Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 14:40:53 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mój żółwik dziwnie się zachowuje, co robić..  (Przeczytany 5694 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michal.f

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Mój żółwik dziwnie się zachowuje, co robić..
« dnia: 19.01.2013, 16:15:21 pm »
Witam mam problem mój żółw ma około 1 roku nie jestem pewien ponieważ dostałem go od kolegi. Nigdy nie zapadł w sen zimowy jest troszke ospały mało ruchliwy. Karmię go suszonymi gamarusami od czasu do czasu dostawał witaminy, ponieważ sprzedawca w sklepie zoologicznym stwierdził że mój żółw zjada swój kał z powodu braku witamin. Na skorupce robi się mu biały osad. Od spodu na brzuszku ma taką różową linię może bedzie to widac na zdjeciach. Nigdy wcześniej takiej linii nie miał. Wczoraj na oczku pojawiła mu sie gruba błona nie mógł sobie z nia poradzic gdy wzialem go do rak zaczal wydawac dziwne odglosy. Chwile pozniej ta błona mu zeszła. Ma lekko zapuchnięte oczy, ostatnio jej apetyt opadł a karmię ją raz dziennie. Żółwika trzymam w zwykłym akwarium ma tam grzałkę do ogrzewania wody. Miała temperaturę 30 nstopni ale zmieniłem ją na 26 stopni. W akwarium ma wysepkę ułożona z kamieni i muszelkę pod którą bardzo lubi się chować. Co 2 dni zmieniam jej wodę. Podczas mycia akwarium wypuszczam ja na podloge chodzi chwilke po czym usypia pod komodą czy łożkiem. Coi 2 dni delikatnie ręką obmywam go pod letnią wodą. Ciężko mi powiedzieć cokolwiek więcej nie znam się na zolwiach nie wiem co jest grane ale nie jest chyba dobrze.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Mój żółwik dziwnie się zachowuje, co robić..
« Odpowiedź #1 dnia: 19.01.2013, 16:51:07 pm »
Te różowe linie - to nowe przyrosty. Są lepiej ukrwione i stąd to zabarwienie. Tym się akurat nie ma co przejmować.

Błona - cóż mógł być ropień rogówki. Skoro nie masz filtra - to woda jest zastała a i pewno niezbyt czysta. I stąd te problemy. Podobnie sprawa się ma z nalotem na skorupie.
Sama grzałka - to też za mało. Nad wyspą powinna być żarówka (zwykła lustrzanka) i tam miejsce do wygrzewania się gadziny.

Dieta żółwia jest b. uboga - sam gammarus to za mało. Kup jakieś żywe rybki, ślimaki, roślinki wodne. Możesz mu od czasu do czasu dać trochę surowego mięsa (ptactwa) lub wątróbki ptasiej. Nadają się też krewetki i inne owoce może, rureczniki, dżdżownice, larwy mączniaków.
Dieta zbyt uboga powoduje niedobór witamin A i D3 - i stąd żółwiowi oczy puchną.

No i nie puszczaj go na podłogę. Na czas sprzątania w akwarium włóż żółwia do miski z wodą.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline michal.f

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Mój żółwik dziwnie się zachowuje, co robić..
« Odpowiedź #2 dnia: 19.01.2013, 17:05:23 pm »
A co jaki czas powinien być karmiony ? Czy raz dziennie to nie za mało ?
On bardzo dużo zjada.

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Mój żółwik dziwnie się zachowuje, co robić..
« Odpowiedź #3 dnia: 19.01.2013, 18:19:41 pm »
juz bardzo dobre rady dala ci Ankan :) ja ze swojej strony moge tylko dodac,ze napewno nie powinien zimowac w akwarium,poza tym zadne witaminy nie wchodza w gre bez wczesniejszej decyzji weterynaza ktory jejst specjalista od gadow.mozesz za to sprobowac dac mu sepie do akwa.moj zolw tez ja dostaje i czasem podskubuje ;)
koniecznie kup filtr bo brudna woda bardzo zle wplywa na wodniczki i rowniez to bedzie moglo powodowac problemy z oczami+zla dieta.oczywiscie przechadzki zolwia po podlodze i drzemanie pod luzkiem nie wchodzi zupelnie w rachube.dodaj jeszcze fotki akwarium w ktorym mieszka,mozliwie rowniez wymiary
aha Witamy na forum :) i pieknego masz zolwika,zajmij sie nim dobrze a pocieszycie sie soba dlugie lata ;)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Mój żółwik dziwnie się zachowuje, co robić..
« Odpowiedź #4 dnia: 21.01.2013, 17:13:40 pm »
Piękny osobnik, witajcie na forum!

Nie będę powtarzać rad o filtrze, żarówce grzewczej i konieczności zmiany diety (choć podam Ci dwa dobre linki o żywieniu, zobacz --> http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/zywienie-zolwi-wodno-ladowych-trachemys-scripta oraz --> http://www.terrarium.pl/topic/159019-lista-podstawowych-pokarmow-dla-zolwi-wodno-ladowych/). Karmienie raz dziennie wystarczy, dorosłe osobniki należy nawet karmić raz na 2-3 dni.

Co do białego osadu na skorupie, czy żółw ma możliwość ocierania o coś porowatego w akwarium, aby móc zrzucić płytki? Więcej w temacie --> http://czerwonolicy.pl/czochranie.htm

Natomiast niepokojące jest wydawanie dziwnych dźwięków przez żółwia, i ta wzmianka o temperaturze wody sięgającej 30 stopni. Taka wysoka temperatura wody przy pokojowej temperaturze powietrza, którym przecież żółw oddycha, może być przyczyną przeziębień albo nawet zapalenia płuc. Czy opisywane odgłosy zaobserwowałeś jednorazowo? Czy żółw pływa normalnie?

Skąd jesteś, może masz dobrego weta w okolicy, który mógłby obejrzeć gadzinkę.. Spis u nas --> http://forum.zolw.info/weterynarze/spis-weterynarzy/ i na tcp -> http://www.terrarium.com.pl/dzial/weterynarze
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM