Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2024, 22:06:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dieta mojego żółwia  (Przeczytany 15582 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #15 dnia: 04.03.2010, 06:02:35 am »
Smakowało Jej, być może to z łakomstwa. Mogły być też zimne liście, takie prosto z lodówki - to nie dawaj.
Pójdź do marketu i dokup sobie coś jeszcze oprócz cykorii.Są w doniczkach zioła,na warzywnym stoisku.Poczytaj na tej doniczce- na niektórych pisze wyhodowane bez pestycydów.Kup bazylię,tymianek.W szafie z kiełkami będą takie sałatki, małe listeczki "roszponka i rucola".To opłucz w domu,posiekaj na większe kęsy i pomieszaj. Może żółw nie lubić ziół. Dlatego mieszanie powoduje to,że niechcący zje to co nie lubi - a jest dla Niego zdrowe.

I pójdź jeszcze do zoologicznego kup sobie sepię ( taką dla ptaków ).Żółw czasem ją skubnie. A jak nie to na tarku odrobinkę raz na jakiś czas potrzesz. Kup też wapno - czyste wapno , np w aptece i tym posypuj Mu pokarm.

Jak kupisz żarówki,urządzisz terrarium i będziesz dobrze Go żywić - będzie super.
Wiosna już się zbliża i niedługo nie będziesz musiała kupować jedzenia w sklepie.

Powodzenia
Alicja

Offline Julaa... ;)

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: -1
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #16 dnia: 04.03.2010, 19:24:49 pm »
Nie wiem dokładnie, jakie to było podłoże, na opakowaniu pisało tylko ,,ściółka drzewna dla gadów".

I mam z nią kolejne problemy: po pierwsze, je wszystko co zobaczy. Po drugie nauczyła się sama otwierać terrarium (i zajada wszystkie rzeczy na podłodze). No i na koniec... niezbyt przyjemny temat: jej kał jest czerwony, jakby z krwią ...:o Proszę o pomoc...  ostatnie 3 dni jadła cykorię i bazylię.

Nie wiem ile waży. Miałam z nią iść do weta, ale zachorowałam na migdałki. Ma pięć lat.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #17 dnia: 04.03.2010, 20:52:10 pm »
Nie wiem dokładnie, jakie to było podłoże, na opakowaniu pisało tylko ,,ściółka drzewna dla gadów".

Tym to nie ma co się sugerować!!! To, że jest napisane dla gadów nie oznacza, że jest również dla nich odpowiednie. Producenci piszą różne rzeczy, aby w ten sposób "upchnąć" produkt. Im chodzi tylko o kasę!

I mam z nią kolejne problemy: po pierwsze, je wszystko co zobaczy. Po drugie nauczyła się sama otwierać terrarium (i zajada wszystkie rzeczy na podłodze). No i na koniec... niezbyt przyjemny temat: jej kał jest czerwony, jakby z krwią ...:o Proszę o

Co to znaczy, że zjada wszystkie rzeczy na podłodze? Jakie są to rzeczy? W terrarium, czy na podłodze po której chodzisz Ty? To bardzo ważne, bo niewiadomo co mogła połknąć?! Kał z krwią brzmi bardzo, bardzo poważnie i jeśli by się to potwierdziło, to żółw potrzebuje natychmiastowej pomocy - jeszcze bardziej niż Ty przy Twoich migdałkach. Jak dasz radę to wstaw na forum fotkę kału i nie zwlekaj dłużej z weterynarzem. Jeśli żółw jest poważnie chory, to nie ma co marnować czasu i gdybać - tu liczy się każdy dzień!
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #18 dnia: 04.03.2010, 21:14:16 pm »
Od cykorii i bazylii kał czerwony by nie był. Żółw musiał coś połknąć co mogło uszkodzić mu jelito i spowodować takie zabarwienie odchodów. Jeśli tak - to sprawa może być poważna.

A w jaki sposób żółw sobie sam otwiera terro ? - jeśli masz uchylne szybki i on w szparę wsadza łapy, rozpycha się i wyłazi w ten sposób to musisz je zamknąć.

