Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 24.04.2024, 07:06:38 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw ostrogrzbiety, wiele pytań [scalony]  (Przeczytany 6381 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sylwuniak98

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Żółw ostrogrzbiety, wiele pytań [scalony]
« dnia: 31.03.2012, 13:18:43 pm »
Witam, planowałam hodować żółwia greckiego, ale przed chwilą zobaczyłam żółwia ostrogrzbietego i się w nim zakochałam stąd wiele pytań :
1. To żółw wodny ?
2. Czy żywi się " mięsem " ( chodzi o to, że nie je roślin ) ?
3.Czy jest łatwy w hodowli ?
4. Przeczytałam że krótko zimuje czy to prawda ?
5. Czy akwarium musi być 3/4 napełnione wodą ?

Offline malotka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 4
  • testudo horsfieldi x1
    • Moja strona o żółwiach!
Odp: Żółw ostrogrzbiety, wiele pytań [scalony]
« Odpowiedź #1 dnia: 31.03.2012, 14:50:39 pm »
Żaden żółw nie jest "łatwy" w hodowli moim zdaniem.
Co do ostrogrzbieta - jest to żółw wodno-lądowy, a z tego co wiem żółwie wodno-lądowe żywią się raczej mięskiem (owady, ślimaki, rybki, żaby itp.) niż zieleniną (choć też można mu w umiarkowanych ilościach podawać odpowiednie gatunki).
Hodowla wymaga zapewnienia akwa-terrarium, a minimalna wielkość powinna być taka jaką zaleca się dla lądowych typu greckie, czyli 100x50 jako powierzchnię dna, oczywiście z założeniem im większe tym lepsze. Nie zmienia to faktu, że najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie oczka wodnego, gdzie w lecie żółw mógłby przebywać...
Co do zimowania się nie wypowiem, bo tego nie wiem.
- Są winogrona. To chyba nie grzech, jeśli dam ci jedno winogrono. Masz ochotę na winogrono, mały żółwiku? - zapytał.
- Masz ochotę zostać czymś obrzydliwym w najgłębszej otchłani chaosu? - zapytał żółw.

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Żółw ostrogrzbiety, wiele pytań [scalony]
« Odpowiedź #2 dnia: 31.03.2012, 15:18:10 pm »
A mi się wydaje ,że wodno-lądowe są trudniejsze w hodowli. Cały ten osprzęt do akwarium, ciągła wymiana wody. No i wykopanie oczka w ogródku jakby nie było!

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Żółw ostrogrzbiety, wiele pytań [scalony]
« Odpowiedź #3 dnia: 31.03.2012, 15:20:52 pm »
Dokładnie,jakoś łatwiejsze i przyjemniejsze są lądowe.No ale to rzecz gustu  ;)
Mój sąsiad ma wodne,jak do nich podchodzi to się rzucają.Wieczna wymiana wody ,ale to już Ania wspomniała.
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Żółw ostrogrzbiety, wiele pytań [scalony]
« Odpowiedź #4 dnia: 31.03.2012, 17:58:04 pm »
1. Żółw wodno-lądowy.
2. Jest wszystkożerny. Żywi się nie tyle mięsem ile pokarmem pochodzenia zwierzęcego, które można znaleźć w zbiornikach wodnych. Nie podajemy mięsa ssaków i ptaków.
    Dużym błędem jest też żywienie tylko pokarmem pochodzenia zwierzęcego. W zależności od sezonu, konkurencji, czy miejsca występowania stosunek pokarmu pochodzenia zwierzęcego i roślinnego
    sięga 50/50. Oczywiście przy zachowaniu dużej różnorodności.
3. Czy łatwy, czy trudny? w dużej mierze zależy od naszego podejścia. Na pewno hodowla jest pracochłonna, zarówno przygotowanie jak i opieka. Czas trzeba mieć codziennie.
    Pamiętać też trzeba, że żółwik szybko rośnie i osiąga wymiary nawet bliskie 30cm. Często to jest największy problem hodowlany. Rozważyć też wypada spory czas życia.
4. Temat zimowania jest skomplikowany. Spotkałam się z twierdzeniem, że zimowanie wodniaków niezbędne jest przy próbie rozrodu a jeśli nie mamy w planach to nie jest konieczne.
    Szczególnie, że zimowanie wodniaków wydaje się zdecydowanie trudniejsze jak lądowych. Np w przypadku dorosłych ostrogrzbietych sen zimowy nie jest konieczny, do rozrodu
    wystarczająca jest tylko separacja płci. A czas? popularny czerwonolicy zimuje 3-4 miesiące, więc raczej nie tak krócej.
5. Poziom wody to tak w przedziale 1,5÷3 szerokości karapaksu. 1/3 musi stanowić część lądowa. Dodatkowo żółw ten preferuje wody płynące, więc konieczny jest filtr, dzięki któremu
    uzyskamy efekt przepływu wody.
« Ostatnia zmiana: 31.03.2012, 18:01:56 pm wysłana przez Dorcia »

Offline żółwiasta

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 262
  • Reputacja: 5
Odp: Żółw ostrogrzbiety, wiele pytań [scalony]
« Odpowiedź #5 dnia: 31.03.2012, 19:59:21 pm »
Od razu uprzedzam Cię, że hodowla żółwi wodnych i wodno-lądowych do łatwych nie należy.
1. Wodno-lądowy
2. I pokarm pochodzenia zwierzęcego, i roślinnego.
3. Nie, jak już uprzedzałam.
4. Nie wiem, nic nie znalazłam ;)
5. Minimalna wysokość wody to długość skorupki największego żółwia.
Dobrze jeszcze przemyśl decyzję o zakupie żółwia, to trudne zwierzę do utrzymania. Pozdrowienia  ;)
Pozdrawiamy, Kasia i Diego ;)