Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:49:15 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?  (Przeczytany 12925 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aloah2

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
« dnia: 18.07.2013, 17:40:48 pm »
Witam jestem nowy.
Chciałbym wiedzieć czy prawidłowo żywię swojego żółwia zacznę od tego, że ma on ok. 4 lata i 13 cm. dł. Daję mu jedzenie dwa razy w tygodniu i podaję mu: dżdżownice,ślimaki ogrodowe,ślimaki wodne -zatoczki rogowe,mrożone krewetki,i rośliny akwariowe. Dostaje też głupiki.

Czy liście mniszka lekarskiego są trujące ?

I mam jeszcze jedno pytanie odnośnie oświetlenia jaka żarówka jest mu bardziej potrzebna UVB czy UVA.

« Ostatnia zmiana: 18.07.2013, 21:24:46 pm wysłana przez Tośka »

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
« Odpowiedź #1 dnia: 18.07.2013, 18:21:21 pm »
czesc
2 razy w tygodniu to stanowczo za malo.mozna mu zrobic dwa dni diety ale nie dwa dni jedzenia ;)
ogolnie jedzenie jakie podajesz jest dobre.jesli chcesz cos urozmaicic to mozesz poczytac tu http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/zywienie-zolwi-wodno-ladowych-trachemys-scripta

liscie mnieszka tez sa ok.ja od miesiecy probuje "przemycic" ta roslinke do diety mojego zolwia,ale uparcie nie daje sie przekonac.
jesli chodzi o lampy:wiec,napewno lampa grzewcza+UVB.lampy powinny sie znajdowac nad wysepka.
moze napiszesz cos wiecej o twoim zolwiu :) jesli jest taka mozliwosc to mozesz zamiescic fotki z akwarium :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
« Odpowiedź #2 dnia: 20.07.2013, 21:12:34 pm »
Żywienie 2 razy w tygodniu to stanowczo za mało. Karmisz go z jednym dniem przerwy tzw. "głodówka" Doczytaj więcej o żywieniu i będzie oki :) Co do oświetlenia to UVA jest żółwiowi zbędne, za to UVB jak najbardziej. To źródło promieniowania pomaga przy wytwarzaniu wit.D która zapobiega krzywicy. No i podstawa to żarówka grzewcza, polecam tzw. lustrzankę. W razie pytań pytaj  <afro>
Pozdrawiam
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l

Offline aloah2

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
« Odpowiedź #3 dnia: 26.07.2013, 18:24:36 pm »
Ogólnie mój żółw jest w miarę grzeczny jak na żółwia <angel> lubi różnorodne pokarmy i jest chętny do ich zmiany. Miał pewną przygodę w której wypadł z akwarium około 1 m i żył za szafą przez tydzień a nikogo nie było w domu. Gdy wreszcie przyjechałem od razu poleciałem na górę żeby zobaczyć co się z nim dzieje i patrze nie ma go nigdzie w akwarium. W nocy była jakaś 3:00 obudziło mnie ciche drapanie więc odsuwam szafę i znalazłem żółwia  :D. O dziwo nic mu nie było, był cały od kurzu, ale gdy go wyrzuciłem z powrotem do wody to pływał jak by nigdy nic. Stało się to bo źle ułożyłem ląd.

Mój żółw:

Akwairum - na razie powiem tylko, że ma 80x35x40  (28cm wody) bo nie dawno kupiłem nowe bo dwa akwaria mi się zbiły dlatego nic niema w tym akwa jak dokupię jakieś fajne roślinki itp. to dam fotkę.
                                                       dł. szer. wys.
I mam jeszcze pytanko czy żółwia trzeba zimować ?
« Ostatnia zmiana: 26.07.2013, 18:39:01 pm wysłana przez aloah2 »

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
« Odpowiedź #4 dnia: 26.07.2013, 19:58:34 pm »
Bardzo ładnie ubarwiony żółwik, z pobieżnych oględzin wygląda na samca żółtobrzucha. Jakie są jego wymiary [długość samej skorupy bez kończyn]? Mógłbyś też pokazać zdjęcia jego plastronu i zbliżenie na ubarwienie głowy i łap. Całe szczęście, że nic mu się nie stało po takim upadku.. 

