Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie

Wiedza => Żółwie wodno-lądowe i inne => Wątek zaczęty przez: aloah2 w 18.07.2013, 17:40:48 pm

Tytuł: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: aloah2 w 18.07.2013, 17:40:48 pm
Witam jestem nowy.
Chciałbym wiedzieć czy prawidłowo żywię swojego żółwia zacznę od tego, że ma on ok. 4 lata i 13 cm. dł. Daję mu jedzenie dwa razy w tygodniu i podaję mu: dżdżownice,ślimaki ogrodowe,ślimaki wodne -zatoczki rogowe,mrożone krewetki,i rośliny akwariowe. Dostaje też głupiki.

Czy liście mniszka lekarskiego są trujące ?

I mam jeszcze jedno pytanie odnośnie oświetlenia jaka żarówka jest mu bardziej potrzebna UVB czy UVA.

Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: margherita w 18.07.2013, 18:21:21 pm
czesc
2 razy w tygodniu to stanowczo za malo.mozna mu zrobic dwa dni diety ale nie dwa dni jedzenia ;)
ogolnie jedzenie jakie podajesz jest dobre.jesli chcesz cos urozmaicic to mozesz poczytac tu http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/zywienie-zolwi-wodno-ladowych-trachemys-scripta

liscie mnieszka tez sa ok.ja od miesiecy probuje "przemycic" ta roslinke do diety mojego zolwia,ale uparcie nie daje sie przekonac.
jesli chodzi o lampy:wiec,napewno lampa grzewcza+UVB.lampy powinny sie znajdowac nad wysepka.
moze napiszesz cos wiecej o twoim zolwiu :) jesli jest taka mozliwosc to mozesz zamiescic fotki z akwarium :)
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: alpin_ w 20.07.2013, 21:12:34 pm
Żywienie 2 razy w tygodniu to stanowczo za mało. Karmisz go z jednym dniem przerwy tzw. "głodówka" Doczytaj więcej o żywieniu i będzie oki :) Co do oświetlenia to UVA jest żółwiowi zbędne, za to UVB jak najbardziej. To źródło promieniowania pomaga przy wytwarzaniu wit.D która zapobiega krzywicy. No i podstawa to żarówka grzewcza, polecam tzw. lustrzankę. W razie pytań pytaj  <afro>
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: aloah2 w 26.07.2013, 18:24:36 pm
Ogólnie mój żółw jest w miarę grzeczny jak na żółwia <angel> lubi różnorodne pokarmy i jest chętny do ich zmiany. Miał pewną przygodę w której wypadł z akwarium około 1 m i żył za szafą przez tydzień a nikogo nie było w domu. Gdy wreszcie przyjechałem od razu poleciałem na górę żeby zobaczyć co się z nim dzieje i patrze nie ma go nigdzie w akwarium. W nocy była jakaś 3:00 obudziło mnie ciche drapanie więc odsuwam szafę i znalazłem żółwia  :D. O dziwo nic mu nie było, był cały od kurzu, ale gdy go wyrzuciłem z powrotem do wody to pływał jak by nigdy nic. Stało się to bo źle ułożyłem ląd.

Mój żółw:(http://i39.tinypic.com/2d0nz0n.jpg)

Akwairum - na razie powiem tylko, że ma 80x35x40  (28cm wody) bo nie dawno kupiłem nowe bo dwa akwaria mi się zbiły dlatego nic niema w tym akwa jak dokupię jakieś fajne roślinki itp. to dam fotkę.
                                                       dł. szer. wys.
I mam jeszcze pytanko czy żółwia trzeba zimować ?
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: semiramida w 26.07.2013, 19:58:34 pm
Bardzo ładnie ubarwiony żółwik, z pobieżnych oględzin wygląda na samca żółtobrzucha. Jakie są jego wymiary [długość samej skorupy bez kończyn]? Mógłbyś też pokazać zdjęcia jego plastronu i zbliżenie na ubarwienie głowy i łap. Całe szczęście, że nic mu się nie stało po takim upadku.. 

