjnych.

Poczytaj sobie:
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym Dz. U. z 2011 r. Nr 210, poz. 1260
- http://www.gdos.gov.pl/inwazyjne-gatunki-obce

Tu ciekawy artykuł o czerwonolicym wprawdzie, ale Twój też do ozdobnych należy:
- http://www.traszka.com.pl/component/content/article/3-nasze-artykuly/45-problem-inwazyjno-owia-czerwonolicego.html
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline joanna27

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 1
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #14 dnia: 07.01.2015, 11:50:06 am »
Jeśli moderacja pozwoli wkleję link z innego forum, świetnie przedstawiający sytuację prawną żółwi inwazyjnych. W tym wypadku mamy do czynienia z Trachemys scripta scripta też wpisanym na t listę. Jak na razie akwarium jest ok, ale ja bym pomyślała jak najszybciej nad wyspą podwieszaną i z "ok" zrobiła "świetnie" :) Jak zmiana diety? Niżej wspomniany link:
http://www.terrarium.pl/topic/430536-zolwie-wodno-ladowe-a-polskie-prawo-obowiazkowa-pigulka-wiedzy/