Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 10:17:13 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Znaleziony żółw - pytania  (Przeczytany 7479 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline marcinnn

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Znaleziony żółw - pytania
« dnia: 10.06.2013, 15:51:48 pm »
Witam serdecznie,
Dzisiaj żółw spacerował pod moim domem, nie wiadomo skąd się wziął. Pytałem sąsiadów lecz nikt nie wie o żadnym żółwiu, bo być może komuś uciekł, nikt nic nie wie. Postanowiłem się nim zaopiekować. Nie mam niestety pojęcia od czego zacząć. Dzisiaj cały dzień spaceruje po ogródku (duży ogródek) z betonowym ogrodzeniem także nie da rady uciec. Zrobiłem mu pod drzewem mini ogrodzenie 3x3m ma tam trochę słońca, trochę cienia. W nocy aby mógł się przespać dałem również takie duże pudełko z daszkiem by mógł się schować. Do pudełeczka dałem mu drobno pocięte jabłko, oraz liście babki i liście mniszka lekarskiego. Niestety od rana nic nie zjadł, być może wcina coś po drodze jak spaceruje. Jestem zupełnie zielony w hodowli takiego żółwia. Nie wiem nawet  czy to samiec czy samiczka i jakiego jest gatunku. Zrobiłem mu kilka zdjęć proszę o pomoc. Jakiś czas temu hodowałem patyczaki a więc mam znikome doświadczenie w terrarystyce gdyż one nie były wymagające.

Cechy charakterystyczne to 5 pazurków na przednich łapkach a 4 na tylnych.

Zdjęcia:
http://zapodaj.net/881a52aae8206.jpg.html
http://zapodaj.net/6434cfcb18b2e.jpg.html
http://zapodaj.net/c7f1256338434.jpg.html
http://zapodaj.net/5f0c8004020b3.jpg.html
http://zapodaj.net/e3696e66a30e2.jpg.html


edycja: poprawiono linki
« Ostatnia zmiana: 02.07.2013, 01:05:23 am wysłana przez semiramida »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Znaleziony żółw- pytania
« Odpowiedź #1 dnia: 10.06.2013, 16:03:58 pm »
Ani jedno  z Twoich zdjęć mi się nie otwiera.
Jak masz ogród to super, nie będzie trudno zapewnić żółwiowi dobre warunki :) Trudno mi teraz Tobie coś doradzić bo nie wiem nawet co to za gatunek, podejrzewam że jakiś lądowy, ale niewykluczone że to żółw wodno lądowy. Spróbuj więc wrzucić jeszcze raz fotki :)  wyświetla mi się zakaz hotlinkowania jak otwieram Twoje linki
« Ostatnia zmiana: 10.06.2013, 16:08:54 pm wysłana przez Viktoria »

Offline marcinnn

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Znaleziony żółw - pytania
« Odpowiedź #2 dnia: 10.06.2013, 16:12:03 pm »








« Ostatnia zmiana: 10.06.2013, 16:18:24 pm wysłana przez marcinnn »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Znaleziony żółw - pytania
« Odpowiedź #3 dnia: 10.06.2013, 16:16:23 pm »
Ja wrzucam na fotosik.pl/ albo imageshack.us/ , możesz też dodać zdjęcia na serwer forum, jak piszesz post to pod okienkiem pisania tekstu masz taki plusik i napis  Opcje dodatkowe... - klikasz tu i rozwijają Ci się dodatkowe opcje,  tam masz okienko załącz: , klikasz przeglądaj i wybierasz fotki ze swojego komputera.

Offline marcinnn

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Znaleziony żółw - pytania
« Odpowiedź #4 dnia: 10.06.2013, 16:19:59 pm »
Wrzuciłem na imageshack, proszę sprawdzić czy teraz działają.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Znaleziony żółw - pytania
« Odpowiedź #5 dnia: 10.06.2013, 17:01:50 pm »
Działają. To jest żółw żółtolicy / żółto brzuchy. Jest to żółw wodno- lądowy. Jeśli masz ogród to najlepszym rozwiązaniem dla niego będzie zrobienie oczka wodnego w ogrodzie w którym spędzi czas od wiosny do jesieni. Nic dziwnego że nie zjadł jabłka bo to w większym stopniu mięsożercy. Tu masz wymienione jadalne dla niego pokarmy: http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/zywienie-zolwi-wodno-ladowych-trachemys-scripta
A tu masz fajną stronkę o hodowli tych żółwi: http://www.czerwonolicy.pl/ ( jest co prawda o czerwonolicych, ale zasady hodowli są identyczne).
Mam nadzieje że gadzinkę zatrzymasz u siebie i zapewnisz jej super warunki :) powodzenia! :)
 

