Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 19:34:48 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy  (Przeczytany 26219 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Markius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #15 dnia: 07.01.2015, 12:12:15 pm »
Czytałem to. Pani w zoologiku powiedziała że jest to żółw żółtolicy i na niego nie potrzeba żadnych papierów a wręcz była oburzona że śmiałem o jakiś certyfikat zapytać. Zajmę się tym tematem bo chciałbym mieć wszystko na tip-top. Co do diety już mam zamówione gupiki no i założyłem sobie w osobnym akwarium hodowlę krewetek red cherry tak że skorupiaków będzie miał mnóstwo i będzie się mógł wykazać polowaniem.
« Ostatnia zmiana: 07.01.2015, 12:16:52 pm wysłana przez Markius »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #16 dnia: 07.01.2015, 12:37:34 pm »
Oj, to się chyba musisz do tego sklepu wrócić i poprosić o dokumenty żółwia i potwierdzenie ze sklepu, że go tam nabyłeś. Możesz ich postraszyć, że jak nie - to zgłosisz sprawę na policję, że sprzedają żółwie o nielegalnym pochodzeniu.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #17 dnia: 07.01.2015, 19:52:43 pm »
ankan stare rozporządzenie kolego wpisałeś. Na obowiązującym trachemys scripta scripta nie trzeba rejestrować, tylko uzyskać pozwolenie na przetrzymywanie od Regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Ogólnie takich spraw nie zgłasza się na policję bo mają to w pompie. Jak chcesz coś zadziałać to inspekcja ochrony środowiska lub izba celna. Ta druga instytucja jak skarbówka - nigdy nie odpuści :)
Co do sklepu to na sprzedaż, zbywanie lub inne czynności związane ze zwierzęciem z rozporządzenia jest potrzebna zgoda RDOŚ. Sklep popełnił przestępstwo sprzedając Ci gada. Często próbują ominąć prawo sprzedając żółtolicego lub żółtobrzucha jako pseudemys nelsoni lub concina.
« Ostatnia zmiana: 07.01.2015, 20:00:42 pm wysłana przez alpin_ »
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l

Offline Markius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #18 dnia: 07.01.2015, 20:35:13 pm »
Czyli ja jako laik w tych sprawach nie popełniłem żadnego wykroczenia natomiast sklep powinien dać mi jakiś papier na żółwia.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #19 dnia: 07.01.2015, 20:52:31 pm »
Alpin_, jak coś to koleżanko, płci póki co nie zmieniłam... :laugh:

A jakie jest nowe rozporządzenie? Bo w bazie aktów prawnych na stronie sejmu figuruje tylko to z 9 września 2011 r. ze statusem "obowiązujące" i bez aktów prawnych zmieniających.
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20112101260

I figurują w nim zarówno żółw żółtobrzuchy jak i żółtolicy. Nie wynika też z niego czy zwierzę należy tylko zgłosić do RDOŚ czy także zarejestrować.
Sądziłam, że w przypadku gat. inwazyjnych najpierw na hodowlę należy uzyskać zgodę RDOŚ zgodnie z Rozporządzeniem, a następnie zgłosić zwierzę do rejestru dołączając oprócz dokumentu stwierdzającego legalność pochodzenia także zgodę RDOŚ. Bo jakoś nie znalazłam odstępstwa od zgłaszania do rejestru w przypadku gat. inwazyjnych.

Policja zajmuje się też takimi sprawami. I zgłoszenia przyjmują. Mają nawet specjalne komórki, gdzie ludzie siedzą i wyłapują w necie ogłoszenia o sprzedaży czy oddaniu żółwi zaliczanych do tzw. gat. inwazyjnych. Wiem co piszę, bo ze wstawianie ogłoszeń o żółwiach czerwonolicych do adopcji dostałam swego czasu wezwanie na policję.

