Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 14:36:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Problem z Gadziną  (Przeczytany 10426 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maniek250388

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Problem z Gadziną
« dnia: 30.06.2013, 13:09:28 pm »
Witam Wszystkich. Jestem nowy tutaj aczkolwiek przez te 2 dni dużo czytałem i potrzebuje Waszej pomocy. Gadzinka mojej dziewczyny ma jakieś dziwne przebarwinie na prawej tylnej części skorupy, żółwik żółtolicy. Żółwik jest u nas od dwóch dni i takiego dostaliśmy. Ma już domek ale mam jeszcze kilka pytań:
-Co to za przebarwienie?
-Ma białe kropki ale tylko je widać jak jest suchy, nie ścierają się- mam nadzieje że to nie grzybica... :(
-Czy jest to groźne i będzie konieczna wizyta u weterynarza?
-Ewentualnie jak mu pomóc?
-Co dawać do jedzenia takiemu maleństwu?
-Jak często go karmić?
-Jak pielęgnować?
-Podobno czyści mu się Skorupkę. Jak często i czym żeby nie zrobić mu krzywdy.
-Co powinien jeść- czy dieta może być taka jak u żółwi stepowych czy nie.
-Czy do towarzystwa można dokupić żółwia czerwonolicego czy musi być żółtlicy.
-Kiedy można zobaczyć czy to chłopiec czy dziewczynka, jak to rozróżnić?
Dołączam Fotki Gadzinki. Gdyby były potrzebne jakieś info bez problemu podam.
Bardzo proszę o szybką pomoc i konkretne odp, zależy mi na czasie.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Problem z Gadziną
« Odpowiedź #1 dnia: 30.06.2013, 13:13:05 pm »
Nie znam się na wodniaczkach więc poczekaj na tych co się znają- dodaj tylko jeszcze foto całego akwarium to popatrzą, czy ma gdzie się smyrać itp, czy wszystko jest ok :)

A ode mnie: Oojejuu jakie śliczne maleństwoo! ;) 
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline maniek250388

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Problem z Gadziną
« Odpowiedź #2 dnia: 30.06.2013, 13:24:10 pm »
W akwa ma na razie duzy kamień do wygrzewania się. Nie wiem za bardzo co tam jeszcze wstawić, Akwa na razie jest w stanie "surowym"
Grzałka, kamień lampka do wygrzewania sie. Niestety przez brak czasu nie zdążylismy zakupić reszty bo w sklepie nie bylo dużego wyboru a inne byly juz zamkniętę. Resztę bede robił dopiero przy wolnym.

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Problem z Gadziną
« Odpowiedź #3 dnia: 30.06.2013, 13:41:03 pm »
ja nie widze w tym zolwiku zupelnie nic niepokojacego ::) albo slepa jestem ::)
pytasz o diete,jak dieta zolwia wodnego moze byc taka jak stepka?ten wodny,stepek ladowy ;)
wiec:czy obecnie go karmisz?jaki masz poziom wody i temp.w akwa? piszesz ze ma zarowke,jakiej mocy i jaka wysokosc naz zolwiem? mozesz podac foto tego akwa?
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline maniek250388

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Problem z Gadziną
« Odpowiedź #4 dnia: 30.06.2013, 13:51:39 pm »
Bo niestety pracujemy w takich godz ze nie bylo za bardzo kiedy cos dopic albo zrobic. A asortyment w sklepie nie byl za bogaty pod wzgledem żółwików:(

Poziom wody ok 25 cm, temp wody ok 25st a pod żarówką ok 31, specjalnie wczoraj mierzyłem, żarówki z tym UVB "czy jakoś tak" jeszcze nie ma.
Jutro mam wolne popoludnie wiec bede dzialal.
Tylko chodzi mi o Te plamki na grzbiecie i na tyle skorupy.
Razem z Frankiem(bo tak został nazwany) były takie pałeczki. Pytam dlatego bo szczerze mówiąc nie wiem czy można tak młodemu żółwikowi dawać inny pokarm, np roslinki

Teraz jestem w pracy wiec foto akwa podam jutro.
 