Z tego co się orientuję, zimowanie wodniaków jest trudniejsze niż żółwi lądowych, i jako takie odradzane niedoświadczonym hodowcom.
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: aloah2 w 26.07.2013, 22:00:34 pm
Trudno było zrobić te zdjęcia strasznie się kręcił  :D


(http://i43.tinypic.com/2mosakg.jpg) - dł. 13 cm



(http://i43.tinypic.com/2h3qyjn.jpg)

Mogę mu dawać takie duże ryby mrożone jak np. akurat mam ją na obiad ? Oczywiście nie solone.
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: semiramida w 27.07.2013, 00:35:11 am
Hmm dziwne, wiesz, bo plastron jak u czerwonolicego. Albo to taka odmiana żółtobrzucha, albo jakaś hybryda. W każdym razie, niewiele to zmienia w wymaganiach hodowli, oba podgatunki mają podobne.

Mogę mu dawać takie duże ryby mrożone jak np. akurat mam ją na obiad ? Oczywiście nie solone.

Filety rybie nie są wskazane. Najlepiej podawać ryby w całości, niewypatroszone.
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: aloah2 w 27.07.2013, 15:28:41 pm
A mogę trzymać go w basenie wodnym około 1.5 m szerokości i jakieś 80 cm wysokości. Oczywiście w upalne dni 30 stopni bo akurat dzisiaj jest taki dzień dam mu tam jakąś wysepkę. Ile woda musi być odstana 24 h czy wystarczy 12 h ?

Jeśli chodzi o ryby to jakie w końcu tylko takie z akwarium ? Czy jakieś ze sklepu też mogę.
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: margherita w 27.07.2013, 15:33:48 pm
basem oczywiscie ze moze byc.wysepke musi miec caly czas do swoiej dyspozycji.rowniez zolw moze sie zmeczyc plywaniem i potrzebuje wyjsc "na lad" po to zeby odpoczac lub poproslu polapac slonce.
pamietaj jednak zeby mial chociazby kawalek zacienionego miejsca.najlepiej jednak zeby nie bylo to od strony wysepki,tylko inna strona basenu.musisz miec tez pod kontrola temp.wody w czasie takich upalow.
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: aloah2 w 27.07.2013, 15:50:51 pm
To ile muszę odczekać nalałem wodę prosto z węrza, jaka jest minimalna temperatura jaką moze mieć
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: evereen w 27.07.2013, 17:15:03 pm
Zółw wodno-ladowy, ktory ma 4 lata i 13 cm spokojnie moze byc karmiony dwa razy w tygodniu, nawet rzadziej (nie mowie tu o rocznych maluszkach). Glownym jego pokarmem jest pokarm miesny, ktory sie trawi dluzej.
Jezeli bedzie dostawal pokarm codziennie to szybko sie otlusci (szczegolnie w warunkach terraium o ograniczonej powierzchni plywania) co nie jest dobre dla zdrowia.
Basen wodny na lato jest swietnym pomyslem, trzeba tylko dobrze go zabezpieczyc przed ucieczka, bo zolwie maja do tego wyjatkowa smykałkę. Oczywiscie, tak jak juz bylo pisane, musi miec polcien, szczegolnie w tak upalne dni jakie nadchodza, musi tez byc sprawdzana temperatura wody. Nie wiem jak powinna byc gorna granica temperatury, ja mam podobny basen wkopany w ziemie wiec nigdy woda nie nagrzewa sie tak jak powietrze. Przypuszczam, ze do 28 stopni bedzie OK.
Surową rozmrozone filety mozna od czasu do czasu dac (najlepiej jak najbardziej urozmaicac diete tak jak to robisz) lepsze od "golych" sa ze skorka. Ja daje tez paseczki mieska z kurczaka, cieleciny, wolowinki (swinka nie) oczywiscie bez przesady, to nie moze byc podstawowy pokarm. Nie wiem dlaczego w opisie jest to pokarm wykluczony, moje zolwie od kilkunastu lat czasami go dostaja i nie widze, zeby zle to wplywalo na ich kondycje.
Jezeli chodzi o pokarm zielony to zabieraja sie za niego tylko wtedy, gdy sa glodne, napoczynaja wtedy rosliny wodne. Nie wiem dlaczego jest wymieniony mniszek, przeciez zolw wodnoladowy nie moze przyjmowac pokarmu na powietrzu, a mniszek w wodzie nie rosnie. U mnie zolwie maja spora czesc ladowa z roznymi roslinami i nigdy nie zauwazylam, zeby cos z nich nadgryzly.