Dodano 10.06.2013, 17:03:41 pm
No i tak na szybko to on powinien znaleźć się jak najszybciej w wodzie, bo skoro został znaleziony to niewiadomo ile czasu jest już poza wodą, a to dla niego bardzo źle. Może tak na szybko będziesz miał jakąś dużą miskę / plastikowy pojemnik żeby mu taki prowizoryczne akwarium zrobić? Tylko pamiętaj żeby zawsze miał możliwość wyjścia na ląd, możesz dać np duży kamień lub konar, bo inaczej żółw może się utopić.
« Ostatnia zmiana: 10.06.2013, 17:03:41 pm wysłana przez Viktoria »

pereleczka0605

  • Gość
Odp: Znaleziony żółw - pytania
« Odpowiedź #6 dnia: 10.06.2013, 17:19:30 pm »
Witaj
Ta gadzinka,którą znalazłeś jest żółwiem wodno-lądowym a więc musisz mu o ile go zatrzymać planujesz,stworzyć mu odpowiednie miejsce do pływania.Chyba jest to żółw żółtolicy,potrzebuje na dworze basenu z łagodnym wyjściem,żeby nie było śliskie a jak to będzie spory basenik to na środku mozna tez umieścić kamień płaski tak żeby wystawał ponad powierzchnię wody aby mógł sobie też wyjść.Oybieg też  super jak ma bo całkiem sprawnie na lądzie sobie radzi i dobrze,że ma kryjówk w razie jakby chłodu potrzebował. W domu musi mieć spore terra z wodą i również wyspą typu kamień także wystający i dający ląd lub inny ląd zrobiony według własnego pomysłu ale z materiału nie raniącego łapki i skorupkę.Ponadto musi miec lampy 2 rodzaje zwykłą grzewczą dla terrarium oraz świetlówk emitującą uvb-są konieczne żeby gad dobrze mógł funkcjonować te grzewcze dają też promienie uva co stymuluje zwierze do jedzenia.Jak chodzi o karmienie to żółw może nie jeść bo stres lub nie był karmiony roślinami.Wodno-lądowe lubią jeść małe rybki,krewetki,robaki do kupienia w zoologicznym,wybrane gatunki surowego mięsa.Karmimy go również roślinami typu babka czy mlecz ale nie podawaj mu jakichkolwiek owoców i warzyw zbyt duzo białka i kalorii gad ma spowolniony metabolizm więc te pokarmy szkodzą mu na nerki i wątrobę i zbyt szybkie przyrosty masy a to niekorzystne jest dla jego zdrowia i wyglądu.To tak w wielkim skrócie,naprawdę ogromnym jeśli chodzi o żółwie wodno-lądowe.Szczegółów możesz oprócz tej strony szukać na innych dobtych str. tego typu np.www.terrarium.pl lub www.zolwie.net.A na koniec powiem Ci,ze jesli byś chciał znaleść właściciela to może być trudne,ponieważ wiele osób kupuje małe wodno-lądowe żółwiki dla kaprysu a jak podrosną i stają się problemem to po prostu bestialsko wypuszczają je do najbliższego stawu,rzeki czy jeziora.Może taki wyrzucony biedaczek trafił się i Tobie.
 

Dodano 10.06.2013, 17:27:59 pm
na 2 zdjęciu zauważyłąm,że masz kota a więc domowe zwierzęta w tym kotki,psy stanowią ogromne zagrożenia dla żółwi niezależnie jakiego są gatunku.Odizoluj wybie od góry siatką czy czymś mocnym co przepuszcza światło i powietrze żeby go nie wyciągnął i krzywdu nie zrobił może mu łapki pogryż,nawet odgryzienie wchodzi w grę lub co gorsza doprowadzić do niewidocznych uszkodzeń narządów wewnętrznych a wtedy żółw będzie konał w męczarniach a jak nie masz wiedzy w ich pielęgnacji to nie będizesz wiedzieć co się dzieje z tym żółwiem.Również  zabezpieczenie wybiegu od góry uchroni gada przed atakiem ptaków-one też są zagrożeniem dla żółwia.
« Ostatnia zmiana: 10.06.2013, 17:27:59 pm wysłana przez pereleczka0605 »

Offline marcinnn

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Znaleziony żółw - pytania
« Odpowiedź #7 dnia: 10.06.2013, 19:07:01 pm »
dziękuję za pomoc

pereleczka0605

  • Gość
Odp: Znaleziony żółw - pytania
« Odpowiedź #8 dnia: 10.06.2013, 20:48:24 pm »
nie zostawiaj nas w niewiedzy,pisz co zgadzinką,czy je już i czy zdecydowałeś się na opiekę nad nią?