Markius - w pewien sposób już niestety popełniłeś - nabyłeś zwierzę bez dokumentów stwierdzających legalności pochodzenia, nie zgłosiłeś go do rejestru i nie wystąpiłeś o zgodę do RDOŚ. Jest na to 14 dni od daty zakupu, przynajmniej jeśli o rejestr chodzi.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #20 dnia: 07.01.2015, 20:56:51 pm »
Widzisz Aniu imię masz w nicku, a ludzie się mylą. :) Ja też tak miałem, na początku też myślałem, że jesteś "kolegą". ;D
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #21 dnia: 08.01.2015, 00:24:51 am »
Ankan wybacz, wstyd mi ;) Rozporządzenie aktualne, mój błąd. A co do tego czy trzeba rejestrować czy tylko zgłosić to masz w załącznikach A i B rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 te należy rejestrować jesteśmy w UE, a z listy inwazyjnych które nie są w rozporządzeniu rady zgłosić. A jeśli coś jest niezrozumiałe to zapraszam do lektury, link podała joanna27
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l

Offline Markius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #22 dnia: 08.01.2015, 07:25:32 am »
No dobra chcę zarejestrować mojego zwierza ale nie mam dowodu zakupu bo w sklepie nie dali a do rejestracji jest to potrzebne i jak tą sprawę mogę załatwić?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #23 dnia: 08.01.2015, 10:39:39 am »
OK, przeczytałam też to rozporządzenie Rady WE - faktycznie żółtobrzucha i żółtolicego w nim nie ma.
Ale szczerze mówiąc zakręcone to wszystko w pętelkę i nie dziw, że i ludzie się gubią i dla sklepów tworzy się nisza do wciskania klientom kitu.

Markius - obawiam się, że musisz wydrukować to Rozporządzenie MŚ z 2011 r. - iść do sklepu i zażądać dokumentów stwierdzających legalność pochodzenia Twojego żółwia należącego do gat. inwazyjnych. Muszą mieć jakąś zgodę na wwóz żółwi do Polski i obrót nimi. Wystarczy kserokopia takiego dokumentu i z tyłu na niej potwierdzenie sklepu, że sprzedał Ci 1 szt. żółwia.
Masz choć jakiś paragon/dowód zakupu ze sklepu?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Markius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #24 dnia: 08.01.2015, 11:35:10 am »
No właśnie nie mam bo w tym sklepie nie praktykują nabijania na kasę fiskalną >:( dałem ciała ale to jest jedyny sklep w mieście który jest w miarę ogarnięty jeżeli chodzi o zwierzaki.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #25 dnia: 08.01.2015, 12:58:16 pm »
To niedobrze, bo sklep się w ogóle może teraz wypiąć i stwierdzić, że Ci wcale żółwia nie sprzedali. A dawno go kupowałeś?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Markius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #26 dnia: 08.01.2015, 17:04:38 pm »
10 grudnia

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #27 dnia: 09.01.2015, 09:11:04 am »
Trochę czasu minęło, ale ja bym na Twoim miejscu poszła do sklepu i próbowała pozyskać jakiś dokument. Może jak pokażesz rozporządzenie i wytłumaczysz Pani w sklepie, że jest obowiązek uzyskania pozwolenia na hodowlę tych żółwi to znajdzie dokumenty. Albo żeby Ci choć w sklepie podpisali oświadczenie, że dnia 10 grudnia sprzedali Tobie 1 szt. żółwia żółtobrzuchego.
Jak i tego nie - to ja już po złości bym zgłosiła na policję, że sklep handluje żółwiami bez papierów.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Markius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #28 dnia: 09.01.2015, 10:28:07 am »
No dzisiaj jadę coś podziałać w tym temacie. No i biorę się za wyspę podwieszaną zobaczymy co z tego wyjdzie  :P

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Pierwsze kroki - żółw żóltolicy
« Odpowiedź #29 dnia: 11.01.2015, 17:58:59 pm »
Jakieś wieści?
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l