Z tego co się orientuję, zimowanie wodniaków jest trudniejsze niż żółwi lądowych, i jako takie odradzane niedoświadczonym hodowcom.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline aloah2

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
« Odpowiedź #5 dnia: 26.07.2013, 22:00:34 pm »
Trudno było zrobić te zdjęcia strasznie się kręcił  :D


- dł. 13 cm





Mogę mu dawać takie duże ryby mrożone jak np. akurat mam ją na obiad ? Oczywiście nie solone.
« Ostatnia zmiana: 26.07.2013, 22:10:36 pm wysłana przez aloah2 »

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
« Odpowiedź #6 dnia: 27.07.2013, 00:35:11 am »
Hmm dziwne, wiesz, bo plastron jak u czerwonolicego. Albo to taka odmiana żółtobrzucha, albo jakaś hybryda. W każdym razie, niewiele to zmienia w wymaganiach hodowli, oba podgatunki mają podobne.

Mogę mu dawać takie duże ryby mrożone jak np. akurat mam ją na obiad ? Oczywiście nie solone.

Filety rybie nie są wskazane. Najlepiej podawać ryby w całości, niewypatroszone.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline aloah2

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
« Odpowiedź #7 dnia: 27.07.2013, 15:28:41 pm »
A mogę trzymać go w basenie wodnym około 1.5 m szerokości i jakieś 80 cm wysokości. Oczywiście w upalne dni 30 stopni bo akurat dzisiaj jest taki dzień dam mu tam jakąś wysepkę. Ile woda musi być odstana 24 h czy wystarczy 12 h ?

Jeśli chodzi o ryby to jakie w końcu tylko takie z akwarium ? Czy jakieś ze sklepu też mogę.
« Ostatnia zmiana: 27.07.2013, 15:34:26 pm wysłana przez aloah2 »

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
« Odpowiedź #8 dnia: 27.07.2013, 15:33:48 pm »
basem oczywiscie ze moze byc.wysepke musi miec caly czas do swoiej dyspozycji.rowniez zolw moze sie zmeczyc plywaniem i potrzebuje wyjsc "na lad" po to zeby odpoczac lub poproslu polapac slonce.
pamietaj jednak zeby mial chociazby kawalek zacienionego miejsca.najlepiej jednak zeby nie bylo to od strony wysepki,tylko inna strona basenu.musisz miec tez pod kontrola temp.wody w czasie takich upalow.
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline aloah2

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
« Odpowiedź #9 dnia: 27.07.2013, 15:50:51 pm »
To ile muszę odczekać nalałem wodę prosto z węrza, jaka jest minimalna temperatura jaką moze mieć
« Ostatnia zmiana: 27.07.2013, 15:52:27 pm wysłana przez aloah2 »

Offline evereen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 7
Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
« Odpowiedź #10 dnia: 27.07.2013, 17:15:03 pm »
Zółw wodno-ladowy, ktory ma 4 lata i 13 cm spokojnie moze byc karmiony dwa razy w tygodniu, nawet rzadziej (nie mowie tu o rocznych maluszkach). Glownym jego pokarmem jest pokarm miesny, ktory sie trawi dluzej.
Jezeli bedzie dostawal pokarm codziennie to szybko sie otlusci (szczegolnie w warunkach terraium o ograniczonej powierzchni plywania) co nie jest dobre dla zdrowia.
Basen wodny na lato jest swietnym pomyslem, trzeba tylko dobrze go zabezpieczyc przed ucieczka, bo zolwie maja do tego wyjatkowa smykałkę. Oczywiscie, tak jak juz bylo pisane, musi miec polcien, szczegolnie w tak upalne dni jakie nadchodza, musi tez byc sprawdzana temperatura wody. Nie wiem jak powinna byc gorna granica temperatury, ja mam podobny basen wkopany w ziemie wiec nigdy woda nie nagrzewa sie tak jak powietrze. Przypuszczam, ze do 28 stopni bedzie OK.
Surową rozmrozone filety mozna od czasu do czasu dac (najlepiej jak najbardziej urozmaicac diete tak jak to robisz) lepsze od "golych" sa ze skorka. Ja daje tez paseczki mieska z kurczaka, cieleciny, wolowinki (swinka nie) oczywiscie bez przesady, to nie moze byc podstawowy pokarm. Nie wiem dlaczego w opisie jest to pokarm wykluczony, moje zolwie od kilkunastu lat czasami go dostaja i nie widze, zeby zle to wplywalo na ich kondycje.
Jezeli chodzi o pokarm zielony to zabieraja sie za niego tylko wtedy, gdy sa glodne, napoczynaja wtedy rosliny wodne. Nie wiem dlaczego jest wymieniony mniszek, przeciez zolw wodnoladowy nie moze przyjmowac pokarmu na powietrzu, a mniszek w wodzie nie rosnie. U mnie zolwie maja spora czesc ladowa z roznymi roslinami i nigdy nie zauwazylam, zeby cos z nich nadgryzly.