Offline marcinnn

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Znaleziony żółw - pytania
« Odpowiedź #9 dnia: 10.06.2013, 20:57:48 pm »
Zrobiłem jej na szybko 'akwarium' metrowe z możliwością swobodnego wejścia i wyjścia.  Niestety jak teraz patrzyłem to wyszła i podkopała się w ziemi, padało więc ziemia jest mokra. Nie wiem jak żółw śpi, ale ta gadzinka jest podkopana w ziemi i głowe trzyma cały czas w górze. Niestety nie mam oczka wodnego, a budowa nie wchodzi w grę. Mogę zrobić prowizorkę czyli przypuścmy metr na metr wody na głębokość 50 cm. Tyle że nie będzie bieżącej, więc chyba to nie będzie dobre rozwiązanie, prawda? Mógłbym wymieniać co kilka dni wodę. Jaki jest koszt takich rybek jak gupiki itp? bo jutro mam zamiar kupić.

pereleczka0605

  • Gość
Odp: Znaleziony żółw - pytania
« Odpowiedź #10 dnia: 11.06.2013, 09:09:41 am »
Rybki żywe to od 2 zł w górę ceny jeśli chodzi o głupiki ale można kupić suszone lub mrożonki w zoologicznym i wtedy taniej i na dłużej starcza.A żywe jako dodatek.Albo rybę bez panierki mrożoną jak kupisz to można trochę dać mu kilka małych kawałków tak żeby od razu zjadł lub surowe mięso,niestety nie pamiętam jakie gatunki ale poszukaj na stronach co Ci podaliśmy tam znajdziesz.A jak nie masz basenu to można mu na jakiś czas kupić w ogrodniczym takie plastikowe formy typu,,oczko wodne,,tylko są dość drogie lub taniej ale są płytkie niestety plastikowe baseny lub piaskownice dla dzieci.No ale lepsze takie rozwiązanie niż mała miska z wodą.Tylko oba zbiorniki muszą mieć nie śliski podest lub kamień do wyjścia na ląd.Basen najlepiej wkopać w ziemię to woda nie będzie też szybko nagrzewać bo im mniejszy zbiornik tym szybciej woda będzie robić się ciepła,chodzi o to aby za bardzo ciepła się nie zrobiła.Nie może być lodowata ale sauny też nie można mu urządzić.

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Znaleziony żółw - pytania
« Odpowiedź #11 dnia: 26.09.2013, 23:01:37 pm »
Witam. Teraz zauważyłem ten temat. Jest sporo błędów w odpowiedziach. Zacznijmy od początku, jest to już starszy żółw żółtolicy samiczka. Młode żółwie (kapselki) karmimy głownie pokarmami mięsnymi (owoce morza, rybki, ślumaki itd. ) a starsze osobniki pokarmem roślinnym 80 % mięsne 20 %. Co do kopania oczka to mojej gadziny nie trzymam w oczku, bo to za duży stres dla mnie i gada był :) Akwaterrarium przy gatunku Trachemys to min. 200 l wyposażenie to dobry filtr kubełkowy, jeśli temp w pokoju spada Ci poniżej 20 st to grzałka. Oświetlenie to żarówka grzewcza (która nie emituje UVA) w Twoim przypadku uvb Ci nie potrzebne bo masz starszego żółwia który jak widać ma krzywicę (w przeszłości zła dieta brak uvb. Co do diety wodniaków polecam lekturę portali zajmującymi się głównie wodniakami.  No i zapomniałem o wyspie ;) możesz ja zrobić z czego dusza pragnie. To właśnie nad nią ma byc żarówka grzewcza. Wodniaki są zmienno cieplne i uwielbiają sie wygrzewać :)
« Ostatnia zmiana: 26.09.2013, 23:06:12 pm wysłana przez alpin_ »
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Znaleziony żółw - pytania
« Odpowiedź #12 dnia: 27.09.2013, 09:00:01 am »
Ja nie widzę krzywicy u tego żółwia. Bardzo ładna skorupka

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Znaleziony żółw - pytania
« Odpowiedź #13 dnia: 27.09.2013, 11:56:41 am »
Ja nie widzę krzywicy u tego żółwia. Bardzo ładna skorupka

No mega krzywicy to tu nie ma, ale jest  :P
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l