Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:59:04 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zimowanie  (Przeczytany 7797 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline żółwFranklin

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: 0
Zimowanie
« dnia: 28.09.2013, 17:53:24 pm »
` Chciałbym zapytać Was jak zimować żółwia wodno - lądowego i czy wogóle trzeba go zimować.. ;)

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #1 dnia: 28.09.2013, 20:10:01 pm »
Zimowanie

Większość gatunków żółwi wodnych ze strefy umiarkowanej hibernuje na wolności i można to też zrobić trzymając żółwia w niewoli; jednakże jest to dość zaawansowana procedura wymagająca dużej dawki specjalistycznej wiedzy i doświadczenia ze strony hodowcy. Jest bardzo mało miejsca na błędy lub wręcz nie ma go wcale. W większości przypadków doradzamy przetrzymać te zwierzęta. Na wolności żółwie wodne zimują zazwyczaj w błocie na dnie rzek i stawów, ale nawet gdy żółwie w niewoli są trzymane w stawie, jest mało prawdopodobne, by zapewnić idealne warunki do takiego zimowania; anoksja, inaczej brak tlenu, jest tylko jednym z kilku problemów, które mogą się pojawić. W imię bezpieczeństwa, chyba że jesteś doświadczonym hodowcą, absolutnie pewnym co robisz, przestrzegamy przed próbami zimowania jakichkolwiek żółwi wodnych.

Żółwie wodne - podstawy opieki
Oryginalny tekst A. C. Highfield, tłumaczenie Joanna Rek

Samo przygotowanie do zimowania to dość żmudny proces, poszukaj troszkę w necie to zobaczysz


Jeśli nie chcesz rozmnażać gada i nie masz takowej wiedzy jak to robić to go nie zimuj. Zależy jaki masz gatunek żółwia, trachemysy pochodzą z rejonów gdzie temp spada aż do 10 st, więc o jakim zimowaniu jest mowa  8) Osobiście swojego gada nigdy nie zimowałem i nie zamierzam tego robić.

Pozdrawiam
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l

Offline żółwFranklin

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #2 dnia: 29.09.2013, 08:55:44 am »
U mojego kolegi żółw poszedł spać na zime w bucie. I właśnie ja się zastanawiam czy zimować mojego, ale jak Ty mówisz , że nie trzeba koniecznie to chyba nie będę :) Dziękuje za odpowiedz :)

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #3 dnia: 29.09.2013, 11:30:49 am »
U mojego kolegi żółw poszedł spać na zime w bucie. I właśnie ja się zastanawiam czy zimować mojego, ale jak Ty mówisz , że nie trzeba koniecznie to chyba nie będę :) Dziękuje za odpowiedz :)

Boże widzisz, a nie grzmisz. Zimowanie w bucie masakra.
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #4 dnia: 29.09.2013, 12:06:40 pm »
Powiedz koledze, żeby sie ogarnął nim żółwia zabije..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #5 dnia: 29.09.2013, 12:38:36 pm »
Może ten żółw już jest... R.I.P. A on myśli,że zimuje. Trochę za wysoka temp jeszcze jest aby gady wpadały w stan hibernacji
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #6 dnia: 29.09.2013, 14:18:19 pm »
Brak słów... :-X
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #7 dnia: 29.09.2013, 16:45:25 pm »
Zwątpiłam w ludzkość...
Przekaż koledze czym prędzej to co napisano powyżej. :'(
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #8 dnia: 29.09.2013, 16:51:05 pm »
żółw w bucie?  :-\
o co kaman?

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #9 dnia: 29.09.2013, 17:45:48 pm »
Był "kot w butach" teraz czas na "żółwia w bucie" Dokąd zmierza terrarystyka?  :o
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #10 dnia: 29.09.2013, 20:35:31 pm »
Nie biadolcie już jak stare gęsi. Zamiast narzekać, wytłumaczcie dlaczego jest to złe  ;)

Franklin, wytłumacz koledze, że zółw jest zwierzakiem zmiennocieplnym. Jego metabolizm zależny jest więc od temperatury, której sam nie wygeneruje i do tego celu korzysta z temperatury otoczenia. Jeżeli gady zasypiają, w tym przypadku w bucie na dłuższy okres czasu, mimo wszystko nie nazwiemy tego zimowaniem. Sam sen nie oznacza, że zwierzak zimuje. Może to nam sygnalizować tylko, że jest już ku temu stosowna pora i należałoby dostosować temperaturę otoczenia do jego aktywności. Mam tu na mysli ochłodzenie.