Może dajesz jej za mało pożywienia? Spróbuj zwiększyć porcję. I wyłóż w terra sepię - moze brakuje je wapnia.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #19 dnia: 04.03.2010, 21:21:35 pm »
Jula musisz niestety trochę szybciej działać i zrobić to, co Ci tu wszyscy piszą.Czasem nie ma tak dużo czasu na namyślanie.
Alicja

Offline Ksis

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #20 dnia: 05.03.2010, 21:40:40 pm »
Dieta mojego żółwika, którego mam od 3 dni, wygląda nastepujaco: bazylia, rukola, rzezucha oraz natka rzodkiewki(wapn posypywany na pokarm). Chce zapytac ile pokarmu mu podawac dziennie...jesli mozna to okreslic wogole... jedni pisza karmic raz dziennie inni piszą ze jak bedzie mial dosc to nie bedzie jadl wiecej.Moj stepus jeszcze duzo spi choc wydaje sie powoli zaklimatyzowywac, wygrzewa sie przy lampkach siedzac w baseniku lub przy baseniku(mozna powiedziec ze jest srednio aktywny). Nie umiem go nauczyć spac w kryjowce bo on woli basenik...

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #21 dnia: 05.03.2010, 22:17:43 pm »
Witaj,

dieta Twojego żółwia - nawet jak i na tą porę roku - wydaje się trochę monotonna. Co prawda w zimie wybór jest niewielki, ale powinnaś żółwiowi podawać jeszcze i inne rzeczy  - inaczej może mieć niedobór pewnych witamin. Oprócz roślin, które wymieniłaś nadają się jeszcze roszpunka, cykoria, zielistka,......., a także i (przede wszystkim) suszone rośliny polne, takie jak mniszek lekarski, babka szerokolistna i lancetowata, pokrzywa itp. - nie wiem, czy próbowałaś już jakieś żółwiowi podawać? Jeśli nie, to zacznij!

Jeśli chodzi o same ilości i częstotliwość karmienia, to powinne być one dopasowane do zapotrzebowań zwierzęcia. Wszystko jednak powinno odbywać się pod kontrolą, ponieważ żółwie są z natury bardzo żarłoczne i najchętniej jadłyby cały czas, co też nie jest wskazane. Dlatego uważam, że jedna, max. dwie porcje dziennie powinny w zupełności wystarczyć, pod warunkiem, że jedzenie jest urozmaicone.

Nie umiem go nauczyć spac w kryjowce bo on woli basenik...


Niech śpi tam, gdzie mu najwygodniej. Niech zwierzę ma tą swobodę wyboru! Jeśli lubi spać w baseniku (co dla mnie też jest w sumie trochę dziwne  ::)), to niech tam śpi, pod warunkiem, że basenik jest w miarę bezpieczny i że żółw się raczej w nim nie utopi - inaczej musiałabyś go całkiem na noc zabrać lub powkładać jakieś mniejsze kamienie.

Moj stepus jeszcze duzo spi choc wydaje sie powoli zaklimatyzowywac, wygrzewa sie przy lampkach siedzac w baseniku lub przy baseniku(mozna powiedziec ze jest srednio aktywny).

O tej porze roku apatia i długie sny wydają się w miarę normalne. Żółwie są bowiem zależne od pogody, a ta jak wiadomo w zimie im nie sprzyja... (zakładam oczywiście, że Twój żółw jest zdrowy, ponieważ apatia może być również oznaką jakiejś choroby). Jeśli Twój żółw ma wszystko czego potrzebuje tzn. odpowiednie lampy, odpowiednie podłoże, jedzenie itp. i jest zdrowy to powinien się wraz z nadejściem wiosny ożywić  :)  
« Ostatnia zmiana: 05.03.2010, 22:19:28 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Ksis

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #22 dnia: 05.03.2010, 22:41:08 pm »
Oczywiscie ze podaje mu susz w postaci mniszka i babki lancetowatej. Moj zolwik nie bierze sie za to,mimo ze mocze w cieplej wodzie, susze , łacze ze swierzymi roslinami i zjada tylko te swierze.

Basenik jest bezpieczny, wody wieczorem zostaje ponizej 5 mm(z racji ze wsiąka w ziemie oraz trawki ktore zolwik tam wrzuca).

Zółw wydaje sie zdrowy, po przeczytaniu forum moge powiedziec ze jest brak piramidek ,przerostów,oczka i dziubek tez wporzadku, pazurki moze ciut za długie.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #23 dnia: 05.03.2010, 22:47:40 pm »
Moj zolwik nie bierze sie za to,mimo ze mocze w cieplej wodzie, susze , łacze ze swierzymi roslinami i zjada tylko te swierze.

