Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 17:37:42 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw żabuti i ja  (Przeczytany 45809 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #15 dnia: 25.04.2010, 12:50:37 pm »
to nawet ok a szczególnie w przypadku osb łatwo się brudzi i nasiąka wilgocią bo meblowa to ma okleine i to w jakimś tam stopniu chroni
Pozdrawiam Jakub

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #16 dnia: 25.04.2010, 13:47:17 pm »
Filip, co do podłoża i ogólnie wystroju terrarium, to przejrzyj sobie najlepiej środowisko naturalne żabuti - wtedy też będziesz dokładnie wiedział, czego nie może u Ciebie w terrarium zabraknąć. Poszukaj sobie gdzieś w internecie jakieś fotki lasów deszczowych, miejsc w których żyje Twój gatunek, bo to moim zdaniem najlepszy wzorzec na wystrój terrarium.

Tutaj podaję Ci dla przykładu linki z niemieckiego forum, ze zdjęciami terrariów dla żabuti - może jak raz coś podpatrzysz... ;)

http://www.schildkroetenforum.com/viewtopic.php?f=18&t=26881&hilit=k%C3%B6hlerschildkr%C3%B6te
http://www.schildkroetenforum.com/viewtopic.php?f=18&t=27603&hilit=k%C3%B6hlerschildkr%C3%B6te (to terra jest super :))
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #17 dnia: 25.04.2010, 13:52:44 pm »
http://www.schildkroetenforum.com/viewtopic.php?f=18&t=27603&hilit=k%C3%B6hlerschildkr%C3%B6te (to terra jest super :))


wow  ::) u maluchów w terra można się popisać, bo one póki takie kruszynki są to za wiele nie poniszczą, gorzej jak podrostną, wystarczy że się przespaceruje i wszystko stratowane ;)
ale widze w tym terra szeflere, a z tego co wiem to dla żółwi trująca jest.

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #18 dnia: 25.04.2010, 13:55:29 pm »
kup sobie do utrzymania wilgotności generator pary czyli fogger
Pozdrawiam Jakub

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #19 dnia: 25.04.2010, 13:59:08 pm »
kup sobie do utrzymania wilgotności generator pary czyli fogger

Takie też były moje zalecenia, bo samo podlewanie ziemi nie zapewni stałej wilgotności powietrza.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Filip

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #20 dnia: 25.04.2010, 16:45:29 pm »
Wiem że podlewanie nie jest za dobre, narazie tylko tak robie dopóki znajde taki skraplacz. Co do foggerow to jak terrarium bedzie gotowe to zrobie dzien albo kilka testowych i jak z wilgocią nie będę się wyrabiał o wtedy foggera kupie. W sprawie folii, ona by się właśnie tam przydała ale OSB moge pomalować jakąś farbą która to OSB zabezpieczy. Tylko powiedzcie jaka farba i czy to bedzie działać. Terrarium na tamtych zdjęciach były naprawde ładne, więc już wiem na czym się wzorcować. Jeśli możecie to prosze powiedzcie nazwy tych kwiatkow z szerokimi liśćmi z pierwszego linka i nazwe tego co troche przypomina palme w drogim linku. I czy ten bluszcz co rośnie w pierwszyn terrarium jest dobry dla żółwi? Bo moge sobie takiego spokojnie zalatwic i może mi sie przyczepi do ścianek.
« Ostatnia zmiana: 25.04.2010, 16:48:14 pm wysłana przez Filip »

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #21 dnia: 25.04.2010, 17:50:35 pm »
Jeśli możecie to prosze powiedzcie nazwy tych kwiatkow z szerokimi liśćmi z pierwszego linka i nazwe tego co troche przypomina palme w drogim linku. I czy ten bluszcz co rośnie w pierwszyn terrarium jest dobry dla żółwi?

Takiego kwiatka z szerokimi liśćmi sam mam u siebie w domu, ale nie wiem niestety jak się nazywa. Nie wiem też jak nazywa się ten kwiatek, który przypomina palmę ??? Bluszcz jest niestety trujący, więc dziwi mnie to, że jest on tam w terrarium - widocznie żółwie go w ogóle nie tykają.

