Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 16.04.2024, 14:31:29 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba o pomoc :)  (Przeczytany 7660 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jedrzej20

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Prośba o pomoc :)
« dnia: 21.03.2014, 22:16:12 pm »
Cześć ludzie, dziś zakupiłem dwa żółwiki w sklepie zoologicznym, tu są zdjęcia jednego z nich z którym mam problem:



Otóż, sytuacja jest taka, żółwie są dwa, kupione w tym samym sklepie zoologicznym. Jeden jest żwawy, ma apetyt i w ogóle wszystko jest fajnie. Drugi natomiast (ten na zdjęciach) siedzi cały czas na wysepce, cały czas ma zamknięte oczy, nawet przy pływaniu. Stał się również temu drugiemu nieszczęśliwy wypadek, trzymałem go na dłoni i ktoś mnie przestraszył przez co spadł mi na stół z wysokości no niecałego metra. Pływa on normalnie tylko że ma cały czas zamknięte oczy.
Dodam że, w akwarium mam filtr, grzałkę, temp. 25*C, żółwie mają kupione wapno, witamine D3, karmę granulowaną z białkiem, suszone robaczki. No i są pod zwykłą świetlówką. Tylko dziwne, że jeden z żółwi zachowuje sie normalnie, a drugi ledwo żyje.. Prosiłbym o szybką pomoc..

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Prośba o pomoc :)
« Odpowiedź #1 dnia: 21.03.2014, 22:52:49 pm »
Witaj,
to żółwik żółtobrzuchy. Tego typu problemy z oczami mogą oznaczać niedobór witaminy A lub infekcję bakteryjną - w obu przypadkach odpowiednią suplementację i/lub właściwą maść najlepiej dobierze weterynarz. Skąd jesteś, doradzimy gadziego specjalistę.

Druga sprawa, to poprawa warunków - żółwiki powinny mieć zdecydowanie więcej wody, nad wyspą punktową żarówkę grzewczą aby mogły się na niej całkowicie osuszyć i wygrzać, do tego wskazana jest świetlówka UVB 5%. Ich dieta nie powinna składać się z granulatów ani suszonych robaczków, ale z wielu urozmaiconych świeżych składników, więcej informacji znajdziesz tu --> http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/zywienie-zolwi-wodno-ladowych-trachemys-scripta i tu--> http://www.terrarium.pl/topic/159019-lista-podstawowych-pokarmow-dla-zolwi-wodno-ladowych/.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline jedrzej20

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc :)
« Odpowiedź #2 dnia: 21.03.2014, 22:58:20 pm »
Jestem z Kluczborka, wody jest.. tyle..

Teraz wstał i sie troche rozciąga, przetrwa jakoś do jutra?

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Prośba o pomoc :)
« Odpowiedź #3 dnia: 21.03.2014, 23:12:36 pm »
Najbliższego lekarza weterynarii od zwierząt egzotycznych (polecanego na terrarium.pl) masz chyba dopiero w Opolu, tu masz linka --> http://www.wet.opole.pl/index.php/zespol/98-jacek-iwaszkiewicz.

Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline jedrzej20

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc :)
« Odpowiedź #4 dnia: 21.03.2014, 23:13:33 pm »
Zwykły weterynarz nic nie poradzi? Nie mam warunków żeby udać się do Opola czy gdzieś dalej..

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Prośba o pomoc :)
« Odpowiedź #5 dnia: 21.03.2014, 23:21:27 pm »
Jeśli nie masz możliwości pojechać, to możesz spróbować zwykłego weta. Jeżeli to rzeczywiście tylko infekcja albo niedobór witamin, to zwykły wet zaradzi. Gorzej, jeżeli żółwik ma obrażenia po upadku albo jeszcze co innego jest przyczyną..
« Ostatnia zmiana: 21.03.2014, 23:23:43 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline jedrzej20

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc :)
« Odpowiedź #6 dnia: 21.03.2014, 23:24:28 pm »
Czyli do wysepki dokupić żarówkę UVB? Teraz póki co moge gasić im światło na noc? I czy gdy będę miał już UVB to moge ją gasić na noc?

