Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:37:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw żabuti i ja  (Przeczytany 45816 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Filip

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 0
Żółw żabuti i ja
« dnia: 24.04.2010, 15:48:26 pm »
Witam. Zdecydowałem się na zakup żółwia żabuti-ego (Geochelone carbonaria) ponieważ ten gatunek nie zimuje, jest wszystkożerny i jest ogólnie dostępny w Anglii. Wiem że ten gatunek dorasta do dużych rozmiarów, ale mam miejsce w pokoju, jest też odmiana zwana „cherry head” ale te żółwie są rzadkie. Żółw jest już zamówiony w sklepie, będę go miał za dwa tygodnie. Jak będzie całkiem mały to będę go kąpał prawie lub codziennie.
Jak na razie mam terrarium o wielkości 1.20m na 0.8m szerokie i 35 wysokie(trochę mało). Jak żółw podrośnie to zrobię mu większe. Jako podłoże mam około 6cm ziemi i na tym jakieś 5cm kory która została mi polecona w gadzim sklepie, no i trochę takiego mchu który też tam kupiłem.
Jak na razie mam tylko świetlówkę Repti-Glo 5.0, 105cm. Dokupię do tego dwie lustrzanki 60W, jedna biała a druga czerwona którą będę zapalać na noc. 60W bo temperatura musi być wysoka -  350C. Wilgotność musi być między 75% a 90%. Jak włożyłem podłoże i  rozlałem około litra na ziemie to wilgotność utrzymywała się przez dwa dni na 80% a potem spadła do 70%. Więc myślę że nie będzie aż tak rudno zadbać o wilgotność.
Mam też nieduże, zadbane podwórko ale nie wiem czy mój żółw będzie z niego korzystał za często z powodu angielskiej pogody.
Żywić go raczej będę niezapominajkami, mleczami, jakimiś warzywami które mogę kupić ze sklepu. Jakieś owoce. Znalazłem stronę na której jest napisane jakie stosunek wapna do fosforu maja warzywa i owoce. http://www.guinealynx.info/diet_ratio.html. I raz za czas dam żółwiowi jakiegoś bezkręgowca. Tutaj pada pierwsze pytanie – Jako suplement diety jest zalecane dawanie żółwiowi jakiegoś dodatkowego źródła wapnia. Czytałem na jednej amerykańskiej stronie, koleś do terrarium żółwiowi normalnie wkładał cuttlebone http://en.wikipedia.org/wiki/Cuttlebone a jedzenie proszkował zmieloną kredą. Mam dostęp do cuttlebone (nie wiem jak to po polsku się nazywa) i do naturalnej kredy. Więc co mam wybrać, te dwa składniki czy lepiej jakąś sepie kupić?
Tutaj są zdjęcia terrarium, na razie nie mam wszystkiego ale będę powoli dokupywać http://img710.yfrog.com/g/dsci1136.jpg/. Napiszcie jak o czymś nie wiem lub zapomniałem albo co mam poprawić . Bardzo się przyda zdanie od ekspertów o tym jak po prostu dbać o ten gatunek.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #1 dnia: 24.04.2010, 17:19:09 pm »
Witaj na forum  :),

żabuti jest na pewno interesującym gatunkiem, ale moim zdaniem trochę ciężkim w hodowli - w końcu pochodzi on z lasów deszczowych i trudno jest w warunkach domowych odzwierciedlić mu jego naturlane środowisko. Rozumiem jednak, że klamka już zapadła i teraz trzeba skupić się na przygotowaniu wszystkiego, tak aby żółw czuł się u Ciebie jak najlepiej.

Napiszcie jak o czymś nie wiem lub zapomniałem albo co mam poprawić . Bardzo się przyda zdanie od ekspertów o tym jak po prostu dbać o ten gatunek.

Ja za żadnego eksperta oczywiście się nie uważam, ale skoro prosisz o jakieś rady, to coś napiszę...

Jak na razie mam terrarium o wielkości 1.20m na 0.8m szerokie i 35 wysokie(trochę mało).