Dodano 30.06.2013, 14:10:56 pm
margherita- Chodzi mi o tą jak by maź widoczną na pierwszym zdjęciu, tylko że to tylko kolor, próbowałęm przetrzec palcem ale to nie schodzi.
Nie wiem czy to jakaś choroba skorupy czy po prostu to mu z czasem zejdzie.
« Ostatnia zmiana: 30.06.2013, 14:10:56 pm wysłana przez maniek250388 »

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Problem z Gadziną
« Odpowiedź #5 dnia: 30.06.2013, 14:27:52 pm »
aha ok.ja bym nie panikowala tylko zolwia obserwowala. :) patrz czy to bedzie schdzilo,czy przypadkiem wieksze sie nie zrobi itd.moze to jakis skutek zlych warunkow w jakich przebywal wczesniej,bo i tak czesto bywa.jesli jednak okaze sie ze "to" sie rozchodzi wtedy bedziesz zmuszony szukac wetwrynaza specjalisty od gadow.
teraz skup sie zeby mu dobre warunki do zycia stworzyc :)
wiec:poziom wody jak na takiego malucha jest ok.temp.bym jednak podniosla do 27-28 ale nie wiecej.termometr musisz miec w akwa non stop.dlatego zeby sie temp.nie wachala bo grozi zapaleniem pluc.
ja nie jestem zwolennikiem dawania gotowych pokarmow(bo w naturze zolw nie pujdzie do sklepu i takiego prowiantu sobie nie kupi) wiec warunki+dieta jak najbardziej przyblizona powinna byc do naruralnych.tutaj mozesz poczytac o diecie http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/zywienie-zolwi-wodno-ladowych-trachemys-scripta
czekam na zdjecia akwa :)
aha i nie zapomnij o filtrach.brudna woda powoduje wiele chorub u gadzinek
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline maniek250388

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Problem z Gadziną
« Odpowiedź #6 dnia: 30.06.2013, 15:06:12 pm »
No wlasnie jak na 3 dzien u nas to raczej tego by sie nie nabawi;p
Dziekuje za odp. jutro po pracy biore sie za akwa, postaram sie na skompletowanie jak najwiecej elementow do haciendy:)
Bardzo mnie uspokoiłaś, dziekuje jeszcze raz. fotki wrzuce jak tylko skoncze domek:)
Pozdrawiam

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Problem z Gadziną
« Odpowiedź #7 dnia: 30.06.2013, 15:32:12 pm »
do akwa to tylko dobry filter,zeby woda stale byla czysta i nie trzeba bylo jej wymieniac.wysepka na nia lampa grzewcza+UVB.termometr.jesli chcesz dodac roslinki jako dekoracje ale rowniez sluzyc moga jako urozmaicenie diety,wtedy rowniez odpowiednie podloze.nie moze byc to ani piasek ani maly zwirek,dlatego ze zolw latwo sie tego naje i grozi zaczopowaniem jelit.odpowiednia urozmaicona dieta i zobaczysz jaki piekny zolw wam wyrosnie ;) no i oczywiscie dosc duze akwa,zeby mial miejsce do nurkowania :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline maniek250388

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Problem z Gadziną
« Odpowiedź #8 dnia: 03.10.2013, 17:18:18 pm »
Witam. Żółwik ma sie bardzo dobrze, rośnie i nic mu nie dolega a ta dziwna plama na skorupie znikneła.
Bardzo dziękuję za pomoc.
Prośba do moderatora o zamknięcie i usunięcie wątku.
Pozdrawiam wszystkich :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Problem z Gadziną
« Odpowiedź #9 dnia: 03.10.2013, 17:51:14 pm »
Dobrze że już ok :)
Nie będziemy wątku usuwać, może ktoś będzie miał podobny problem i znajdzie ten wątek.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Problem z Gadziną
« Odpowiedź #10 dnia: 06.01.2014, 03:16:40 am »
A ja tak po czasie tylko dodam, że żółwik to żółtobrzuch Trachemys scripta scripta, a nie żółtolicy. Jeśli myślisz o sprawieniu mu towarzystwa, to lepiej żeby był to osobnik tego samego podgatunku -  z tym że żółwie te bardzo szybko rosną, a dorosłe mogą się sobie nie spodobać (dwa samce będą walczyć) lub spodobać za bardzo (samiec może zamęczyć zalotami samiczkę) i będzie je trzeba i tak trzymać osobno.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Problem z Gadziną
« Odpowiedź #11 dnia: 06.01.2014, 11:43:18 am »
To przebarwienie to nic innego jak zalegające tarczki pod które dostało się powietrze. Z czasem mogą zrobić się białe i mylone są z grzybicą. Maluszek poradzi sobie z tym "czochrając" się o jakieś przedmioty. Może autor jeszcze tu zajrzy to mogę odpowiedzieć na resztę pytań :)
-Co dawać do jedzenia takiemu maleństwu?
-Jak często go karmić?