Żółwie są z natury zwierzętami bardzo upartymi i niechętnie przestawiają się na nowe jedzenie. Sam "proces przestawiania" trwa niekiedy kilka tygodni - Ty masz swojego żółwia dopiero 3 dni, także jeszcze wszystko przed wami... ;) Zobaczysz, że nadejdzie jeszcze taki dzień, kiedy będzie się on tymi suszkami zajadał - tak jak moje greki.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #24 dnia: 06.03.2010, 08:14:37 am »
Jak leży w baseniku to może potrzebuje więcej nawodnienia.Witia to tak jak mój po zakupie.Teraz Mu przeszło.Ale lubi kąpiel.Przyzwyczaił się.Mógł być odwodniony.Po cichu myślę,że brakowało Mu wody, bo nie wiadomo jaką miał opiekę i jaka była droga Jego przewozu i wędrówki do Polski.Dużo osób pisze,że Ich żółwie nie lubią kąpieli,a tu odwrotnie.Susz tak samo jak Ksis ma,ale to mniszka skubnie,woli soczyste jedzenie.Jednak uparcie Mu mieszam różne roślinki i już.
Jeśli żółw Ksis je i leży w wodzie,to powinien być zdrowy.Ale jeśli by nie jadł,tylko leżał w wodzie,to byłoby gorzej.
Poza tym 3 dni, to nie zdążył się zaaklimatyzować.Trzeba Go obserwować nadal.
Ksis a możesz zrobić Jego zdjęcie?I wstawić?

Pozdrawiam  :)
Alicja

Offline Ksis

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #25 dnia: 06.03.2010, 08:39:49 am »
Jesli bede mial mozliwosc zrobienia zdjecia to wrzuce, narazie niestety nie mam. Ja mam wrazenie ze potrzebuje sie wygrzewac caly dzien skoro siedzi kolo lampki, a skoro siedzi w basenie to potrzebuje wody. Nalezy dodac ze ma apetyt i sie załatwia.

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #26 dnia: 06.03.2010, 09:19:51 am »
Przepraszam,źle obstawiłam płeć  ;)

Też tak uważam, bo miałam tak samo w pierwszych dniach. Grzanie i woda. Widocznie tego potrzebuje i to wybiera.
Pozdrawiam
Powodzenia  :)
Alicja

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #27 dnia: 06.03.2010, 12:16:11 pm »
Ja mam wrazenie ze potrzebuje sie wygrzewac caly dzien skoro siedzi kolo lampki

To w sumie dla nas nic nowego! Przecież żółwie są zwierzętami ciepłolubnymi, jak i zmiennocieplnymi, co oznacza, że temperatra ich ciała zależna jest od temperatury otoczenia - żeby mogły "normalnie" funkcjonować, muszą się wpierw naładować energią. Ta energia to nic innego jak promienie słońca (lub dobra lampa) - bez tego zwierzęta są jakby "bez życia", stają się apatyczne i ogólnie bardzo powolne - stąd właśnie większość czasu spędzają na wygrzewaniu się. Ksis, nie chcę Ci tu oczywiście robić wyrzutów ani pouczać - bo zakładam, że jeszcze się uczysz, więc możesz wszystkiego nie wiedzieć - , ale jeśli tego nie wiedziałeś, to masz duże braki, które powinienieś uzupełnić, bo to są podstawy ;) W razie czego możesz nas tu śmiało pytać...
« Ostatnia zmiana: 06.03.2010, 12:18:09 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #28 dnia: 06.03.2010, 16:16:20 pm »
Ksis jak byś mógł te zdjęcia dołączyć,Twój jest pewno taki malutki..śliczniutki..
Ja moją jednak kupiłam większą, widziałam tylko malutkiego greckiego.Był przekochany,takie chude łapki.Bidula  :)
Zdjęcie można zrobić telefonem , jak ma jakiś w miarę aparat , to będzie widoczne.
 Pozdrawiam i przyjemnego hodowania !  ;)
Alicja

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #29 dnia: 08.03.2010, 21:08:52 pm »
A co z żółwikiem Juli? Co z Bomi. Ma problemy, już lepiej ?
pozdrawiają hela i parys