W przypadku twojego kolegi sprawa wygląda tak, że żółw poczuł sezon zimowy i chciał hibernować. Zasnął w pokojowej temperaturze. Jego metabolizm w dalszym ciągu jest na wysokich obrotach, a co za tym idzie wszelkie procesy życiowe nadal w jego organizmie zachodzą. Jest jeden, podstawowy problem- żółw śpiąc, nie pobiera pokarmów. Cały czas kiedy spi, funkcjonuje normalnie a co za tym idzie, głoduje. Żółw krótko mówiąc "zjada" sam siebie w takim "zimowaniu". Dlatego trzeba koledze wytłumaczyć, że jest to sytuacja szalenie niebezpieczna dla zdrowia i życia jego pupila. Długotrwały sen gadów jest bezpieczny tylko przy niskiej temperaturze.

Ja jestem zwolennikiem zimowania. Uważam, że to naturalny i bardzo ważny proces w życia żółwia. Poczytaj sobie, zrób zimownik i przygotuj żółwia na przyszły rok ;)
Błędem jest uważanie, że przy braku chęci rozmnażania zimowania n ie jest konieczne. :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #11 dnia: 29.09.2013, 22:18:11 pm »
Nie biadolcie już jak stare gęsi. Zamiast narzekać, wytłumaczcie dlaczego jest to złe  ;)

Franklin, wytłumacz koledze, że zółw jest zwierzakiem zmiennocieplnym. Jego metabolizm zależny jest więc od temperatury, której sam nie wygeneruje i do tego celu korzysta z temperatury otoczenia. Jeżeli gady zasypiają, w tym przypadku w bucie na dłuższy okres czasu, mimo wszystko nie nazwiemy tego zimowaniem. Sam sen nie oznacza, że zwierzak zimuje. Może to nam sygnalizować tylko, że jest już ku temu stosowna pora i należałoby dostosować temperaturę otoczenia do jego aktywności. Mam tu na mysli ochłodzenie.

W przypadku twojego kolegi sprawa wygląda tak, że żółw poczuł sezon zimowy i chciał hibernować. Zasnął w pokojowej temperaturze. Jego metabolizm w dalszym ciągu jest na wysokich obrotach, a co za tym idzie wszelkie procesy życiowe nadal w jego organizmie zachodzą. Jest jeden, podstawowy problem- żółw śpiąc, nie pobiera pokarmów. Cały czas kiedy spi, funkcjonuje normalnie a co za tym idzie, głoduje. Żółw krótko mówiąc "zjada" sam siebie w takim "zimowaniu". Dlatego trzeba koledze wytłumaczyć, że jest to sytuacja szalenie niebezpieczna dla zdrowia i życia jego pupila. Długotrwały sen gadów jest bezpieczny tylko przy niskiej temperaturze.

Ja jestem zwolennikiem zimowania. Uważam, że to naturalny i bardzo ważny proces w życia żółwia. Poczytaj sobie, zrób zimownik i przygotuj żółwia na przyszły rok ;)
Błędem jest uważanie, że przy braku chęci rozmnażania zimowania n ie jest konieczne. :)


A masz kolego jakiegoś wodniaka czy same lądowe??? Jeśli nie to poczytaj sobie trochę o zimowaniu wodniaków
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l

Offline żółwFranklin

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #12 dnia: 30.09.2013, 16:47:13 pm »
Mam żółwia wodno - lądowego (żółtobrzucha) ;)

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #13 dnia: 30.09.2013, 17:40:36 pm »
Franklin to chyba było do Wege ;)
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #14 dnia: 30.09.2013, 18:33:58 pm »
Franklin to chyba było do Wege ;)

Tak to było do niego :)
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l