Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 11:40:40 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Chore oczko  (Przeczytany 6245 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline asiula2911

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Chore oczko
« dnia: 16.09.2010, 11:11:34 am »
zauważyłam dziś ze na oku mojego żółwia narosła jakas biała błona i przestał widzieć. zupełnie nie wiem co mam zrobić, mieszkam w miejscowości gdzie niestety nie moge znaleźć weterynarza zajmującego sie żółwiami. nadal szukam ale moze ktoś wie cos na ten temat. Przestał również jeść, co ma napewno związek z tym, że nie widzi pokarmu. czy to może być od tego, że przez pewien czas oddałam go pod opiekę do domu gdzie bylo zimno i nie ogrzewali my akwarium. prosze pomożcie bo nie moge patrzeć jak biedak sie meczy.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Chore oczko
« Odpowiedź #1 dnia: 16.09.2010, 13:33:21 pm »
Podobnie do tej wyglada ta błona:
http://forum.zolw.info/recenzje-sprzetu-i-akcesoriow/spuchniete-oko-cos-wyroslo-na-oku/

Jeśli tak, to prawdopodobną przyczyną jest niska temp. wody, jej zanieczyszczenie (brak filtra i regularnych podmian), uboga i monotonna dieta.
Musisz natychmiast wymienić wodę jeśli jest zabrudzona, podnieść temp. wody i powietrza (grzałka do wody, żarówka grzewcza nad wyspą), dobrze jest podać pokarm zawierajacy dużo vit. A (np. wątróbkę). Jeśli żółw nie ma ochoty na pokarm - karm go z ręki. Przydałaby się też świetlówka UVB (najlepiej ExoTerra 5,0 UVB - wystarczy kompakt 13 Watt).

Napisz też coś więcej - jakie masz warunki dla gadzinki, co mu dajesz do jedzenia? I jak możesz zamieść fotkę oka.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Chore oczko
« Odpowiedź #2 dnia: 16.09.2010, 18:56:28 pm »
Hej. Zapewne powodem mogą być złe warunki, ale mogło też dojść do jakiegoś uszkodzenia rogówki, mógł zrobić się wrzód... Trudno stwierdzić, zwłaszcza kiedy się tego nie widzi, ale myślę, że dobrze będzie odwiedzić weterynarza. Nawet jeżeli nie specjaliste, to jakiegoś mądrego lekarza, żeby coś zaradził, bo może trzeba będzie zastosować antybiotyk albo coś.