Terrarium w sumie duże i nieduże :D - wszystko zależy od tego jakich rozmiarów będzie żółw, którego dostaniesz?! Czy Twoje terrarium jest od góry otwarte, czy też zamknięte? Uważam, że dla tego gatunku terrarium zamknięte byłoby dużo lepsze - w takim wilgotność powietrza nie spada tak szybko, jak przy otwartym, przez co lepiej odwzorować warunki panujące w naturalnym środowisku - wysoka wilgotność i ciepło, prawie że wręcz parno. A propos terrarium, a konkretnie wystroju to uważam, że czeka Cię jeszcze sporo pracy - pierwsze co mi się rzuca w oczy po obejrzeniu fotek to brak roślin, korzeni, kamieni, brak praktycznie wszystkiego - rozumiem jednak, że to dopiero początek i że z biegiem czasu terra zacznie przypominać choć w połowie las deszczowy.

Jako podłoże mam około 6cm ziemi i na tym jakieś 5cm kory która została mi polecona w gadzim sklepie, no i trochę takiego mchu który też tam kupiłem.

Ziemia jest ok, kora jest ok i mech też jest ok, przy czym - jak na mój gust troszkę w innych proporcjach. Z tego co wiem to młode żabuti bardzo chętnie zakopują się w ziemi, dlatego ja bym odjął trochę tej kory i wysypał więcej ziemi - kora też nie musi być w każdej części terrarium.

Jak na razie mam tylko świetlówkę Repti-Glo 5.0, 105cm. Dokupię do tego dwie lustrzanki 60W, jedna biała a druga czerwona którą będę zapalać na noc. 60W bo temperatura musi być wysoka -  350C. Wilgotność musi być między 75% a 90%.

Świetlówkę UV masz dobrą - 5.0 jest dla tego gatunku idealna. Co do lustrzanki to nie wiem czy 60 W wystarczy - wszystko się okaże zapewne w praktyce. Natomiast zamiast czerwonej lampki grzewczej polecam Ci zwykły promiennik ciepła (nie wydzielający światła).

Wilgotność musi być między 75% a 90%. Jak włożyłem podłoże i  rozlałem około litra na ziemie to wilgotność utrzymywała się przez dwa dni na 80% a potem spadła do 70%. Więc myślę że nie będzie aż tak rudno zadbać o wilgotność.

Jeśli chodzi o wilgotność powietrza, to niestety tu będzie ciężko w warunkach domowych utrzymać ją na żądanym poziomie tych 90 % - podlewanie ziemi nic Ci niestety nie da, bo jest to syzyfowa praca. Tutaj moim zdaniem bez techniki się nie obędzie. Dobrym rozwiązaniem byłby terraryjny nawilżacz powietrza, który w takich sytuacjach na prawdę się dobrze sprawdza, szczególnie w zamkniętym terrarium.

Mam też nieduże, zadbane podwórko ale nie wiem czy mój żółw będzie z niego korzystał za często z powodu angielskiej pogody.

Dobrze byłoby gdyby czasami coś z tej pogody skorzystał, bo wiadomo, że żadna nawet najlepsza lampa słońca nie zastąpi. Z drugiej jednak strony temperatury w Anglii nie są zbyt "hojne", także nie wiem czy żółw nie będzie narażony na ciągłe przeziębienia - chyba sam będziesz musiał jakoś o tym zadecydować.

Jako suplement diety jest zalecane dawanie żółwiowi jakiegoś dodatkowego źródła wapnia. Czytałem na jednej amerykańskiej stronie, koleś do terrarium żółwiowi normalnie wkładał cuttlebone http://en.wikipedia.org/wiki/Cuttlebone a jedzenie proszkował zmieloną kredą. Mam dostęp do cuttlebone (nie wiem jak to po polsku się nazywa) i do naturalnej kredy. Więc co mam wybrać, te dwa składniki czy lepiej jakąś sepie kupić?

Cuttlebone to właśnie sepia. Jak najbardziej możesz ją żółwiowi w całości podawać lub też posypywać po jedzeniu. Jeśli podasz ją w całości żółw będzie mógł sobie na niej ścierać dodatkowo dziób, który u żółwi rośnie całe życie. Sepia jednak jest ponoć średnio przyswajalna co oznacza, że być może niezbędne będzie podawanie innych, dodatkowych preparatów, na wzmocnienie kości i pancerza - tutaj może Ci coś poradzi ankan lub ktoś inny z forumowiczów ;)


 