Pozdrawiam.

Co do temperatury wody to najlepiej poczekac jak bedzie w basenie taka, w jakiej aktualnie plywa. Czteroletni zolw czerwono/zoltolicy moze zostac na noc w wodzie, gdy temperatura nie spada ponizej 12 stopni w nocy. Najlepiej, zeby basen byl tak usytuowany, aby rano mial na wysepce slonce.




Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: aloah2 w 27.07.2013, 17:35:19 pm
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź mam jeszcze jedno pytanie czy 4 h wystarczy na ulotnienie się chloru ? I czy ten cień ma być w wodzie czy na lądzie bo basen jest na tyle wysoki, że w wodzie jest trochę cienia zawsze.

Z mniszkiem lekarskim się nie zgodzę mówisz, że nie rośnie w wodzie. Ale np. myślisz, że żółw upoluje sobie kurczaka no i on też nie pływa w wodzie  ^-^
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: alpin_ w 27.07.2013, 21:31:16 pm
Co do podawania wodniaczką mięsa (kurczak itd.) jest nie zalecane ze względu na obecność białka którego organizm żółwia za bardzo nie przyswaja (odsyłam do wujcia google i cioci wikipedii)  :D Temp wody to max 28 st. Co do cienia to musi być obecny na części wyspy i na części zbiornika. Co do zimowania gada to zdania są podzielone. Trzeba go "przygotować" i mieć odpowiednie warunki. Ja swojego nigdy nie zimowałem, u poprzedniego właściciela też nie był zimowany.Trachemysy Pochodzą ze środkowych i południowo-wschodnich stanów USA gdzie temp. nie spada poniżej 10 st. więc jaka mowa o hibernacji  <afro> Była już żywiołowa dyskusja na temat zimowania na innym portalu :)
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: evereen w 27.07.2013, 22:39:23 pm
Ja zolwi żóltolicych tez nie zimuje, natomiast czerwonolice przebywaja w pomieszczeniu o dosc niskiej temperaturze, wiec mozna powidziec ze prawie tak.
Co do kurczaka - widzialam film na ktorym dwa zolwie czerwonolice skutecznie zapolowaly na kapiacego sie w jeziorku golebia korzystajac z jego nieuwagi. Czyli mozna domniemywac, ze rownie skutecznie poluja na piskleta ptakow wodnych. Oczywiscie to dziczyzna, a nie tuczone kurczaki no ale...
Co do cielecinki sie nie upieram, co do mniszka tez nie :).

Cien w wodzie, na lad bedzie wychodzi sie wygrzewac (ja je podziwiam, bo w takie dnie jak dzisiejszy, gdy prawie caly dzien bylo slonce i 32 st w cieniu, pieka sie na sloneczku rowno - co podeszlam to wskakiwaly do wody, czerwonolice nie moga tak dlugo wytrzymac i siedza w wodzie)

Pozdr.
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: margherita w 27.07.2013, 22:53:08 pm
ja bym cienia nad wysepka nie robila ::)
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: semiramida w 28.07.2013, 00:29:53 am
Trachemysy Pochodzą ze środkowych i południowo-wschodnich stanów USA gdzie temp. nie spada poniżej 10 st. więc jaka mowa o hibernacji  <afro> Była już żywiołowa dyskusja na temat zimowania na innym portalu :)