Pozdrawiam.

Co do temperatury wody to najlepiej poczekac jak bedzie w basenie taka, w jakiej aktualnie plywa. Czteroletni zolw czerwono/zoltolicy moze zostac na noc w wodzie, gdy temperatura nie spada ponizej 12 stopni w nocy. Najlepiej, zeby basen byl tak usytuowany, aby rano mial na wysepce slonce.




« Ostatnia zmiana: 27.07.2013, 17:18:58 pm wysłana przez evereen »

Offline aloah2

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
« Odpowiedź #11 dnia: 27.07.2013, 17:35:19 pm »
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź mam jeszcze jedno pytanie czy 4 h wystarczy na ulotnienie się chloru ? I czy ten cień ma być w wodzie czy na lądzie bo basen jest na tyle wysoki, że w wodzie jest trochę cienia zawsze.

Z mniszkiem lekarskim się nie zgodzę mówisz, że nie rośnie w wodzie. Ale np. myślisz, że żółw upoluje sobie kurczaka no i on też nie pływa w wodzie  ^-^
« Ostatnia zmiana: 27.07.2013, 17:39:37 pm wysłana przez aloah2 »

Offline alpin_

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 2
Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
« Odpowiedź #12 dnia: 27.07.2013, 21:31:16 pm »
Co do podawania wodniaczką mięsa (kurczak itd.) jest nie zalecane ze względu na obecność białka którego organizm żółwia za bardzo nie przyswaja (odsyłam do wujcia google i cioci wikipedii)  :D Temp wody to max 28 st. Co do cienia to musi być obecny na części wyspy i na części zbiornika. Co do zimowania gada to zdania są podzielone. Trzeba go "przygotować" i mieć odpowiednie warunki. Ja swojego nigdy nie zimowałem, u poprzedniego właściciela też nie był zimowany.Trachemysy Pochodzą ze środkowych i południowo-wschodnich stanów USA gdzie temp. nie spada poniżej 10 st. więc jaka mowa o hibernacji  <afro> Była już żywiołowa dyskusja na temat zimowania na innym portalu :)
Pozdrawiam
Im wyżej,tym lepiej
NO2 0-0,025 mg/l
NO3 5 mg/l

Offline evereen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 7
Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
« Odpowiedź #13 dnia: 27.07.2013, 22:39:23 pm »
Ja zolwi żóltolicych tez nie zimuje, natomiast czerwonolice przebywaja w pomieszczeniu o dosc niskiej temperaturze, wiec mozna powidziec ze prawie tak.
Co do kurczaka - widzialam film na ktorym dwa zolwie czerwonolice skutecznie zapolowaly na kapiacego sie w jeziorku golebia korzystajac z jego nieuwagi. Czyli mozna domniemywac, ze rownie skutecznie poluja na piskleta ptakow wodnych. Oczywiscie to dziczyzna, a nie tuczone kurczaki no ale...
Co do cielecinki sie nie upieram, co do mniszka tez nie :).

Cien w wodzie, na lad bedzie wychodzi sie wygrzewac (ja je podziwiam, bo w takie dnie jak dzisiejszy, gdy prawie caly dzien bylo slonce i 32 st w cieniu, pieka sie na sloneczku rowno - co podeszlam to wskakiwaly do wody, czerwonolice nie moga tak dlugo wytrzymac i siedza w wodzie)

Pozdr.

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
« Odpowiedź #14 dnia: 27.07.2013, 22:53:08 pm »
ja bym cienia nad wysepka nie robila ::)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)