Dodano 24.04.2010, 17:25:17 pm
Dopiero teraz - po dokładnym obejrzeniu fotek - zauważyłem, że twoje terrarium jest od góry zamknięte, ale z tego co widzę to chyba całkiem, tak? Czy sufit terrarium (klapa) się podnosi, bo zastanawia mnie z której strony jest do niego dojście? Czy ja dobrze widzę, tam z przodu nie ma żadnej szyby, ani nic? Jak to jest z tym terrarium?!
« Ostatnia zmiana: 24.04.2010, 17:25:17 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Filip

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #2 dnia: 24.04.2010, 17:45:01 pm »
Z przodu terrarium mam szybe, czysta dlatego nie bylo widac ;D A z gory mam kawalek OSB ktory mi zostal jak robilem terrarium, ma jakies 50cm szerokosci wiec nie przywrywa wszystkiego. Załorze zawiasy i jakiś zaczep zęby się nie zamykało. Żółwia koleś mi raczej kupi młodziutkiego wiec terrarium mydle ze na kilka lat wystarczy.
Czytałem że ten gatunek nie toleruje przeszkód na swojej drodze dlatego terrarium niepowinno być zbytnio zawalone. Ale chciałem posadzic drzewko szczęścia bo ładnie by wyglądało i moge zawiesić ze scian pare kwiatkow w doniczkach(mam 3 małe krzaczki truskawek dla zolwia).

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #3 dnia: 24.04.2010, 17:54:05 pm »
Co do żarówki to ja się zastanawiam czy 60W nie będzie za silna - i raczej konieczne będzie patrząc na to wszystko podwyższenie terra. Bo jak będzie zamknięte i tylko 35 cm to jak się włoży podłoże (ok. 10 cm) i zawiesi w środku żarówkę (ok.12-15 cm), to między wierzchem skorupy żółwia a początkiem żarówki może nie być 10 cm przestrzeni. A wtedy żółw się ugotuje, bo pod 60W żarówką będzie na pewno powyzej 40 stopni, jak nie lepiej.
Dla przykładu- ja mam wys. terra 50 cm, podłoże do 15 cm, żarówka z oprawą to 13 cm. Między żarówką, a podłożem jest 21 cm. Temp. wynosi od 31 do 34 stopni. Żarówka 40 W. Terro zakryte.

Co do suplementów - to mozesz kupić w zoologiku Nutrobal i Reptavite. To dobre preparaty i w Anglii je dostaniesz spokojnie. I tak z 3-4 x w tygodniu możesz mu naprzemiennie raz jednym, a raz drugim posypać jedzenie.

Drzewko szczęścia jest ok. Tylko go nie sadź bezpośrednio a zakop w doniczce.
Zagracać terra mu nie musisz - ale potrzebne są różne kryjówki - pod korzeniami, możesz też spróbować je zrobić z połówek kokosa. Całkiem fajnie też wyglądają "tuby" z kory drzewa korkowego.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #4 dnia: 24.04.2010, 18:59:38 pm »
Co do żarówki to ja się zastanawiam czy 60W nie będzie za silna - i raczej konieczne będzie patrząc na to wszystko podwyższenie terra.

No właśnie tu jest ten mankament, że terrarium jest dosyć niskie, przez co nie ma za wielkiego pola do popisu z tymi żarówkami. Co do żarówki 60-tki to być może będzie ona w takim terrarium rzeczywiście za silna?! ::) -trudno powiedzieć, bo do tego dochodzi przecież jeszcze temperatura panująca w pomieszczeniu, w którym znajduje się terrarium. Ja w każdym razie urządziłbym wpierw terrarium, a żarówkę grzewczą wkręcił na końcu, bo już sama obecność żywych roślin, czy też ewentualnie nawilżacza powietrza będą miały również wpływ na temp. otoczenia. Wtedy też okaże się , czy tej 60-tki nie będzie trzeba czasem zastąpić 50-tką lub nawet 40-tką.

Czytałem że ten gatunek nie toleruje przeszkód na swojej drodze dlatego terrarium niepowinno być zbytnio zawalone.