Według wielu źródeł Trachemysy z najdalej na północ wysuniętych obszarów swojego występowania owszem, zimują - choć krótko i niejednokrotnie z przerwami. Chętnie poczytam tę dyskusję, mogę prosić o linka?  
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: alpin_ w 28.07.2013, 08:07:04 am
Wyspa może być po części w cieniu, żółw nie cały czas się wygrzewa. Czasami wychodzi "odpocząć"   <afro> To samo dotyczy akwa, aby część lądowa nie była cała nagrzewana (przez żarówkę) i gadzior mógł sobie posiedzieć w "chłodniejszym" miejscu
 

Dodano 28.07.2013, 08:24:20 am
Trachemysy Pochodzą ze środkowych i południowo-wschodnich stanów USA gdzie temp. nie spada poniżej 10 st. więc jaka mowa o hibernacji  <afro> Była już żywiołowa dyskusja na temat zimowania na innym portalu :)

Według wielu źródeł Trachemysy z najdalej na północ wysuniętych obszarów swojego występowania owszem, zimują - choć krótko i niejednokrotnie z przerwami. Chętnie poczytam tę dyskusję, mogę prosić o linka?  

Link jak znajdę podam oczywiście  <afro>
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: margherita w 28.07.2013, 10:36:50 am
Wyspa może być po części w cieniu, żółw nie cały czas się wygrzewa. Czasami wychodzi "odpocząć"   <afro> To samo dotyczy akwa, aby część lądowa nie była cała nagrzewana (przez żarówkę) i gadzior mógł sobie posiedzieć w "chłodniejszym" miejscu
 

wyspa moze byc po czesci w cieniu,ale zwroc uwage na jeden fakt:w akwa nad wysepka umieszczamy lampy ;) dlaczego? dlatego zeby bylo na niej cieplo i zeby zolw lapal promienie UVB.czyli jednoznacznie na "wybiegu" slonce.one w naturze wychodza na lad wlasnie po to zeby sie poopalac.mam 2 zolwie wodne i czasem jestem w szoku jak dlugo siedza na tej wysepce i lapia slonce.jak im za goraco to poprostu ida do wody.ale swoj "kacik"nasloneczniony,suchy musza miec.jesli sa obawy o to ze na takiej wysepce moze byc im za goraco to zamiast ja przykrywac,mozna zrobic im 2 wyspy.jedna odslonieta calkiem i nasloneczniona a druga zaslonieta.zolw sam wybierze,ktora w danym monecie mu najbardziej odpowiada :)
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: aloah2 w 28.07.2013, 10:37:42 am
Dobra dzięki za pomoc żółw już sobie pływa w basenie.
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: aloah2 w 02.08.2013, 19:24:17 pm
Na razie wygląda to brzydko, ale myślę, że żółw bedzie zadowolony co myślicie ?

(http://i44.tinypic.com/qzromf.jpg)


(http://i41.tinypic.com/2945bnn.jpg)

 

Dodano 02.08.2013, 19:31:08 pm
Jak będę miał z czego to zrobie mu to ładniej


edycja: usunięto błędne cytowanie
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: ןคภ ๒z w 02.08.2013, 19:47:08 pm
Funkcjonalnie.  :)7
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: aloah2 w 07.08.2013, 13:42:42 pm
Tylko martwie się, że on wogóle nie wychodzi na wysepke normalnie wychodzi co chwile tylko na dworze nie :(
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: Viktoria w 07.08.2013, 14:01:20 pm
Super! Ma dużo miesjca :) to może zrób więcej wysepek, dołóż jakiś duży kamień, konar
Tytuł: Odp: Żywienie żółwia wodno-lądowego - czy dobrze?
Wiadomość wysłana przez: aloah2 w 07.08.2013, 23:24:03 pm
Raczej woli być schowany w domku :P sproboje mu dać jeszcze wysepke, która unosi sie na wodzie i ją tam jakoś zamocuje  ;) A mam go tam zostawiać na noc czy brać go do akwarium bo w sumie przenoszenie to dla niego duzy stres, ale boje się go zostawić na noc.