Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:48:28 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Skorupa-Pomocy  (Przeczytany 9663 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline EdziuMałej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 3
Skorupa-Pomocy
« dnia: 26.12.2017, 20:13:26 pm »
Cześć wszystkim jestem na forum nowa i przychodzę do was z problemem jaki zastałam po mojej długiej nieobecności. Niestety z powodu wyjazdu byłam zmuszona zostawić zółwia u rodziny. Zacznę więc od początku. Mój żółw jest u mnie od lipca 2014 r. kupiłam go w zoologiczym jako malucha Ostrogrzbietego jako że nie miałam wielkiej wiedzy na temat żółwi dałam się wkręcić. Po około miesiącu zaczęłam szukać po necie, co się okazało ostrogrzbietego nawet nie przypomina. Po zdjęciach na forum powiedziano mi, że jest to żółtolicy. Przez ponad 2 lata było wszystko w porządku zajadał rybki akwariowe, dżdżownice, ślimaczki, mrożonki (ryby, krewetki) nigdy nie chciał jeść roślinek tylko je demolował. Posiadał to czego potrzebował wyspę (początkowo był to kamyczek, lampę UVB i grzewczą). Wyjechałam na dość długo niedawno wróciłam i okazało się, że mój Edek zachorował pewien czas temu na oczka i moja siostra wybrała się z nim do weta (jedynego w moim mieście który znał się na gadach) który kazał karmić go wątróbką i zakraplać witaminą A. Oczka wyleczone ale niestety od tej pory  był karmiony na zmiane raz rybą  raz wątróbką. Jest to moj największy problem ponieważ zostawiłam go jak jadł wszystko co wymieniłam wyżej a teraz nie chce zjeść nic innego oprócz wątróbki czasem zje krewetke i mrożoną rybe ale wszystko zjada z pensety w ogóle nie łapie rybek i  ślimaków (w akwa są 2 neony 2 danio i 2 ampularie) tak jak kiedyś i ciężko jest mu podać cokolwiek innego. Zauważyłam również, że coś stało się z jego skorupką podejrzewam, że zła dieta i niedopilnowanie do tego doprowadziły. Niestety weterynarza już u mnie nie ma w mieście który znałby się na tym dlatego przychodzę do was postaram się pojechać do weta chociaż mam dość spory kawałek ponad 60 km w jedną stronę ale może spotkaliście się z czymś takim i pomożecie chociaż w lekkim stopniu. Jak wróciłam zauważyłam że oprócz tego, że je tylko to co podałam wyżej jego skorupa straciła swój kształt a co gorsza zrobiła się miękka nie tylko karapaks ale również plastron. Karapaks jest nie równy w tym momencie jest na etapie zrzucania łusek i gdy zrzucił dwie na karapaksie pod starymi łuskami okazało się, że są dwie bardzo miękkie reszta skorupy juz nie jest tak miękka. Ma światło UVB i lampe grzewczą dodatkowo posypuje mu jedzenie sepią i ma kostkę żółwika w wodzie (której nie podgryza). łuski z plastronu również odpadają ale nie równomiernie tzn nie pokolei raz odpada na środku, raz przy ogonku itd. gdy zrzucił pare łusek na plastronie zauważyłam, że czarne plamki są nierównomierne jakby rozmazane, oraz są białe dziwne przebarwienia. Co do karapaksu również ma dziwne plamy zastanawiam się czy nie jest to grzybica. Postaram się dołączyć jakieś zdjęcia. Ponadto wydaje mi się że ma krzywicę w niektórych miejscach skorupa ma piramidki a w innych jest wklęsła jakby nie wyrastały łuski. Ogólnie jest dość ruchliwy i w jego zachowaniu nie zauważyłam nic złego oprócz tego jedzenia.

Offline EdziuMałej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 3
Odp: Skorupa-Pomocy
« Odpowiedź #1 dnia: 26.12.2017, 20:28:25 pm »
Dodatkowo wydaje mi się, że przy pyszczku narósł mu ten naskórek wydaje mi się, że kiedyś takiego nie miał. Kiedyś czytałam, że żółwie sobie to ścierają podczas jedzenia ale mój... nie wiem .

Offline EdziuMałej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 3
Odp: Skorupa-Pomocy
« Odpowiedź #2 dnia: 26.12.2017, 20:30:50 pm »
Tu dokładnie widać tarczki

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Skorupa-Pomocy
« Odpowiedź #3 dnia: 28.12.2017, 14:58:16 pm »
Powiem ci ,że pierwszy raz widzę taką skorupę u ozdobnego.Musisz szybko wybrać się do weta bo wszystkie te objawy ,które wypisałaś nie świadczą o dobrej kondycji gada.
Niestety nie wiem co jest przyczyną tych dolegliwości bo na wodniaczkach znam się słabo.