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Prośba o pomoc :)
« Odpowiedź #7 dnia: 21.03.2014, 23:30:20 pm »
Na noc zawsze wyłączamy wszystkie źródła światła, tak grzewczą jak i UVB. I tak, świetlówka UVB by się przydała.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline jedrzej20

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc :)
« Odpowiedź #8 dnia: 21.03.2014, 23:33:46 pm »
Okej dziękuje, poradzi sobie jakoś do jutra? I mam pytanie, jeżeli np. żółw obróci sie do góry nogami to są jakieś konsekwencje tego?

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Prośba o pomoc :)
« Odpowiedź #9 dnia: 21.03.2014, 23:42:18 pm »
Trzeba za niego trzymać kciuki, musi sobie poradzić.. za wiele nie możesz o północy zdziałać.

Jeżeli żółw się obróci na grzbiet w wodzie, to musi mieć dostatecznie głęboko, aby nie mógł w niej leżeć jak w kałuży, ale po prostu móc z tej akrobacji wypłynąć z powrotem na plastron. W przeciwnym wypadku może się zwyczajnie utopić.
Natomiast obrócenie się na grzbiet na lądzie będzie niebezpieczne o tyle, o ile będzie długo trwało (i tu również, na prawidłowym, chropowatym lub zbitym podłożu żółw powinien móc się obrócić z powrotem samodzielnie) - i tu groźne będzie odwodnienie, przegrzanie lub uduszenie (następujące w wyniku przygniecenia płuc, które są umiejscowione na górze skorupy, przez narządy wewnętrzne).
« Ostatnia zmiana: 21.03.2014, 23:44:13 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline jedrzej20

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc :)
« Odpowiedź #10 dnia: 22.03.2014, 00:15:12 am »

semiramido , bo jeszcze jest taka sprawa co do tej UVB, w sklepie mi polecono w zamian tego smarowac co tydzien ich skorupe witamina d3, co mam wiec robic?
« Ostatnia zmiana: 22.03.2014, 00:18:27 am wysłana przez jedrzej20 »

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Prośba o pomoc :)
« Odpowiedź #11 dnia: 22.03.2014, 00:23:27 am »
Smarowanie skorupy nic tu nie da, wit. D3 żółwie sobie same wytworzą w skórze pod wpływem promieniowania UVB właśnie. Ma to jednak zasadnicze znaczenie dla prawidłowej gospodarki wapniowej (bez D3 żółw go nie przyswoi), problem oczek raczej nie jest z tym związany.

Aha, a skorupy nigdy niczym nie smarujemy, jedynie na wyraźne zalecenie znającego się na gadach specjalisty.
« Ostatnia zmiana: 22.03.2014, 00:25:05 am wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline jedrzej20

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc :)
« Odpowiedź #12 dnia: 22.03.2014, 16:21:59 pm »
Bylem dzis u weterynarza stwierdził brak witaminy A, niestety kazał nam samemu mu ją podać, więc probowałem najpierw na pokarm ale on go nie tknął, potem wziąłem na palec i probowalem wepchać mu do pyszczka ale nie wiem czy sie udało, i co teraz, podać mu jeszcze raz czy czekać? Mówił że mała dawka raz na tydzien.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Prośba o pomoc :)
« Odpowiedź #13 dnia: 22.03.2014, 17:00:39 pm »
Jeżeli udało Ci się otworzyć mu pyszczek i wkroplić z palca witaminę do gardła, i żółw tego nie wypluł, to dawka została podana. Trudno jednak ocenić, czy ją podałeś, skoro sam nie jesteś pewien. Jak to wyglądało?

Jakby co, witaminę najlepiej podać zakraplaczem bezpośrednio do paszczy. Problemem może być jedynie otwarcie dzióbka - złap żółwia lekko, ale pewnie za głową, unieruchamiając ją, i palcem delikatnie naciśnij w kierunku "dopychającym" i "w dół" na punkt pośrodku dolnej szczęki. Ilustracje na stronie --> http://www.tortoise-protection-group.org.uk/site/162.asp lub --> http://www.zelvy.wbs.cz/Nejcastejsi_dotazy_a_odpovedi.html (na dole).
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline jedrzej20

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc :)
« Odpowiedź #14 dnia: 22.03.2014, 17:04:08 pm »
Otworzyłem mu lekko pyszczek i wlozylem dalem mu do srodka, tak mi sie wydaje.