Jest to maluszek więc karmisz go 2-3 razy dziennie małymi porcjami tu masz info http://www.zolwie.net/forum/viewtopic.php?t=6022
Musisz uważać aby go nie przekarmić bo żółwie to wiecznie głodne stworzenia i potrafią żebrać o papu :)

Jak pielęgnować?
-Podobno czyści mu się Skorupkę. Jak często i czym żeby nie zrobić mu krzywdy.

Czyste akwarium z dobrymi parametrami wody i nie musisz pielęgnować żółwia, tylko bacznie obserwować. Karapaksu żółwia nie smarujemy niczym (oprócz urazów itp.) ponieważ zapychamy mu pory. Jeśli mały ma problem z zrzucaniem starych tarczek to ewentualnie możesz mu pomóc używając szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Podczas takiego zabiegu będzie się wyrywał i rozpocznie swój taniec :)

-Co powinien jeść- czy dieta może być taka jak u żółwi stepowych czy nie.

Preferowane są roślinny wodne, ale roślinki od lądowych też mu nie zaszkodzą :) Pamiętaj, że nie podajemy warzyw ani owoców !!!

-Czy do towarzystwa można dokupić żółwia czerwonolicego czy musi być żółtlicy.

Żółwie nie odczuwają samotności i nie będzie mu smutno, że siedzi sam :) Jeśli się zdecydujesz na towarzystwo to musisz pamiętać, że akwarium to minimum 300 litrów i może skończyć się na tym, że żółwie będą walczyć ze sobą. A jeśli to będzie para to niestety zaloty u tego gatunku są bardzo brutalne i samica jest bardzo mocno poraniona :( No i o rozmnażaniu gatunku inwazyjnego odsyłam do odpowiednich przepisów i ustawy.

-Kiedy można zobaczyć czy to chłopiec czy dziewczynka, jak to rozróżnić?

Po roku można pokusić się o pierwszą próbę rozróżnienia płci :) Samiec ma długie pazury u przednich łap, ogon dłuższy i grubszy, kloaka w połowie ogona. Samica krótkie pazury, króciutki ogon, kloaka zaraz na początku ogona.




Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l

Offline maniek250388

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Problem z Gadziną
« Odpowiedź #12 dnia: 07.01.2014, 11:21:03 am »
Bardzo dziekuje za wyczerpującą odpowiedz. Niestety zieleniny sie nie chce za żadne skarby chycic :/ Żółwik ładnie rośnie i na razie nie ma z nim problemów, poza tym że cały czas by jadł:P A ktualnie czekam na nowe akwa. Jak urządze to wstawie w koncu jakies foto.

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Problem z Gadziną
« Odpowiedź #13 dnia: 10.01.2014, 23:58:31 pm »
Witam, jeśli chodzi o towarzystwo to czasami osobnik trzymany przez większość życia samotnie ma problemy zaaklimatyzowaniem się w większej grupie. Agresywnie wtedy reagują również  samice względem innych osobników. Oczywiście wiadomo zachowanie żółwia jest w dużej mierze kwestią osobniczą. W dużych zbiornikach zwierzęta z reguły starają się nie wchodzić w drogę takiemu agresorowi. Jeśli masz tylko warunki to możesz w przyszłości myśleć o towarzystwie, ale pamiętaj że tak jak pisali pozostali "samotności" nie odczuwa. Prosiłbym zastanowić się w przyszłości nad adopcją zamiast zakupem towarzysza ;) Dużo żółwi czerwonolicych czeka na nowy dom, a te podgatunki mogą być trzymane w jednym zbiorniku...

Pozdrawiam
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline maniek250388

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Problem z Gadziną
« Odpowiedź #14 dnia: 18.01.2014, 13:40:03 pm »
Witam wszystkich :D jak obiecalem wstawiam kilka fotek zrobionych na szybko z nowym ale nie dokonczonym jeszcze domkiem Franka. :) Jeszcze nie jest umeblowany do konca bo brakuje mi jakiejs zieleni i ma stara poleczke do wygrzewania sie, bo wczoraj nie bylo juz czasu na zrobienie nowej.
« Ostatnia zmiana: 18.01.2014, 13:44:34 pm wysłana przez maniek250388 »