Offline demowek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
    • Dla kogo mikrodermabrazja?
Odp: Skorupa-Pomocy
« Odpowiedź #4 dnia: 28.12.2017, 15:08:24 pm »
No ja też jestem zszokowany. Leć do weta bo to może być jakaś choroba skorupy.

Offline EdziuMałej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 3
Odp: Skorupa-Pomocy
« Odpowiedź #5 dnia: 29.12.2017, 23:14:30 pm »
Dziękuję za zainteresowanie i odp. Zła dieta wpłynęła na kształt skorupy dodatkowo masa zalegających tarczek. Na plastronie pod tarczkami plamy okazały się grzybicą a na karapaksie początki grzybicy i zalegające tarczki.

Offline RazielBart

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Skorupa-Pomocy
« Odpowiedź #6 dnia: 24.01.2018, 18:50:04 pm »
Witam.
Cos dzieje sie z moim zolwiem żółtolicym - z jego skorupą. tak jakby "łuski " odchodzą  z wierzchniej czesci skorupy. Podkresle że mieszkam w Holandii i nie bardzo wiem gdzie w okolicy mialbym weterynarza. Zolwie mam od miesiaca wziąłem je od mojego lokatora  ktory " nie mial czasu sie nimi zajmowac". Zal mi bylo patrzec jak np. przez 2 tyg. w wodzie bez pompki plywaly. duzo by opowiadac a nic fajnego.
Karmie je (bo są dwa - drugi wyglada idealnie) stynka, ganmarusem, krewetkami, czasami dorzucam taki pokarm dla żółwi granulat, wraz z ganmarusem, maja roslinki wodne i je posiadają,  mialy nać od marchwi (w zoologicznym mi podpowiedzieli)dostaja raz dziennie witaminy na ok.13:00
Lampę mam do wygrzewania sie. Filtr 400L/h do zbiornikow o poj. 200/250L - Akwarium w ktorym są ma teraz 180L ( wody mam wlane ok. 100L), wczesniej bylo dwa razy mniejsze.
Grzałka trzyma temp. wody napoziomie 20*C
Pomóżcie.

Offline EdziuMałej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 3
Odp: Skorupa-Pomocy
« Odpowiedź #7 dnia: 24.01.2018, 21:41:52 pm »
Jeśli chodzi o skorupkę z czasem jest to normalne, że żółw zrzuca stare tarczki ponieważ rośnie. Ważne jest aby w akwaterrarium miał dodatkowo korzeń oraz kamienie o które może sie ocierać, dzięki temu będzie mu łatwiej. Będzie miał się o co czochrać. Jeśli chodzi o diete, to wywal tego gammarusa bo to świństwo się nie nadaje. Jeśli chodzi o diete musi ona być jak najbardziej urozmaicona rośliny, mrożonki, żywy pokarm np. ślimaczki czy ryby akwariowe. Możesz podawać mu wiele rzeczy np. tak jak napisałeś stynka (mrożona może być ale musi być rozmrożona), krewetki, omułki, ośmiorniczki, kalamary. Podając im takie rzeczy musisz pamiętać aby były bez zawartości soli. Dodatkowo dżdżownice, drewnojady lub mączniki, ślimaki np. ampularie, zatoczki... Co do roślin np. moczarka, pistia, kabomba, rzęsa wodna. możesz też podawać mrożone kawałki ryb ale nie mogą być karpiowate. Oprócz lampy grzewczej obowiązkowo lampa UVB nad wyspą, która wpływa na prawidłowe działanie metabolizmu sama lampa grzewcza to za mało na wyspie temp powinna sięgać około 35 stopni zaś wode ma za zimną 20 stopni to za mało może prowadzić do chorób lub złego lnienia. Jak na 2 żółwie akwarium 180l jest za małe. Rosną naprawde szybko i osiągają duże rozmiary jeśli nie będą mieć odpowiednio dużo miejsca do pływania (a żółtolice są dobrymi pływakami) może dojść nawet do krzywicy, która jest często nieuleczalna. Pamiętaj również aby dostarczać żółwiom wapń, który jest bardzo ważny w diecie możesz kupić wapiennego żółwika i wrzucić go do wody aby sobie go podgryzały lub kupić sepie, ścierać ją i obtaczać jedzenie żółwia. Co do witamin nie jestem pewna czy powinieneś je podawać ponieważ w bardzo szybki sposób można przedobrzyć a odpowiednie składniki i minerały powinien pobierać z pożywienia. Nać marchwi odstaw skoro mają w akwarium odpowiednie rośliny nać marchwi może być nieodpowiednim dodatkiem. Z czasem koniecznie kup większe akwarium ..na jednego żółwia przypada MINIMUM 100l w zależności o płci i wielkości osobników.