Filip, tutaj masz przykładowe fotki środowiska naturalnego żabuti (z Gujany Francuskiej)
http://www.testudo.ch/k_fotogalerievinke1.aspx
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #22 dnia: 25.04.2010, 20:25:56 pm »
Terra bardzo ładnie urządzone...:) Niestety prawie wszystkie rośliny z nich są trujące, albo co najmmniej szkodliwe dla żólwi... :o
Na pierwszym jest: diffenbachia (duże, jasni zielone liscie - i żółw w dodatku ją je... :o, obok to chyba guzmania, dalej blusz, a w rogu paproć) - nic się nie nadaje.
Na drugim - szeflera, guzmania, scindapsus i jedyne co dobre i jadalne to zielistka. Nie wiem jak się nazywa ten kwiat a la mała palemka - ale palmy z reguły też do jedzenie się nie nadają.
Ja z kwiatów, które spokojnie mogą być w terra dostępne polecam: trzykrotkę, zielistkę. eszewerie, rojnika, aloesa, szlumbergerę, crassule - tj. drzewko szczęścia. Dobre są też różne gat. traw - bardzo wytrzymała jest kostrzewa np. niedzwiedzie futro. Może też być np. dracena - ale tak posadzona, żeby żółw jej nie ruszył. Scindapsusa można przyczepić gdzieś na ściance - on nie jest specjalnie trujący i dość dobrze znosi warunki terraryjne, ale też tak na wysokości, żeby żółw się do niego nie dobrał.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #23 dnia: 25.04.2010, 22:21:37 pm »
No z tymi roślinami, to rzeczywiście trochę problem, bo choć ładnie się prezentują to są w większości trujące. Chyba się zapytam właściciela tego terrarium, jak to zrobił, że żółwie się ich nie czepiają, bo z tego co wiem, to mają się bardzo dobrze.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #24 dnia: 25.04.2010, 22:30:58 pm »
Zapytaj jak możesz - bo sprawa ciekawa. Może nie jedzą bluszcza, albo szeflery. Nie wiem. Moim np. nie smakuje Crassula - parę razy próbowały ugryźć liścia, ale im nie podchodził. Tym niemniej ja bym się bała wstawiać do terra trujące rzeczy - a nuż widelec jednak gad się namyśli i to zje.
Natomiast diffenbachię to jeden gryzł...A ta roślina na pewno jest trująca.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #25 dnia: 25.04.2010, 22:40:00 pm »
a nuż widelec jednak gad się namyśli i to zje.

No więc właśnie zapytam się jak to jest, bo przecież w takiej dżungli też występuje wiele trujących roślin, a zwierzęta mimo to jakoś żyją?! Żółwie też muszą napotykać tam na przeróżne szkodliwe dla nich rośliny.... Może ten gatunek (żabuti) właśnie z racji tych trujących roślin "jest bardziej ostrożny" i nie czepia się tak wszystkiego do jedzenia, jak te nasze stepki, greki, czy lamparcie... - ja to widzę po żabutich, które mamy w sklepie.
« Ostatnia zmiana: 25.04.2010, 23:30:10 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Filip

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #26 dnia: 26.04.2010, 17:45:16 pm »
Czy żół może spać na tym mchu? Na czym najlepiej?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #27 dnia: 26.04.2010, 18:04:33 pm »
Mnie się wydaje, że dobrze by było gdyby spał w tym mchu. Bo w miejscu gdzie śpi powinna być wyższa wilgotność a w mchu będzie Ci to łatwiej osiągnąć.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #28 dnia: 26.04.2010, 20:31:56 pm »
Mech jest jak najbardziej dla tego gatunku wskazany - trzyma on bowiem dobrze wilgoć, a i żółwiki mogą się pod nim schować - w takich miejscach  małe żabuti chętnie nocują. Nie oznacza to jednak, że Twój żółw zawsze będzie na mchu lub pod nim spał... on już sobie znajdzie jakieś wygodne miejsconko do spania ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Filip

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #29 dnia: 27.04.2010, 17:40:27 pm »
No i mam... pleśń na ziemi i kupilem zarówke 40W + mocowanie. Do UVB jeszcze niemam bo w sklepie niemoglem znalezc. A plesn mam chyba z powodu ziemi ktorej uzylem, przeczytalem ze jak drwno sie rozklada to moze zaczac plesniec. A ta ziemia akorat miala kawali drewienka w sobie, jest tez patyczek ktory caly zaczol plesniec.