Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie
Wiedza => Żółwie wodno-lądowe i inne => Wątek zaczęty przez: Donia01 w 17.03.2012, 09:39:09 am
-
Mój żółw ostrogrzbiety ma problemy z otwieraniem oczu , wcześniej otwierał buzię i kichał, podwyższyłam temperaturę , co wyeliminowało objaw, lecz ostatnio zauważyłam ,że wyciąga wysoko szyję, a następnie szybko ją opuszcza. Cały czas leży na wyspie, z opuszczonym łebkiem, wygląda jak martwy.Byłam u weterynarza, ale nie ma u nas specjalisty zajmującego się leczeniem gadów.
Żółw jest bardzo słaby, zdecydowanie mniej je. Posiadam również drugiego żółwia - żółtolicego, którego stan powoli się pogarsza.
Później wrzucę zdjęcia żółwia.
Dodano 17.03.2012, 10:14:51 am
Załączam zdjęcia. Proszę o szybką pomoc.
-
Często czyścisz wodę ?? przypuszczam że to od wody
-
Problemy z oczami mogą pojawiać się przy rzadkiej wymianie wody, ale niepokoi mnie kichanie, otwieranie pyszczka i te ruchy głową, bo może to wskazywać na infekcję dróg oddechowym i problemy z oddychaniem.
Szczególnie, że objawy zniknęły po podgrzaniu wody.
Możesz nam dodatkowo powiedzieć coś więcej o terrarium, warunkach, temperaturze wody i na wyspie i koniecznie coś o diecie?
To znacznie pomoże.
Zerknij jeszcze tutaj, trochę szerszy spis weterynarzy od gadów -> http://www.terrarium.com.pl/dzial/weterynarze
Możesz też podać okolice zamieszkania, może akurat ktoś mógłby polecić dobrego weta spoza spisów.
-
A no i jabyś mogła dodaj również zdjęcia awkaterrarium
-
Możesz nam dodatkowo powiedzieć coś więcej o terrarium, warunkach, temperaturze wody i na wyspie i koniecznie coś o diecie?
To znacznie pomoże.
Dokładnie,napisz jakie ma warunki.Trzymam kciuki,szkoda żółwika.Piękny jest!
edycja: poprawiono cytowanie
-
Terrarium ma pojemność60l,3/4 wypełnia woda o temp.wgranicach 28 - 30 stopni. Temp. na wysepce , cóż, posiadam żarówkę, która nie daje zbytniego ciepła ( jednakże na dniach planuję kupić odpowiadnią) Żółw je ochotki, daję mu też witaminy oraz suszone krewetki,lecz"gustuje" tylko w ochotce i niczego innego nie tknie. Terrarum mam od ok. 1miesiąca, w tym czasie nie zmieniałam wody, mam filtr i woda jakoś specjalnie nie wydawała mi się zanieczyszczona, jednak jeżeli jest potrzeba wymiany wody, zrobię to natychmiast.
Zdjęcia terrarium postaram wrzucić jak najszybciej .
Dziękuję za dotychczasowe porady .
-
Czy w tym akwarium trzymasz dwa żółwiki i jak gady są duże? bo wydaje się strasznie małe. I czy przy tych wymiarach wyspa jest zabezpieczona przed upadkiem żółwia?
Temperatura wody powinna wynosić ok 22-26°C a temperatura na wyspie ok 32°C. Bardzo ważne jest, aby temperatura wody nie była wyższa od temperatury powietrza - sprzyja to przeziębieniom.
W przypadku choroby dróg oddechowych warto podnieść temperaturę wody, ale musisz uważać żeby woda nadal była chłodniejsza od powietrza.
Koniecznie musisz dać żółwikowi lampę grzewczą nad wyspą. Powinna też być lampa UVB.
Żółwie wodno-lądowe bardzo brudzą, czego nie widać gołym okiem, pozostawiają masę produktów przemiany materii. Nawet jak są dobre filtry, raz w tygodniu należy zmienić choć 1/3 lub nawet połowę wody.
Musisz też zmienić dietę, monodieta jest bardzo groźna dla żółwi.
Żółwie wodno-lądowe są drapieżnikami, najlepiej podawać im żywy pokarm (typowy dla zbiorników wodnych), np. - surowe ryby, ślimaki, kijanki, gammarus, dafnia, krewetki. Dietę można uzupełnić dżdżownicami i karmą dla jaszczurek typu świerszcze, karaczany, itp. ale również roślinnością akwariową. Sezonowo można podawać mlecz, koniczynę, cykorię. W diecie żółwia ważne jest aby podawać zarówno pokarm pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.
I nie jestem przekonana co do podawania witamin. Jest jakiś konkretny powód ich podawania i ew co dostają?
-
Jeśli chodzi o witaminy to np. ja nigdy ich nie podaję. Przecież w żywym pokarmie, rybach ( z ościami i wnętrznościami), ślimakach, dżdżownicach oraz różnych roślinkach, a także mrożonkach i suszkach wszystko jest.
Czasem widzi się w sprzedaży różne "witaminy", które można dolać do wody, natomiast ich podawanie jest zbędne, gdyż żółwie nie pobierają wody poprzez skórę.
-
I o przedawkowanie łatwo.
Przy odpowiedniej diecie i warunkach zdrowy żółw nie potrzebuje dodatkowych witaminowych wspomagaczy.