Być może, że gatunek ten nie wspina się tak chętnie jak ż. stepowe czy też greckie, ale i w lesie deszczowym są korzenie i różnego rodzaju kamienie. Oczywiście nie chcę Ci niczego narzucać, ale takie są fakty ;)

Co do roślinek to popytam się znajomych, którzy mają żabuti, jakie by polecali.
« Ostatnia zmiana: 24.04.2010, 19:01:53 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Filip

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #5 dnia: 24.04.2010, 20:41:05 pm »
A może tylko troche tylną ścianę podniose tylko tak żeby żarówka była na dobrej wysokości? Mam pare desek to jakoś zrobie taką pół-rure i dam ja na tylna ściane. Bedzie mogł sobie do środka wejść oraz po niej pochodzić. Jutro zrobie zdjecie worka z ziemią bo nie jestem pewien czy takie coś może być.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #6 dnia: 24.04.2010, 20:56:54 pm »
A może tylko troche tylną ścianę podniose tylko tak żeby żarówka była na dobrej wysokości?

No musisz trochę pokombinować, bo my Ci tu możemy radzić, ale wiadomo - w praktyce wiele rzeczy wygląda inaczej niż w teorii. Jestem pewien, że jakieś dobre rozwiązanie się znajdzie ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline zolwik

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 4
  • Lila :]
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #7 dnia: 24.04.2010, 22:18:32 pm »

Żywić go raczej będę niezapominajkami, mleczami, jakimiś warzywami które mogę kupić ze sklepu. Jakieś owoce.


nie wiem czy dobrze teraz radzę bo nie znam sie na tym gatunku żółwia ale chyba żadnemu żółwiowi nie podajemy owoców tak? Czy to może jakiś wyjątkowy gatunek dla którego to nie przeszkadza?  Bo nie zauważyłam żeby ktoś mówił o złym pożywieniu dla żółwika .

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #8 dnia: 24.04.2010, 22:21:06 pm »
Ten żółw żywi się w dużej mierze właśnie owocami, zolwik ;) co gatunek, to gatunek

Offline zolwik

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 4
  • Lila :]
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #9 dnia: 24.04.2010, 22:24:42 pm »
ahh to przepraszam nie wiedziałam  :-[  ;D

Offline Filip

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #10 dnia: 25.04.2010, 09:12:02 am »
Jutro jadę do sklepu żeby kupić żarówki i te lampki i najwyżej wtedy będziemy kombinować z wysokością. http://img195.imageshack.us/i/dsci1158.jpg/ Takiej ziemi mogę używać?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #11 dnia: 25.04.2010, 09:31:04 am »
ziemia czy torf może być jakakolwiek, byle bez nawozów.
Z tym,  że u żabutich musisz utrzymywać odpowiednio wysoką wilgotność, z samą ziemię możesz mieć problem, ja Ci proponuje torf kokosowy (to w takich brykietach się zazwyczaj kupuje i namacza w wodzie) i mech torfowiec (spaghnum moss). Łatwiej Ci będzie wilgotność utrzymać. A to bardzo ważne, zwłaszcza u maluchów, również żeby ich skorupki się dobrze rozwijały.
« Ostatnia zmiana: 25.04.2010, 09:33:14 am wysłana przez Viktoria »

Offline Filip

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #12 dnia: 25.04.2010, 10:41:49 am »
Cytuj
Z tego co wiem to młode żabuti bardzo chętnie zakopują się w ziemi
Nie będę mieć ziemi w całym terrarium, będzie tylko kawałek. Odgarnąłem trochę kory i ziemi mi w tym miejscu brakowało. I nie wiedziałem czy ta ziemia którą użyłem jako podłoża była dobra. Korę którą kupiłem chyba się nazywała orchid bark, spytałem się i ponoć dobrze trzyma wilgoć. Tego mchu też mam trochę, w kryjówce i przed nią.

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #13 dnia: 25.04.2010, 12:44:32 pm »
fajnie tylko pamiętaj że u żabutich trzeba zraszać codziennie bo jak wlejesz litr na jakiś czas to wilgotność za bardzo skakać będzie
Pozdrawiam Jakub

Offline Terekay

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw żabuti i ja
« Odpowiedź #14 dnia: 25.04.2010, 12:49:03 pm »
a czy ta folia nie jest zbyt wysoko podciągnięta ? czy żółw nie tylko z tego gatunku nie będzie jej podgryzał ? jak to jest ?
www.testudo-hermanni.prv.pl

Terekay (Podocnemis unifilis)
Gatunek zagrożony wyginięciem. Troschel 1848. Przedstawiciel żółwi bokoszyjnych.