Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie
Wiedza => Żółwie wodno-lądowe i inne => Wątek zaczęty przez: sylwuniak98 w 31.03.2012, 13:18:43 pm
-
Witam, planowałam hodować żółwia greckiego, ale przed chwilą zobaczyłam żółwia ostrogrzbietego i się w nim zakochałam stąd wiele pytań :
1. To żółw wodny ?
2. Czy żywi się " mięsem " ( chodzi o to, że nie je roślin ) ?
3.Czy jest łatwy w hodowli ?
4. Przeczytałam że krótko zimuje czy to prawda ?
5. Czy akwarium musi być 3/4 napełnione wodą ?
-
Żaden żółw nie jest "łatwy" w hodowli moim zdaniem.
Co do ostrogrzbieta - jest to żółw wodno-lądowy, a z tego co wiem żółwie wodno-lądowe żywią się raczej mięskiem (owady, ślimaki, rybki, żaby itp.) niż zieleniną (choć też można mu w umiarkowanych ilościach podawać odpowiednie gatunki).
Hodowla wymaga zapewnienia akwa-terrarium, a minimalna wielkość powinna być taka jaką zaleca się dla lądowych typu greckie, czyli 100x50 jako powierzchnię dna, oczywiście z założeniem im większe tym lepsze. Nie zmienia to faktu, że najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie oczka wodnego, gdzie w lecie żółw mógłby przebywać...
Co do zimowania się nie wypowiem, bo tego nie wiem.
-
A mi się wydaje ,że wodno-lądowe są trudniejsze w hodowli. Cały ten osprzęt do akwarium, ciągła wymiana wody. No i wykopanie oczka w ogródku jakby nie było!
-
Dokładnie,jakoś łatwiejsze i przyjemniejsze są lądowe.No ale to rzecz gustu ;)
Mój sąsiad ma wodne,jak do nich podchodzi to się rzucają.Wieczna wymiana wody ,ale to już Ania wspomniała.
-
1. Żółw wodno-lądowy.
2. Jest wszystkożerny. Żywi się nie tyle mięsem ile pokarmem pochodzenia zwierzęcego, które można znaleźć w zbiornikach wodnych. Nie podajemy mięsa ssaków i ptaków.
Dużym błędem jest też żywienie tylko pokarmem pochodzenia zwierzęcego. W zależności od sezonu, konkurencji, czy miejsca występowania stosunek pokarmu pochodzenia zwierzęcego i roślinnego
sięga 50/50. Oczywiście przy zachowaniu dużej różnorodności.
3. Czy łatwy, czy trudny? w dużej mierze zależy od naszego podejścia. Na pewno hodowla jest pracochłonna, zarówno przygotowanie jak i opieka. Czas trzeba mieć codziennie.
Pamiętać też trzeba, że żółwik szybko rośnie i osiąga wymiary nawet bliskie 30cm. Często to jest największy problem hodowlany. Rozważyć też wypada spory czas życia.
4. Temat zimowania jest skomplikowany. Spotkałam się z twierdzeniem, że zimowanie wodniaków niezbędne jest przy próbie rozrodu a jeśli nie mamy w planach to nie jest konieczne.
Szczególnie, że zimowanie wodniaków wydaje się zdecydowanie trudniejsze jak lądowych. Np w przypadku dorosłych ostrogrzbietych sen zimowy nie jest konieczny, do rozrodu
wystarczająca jest tylko separacja płci. A czas? popularny czerwonolicy zimuje 3-4 miesiące, więc raczej nie tak krócej.
5. Poziom wody to tak w przedziale 1,5÷3 szerokości karapaksu. 1/3 musi stanowić część lądowa. Dodatkowo żółw ten preferuje wody płynące, więc konieczny jest filtr, dzięki któremu
uzyskamy efekt przepływu wody.
-
Od razu uprzedzam Cię, że hodowla żółwi wodnych i wodno-lądowych do łatwych nie należy.
1. Wodno-lądowy
2. I pokarm pochodzenia zwierzęcego, i roślinnego.
3. Nie, jak już uprzedzałam.
4. Nie wiem, nic nie znalazłam ;)
5. Minimalna wysokość wody to długość skorupki największego żółwia.
Dobrze jeszcze przemyśl decyzję o zakupie żółwia, to trudne zwierzę do utrzymania. Pozdrowienia ;)